Laktoz İntoleransı

Laktoz İntoleransı

Laktoz nedir? Laktoz intoleransı belirtileri nelerdir? Laktoz intoleransı tedavi edilmezse ne olur? Laktoz alerjisi nasıl olur?

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Laktoz intoleransına ne iyi gelir? Laktoz intoleransı olanlar ne tüketebilir? Öğrenmek için tıklayın.

Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir? Laktoz İntoleransı Olanlar Ne Yememeli? Laktoz Alerjisi Nasıl Olur?

Laktoz, çoğu memelinin sütünde doğal olarak bulunan bir şeker türüdür.

Laktoz intoleransı, mide ağrısı, şişkinlik, gaz ve ishal gibi laktozun kötü bir şekilde emilmesinin neden olduğu semptomlar ile karakterize olan bir durumdur.

İnsanlarda laktaz olarak bilinen bir enzim, sindirim için laktozun parçalanmasından sorumludur. Bu, özellikle anne sütünü sindirmek için laktaza ihtiyaç duyan bebeklerde önemlidir.

Bununla birlikte, çocuklar büyüdükçe, genellikle daha az laktaz üretirler.

Laktoz Oranı Düşük Süt Ürünleri konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek laktoz oranı düşük süt ürünleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yetişkinlik döneminde, insanların %70'inden fazlası sütte laktozu düzgün bir şekilde sindirmek için yeterli laktaz üretmez. Bu da süt tüketirken semptomlara yol açar. Bu, özellikle Avrupa kökenli olmayan insanlar için yaygındır.

Bazı insanlar da ameliyat sonrası veya viral veya bakteriyel enfeksiyonlar gibi gastrointestinal hastalıklardan dolayı laktoz intoleransı geliştirebilirler.

Laktoz nedir? Laktoz zararları nelerdir? Laktoz alerjisi belirtileri nedir? Laktoz nedir zararları nelerdir? Laktoz intoleransı nasıl anlaşılır? Laktoz intoleransına ne iyi gelir? İşte laktoz intoleransının en sık görülen 5 işareti ve semptomları:

1. Mide Ağrısı ve Şişkinlik

Laktoz nedir? Laktoz intoleransı neden olur?

Mide ağrısı ve şişkinlik, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde laktoz intoleransı belirtileridir.

Vücut laktozu parçalayamadığında, mideden kalın bağırsağa ulaşana kadar geçer (1).

Laktoz gibi karbonhidratlar, kalın bağırsağı kaplayan hücreler tarafından absorbe edilemez. Ancak orada yaşayan, mikroflora olarak bilinen doğal olarak oluşan bakteriler tarafından fermente edilebilir ve parçalanabilirler (2).

Bu fermantasyon, kısa zincirli yağ asitlerinin yanı sıra gazların hidrojen, metan ve karbondioksit salınımına neden olur (1).

Asitlerde ve gazlarda ortaya çıkan artış mide ağrısına ve kramplarına neden olabilir. Ağrı genellikle göbek etrafında ve karnın alt yarısında olur

Şişkinlik hissi, kalın bağırsaktaki su ve gazdaki bir artıştan kaynaklanır. Bu da bağırsak duvarının gerilmesine neden olur (2).

İlginç bir şekilde, şişkinlik ve ağrı miktarı, alınan laktoz miktarı ile değil, bireyin hassasiyet duyarlılığı ile ilgilidir. Bu nedenle, semptomların sıklığı ve ciddiyeti bireyler arasında önemli ölçüde değişebilir (2, 3).

Son olarak, şişkinlik ve ağrı bazı insanlarda bulantı, hatta kusma ile sonuçlanabilir. Bu nadirdir. Ancak çocuklar dahil bazı durumlarda gözlenmiştir (4, 5).

Mide ağrısının ve şişkinliğin, aşırı yeme, başka türden emilim bozuklukları, enfeksiyonlar, ilaçlar ve diğer hastalıklar gibi diğer nedenlerden kaynaklanabilecek yaygın semptomlar olduğunu not etmek önemlidir.

Özet: Mide ağrısı ve şişkinlik, laktoz intoleransı ile sık görülür. Kalın bağırsaktaki bakteri laktozunda vücudun sindirilmemiş bıraktığı ve aşırı gaz ve su ile sonuçlandığı zaman olurlar. Ağrı en sık göbek ve alt karın çevresinde gerçekleşir.

Mide ağrısı neden olur? Mide ağrısına ne iyi gelir öğrenmek için tıklayın.

2. İshal

Laktoz intoleransı nedir? Laktoz toleransının oluşma nedenleri nelerdir? Tedavisi nasıl?

İshal, artan dışkı sıklığı, yoğunluğunun az olması veya hacim olarak tanımlanır. Resmi olarak, 24 saatlik bir süre içinde 200 gramdan fazla dışkı geçirmek ishal olarak sınıflandırılır (6).

Laktoz intoleransı, kalın bağırsaktaki su hacmini artırarak ishale neden olur. Bu da dışkı hacmini ve sıvı içeriğini arttırır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda yetişkinlerden daha sık görülür (1, 7).

Kalın bağırsakta, mikroflora fermente laktoz, kısa zincirli yağ asitleri ve gazlara verilir. Bu asitlerin çoğu, ancak hepsi değil, tekrar kalın bağırsağın içine emilir. Artık asitler ve laktoz, vücudun kalın bağırsağa saldığı su miktarını arttırır ( 1 ,2).

Genel olarak, ishal olmak için kalın bağırsakta 45 gramdan fazla karbonhidrat bulunması gerekir. Laktoz için bu, laktozun kalın bağırsağa ulaşmadan önce sindirilmediği varsayılarak 3-4 bardak (yaklaşık 750 ml ila 1 litre) süt içmeye eşdeğerdir (2).

Bununla birlikte, ishale neden olan tüm karbonhidratlar laktozdan gelmez. Aslında, tüketilen herhangi bir karbonhidratın %2-%20'si sindirilmemiş şekilde sağlıklı insanlarda kalın bağırsağa ulaşacaktır (2).

Son olarak laktoz intoleransından başka ishalin nedenleri de vardır. Bunlar diyet, diğer emilim bozuklukları, ilaçlar, enfeksiyonlar ve iltihaplı bağırsak hastalıklarını içerir (6).

Özet: Laktoz intoleransı, ishale veya dışkı sıklığında, sıvı içeriğinde veya hacminde bir artışa neden olabilir. Sindirilmemiş laktoz kalın bağırsakta fermente olduğunda, bağırsaktaki su miktarını artıran kısa zincirli yağ asitleri ürettiği zaman meydana gelir.

3. Artan Gaz

Kolonda laktoz fermantasyonu, gazların hidrojen, metan ve karbondioksit üretimini arttırır (1, 8).

Aslında, laktoz intoleransı olan kişilerde, kalın bağırsak mikroflorası laktozun asit ve gazlara fermente edilmesinde çok iyi hale gelir. Kalın bağırsakta daha fazla laktoz fermente olur, bu da şişkinliği arttırır (2).

Üretilen gazın miktarı, mikrofloranın verimindeki farklılıkların yanı sıra kolonun gaz tarafından emilim hızları nedeniyle kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir (2).

İlginçtir ki, laktoz fermantasyonundan üretilen gazların kokusu yoktur. Aslında, mide gazı kokusu karbonhidratlardan değil, bağırsaktaki proteinlerin parçalanmasından gelir (2).

Özet: Kolonda laktoz fermantasyonu artmış şişkinliğe yol açabilir ve bunun meydana gelme derecesi kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir. Laktoz fermantasyonundan üretilen gaz kokusuzdur.

4. Kabızlık

Laktoz İntoleransına Sahibi Olduğunuza Dair İşaretler - Sağlığa bir adım

 • Laktoz intoleransı
 • Laktoz intoleransı belirtileri
 • Laktozsuz beslenme
 • Laktozsuz ürünler
 • Laktoz intoleransı testi
 • Laktoz intoleransı nedir?
 • Laktoz intoleransı nasıl tedavi edilir?
 • Laktoz intoleransı nedenleri
 • Laktoz intoleransı nasıl teşhis edilir?
 • Laktoz intoleransı olanlar için diyet

 

 

Kabızlık sert, seyrek dışkı, tam olmayan bağırsak hareketleri, mide rahatsızlığı, şişkinlik ve aşırı zorlanma ile karakterizedir (9).

Laktoz intoleransının bir başka belirtisi olabilir. Ancak ishalden çok daha nadir görülen bir semptomdur.

Kolondaki bakteriler sindirilmemiş laktoz fermente ettiklerinden metan gazı üretirler. Metanın, yiyeceklerin bağırsaktan geçmesi için gereken zamanı yavaşlatacağı ve bazılarında kabızlığa neden olduğu düşünülmektedir (1).

Şimdiye kadar, metan kabızlık etkileri sadece irritabl barsak sendromu ve bakteri büyümesi olan kişilerde çalışılmıştır. Bu nedenle kabızlık genellikle bir semptom olarak bildirilmiş olmasına rağmen laktoz intoleransı ile ilişkili değildir (1 ,10, 11, 12).

Kabızlığın diğer nedenleri arasında susuz kalma, diyette lif eksikliği, bazı ilaçlar, irritabl barsak sendromu, diyabet, hipotiroidizm, parkinson hastalığı ve hemoroid sayılabilir (9).

Özet: Kabızlık laktoz intoleransının nadir görülen bir belirtisidir. Kolondaki metan üretimindeki artışın neden olduğu, bağırsakta geçiş zamanını yavaşlatacağı düşünülmektedir. Laktoz intoleransı olan kişilerde kabızlık konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Diğer Belirtiler

Laktoz intoleransının birincil tanınmış semptomları doğada gastrointestinal olsa da, bazı vaka çalışmaları da dahil olmak üzere diğer semptomları rapor etmişlerdir (4, 13, 14 ):

 

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Konsantrasyon kaybı
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Ağız ülseri
 • İdrar sorunları
 • Egzama

 

Bununla birlikte, bu semptomlar laktoz intoleransının gerçek semptomları olarak tespit edilmemiştir. Başka nedenleri de olabilir ( 8 ,15).

Ek olarak, süt alerjisi olan bazı insanlar yanlışlıkla semptomlarını laktoz intoleransına bağlayabilir.

Aslında, insanların %5'inde bir süt alerjisi vardır ve çocuklarda daha sık görülür (16).

Süt alerjisi ve laktoz intoleransı arasında bir ilişki yoktur. Bununla birlikte, sıklıkla birlikte ortaya çıkarlar. Bu da semptomların nedenlerini tanımlamayı zorlaştırabilir ( 17 ).

Bir süt alerjisinin belirtileri arasında (16):

 

 • Döküntü ve egzama
 • Kusma, ishal ve mide ağrısı
 • Astım
 • Anafilaksi

 

Laktoz intoleransından farklı olarak, bir süt alerjisi hayati tehlike oluşturabilir. Bu nedenle özellikle çocuklarda belirtilerin doğru bir şekilde teşhis edilmesi önemlidir.

Özet: Rapor edilen diğer belirtiler baş ağrısı, yorgunluk, egzama, kas ve eklem ağrılarıdır. Ancak bunlar gerçek belirtiler olarak doğrulanmamıştır. Laktoz intoleransını ölümcül olabilen süt alerjisiyle karıştırmamak önemlidir.

Belirtileriniz Varsa Ne Yapmalı? Laktoz İntoleransı Olanlar Ne Yiyebilir?

Laktoz intoleransı belirtileri genel olduğu için diyetinizden süt ürünlerini çıkarmadan önce doğru bir tanı konması önemlidir (18).

Aslında, laktoz intoleransı olduğunu düşünen birçok kişinin, normal olarak laktozu emdiği gösterilmiştir.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle hidrojen nefes testi kullanarak laktoz intoleransı teşhis eder. Bu, 50 gram laktozun alınmasını ve kalın bağırsaktaki laktozu fermente eden bakterilerin neden olduğu nefeste yüksek hidrojen seviyeleri için test yapılmasını içerir (1, 18).

İlginçtir ki, laktoz emilim bozukluğu olan kişilerin %20'sine kadar pozitif sonuç vermez ve pozitif sonuç veren bazı kimselerin hiçbir semptomu olmadığı görülür (1, 8).

Bunun nedeni, emilim bozukluğu olan herkesin laktoz intoleransı olmamasıdır.

Laktoz intoleransı, bildirilen semptomların varlığı ile tanımlanır. Bu, bir kişinin emilim bozukluğunun etkilerine ve diyetindeki laktoz miktarına ne kadar duyarlı olduğuna bağlıdır (2).

Laktoz intoleransının tedavisi genellikle süt, peynir, krema ve dondurma gibi yüksek laktozlu gıdaların kısıtlanmasını veya önlenmesini içerir ( 8 ). 

Bununla birlikte, laktoz intoleransı olan kişiler, özellikle gün boyu yayıldığı zaman, genellikle 1 bardağa (240 ml) süte tolerans gösterebilir. Bu 12-15 gram laktoza eş değerdir (1 ,19).

Ek olarak, insanlar sıklıkla peynir ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerini daha iyi tolere eder. Bu nedenle bu gıdalar insanların kalsiyum ihtiyaçlarını semptomlara neden olmadan karşılamalarına yardımcı olabilir ( 1 ,2).

Özet: Laktoz intoleransı semptomlarınız varsa, doktorunuz bir hidrojen nefes testi yaptırmanızı sağlayarak teşhisinizi belirleyebilir. Tedavi genellikle süt gibi yüksek laktozlu yiyeceklerden kaçınmayı içerir. Ancak yine de küçük miktarlarda tolerans gösterebilirsiniz.

Uzun Lafın Kısası

Laktoz intoleransı çok yaygındır, dünyadaki insanların %70'ini etkiler.

En sık görülen semptomlar karın ağrısı, şişkinlik, ishal, kabızlık, gaz, bulantı ve kusmadır.

Baş ağrısı, yorgunluk ve egzama gibi başka semptomlar da bildirilmiştir. Ancak bunlar daha nadir görülür ve iyi tanımlanmamıştır. Bazen insanlar yanlışlıkla egzama gibi süt alerjisi semptomlarını laktoz intoleransı ile ilişkilendirirler.

Laktoz intoleransı semptomlarınız varsa, bir hidrojen nefes testi laktoz emilim bozukluğunuzun olup olmadığını veya semptomlarınıza başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Tedavisi, süt, krema ve dondurma dahil olmak üzere diyetinizden laktoz kaynaklarının azaltılmasını veya çıkarılmasını içerir. Bununla birlikte, laktoz intoleransı olan birçok kişi semptomlar olmadan 1 bardak (240 ml) süt içebilir.

Semptomların şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle sizin için ne kadar süt ürünü tüketebildiğinizi bulmak önemlidir.

Laktoz intoleransı tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın