Kurşun Geçirmez (Bulletproof) Kahve Nedir? Potansiyel Dezavantajları Nelerdir?

Kurşun Geçirmez (Bulletproof) Kahve Nedir? Potansiyel Dezavantajları Nelerdir?
Kurşun geçirmez (bulletproof) kahve, kahvaltı yerine kullanılmak üzere tasarlanmış yüksek yağlı bir kahve içeceğidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kurşun Geçirmez Kahve (Bulletproof Kahve) Nedir? Yapımı

 

Kurşun geçirmez kahve (bulletproof kahve), kahvaltının yerini alması amaçlanan yüksek kalorili bir kahve içeceğidir.

 

Bir blenderde karıştırılmış 2 bardak (470 ml) kahve, 2 yemek kaşığı (28 gram) otla beslenen hayvandan elde edilen tuzsuz tereyağı ve 1-2 yemek kaşığı (15-30 ml) MCT yağından oluşur.

 

Başlangıçta Kurşun Diyetinin yaratıcısı Dave Asprey tarafından tanıtıldı. Asprey’in şirketi tarafından üretilen ve pazarlanan kahvede mikotoksin bulunmuyor. Ancak, durumun böyle olduğuna dair bir kanıt yok.

 

Kurşun geçirmez kahve (bulletproof kahve), özellikle paleo ve düşük karbonhidratlı diyet uygulayanlar arasında giderek daha popüler hale geldi.

 

Zaman zaman kurşun geçirmez kahve içmek muhtemelen zararsız olsa da bunu bir rutin haline getirmek tavsiye edilmez.

 

İşte kurşun geçirmez kahvenin 3 potansiyel dezavantajı.

 

1. Düşük Besin İçeriği

 


Asprey ve diğer yardımcılar, her sabah kahvaltı yerine kurşun geçirmez kahve tüketmenizi önerir.

 

Kurşun geçirmez kahve, iştahınızı azaltan ve enerji sağlayan bol miktarda yağ sağlamasına rağmen, çeşitli besin maddelerinden yoksundur.

 

Kurşun geçirmez kahve içerek, besleyici bir yemeği zayıf bir ikame ile değiştirirsiniz.

 

Otla beslenen hayvanlardan elde edilen tereyağı bazı konjuge linoleik asit (CLA), bütirat, A ve K2 vitaminleri içerirken, orta zincirli trigliserit (MCT) yağı, temel besin içermeyen rafine ve işlenmiş bir yağdır.

 

Günde üç öğün tüketirseniz, kahvaltının kurşun geçirmez kahve ile değiştirilmesi muhtemelen toplam besin alımınızı üçte bir oranında azaltacaktır.

 

Özet: Kurşun geçirmez kahvenin yaratıcıları, kahvaltı yemek yerine bunu içmenizi tavsiye eder. Bununla birlikte, bunu yapmak diyetinizin toplam besin yükünü önemli ölçüde azaltacaktır.

 

2. Yüksek Doymuş Yağ İçeriği

 

Kurşun geçirmez kahve doymuş yağda çok yüksektir.

 

Doymuş yağların sağlık üzerindeki etkileri tartışmalı olsa da birçok sağlık profesyoneli yüksek alımın çeşitli hastalıklar için önemli bir risk faktörü olduğuna ve kaçınılması gerektiğine inanmaktadır (1 ).

 

Bazı çalışmalar yüksek miktarda doymuş yağ alımını kalp hastalığı riski ile ilişkilendirse de diğerleri önemli bir bağlantı bulamamaktadır (2 ).

 

Bununla birlikte, çoğu resmi diyet rehberi ve sağlık yetkilileri insanlara alımlarını sınırlamalarını tavsiye eder.

 

Doymuş yağ, makul miktarlarda tüketildiğinde sağlıklı bir diyetin parçası olsa da büyük dozlarda zararlı olabilir.

 

Doymuş yağ veya yüksek kolesterol seviyeleri konusunda endişeleriniz varsa, kurşun geçirmez kahve alımınızı sınırlamayı veya hiç tüketmemeyi düşünün.

 

Özet: Kurşun geçirmez kahvenin doymuş yağ oranı yüksektir. Sağlık etkileri oldukça tartışmalı ve kesin olarak belirlenmemiş olsa da resmi kılavuzlar hala doymuş yağ alımının sınırlandırılmasını önermektedir.

 

3. Kolesterol Seviyenizi Yükseltebilir

 


Çoğu zaman yağ oranı yüksek olan düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetlerle ilgili birçok çalışma yapılmıştır ve kurşun geçirmez kahve de bunu içerebilir.

 

Bu araştırmaların çoğu, bu diyetlerin toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyenizi en azından ortalama olarak artırmadığını doğrulamaktadır ( 3 ).

 

Diğer faydalarına bakacak olursak HDL (iyi) kolesterolünüz yükselirken trigliseritleriniz ve kilonuz düşme eğilimindedir (4 ).

 

Bununla birlikte, tereyağı LDL kolesterol seviyelerini yükseltme de özellikle etkili gibi görünmektedir. 94 İngiliz yetişkinde yapılan bir çalışma, 4 hafta boyunca günde 50 gram tereyağı yemenin, LDL kolesterol seviyelerini eşit miktarda Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı tüketmekten daha fazla artırdığını gösterdi ( 5 ).

 

İsveçli erkeklerde ve aşırı kilolu kadınlarda yapılan 8 haftalık bir başka çalışma, tereyağının şekerli krema ile karşılaştırıldığında LDL kolesterolü % 13 artırdığını buldu. Araştırmacılar, yağ yapısı ile bir şeyler olabileceğini varsaydılar (6 ).

 

Ayrıca, herkesin yüksek yağlı bir diyete aynı şekilde tepki vermediğini unutmayın. Bazı insanlar kalp hastalığı riskinin diğer belirteçlerinin yanı sıra toplam ve LDL kolesterolünde dramatik artışlar görürler (7 ).

 

Düşük karbonhidratlı veya ketojenik bir diyet yaparken kolesterol sorunları olanlar için yapılacak ilk şey aşırı tereyağı alımından kaçınmaktır. Buna kurşun geçirmez kahve de dahildir.

 

Özet: Doymuş yağda yüksek tereyağı ve ketojenik diyetler bazı insanlarda kolesterol seviyelerini ve diğer kalp hastalığı risk faktörlerini artırabilir. Yüksek seviyelere sahip olanlar için kurşun geçirmez kahveden kaçınmak en iyisidir.

 

Kurşun Geçirmez Kahve Ne Zaman İçilmeli, İçilmeli Mi? 

 

Kurşun geçirmez kahve, bazı insanlar için, özellikle kolesterol seviyelerini yükseltmeyen ketojenik bir diyet uygulayanlar için işe yarayabilir.

 

Sağlıklı bir diyetle birlikte tüketildiğinde, kurşun geçirmez kahve kilo vermenize ve enerji seviyenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

 

Bu sabah içeceğinin refahınızı ve yaşam kalitenizi geliştirdiğini görürseniz, belki de azaltılmış besin yüküne değer.

 

Sadece güvenli tarafta olmak için, düzenli olarak kurşun geçirmez kahve içiyorsanız, kalp hastalığı ve diğer durum riskinizi artırmamanız için kan belirteçlerinizin ölçülmesi gerekir.

 

Özet: Kurşun geçirmez kahve, dengeli beslenmenin bir parçası olarak tükettiğiniz ve kolesterol seviyeleriniz yükselmediği sürece bazı kişiler için sağlıklı olabilir. Keto diyetleri için özellikle ilgi çekici olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kurşun geçirmez kahve, kahvaltı yerine kullanılmak üzere tasarlanmış yüksek yağlı bir kahve içeceğidir. Ketojenik bir diyet uygulayan insanlar arasında popülerdir.

 

Tok tutma ve enerji artırma, azaltılmış toplam besin alımı, artan kolesterol ve yüksek doymuş yağ seviyeleri de dahil olmak üzere çeşitli potansiyel dezavantajlarla birlikte gelir.

 

Yine de kurşun geçirmez kahve, yüksek kolesterol seviyelerine sahip olmayanların yanı sıra düşük karbonhidratlı veya ketojenik bir diyet uygulayanlar için güvenli olabilir.

 

Kurşun geçirmez kahveyi denemekle ilgileniyorsanız, kan belirteçlerinizi kontrol ettirmek için sağlık uzmanınıza danışmak en iyisi olabilir.

 

Çeşitli içecekler gibi kurşun geçirmez kahve de sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeninin parçası olabilir. Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler