Kuru Ciltler İçin En İyi Takviyeler Nelerdir?

Kuru Ciltler İçin En İyi Takviyeler Nelerdir?
Kuru cilt, dehidrasyon, alerjik reaksiyonlar ve hipotiroidizm gibi hastalıklar gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilen yaygın bir durumdur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kuru cilde, dehidrasyon, yaşlanma, mevsimsel değişiklikler, alerjiler ve mikro besin eksiklikleri gibi bir dizi faktör neden olabilir (1 ).

 

Kuru cildinizin nedenine bağlı olarak, cilt nemini arttırmak için ilaçlı merhemler ve nemlendiriciler dahil olmak üzere farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir.

 

Ek olarak, daha fazla su içmek ve belirli takviyeleri almak gibi yaşam tarzı değişiklikleri cildin kuruluğunu iyileştirebilir.

 

İşte kuru ciltler için 8 vitamin ve takviye.

 

1. D Vitamini

 

D vitamini, cildinizin sağlığı da dahil olmak üzere sağlığın birçok yönü için kritik olan yağda çözünen bir vitamindir.

 

Keratinositler, epidermis olarak bilinen cildinizin dış tabakasının çoğunu oluşturan cilt hücreleridir.

 

Keratinositler, vücudunuzda öncüsü 7-Dehidrokolesterolden (7-DHC) D vitamini oluşturabilen ve vücudunuzun kullanabileceği bir forma dönüştürebilen tek hücredir ( 2 ).

 

D vitamini, cilt bariyeri fonksiyonu ve cilt hücresi büyümesinde ayrılmaz bir rol oynar, ayrıca zararlı patojenlere karşı ilk savunma hattı olarak işlev gören cilt bağışıklık sistemini korur ( 2 ).

 

Bazı araştırmalar, düşük D vitamini seviyelerinin, her ikisi de kuru cilde neden olabilen egzama ve sedef hastalığı gibi cilt durumlarıyla ilişkili olduğunu göstermiştir ( 2 ).

 

Ek olarak, D vitamini takviyelerinin egzama dahil kuru, kaşıntılı cilde neden olan cilt bozuklukları semptomlarını önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir ( 3 ).

 

Dahası, araştırmalar D vitamini ve cilt nemi arasında bir korelasyon olduğunu göstermiştir.

 

83 kadında yapılan bir araştırma, düşük D vitamini seviyesine sahip olanların normal D vitamini seviyesine sahip katılımcılardan daha düşük ortalama cilt nemine sahip olduğunu ve D vitamini kan seviyeleri arttıkça cilt nem içeriğinin de arttığını buldu (4 ).

 

50 kadın üzerinde yapılan 12 haftalık bir başka çalışma, 600 IU D vitamini içeren bir besin takviyesi ile günlük tedavinin cilt hidrasyonunda önemli iyileşmelere yol açtığını gözlemledi.

 

Bununla birlikte, takviye besinlerin bir kombinasyonunu içermekteydi, bu nedenle tek başına D vitamini ile tedavinin aynı olumlu sonuca yol açıp açmayacağı belirsizdir (5 ).

 

Nüfusun büyük bir yüzdesi D vitamini bakımından eksiktir ve besin maddesinin cilt hidrasyonu için gerekli olduğu göz önüne alındığında, takviye ile kuru ciltle savaşmaya yardımcı olabilir (6 ).

 

D vitamini takviyeleri mağazalarda ve online olarak yaygın bulunur.

 

Kullanımlarını önce sağlık uzmanınızla görüştüğünüzden ve en yüksek kaliteyi sağlamak için üçüncü taraflarca test edilmiş ürünleri aradığınızdan emin olun.

 

Özet: Araştırmalar, düşük D vitamini seviyelerinin kuru cilt sorununu artırabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, bu besini takviye etmek cildin nemini arttırmaya yardımcı olabilir.

 

2. Kollajen 

 

Kollajen vücudunuzdaki en bol proteindir ve cildinizin kuru ağırlığının % 75'ini oluşturur (7 ).

 

Bazı araştırmalar, kollajen bazlı takviyeleri almanın, kırışıklık derinliğini azaltmak ve cilt nemini artırmak da dahil olmak üzere cildiniz için bir dizi faydaya sahip olabileceğini göstermiştir (7 ).

 

69 kadında yapılan bir araştırma, 8 hafta boyunca günde 2.5-5 gram kollajen tüketen katılımcıların, bir plasebo grubuna kıyasla cilt elastikiyetinde önemli gelişmeler sağladığını ve ayrıca cilt hidrasyonunda artış yaşadığını bulmuştur (8 ).

 

72 kadında bir başka 12 haftalık çalışma, 2.5 gram kollajen peptit içeren bir takviyenin yanı sıra C vitamini ve çinko gibi diğer bileşenlerin bir karışımının, bir plasebo grubuna kıyasla cilt nemini ve pürüzlülüğünü önemli ölçüde iyileştirdiğini belirtti (9 ).

 

Bununla birlikte, ek diğer besin maddelerini içermekteydi, bu nedenle tek başına kolajenin aynı etkilere sahip olup olmayacağı bilinmemektedir.

 

Ayrıca, çalışma, çalışma sonuçlarını etkilemiş olabilecek ek üretici tarafından finanse edildi.

 

Bir 2019 incelemesi, 4-24 hafta boyunca günde 2.5-10 gram oral kollajen takviyesi almanın cilt nemini ve kuru cilt için tıbbi bir terim olan tedavi edilen kserozu artırdığı sonucuna varmıştır (7 ).

 

Kuru cildinize yardımcı olması için bir kolajen takviyesi denemek istiyorsanız, mağazalardan veya online olarak üçüncü taraf sertifikalı bir ürün satın almadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Özet: İyi miktarda kanıt, cilt nemini arttırmak ve kuru cildi tedavi etmek için kolajen takviyelerinin kullanımını destekler.

 

3. C Vitamini 

 

C vitamini güçlü, cildi koruyucu bir antioksidan görevi görür ve kollajen üretimi için gereklidir, bu da onu cilt sağlığı için önemli bir besin haline getirir (10 ).

 

Aslında, cilt çok yüksek seviyelerde C vitamini içerir, bazı araştırmalar 100 gram epidermal cilt tabakası başına 64 mg C vitamini konsantrasyonu bulur (10 ).

 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çalışmalar, C vitamini takviyeleri yoluyla diyet C vitamini arttırmanın, cilt hidrasyonu da dahil olmak üzere cilt sağlığının birçok faktörünü iyileştirebileceğini göstermiştir.

 

Bazı test tüpü çalışmaları, C vitamininin cilt bariyeri fonksiyonunu geliştirebileceğini ve kuru cildin önlenmesine yardımcı olabilecek su kaybını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur (10 ).

 

Ayrıca, bazı çalışmalar diğer besinlerle birlikte kullanıldığında C vitamininin cildin nemini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Örneğin, 47 erkekte yapılan 6 aylık bir çalışma, 54 mg C vitamini içeren bir takviyenin yanı sıra deniz proteini ve diğer besin maddelerinin bir kombinasyonunu almanın, bir plasebo grubuna kıyasla cilt hidrasyonunu önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi (11 ).

 

Kadınlarda yapılan diğer çalışmalar da benzer sonuçlar göstermiştir.

 

152 kadında yapılan bir çalışmada, 54 mg C vitamini, çinko ve deniz proteini içeren bir takviye alan katılımcıların, bir plasebo grubuna kıyasla cilt pürüzlülüğünü önemli ölçüde azalttığı bulundu (12 ).

 

Bununla birlikte, C vitamininin kuru cilt üzerindeki etkisi hakkındaki mevcut araştırmaların çoğunda, C vitamini diğer besinler ile birleştirilir, bu da besinin tek başına kullanılması durumunda besinin aynı etkiye sahip olup olmayacağını söylemeyi imkansız hale getirir.

 

Ayrıca, çalışmaların birçoğu, değerlendirilmekte olan ürünü üreten ve çalışma sonuçlarını etkileyebilecek ilaç şirketleri tarafından desteklenmiştir.

 

Ne olursa olsun, en son araştırmalara dayanarak, C vitamini takviyesi genel cilt sağlığını iyileştirebilir ve kuru ciltle savaşmaya yardımcı olabilir.

 

Herhangi bir yeni takviyede olduğu gibi, diyetinize C vitamini takviyesi eklemeden önce bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız. Bu ürünler mağazalarda ve online olarak yaygın olarak bulunmaktadır.

 

Özet: C vitamini cilt sağlığı için ayrılmaz bir besindir. Bazı çalışmalara göre, takviye C vitamini tüketmek kuru cildi iyileştirebilir. Bununla birlikte, kuru cilt üzerindeki etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

4. Balık Yağı

 

Balık yağı cilt sağlığını geliştirici özellikleri ile bilinir.

 

Güçlü anti-enflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahip olan ve birçok yönden cilde yarar sağladığı gösterilen iki temel yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) içerir (13 ).

 

Balık yağı içeren diyet takviyeleri cildin hidrasyonunu artırmaya ve cildin yağ asidi bariyerini geliştirmeye yardımcı olabilir, bu da hidrasyonun korunmasına yardımcı olur.

 

Aseton kaynaklı kuru cilde sahip farelerde yapılan 90 günlük bir çalışma, yüksek doz oral balık yağı takviyelerinin, balık yağı almayan farelere kıyasla, cilt hidrasyonunu, su kaybını azalttığını ve kuruluğa bağlı cilt kaşıntısını önemli ölçüde azalttığını buldu (14 ).

 

Aslında, çalışma balık yağı grubunun 60 günlük tedaviden sonra cilt hidrasyonunda % 30 artış olduğunu kaydetti.

 

Ek olarak, araştırmalar 6 haftadan 6 aya kadar 1-14 gram EPA ve 0-9 gram DHA arasında değişen balık yağı dozları ile günlük tedavinin, sedef hastalığı semptomlarını iyileştirdiğini gösteriyor - kronik, inflamatuar bir cilt hastalığı - pul pul veya kuru, çatlak cilt dahil (15 ).

 

Balık yağının ayrıca cilt iltihaplanmasını azalttığı, güneş hasarına karşı koruduğu ve cildin cilt dostu bir tamamlayıcısı haline geldiği gösterilmiştir.

 

Mağazalarda ve online olarak birçok harika, üçüncü taraf sertifikalı balık yağı ürünü bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza en uygun seçimi ve dozu belirlemek için önce sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Özet: Balık yağı cildin nemlendirmesini iyileştirmeye ve nem kaybını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, sedef hastalığı olanlarda kuru, pul pul cildi iyileştirdiği gösterilmiştir.

 

5-8. Kuru Cildi Tedavi Etmek İçin Diğer Takviyeler

 

Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, çalışmalar diğer birkaç bileşikle takviyenin cilt nemini iyileştirmek için etkili bir yol olabileceğini göstermiştir.

 

  • Probiyotikler: Bir çalışma, hem farelere hem de insanlara Lactobacillus plantarum bakterileri ile takviye edilmesinin 8 hafta sonra cilt bariyeri fonksiyonunu ve cilt nemini iyileştirdiğini buldu. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (16 ).
  • Hiyalüronik asit: Hyaluronik asit genellikle cilt hidrasyonunu iyileştirmek için topikal olarak kullanılır, ancak son araştırmalar, bu bileşiğin diğer besinlerle kombinasyon halinde alınmasının cilt hidrasyonunu önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir (17 ).
  • Aloe Vera: 64 kadında yapılan bir araştırma, 12 hafta boyunca aloe veradan türetilen yağ asitleri ile takviyenin, bir plaseboya kıyasla cilt nemini ve cilt elastikiyetini önemli ölçüde iyileştirdiğini bulmuştur ( 18 ).
  • Seramidler: Seramidler sağlıklı cildin önemli bileşenleri olan yağ molekülleridir. Bazı araştırmalar, seramidlerle takviye edilmesinin kuru cildi tedavi etmeye yardımcı olabilecek cilt nemini artırabileceğini göstermiştir (19, 20 ).

Bazı araştırmalar, yukarıda listelenen takviyelerin cilt nemini artırmaya ve kuru cildi tedavi etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Bununla birlikte, bu bileşiklerin kuru cildi doğal olarak rahatlatmak için etkili yollar olarak önerilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Probiyotikler, hyaluronik asit, aloe vera özleri ve seramidlerle takviye etmek kuru cildi iyileştirebilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Dikkat Edilecek Diğer Noktalar

 

Bazı takviyeleri almak kuru cildi iyileştirmeye yardımcı olsa da, cildin kuruluğuna katkıda bulunan başka faktörler de dikkate alınmalıdır.

 

Örneğin, dehidrasyon kuru cildin yaygın bir nedenidir, bu nedenle su alımınızı artırmak cilt nemini iyileştirmenin sağlıklı ve kolay bir yolu olabilir (21 ).

 

Sağlıksız bir diyetin ardından, mikro besin eksiklikleri olması ve yeterince yememesi kuru cilde neden olabilir veya kötüleşebilir (22, 23 ).

 

Ek olarak, böbrek hastalığı, anoreksi, sedef hastalığı ve hipotiroidizm gibi bazı hastalıklar ve çevresel alerjiler kuru cilde neden olabilir (24 ).

 

Bu nedenle, daha ciddi sağlık koşullarını ekarte etmek için önemli ölçüde kuru, tahriş olmuş bir cilt yaşıyorsanız sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir.

 

Özet: Kuru cilt, altta yatan bir sağlık durumunun işareti olabilir, bu nedenle açıklanamayan, önemli ölçüde kuru bir cildiniz varsa sağlık uzmanınıza başvurmanız önemlidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kuru cilt, dehidrasyon, alerjik reaksiyonlar ve hipotiroidizm gibi hastalıklar gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilen yaygın bir durumdur.

 

Araştırmalar, D vitamini, balık yağı, kollajen ve C vitamini de dahil olmak üzere bazı vitaminlerin ve diğer besin takviyelerinin alınmasının cildin nemlenmesini iyileştirmeye, cildinizin sağlıklı olmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler