Lahana Suyu Faydaları ve Yan Etkileri

Lahana Suyu Faydaları ve Yan Etkileri
Lahana suyu besinler ile doludur ve içilmesi birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Bu makale, sağlık yararları ve sakıncaları da dahil olmak üzere lahana suyu hakkında bilmeniz gereken her şeyi incelemektedir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz bizde bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Bu çok yönlü sebze, çiğ yenebilir veya buharda pişirilebilir, fermente edilebilir ve suyu bile çıkarılır.

 

Lahana suyu, C ve K vitaminleri gibi besinler ile dolup taşar ve içilmesi, kilo kaybı, iyileştirilmiş bağırsak sağlığı, azalmış iltihaplanma, dengeli hormonlar ve vücut detoksifikasyonunu içeren birçok yararı vardır.

 

Ancak, bu iddiaların yalnızca bir kısmı araştırma ile desteklenmektedir.

 

Bu makale, kullanımları, olası sağlık yararları ve sakıncaları da dahil olmak üzere lahana suyu hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçirmektedir.

 

Lahana Suyu İçmenin Faydaları

 

Birçok araştırma, lahana gibi bütün sebzelerin sağlığa faydalarını desteklerken, az sayıda çalışma, sebze tüketmenin meyve suyu biçimindeki etkilerini araştırmıştır (2).

 

Bununla birlikte, bazı araştırmalar lahana suyu içmenin faydaları olduğunu göstermektedir. Yine de çoğu çalışma hayvanlarda yapılmıştır. Bu nedenle özellikle insanlarda ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

Antioksidanlar Açısından Zengin

 

Lahana suyu, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını azaltmaya yardımcı maddeler olan antioksidanlar açısından zengindir. Vücudunuzda serbest radikallerin birikmesi iltihaplanma ve hastalığa neden olabilir (3).

 

Lahana, özellikle C vitamini açısından zengindir. Bu vitamin vücudunuzda birçok önemli rol oynayan bir besin maddesidir. C vitamini bağışıklık sistemini destekler ve aynı zamanda güçlü bir antioksidan görevi görür (4).

 

Kırmızı lahana antosiyaninler ile doludur. Bu bitki pigmentleri kırmızı lahana kırmızımsı-mor rengini verir ve güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Antosiyanin bakımından zengin diyetler, kalp hastalığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok fayda sunar (5).

 

Ek olarak, lahana suyunda bulunan bazı antioksidanlar antikanser özelliklere sahip olabilir. Bir test tüpü çalışması, lahana suyunun insan meme kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden olduğunu buldu. Bu etki, meyve suyunda indol adı verilen antioksidanların konsantrasyonuna bağlandı (6).

 

İltihapla Mücadelede Yardımcı Olabilir

 

Lahana suyu iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olabilecek birçok bileşik içerir.

 

Her ne kadar kısa süreli iltihaplanma, akut strese olumlu bir cevap olsa da, uzun süreli iltihaplanma zararlı olabilir ve hastalığa yol açabilir. Bu nedenle, uzun süreli iltihabı mümkün olduğunca sınırlamak önemlidir (7).

 

Lahana birçok iltihap karşıtı bileşik içerir. Bunlar sülforafan, çok bulunan bir sülfür bileşiği, Brassica bitkisi ve kaempferoldur. Kaempderol, iltihap karşıtı etkileri olan güçlü bir antioksidandır (8, 9).

 

Bir test tüpü çalışmasında, kırmızı lahana suyunun dalak hücrelerinde iltihap karşıtı etkisi olduğunu göstermiştir (10).

 

Başka bir çalışmada lahana suyu özünün cilt sağlığı üzerindeki iltihap karşıtı etkilerini incelendi. Kontakt dermatitli bir farede, iltihaplanma bir cilt durumunu, bölgesel olarak uygulanan lahana özü merhem, iltihabı önemli ölçüde azalttı (11).

 

Bağırsak Sağlığına Faydalı Olabilir

 

Lahana suyu içmek, mide ülserlerinin önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

 

Aslında lahana suyu, mide ülseri için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır ve bazı araştırmalar etkili bir tedavi olabileceğini düşündürmektedir (12, 13, 14).

 

Mevcut insan araştırmalarının sınırlı olmasına rağmen, son zamanlarda yapılan hayvan çalışmaları lahana suyunun mide ülseri iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Örneğin, sıçanlarda yapılan bir çalışma, lahana ekstraktının mide ülseri iyileşmesini önemli ölçüde iyileştirdiğini ve ülser oluşumunu engellediğini bulmuştur (15).

 

Bununla birlikte, lahana suyunun mide ülseri üzerindeki etkileri hakkındaki mevcut insan araştırması sınırlıdır.

 

Fermente edilmiş lahana suyu sürümleri de bağırsak sağlığına faydalı olabilir. Lahana turşusu, bir tür fermente lahana yapmaktan kaynaklanan meyve suyu laktik asit bakterilerinde yüksektir. Bu probiyotikler, bağırsak sağlığı yararları için onaylanmıştır (16).

 

Diğer Avantajlar

 

Lahana Suyu İçmenin Diğer Olası Sağlık Yararları Şunlardır:

 

Potansiyel Antikanser Etkileri: Lahana suyu bazı kanserlere karşı korunmaya yardımcı olabilir. Aslında, haftada 5 veya daha fazla porsiyon turpgiller ailesinden bir sebze porsiyonu tüketmek, kadınlarda %33 oranında azalmış lenfoma riski ile bağlantılıdır (8, 17, 18).

 

Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir: Bir çalışmada, lahana içeren meyve suyu tüketen kişilerde kontrol grubundan daha düşük kolesterol vardı. Diğer çalışmalar, turpgiller ailesindeki sebzelerin tüketimini, kalp hastalığı riskini azaltma ile ilişkilendirir (19, 20).

 

Bazı Besinleri Emmenize Yardımcı Olabilir: Lahana, A vitamininin öncüsü olan beta karoten içerir. Çalışmalar, meyve suyunun içilmesinin, tümünün yenilmesine kıyasla daha iyi emilmesine yol açtığını göstermektedir (21, 22).

 

Çiğ Lahana Daha Uygun Olabilir: Hacim farkı nedeniyle, çiğ yediğinize göre meyve suyu formunda çok fazla lahana tüketmek daha kolaydır. Ayrıca, meyve suyu halindeyken almak kolaydır.

 

Özet: Lahana suyu antioksidan, iltihap karşıtı ve bağırsak sağlığını destekleyici özellikler sunabilir. Bununla birlikte, sağlık yararlarını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Potansiyel Yan Etkiler

 

Lahana suyu içmenin birçok faydası olmasına rağmen, göz önünde bulundurulması gereken bazı sakıncalar vardır.

 

Yüksek Miktarlarda Tüketmek Tiroidi Etkileyebilir

 

Bazı kanıtlar, lahananın yüksek miktarda tüketilmesinin tiroidinizi etkileyebileceğini göstermektedir.

 

Lahanadaki guatrojenler denilen maddeler, normal tiroid işlevi için gerekli olan bir işlem olan tiroidin iyot taşımasını engelleyebilir.

 

Gerçekte birkaç çalışma, sonuçta yetersiz sonuç vermesine rağmen, turpgiller ailesindeki sebzelerin tüketimiyle tiroid kanseri riski arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir(23, 24, 25).

 

Ayrıca, guatrojenler çiğ lahanada daha yüksek miktarlarda bulunur. Bu nedenle hipotiroidizm gibi tiroid durumlarına sahip olanlar lahana suyu tüketmekten kaçınmayı seçebilirler (26).

 

Bununla birlikte, önemli miktarda sebze ve hastalık önleme konusunda yapılan araştırmalar, faydaların potansiyel risklerden daha ağır basabileceğini göstermektedir (27, 28).

 

Bazı Besin Maddeleri İlaçlarla Etkileşime Girebilir

 

Lahana suyundaki bazı besinlerin, bazı ilaçlarla etkileşime girdiği gösterilmiştir.

 

Lahana, K vitamini bakımından yüksek olup, warfarin gibi kan sulandırıcıların kan pıhtılarını önleme yeteneğini etkileyebilir. İlaç kullanırken düzenli bir K vitamini alımını sürdürmesi tavsiye edilir (29).

 

Kan inceltici kullanıyorsanız, diyetinize lahana suyu eklememek en iyisi olabilir. Ancak aksi karar verirseniz, diyetinize eklemeden önce sağlık uzmanınıza danışın (24).

 

Meyve Suyu Sıkılması, Lifin Çoğunu Geride Bırakır

 

Sebze sıkmak, lif içeriğinin çoğunu giderir. Lif tokluk hissini arttırır, bağırsak sağlığınızı korur, kan şekerini dengelemeye yardımcı olur ve kolesterolü azaltabilir (30, 31).

 

Büyük oranda lif içeriğinden dolayı, lahana gibi turpgiller ailesindeki sebzelerin bağırsak bakterilerini pozitif olarak değiştirme kabiliyetleri olduğu kabul edilmiştir (32).

 

Ancak, çiğ yemek yerine lahanayı sıkarak lif içeriğinin çoğunu azaltabilirsiniz.

 

Bazı İnsanlarda Mide Rahatsızlığına Neden Olabilir

 

Bazı kişiler lahana suyu içmekten rahatsız olmuş bir mideyle karşılaşabilir.

 

Lahana, yaygın olarak gaz üreten bir sebzedir. Ayrıca fruktanlarda da yüksektir, irritabl barsak sendromu (IBS) olan bireylerin çoğu zaman sindirimi zor olan bir karbonhidrat türü (33).

 

Düşük lahana tüketiminde bile, IBS'li insanlar şişkinlik, karın ağrısı ve ishal gibi semptomlar yaşayabilir (34).

 

Özet: Lahana suyu içmek tiroidinizi etkileyebilir ve bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bazıları için lahana suyu içmek midenin bozulmasına neden olabilir.

 

Lahana Suyu İçmeli Misiniz?

 

Lahana suyu, diğer yeşil meyve suları ile birlikte, çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

 

Sıkma, tüketilmesi kolay bir formda yüksek dozda besin ve antioksidanlar almanın harika bir yoludur.

 

Bununla birlikte, IBS'li ve belirli ilaçları alan kişiler, diyetlerine lahana suyu eklemeden önce doktorlarına danışmalıdır.

 

Lahana suyu içmeyi seçerseniz, ölçülü olarak yapın. Sade lahana suyu güçlü bir tada sahip olduğundan, acıyı azaltmak ve daha lezzetli hale getirmek için onu elma veya havuç gibi diğer sularla birleştirmeyi düşünün.

 

Ayrıca, lahana suyunu sevmiyorsanız, diyetinize bütün lahanayı da dahil ederek sağlık yararlarından kolayca yararlanabilirsiniz. Lahana turşusu, lahana dolması ve lahana salatası gibi lahana yemekleri başlamak için harika bir yerdir.

 

Özet: Lahana suyu sağlıklı bir seçimdir. Bununla birlikte, IBS'niz varsa veya kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, diyetinize eklemeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Lahana, diyetinize mükemmel katkı sağlayabilecek sağlıklı, lezzetli ve çok yönlü bir sebzedir.

 

Günlük meyve suyunuza lahana eklenmesi, sağlığınıza birkaç şekilde fayda getirebilecek antioksidan, iltihap karşıtı ve bağırsak sağlığını destekleyen bileşikler barındırır.

 

Ancak, lahana suyu sizinle aynı fikirde değilse endişelenmeyin. İster meyve suyunu ister bütün olarak tüketin, lahananın faydalarından yararlanabilirsiniz.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler