Kuru Et Faydaları ve Zararları Nelerdir? Et Nasıl Kurutulur?

Kuru Et Faydaları ve Zararları Nelerdir? Et Nasıl Kurutulur?
Kurutulmuş sığır eti protein bakımından zengin, çinko ve demir de dahil olmak üzere çeşitli mineraller için iyi bir kaynaktır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kurutulmuş sığır eti popüler ve kullanışlı bir atıştırmalıktır.

 

Kuru et nedir? Kurutulmuş sığır eti, kurutulmuş dana eti çeşitli soslar, baharatlar ve diğer katkı maddeleri ile marine edilmiş yağsız sığır eti kesimlerinden yapılır. Daha sonra satış için paketlenmeden önce kürleme, dumanlama ve kurutma gibi çeşitli işleme yöntemlerine tabi tutulur (1 ).

 

Bir aperatif yiyecek olarak kabul edildiğinden, birçok insan bunun sağlıklı mı, sağlıksız mı olduğunu merak ediyor.

 

Bu makalede, kurutulmuş sığır etinin sizin için iyi olup olmadığı incelenmektedir.

 

Kilo vermem durdu, kilo vermek için zayıflama ilacından zayıflama kürlerine kadar birçok yolu denedim artık kalıcı bir sonuç almak istiyorum, ideal kiloma ulaşmak istiyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz

(Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Kuru Et Besin İçeriği ve Potansiyel Faydalar

 

Genel olarak, kuru sığır eti sağlıklı ve besleyici bir atıştırmalıktır.

 

28 gram kurutulmuş sığır eti aşağıdaki besinleri içerir (2 ):

 

 • Kuru Et Kalori: 116
 • Protein: 9.4 gram
 • Yağ: 7,3 gram
 • Karbonhidrat: 3.1 gram
 • Lif: 0.5 gram
 • Çinko: Günlük Değerin % 21'i (DV)
 • B12 Vitamini: DV'nin % 12'si
 • Fosfor: DV'nin % 9'u
 • Folat: DV'nin % 9'u
 • Demir: DV'nin % 8'i
 • Bakır: DV'nin % 7'si
 • Kolin: DV'nin % 6'sı
 • Selenyum: DV'nin % 5'i
 • Potasyum: DV'nin % 4'ü
 • Tiamin: DV'nin % 4'ü
 • Magnezyum: DV'nin % 3'ü
 • Riboflavin: DV'nin % 3'ü
 • Niasin: DV'nin % 3'ü

 

Aynı zamanda az miktarda manganez, molibden ve pantotenik asit de sağlar.

 

Protein bakımından yüksek ve karbonhidrat bakımından düşük olduğu göz önüne alındığında, diğer aperatif yiyeceklerden daha sağlıklı bir besinsel bileşime sahiptir. Düşük karbonhidrat ve paleo diyetleri gibi çeşitli diyetler için uygundur.

 

Ayrıca, bağışıklık ve enerji seviyesi desteği de dahil olmak üzere birçok işlev için önemli olan çinko ve demir de dahil olmak üzere çeşitli minerallerde yüksektir (3 , 4 ).

 

Dahası, kurutulmuş sığır eti uzun bir raf ömrüne sahiptir ve taşınabilirdir. Bu da onu seyahat, sırt çantasıyla seyahat etme ve taze yiyeceklere sınırlı erişime sahip olduğunuz ve bir proteine ihtiyaç duyduğunuz diğer durumlar için mükemmel bir seçenek haline getirir.

 

Özet: Kurutulmuş sığır eti iyi bir protein kaynağıdır ve çinko, demir, B12 vitamini, fosfor ve folat gibi birçok vitamin ve mineral bakımından yüksektir. Ayrıca uzun bir raf ömrüne sahiptir ve taşınabilirdir. Bu da onu seyahat halinde mükemmel bir seçenek haline getirir.


Kuru Et Zararlı Mı? Kuru Etin Zararları

 

Besleyici bir aperatif olmasına rağmen, ılımlı olarak tüketilmelidir.

 

Sodyumda çok yüksektir, 28 gram, günlük sodyum miktarınızın kabaca % 22'sini sağlar ve günde 2.300 mg'a ayarlanır (5 ).

 

Aşırı sodyum alımı, kalp sağlığı, kan basıncı ve inme riski dahil olmak üzere sağlığınızın çeşitli yönlerine zarar verebilir (2 , 6 ).

 

Bu aynı zamanda sodyum alımını kısıtlayan bazı diyetler için uygun değildir (7 ).

 

Ayrıca, yüksek oranda işlenir. Birçok çalışma, kurutulmuş sığır eti gibi işlenmiş ve iyileştirilmiş kırmızı etlerde yüksek diyetler ile gastrointestinal kanserler gibi daha yüksek kanser riski arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir (8 ).

 

Ek olarak, yakın zamanda yapılan bir araştırma, sığır eti gibi kurutulmuş, iyileştirilmiş etlerin, et üzerinde büyüyen mantarlar tarafından üretilen mikotoksinler adı verilen toksik maddelerle kontamine olabileceğini bulmuştur. Araştırmalar mikotoksinleri kansere bağladı (9 ).

 

Kuru et nasıl yenir? Kısacası, sağlıklı bir atıştırmalık olsa da, en iyi ölçülü olarak tüketilir. Diyetinizin çoğu işlenmemiş gıdalardan oluşmalıdır.

 

Özet: Kurutulmuş sığır eti sağlıklı olmasına rağmen, sodyumda yüksek olduğundan ve işlenmiş etleri yemeye bağlı aynı sağlık riskleriyle birlikte gelebileceğinden çok fazla yemekten kaçının.

Zararlı gıdalardan uzak sağlıklı ve dengeli bir beslenme planıyla kilo vermek istiyorum diyorsanız eğer zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satn almak isteyebilirsiniz. Aklınızdaki soruların cevabı için instagram ve whatsapp üzerinden diyetisyenlerimizle görüşebilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


Evde Kuru Et Nasıl Yapılır? Kurutulmuş Dana Eti Nasıl Yapılır?

 

Evde kendi sığır etinizi kurutmak zor değil.

 

Bunu yapmak da tüm bileşenleri, özellikle sodyum, kontrol etmek için iyi bir yoldur.

 

Evde kurutulmuş sığır eti yapmak için, kemiksiz but, biftek veya yan biftek gibi yağsız bir sığır eti kullanın ve sığır etini ince dilimler halinde dilimleyin.

 

Dilimledikten sonra, eti istediğiniz otlar, baharatlar ve soslarda marine edin. Daha sonra, fazla marineyi çıkarmak için et şeritlerini süzün ve et kalınlığına bağlı olarak yaklaşık 4-5 saat boyunca 68-74 ° C'de bir et kurutucusuna yerleştirin.

 

Kurutucunuz yoksa, 4-5 saat boyunca düşük sıcaklıkta (yaklaşık 60-75 ° C) bir fırın kullanarak benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Kuru et nasıl saklanır? Dahası, kurutulmuş sığır etini paketlemeden önce oda sıcaklığında 24 saat daha susuz bırakmak iyi bir fikirdir. 1 hafta içinde yemeyecekseniz dondurmak en iyisi olabilir.

 

Kuru et fiyatları satın alınana yere ve miktara göre değişiklik gösterecektir. Kuru et Migros markette 100 gramı 26.90 liraya satılmaktadır.

 

Özet: Kurutulmuş sığır eti evde yapmak kolaydır ve özellikle sodyum başta olmak üzere tüm malzemeleri kontrol etmenizi sağlar.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Protein bakımından zengin, çinko ve demir de dahil olmak üzere çeşitli mineraller için iyi bir kaynaktır.

 

Bununla birlikte, marketlerden satın alınan çeşitleri sodyumda yüksektir ve diğer risklerle ilişkili olabilir, bu nedenle sağlıklı bir diyetin bir parçası olması için ölçülü tüketilmelidir.

 

Bununla birlikte, evde kendi kuru etinizi yapmak basittir ve sodyum içeriğini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 

Evde kendi yaptığınız sağlıklı tarifleri tüketirken kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Şimdi Zayıflamak İçin Adım At!)


 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler