Kuskus ve Kinoa Arasındaki Fark Nedir?

Kuskus ve Kinoa Arasındaki Fark Nedir?
Kuskus ve kinoa, farklı besin niteliklerine sahip iki çok yönlü tahıl benzeri besindir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kinoa ve kuskus, genellikle pirinç ve makarnaya alternatif olarak tüketilen iki küçük, tahıl benzeri besindir.

 

Benzer görünümleri ve mutfakta kullanımları göz önüne alındığında, birçoğu onları şaşırtabilir veya nasıl farklı olduklarını merak etme eğilimindedir.

 

Besin değeri açısından konuşursak, birbirlerinden oldukça farklıdırlar.

 

Bu makale, hangisini seçeceğinize karar vermenize yardımcı olmak için kinoa ve kuskus arasındaki temel farkları açıklamaktadır.

 

"Kilo vermek için yaptığım hızlı kilo verdiren sporlardan ve zayıflama sularından sonuç alamadım." diyorsanız diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!).

 

Kuskus ve Kinoa Nedir?

 

Kuskus ve kinoa birbirine benzese de farklı gıdalardır.

 

Kuskus nedir? Kuskus ne demek? Kuskus neden yapılır? Kuskus, buharda pişirilmiş irmikten yapılan, makarnalık buğdaydan yapılan bir un olan küçük boncuklu bir makarna türüdür. Kuskus nerenin yemeği? Kuskus nereye özgü? Bu nedenle, Gramineae veya çim ailesine aittir ve Kuzey Afrika (yani Fas), Cezayir ve Tunus'ta popüler bir besindir (1).

 

Kinoa nedir? Öte yandan kinoa, Chenopodiaceae veya kaz ayağı familyasına ait olan kinoa bitkisinin tohumudur (2).

 

Bununla birlikte, besleyici bileşimi nedeniyle sözde tahıl olarak kataloglanmıştır. Ayrıca genellikle tohum yerine tahıl olarak tüketilir (3 ).

 

Üç farklı kinoa çeşidi vardır - kırmızı, siyah ve beyaz, tümü Güney Amerika'nın And bölgesinde yetiştirilmektedir.

 

Kırmızı kinoa hakkında bilgi almak için tıklayın (kinoa).

 

Kinoa fiyatı ve kinoa çeşitleri hakkında bilgi almak için tıklayın (kinoa fiyatı).

 

Özet: Kuskus, irmikten yapılan bir makarna türüdür, kinoa ise genellikle tahıl olarak yenen bir tohumdur.


Besin Değeri Karşılaştırması

 

Kuskus ve kinoanın beslenme profilleri biraz benzer olsa da, temel farklılıkları miktar yerine besin kalitesiyle ilgilidir.

 

Kinoa kalori, kuskus kalori için tabloyu inceleyin. Aşağıdaki çizelge, 100 gram pişmiş kuskus ve kinoanın beslenme profillerini karşılaştırmaktadır (4 , 5 ):

 

                                      Kuskus                 Kinoa

Kalori                              112                       120

Karbonhidrat                23,2 gram                21,3 gram

Lif                                 1.4 gram                  2.8 gram

Protein                          3,8 gram                  4,4 gram

Yağ                                0.16 gram               1.92 gram

Selenyum     Günlük Değerin % 50'si (DV)   DV'nin % 5'i

Manganez            DV'nin % 3.6'sı                 DV'nin % 27.4'ü

Folat                     DV'nin %3.7'si                  DV'nin% 10.5'i

Demir                   DV'nin% 2.1'i                    DV'nin% 8.2'si demir

 

Her iki yiyecek de esas olarak karbonhidrat içerir ve oldukça yüksek protein içeriğine sahiptir.

 

İkisinin yağ oranı doğal olarak düşüktür. Yine de, kinoa, ağırlıklı olarak omega-3 ve omega-6 gibi kalp-sağlıklı yağ asitlerinden gelen kuskustan yaklaşık 12 kat daha fazla yağa sahiptir (6).

 

Ayrıca, benzer karbonhidrat ve protein içeriklerine rağmen, besin kalitesi önemli ölçüde farklılık gösterir. Birincisi, kinoanın benzersiz bir protein profiline sahip olduğu bilinmektedir.

 

Protein, gerekli olan ve olmayan olarak ikiye ayrılan amino asitleri içerir. Vücudunuz yalnızca gerekli olmayanları üretebilir, bu da temel amino asitlerin gıdalardan elde edilmesi gerektiği anlamına gelir (7 ).

 

Kuskustan, çoğu tahıl ve baklagilden farklı olarak, bitki bazlı iki protein kaynağı - kinoa, tüm temel amino asitleri içerir. Bu, onu yüksek kaliteli bir protein kaynağı yapar (8, 9 , 10 , 11 ).

 

Karbonhidrat içeriğine gelince, kinoa kuskusun iki katı lif içerir, bu da sizi daha uzun süre tok hissettireceği anlamına gelir.

 

Kinoa ayrıca, kuskusun orta GI değeri olan 65 ile karşılaştırıldığında 53'lük düşük bir glisemik indekse (GI) sahiptir. ve daha istikrarlı kan şekeri artışı (12 , 13, 14).

 

Özet: Kinoa ve kuskus benzer besin bileşimlerine, ancak farklı besin özelliklerine sahiptir. Kuskustan farklı olarak kinoa, tüm gerekli amino asitleri içerir ve kan şekerinizi artırma olasılığı daha düşüktür.

 

Sağlık Etkileri

 

Kuskus ve kinoanın her birinin faydaları vardır.

 

Kuskus faydaları, örneğin kuskus yüksek miktarda selenyum sağlar. Bu eser metal, bağışıklık sisteminizi ve tiroid fonksiyonunuzu destekler, kalp hastalığı ve bazı kanser riskini azaltabilir (15 , 16 ).

 

Kuskus sağlıklı mı? Öğrenmek için tıklayın (kuskus).

 

Ayrıca, erken yaşlanma ve kanserle bağlantılı olan serbest radikallerin zararlı etkileriyle savaşan güçlü bir antioksidan görevi görür (15 ).

 

Kinoa faydaları, kinoa ayrıca fenolik asitler, flavonoidler ve terpenoidler dahil olmak üzere yüksek miktarda antioksidan içerir ve bu da anti-diyabetik, anti-kanser ve anti-inflamatuar özellikler sağlar (17).

 

Kinoanın faydaları hakkında bilgi almak için tıklayın (kinoa faydaları).

 

Ek olarak, kinoa gibi düşük GI gıdaları tüketmek - veya düşük GI diyetini takiben - kalp hastalığı ve diyabet riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir (12 , 18 , 19 ).

 

Bununla birlikte, her iki yiyeceğin de bazı zararları vardır.

 

Örneğin, buğdaydan yapılan kuskus, glüten bakımından yüksektir - ağırlıklı olarak buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein. Bu nedenle çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olan kişiler için uygun olmayabilir (20 ).

 

Aksine, kinoa doğal olarak glütensizdir. Bununla birlikte, glütende bulunan bir grup protein olan prolaminleri içerir. Bir test çalışmasına göre, bu proteinler bazı insanlarda semptomları tetikleyebilir (21 , 22 , 23).

 

Yine de, insanlarda yapılan araştırmalar, 50 gram kadar günlük kinoa alımının çölyak hastalığı olan kişiler tarafından iyi tolere edilebileceğini ve bu da onu glütensiz bir diyet uygulayanlar için güvenli bir alternatif haline getirebileceğini göstermektedir (24).

 

Özet: Kuskus, çeşitli metabolik süreçler için gerekli bir mineral olan selenyum açısından zengindir, ancak aynı zamanda glüten içerir. Kinoa glütensizdir ve antioksidan bakımından zengindir, ancak aynı zamanda çölyak hastalığı olan hassas kişilerde semptomları tetikleyebilecek prolaminler içerir.


Mutfak Kullanımları

 

Kuskus ve kinoa lezzet ve doku bakımından farklılık gösterir.

 

Kuskus, makarnaya benzer bir dokuya ve nötr bir tada sahiptir, yani tadı pişirildiği malzemelere çok benzer. Buna karşılık, kinoa biraz cevizli bir tada ve daha çıtır bir dokuya sahiptir. Kuskus tarifi arıyorsanız eğer kuskus pilavı, kuskus çorbası, kuskus makarna gibi lezzetleri hazırlamayı deneyebilirsiniz.

 

Hazırlanışlarıyla ilgili olarak, her iki ürün de suyu veya pirincin yaptığı gibi stoğu süzmeye gerek kalmadan tamamen emer. Lezzetlerini iyileştirmek için hem tavuk hem de sebze suyu kullanarak hazırlayabilirsiniz.

 

Kuskus ve kinoa, mutfak kullanımlarına gelince, hem sıcak hem de soğuk olarak tüketildikleri ve garnitür olarak servis edildikleri veya salatalarla karıştırıldıkları için birçok tarifte birbirinin yerine kullanılabilir. Kinoa tarifleri arıyorsanız eğer kinoa salatası, kinoa pilavı, kinoa makarna ve hatta kinoa çayı dahi hazırlayabilirsiniz.

 

Dahası, kinoa, nişastasının jelleşme, kabarma gibi işlevsel özelliklerinden dolayı un yerine fırınlanmış ürünlerde kullanılabilir (25 ).

 

Kinoa unu ile yemek pişirmek, ekstra protein, lif ve antioksidan eklediği ancak glüten içermediği için pişmiş ürünlerin beslenme kalitesini artırabilir (26 ).

 

Ayrıca çorba, yulaf lapası, tatlı veya tuzlu atıştırmalıklar yapmak için kinoaya güvenebilirsiniz.

 

Kinoa hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın (kinoa nedir).

 

Özet: Kuskus, makarnaya benzer bir dokuya ve nötr bir tada sahipken, kinoa daha gevrek bir dokuya ve lezzetli bir tada sahiptir. Bazı yemeklerde birbirinin yerine kullanılabilirler, ancak kinoa fırınlanmış ürünlerde kullanılmak üzere un haline getirilebilir.

 

Biri Diğerinden Daha Mı İyi?

 

Hem kuskus hem de kinoa lezzetli, çok yönlüdür ve pişirmesi kolaydır.

 

Ayrıca bağışıklık sistemi desteği, iyileştirilmiş kalp sağlığı, kan şekeri kontrolü ve belirli kanser türlerine karşı koruma dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sunarlar.

 

Bununla birlikte, bir öğünün beslenme profilini iyileştirmeye, protein alımınızı artırmaya veya glütensiz bir yaşam tarzı izlemeye çalışıyorsanız, kinoa en iyi seçiminiz olacaktır.

 

Öte yandan, sadece normal porsiyon makarna veya pilavınızı değiştirmek istiyorsanız, kuskus günlük öğünlerinize biraz çeşitlilik sağlayabilir. Kuskusun glütensiz bir diyete uymadığını unutmayın.

 

Kilo verme süreci uzun ve zorlu gelebilir. Bu süreçte çabuk sonuç almak için yapılan hızlı kilo verdiren kürlerden veya hızlı kilo verdiren diyetlerden istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Özet: Birini diğerine tercih ederken beslenme ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Kinoa, yemeğinizin beslenme profilini iyileştirebilir ve glütensiz bir yaşam tarzına uyar. Bu arada kuskus, normal öğünlerinize çeşitlilik katabilir.


Uzun Lafın Kısası

 

Kuskus ve kinoa, farklı besin niteliklerine sahip iki çok yönlü tahıl benzeri besindir.

 

Kuskustan farklı olarak kinoa, bitki bazlı protein, lif ve antioksidanlarda yüksektir ve düşük GI'ye sahiptir.

 

Yine de, her ikisi de birçok potansiyel sağlık yararı sunar ve salatalara harika bir katkı sağlar - ancak kinoanın mutfak kullanımları çorbalara, lapalara ve unlu mamullere yayılır.

 

Kinoa glütensiz bir diyete uygunken kuskus için uygun olmadığından, birini diğerine tercih ederken beslenme ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmayı unutmayın.

 

Kuskus gluten içerir mi? Öğrenmek için tıklayın (kuskus).

 

Kinoa gluten içerir mi? Öğrenmek için tıklayın (kinoa).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler