Kuskus Sağlıklı Mı?

Kuskus Sağlıklı Mı?
Selenyum açısından zengin olan kuskus, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve kanser gibi bazı hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kuskus nerenin yemeği? Bir zamanlar Kuzey Afrika da popüler kabul edilen kuskus şimdi tüm dünyada yeniliyor.

 

Aslında, çoğu bakkalın raflarında bulunabilir.

 

Kuskus nedir? Kuskus ne demek? Kuskus neden yapılır? Makarnalık buğday veya irmik ununun küçük toplarından yapılmış işlenmiş bir tahıl ürünüdür.

 

Kuskus çeşitleri, üç çeşit kuskus vardır: Fas, İsrail ve Lübnan. Fas kuskusu en küçük ve en kolay mevcut versiyonu.

 

İsrail veya inci kuskus yaklaşık karabiber büyüklüğündedir ve pişmesi daha uzun sürer. Daha lezzetlidir ve çiğnenebillir. Lübnan kuskusu üçünün en büyüğüdür ve en uzun pişirme süresine sahiptir.

 

Kuskus neye iyi gelir? İşte kuskusun 5 sağlık ve beslenme faydası, kuskus faydaları.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

1. Selenyum Bakımından Zengin

 

Kuskusun en önemli besin maddelerinden biri selenyumdur.

 

Selenyum hangi besinlerde var? Sadece bir fincan (157 gram) kuskus, önerilen alımın % 60'ından fazlasını içerir ( 1 ).

 

Selenyum nedir? Selenyum birçok sağlık yararı olan önemli bir mineraldir. Selenyum ne işe yarar? Vücudunuzun hasarlı hücreleri onarmasına ve iltihabı azaltmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır (2 ).

 

Ayrıca tiroid sağlığında da rol oynar. Uygun tiroid bezi fonksiyonu için, hasara karşı koruyan ve hormon üretimine katkıda bulunması için gereklidir (3 , 4 , 5 ).

 

Kuskustaki selenyum, vücudunuzdaki iltihabı ve oksidatif stresi azaltarak kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Antioksidan fonksiyonu ayrıca arter damarlarında, duvarlarında plak ve “kötü” LDL kolesterol birikimini azaltmaya yardımcı olabilir (2 , 6 ).

 

Özet: Selenyum, vücudunuzu korumaya yardımcı olan önemli bir antioksidandır. Kuskus bu besinin olağanüstü bir kaynağıdır.

 

2. Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 

Selenyum kansere iyi gelirmi? Kuskustaki selenyum ayrıca kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir (7 ).

 

350.000'den fazla insanı içeren 69 çalışmanın gözden geçirilmesi, yüksek selenyum kan seviyelerinin belirli kanserlere karşı koruyabildiğini, ancak etkinin takviyeleri almak yerine selenyum açısından zengin gıdalar yemeyle ilişkili olduğunu gösterdi (8 ).

 

Bazı çalışmalar selenyum eksikliğini artmış prostat kanseri riskine bağlamıştır. Ek olarak, C ve E vitaminleri ile birlikte yeterli miktarda selenyum tüketmenin sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir (9 , 10 , 11 ).

 

Özet: Kuskus gibi gıdalar aracılığıyla selenyum tüketmek, bazı kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

 

3. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

 

Selenyum bağışıklığı güçlendirir mi? Kuskustaki selenyum bağışıklık sisteminize de destek verebilir.

 

Bu antioksidan, vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltarak iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve bağışıklığı artırır (2 ).

 

Çalışmalar, artmış kan selenyum seviyelerinin bağışıklık tepkisini arttırırken, bir eksikliğin bağışıklık hücrelerine ve işlevlerine zarar verebileceğini göstermiştir (12 ).

 

Selenyum ayrıca bağışıklık sisteminizin işlevini artırmaya yardımcı olan C ve E vitaminlerinin yenilenmesinde rol oynar.

 

Özet: Oksidatif stresi azaltarak kuskusta bulunan selenyum bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

 

4. Bitki Bazlı Protein İyi Kaynağı

 

Vücudunuzun yaklaşık % 16-20'si amino asitlerden oluşan proteinden oluşur. Amino asitler vücudunuzdaki hemen hemen her metabolik süreçte rol oynar.

 

Bitki bazlı protein kaynakları, sonuç olarak hayvan ve / veya bitki kaynaklarından protein tüketmek önemlidir. Kuskus, bir fincan (157 gram) porsiyon başına 6 gram sağlayan iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdır ( 1 ,13 , 14).

 

Hayvansal proteinin, vücudunuzun üretemediği tüm temel amino asitleri içerdiğini ve tam bir protein haline getirdiğini unutmayın.

 

Bitki bazlı proteinler sadece bazı esansiyel amino asitler içerir ve soya ve kinoa hariç, eksik kabul edilir.

 

Bitki bazlı protein, vejetaryen ve vegan diyetlerde gereklidir, kuskusu en uygun yiyecek seçimi yapar. Bununla birlikte, tüm gerekli amino asitleri almanızı sağlamak için diğer bitki proteinleri ile birleştirilmelidir.

 

Bitki bazlı protein diyeti, kalp hastalığından daha düşük inme, kanser ve ölüm riskiyle bağlantılıdır (14 , 15 , 16).

 

Özet: Kuskus, vejetaryen ve vejetaryen olmayan diyetlere dahil edilebilen iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdır.


5. Hazırlaması Çok Kolay

 

Kuskus, tam buğday unundan yapıldığı için genellikle makarnaya sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilir. Diğer makarna türleri tipik olarak daha rafine edilir.

 

Düzgün pişirilmiş, kuskus hafif ve kabarıktır. Dahası, diğer malzemelerin lezzetini alma eğilimindedir ve çok yönlüdür.

 

Kuskus nasıl yapılır? Kuskus nasıl haşlanır? Kuskus nasıl pişirilir?Ayrıca, hazırlanması oldukça kolaydır. Süpermarketlerde satılan Batı versiyonu önceden buğulanmış ve kurutulmuştur. Sadece su veya et suyu ekleyin, kaynatın ve bir çatalla kabartın.

 

Kuskus nasıl yenir? Kuskus tarifi nasıl pişirilir? Kuskus salatalara eklenebilir veya et, sebze ile garnitür olarak servis edilebilir.

 

Diyetinize daha fazla besin ve amino asit eklemek için kinoa, kahverengi pirinç veya farro gibi başka bir tahıl ve sebzelerle de birleştirilebilir.

 

Özet: Kuskusun hazırlanması kolaydır ve diğer bileşenlerin tadını alır, böylece yemeklere kolay bir katkı sağlar.

 

Kuskus İçin Sağlık Konuları

 

Kuskus bazı besin maddeleri içermekle birlikte, tüketmeden önce birkaç şey düşünmelisiniz.

 

Gluten Açısından Yüksek

 

Kuskus gluten içerir mi? İrmik unu, durum buğdayın öğütülmesiyle yapılır. Yüksek glütenli bir ürün olarak kabul edilir.

 

Kuskus irmik unundan yapıldığından, glüten içerir. Bu, gluten alerjisi veya hoşgörüsüzlüğü olanlar için sınırları ortadan kaldırır.

 

Nüfusun sadece % 1'inde çölyak hastalığı olarak bilinen bir gluten intoleransı olmasına rağmen, insanların % 0.5-13'ünün çölyak olmayan glüten duyarlılığına sahip olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, kuskus tüketmek bu bireyler için zararlı olabilir (17 , 18 , 19 ).

 

Kan Şekeri Seviyelerini Artırabilir

 

Kuskus şekeri yükseltirmi? Kuskus sınırlı miktarda kan şekeri düşürücü protein içermesine rağmen, karbonhidrat bakımından oldukça yüksektir, fincan başına 36 gramdır (157 gram) ( 1 ).

 

Kan şekeri sorunları veya diyabeti olanlar, orta ila yüksek karbonhidratlı yiyecekleri tüketirken dikkatli olmalıdır. Bu gıdalar, çeşitli olumsuz sağlık etkilerine sahip olabilen kan şekerinde bir artışa neden olabilir (20 ).

 

Diğer protein kaynakları veya çözünür lif bakımından zengin gıdalarla kuskus tüketmek kan şekeri seviyenizi dengelemek için idealdir.

 

Temel Besin Değeri Düşük

 

Kuskus besin değeri düşüktür. Kuskus biraz lif, potasyum ve diğer besinler içermekle birlikte, iyi bir kaynak olarak kabul edilmez.

 

Kepekli tahıllarda ve buğdayda bulunan lif, sindirimi ve genel bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için prebiyotik olarak işlev görür. Bununla birlikte, kinoa, kahverengi pirinç ve yulaf gibi kepekli tahıllar kuskustan daha iyi lif kaynaklarıdır (21 , 22 , 23 ).

 

Çalışmalar, potasyum açısından zengin bir diyet tüketmenin kan akışını iyileştirebileceğini ve inme riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (24 , 25 , 26 ,27 ).

 

Kuskus az miktarda potasyum sağlarken, potasyum içeren yiyecekler avokado, muz, patates gibi meyveler ve bitki bazlı gıdalar çok daha iyi potasyum kaynaklarıdır.

 

Özet: Kuskus karbonhidrat bakımından yüksektir ve kan şekeri sorunları, çölyak hastalığı veya çölyak dışı gluten duyarlılığı olan kişiler için en iyi seçim olmayabilir. Ayrıca diğer gıdalardan daha az temel besin içerir.


Uzun Lafın Kısası

 

Selenyum açısından zengin olan kuskus, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve kanser gibi bazı hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, kuskusun sağlık ve beslenme yararları olsa da, herkes için en iyi karbonhidrat seçimi olmayabilir.

 

Bazıları için glüten içerir. Aynı zamanda benzer tam tahıllardan daha az besin maddesi içerir.

 

Hazırlanması kolay bir tahıl ürünü arıyorsanız ve glüten yemeyi düşünmüyorsanız, tabağınıza kuskus eklemeyi düşünün.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler