Kurabiye Diyeti İnceleme: Kilo Vermenizi Sağlar Mı?

Kurabiye Diyeti İnceleme: Kilo Vermenizi Sağlar Mı?
Kurabiye Diyeti popüler bir kilo verme diyetidir. Dünya çapında, tatlıların tadını çıkarırken hızla kilo vermek isteyenlere hitap ediyor.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Diyet Puanı: 5 üzerinden 0,79

 

Kurabiye Diyeti popüler bir kilo verme diyetidir. Dünya çapında, tatlıların tadını çıkarırken hızla kilo vermek isteyenlere hitap ediyor.

 

40 yılı aşkın bir süredir var ve bir ay içinde 5-17 kilo vermenize yardımcı olduğunu iddia ediyor.

 

Diyet, her gün kahvaltı, öğle yemeği ve atıştırmalıkları dokuz Dr. Siegal markalı kurabiye ile değiştirmeye dayanıyor. Ayrıca bir et ve sebze yemeği yer.

 

Bu makale, faydaları ve olumsuz yönleri de dahil olmak üzere Kurabiye Diyeti'ne tam bir genel bakış sağlar.

 

DİYET İNCELEME PUAN
 • Genel skor: 0.79
 • Kilo kaybı: 1
 • Sağlıklı beslenme: 0
 • Sürdürülebilirlik: 2
 • Tüm vücut sağlığı: 0.25
 • Kanıta dayalı: 1

 

Özet: Kurabiye Diyeti kısa süreli kilo kaybına neden olabilir, ancak hiçbir çalışma etkinliğini desteklemez. Hazır ambalajlı kurabiyelere büyük ölçüde güvenir, oldukça kısıtlayıcıdır ve kurabiyesiz kilo kaybının nasıl sürdürüleceğine dair rehberlik sağlamaz.

 

Kurabiye Diyeti Nedir?

 

Kurabiye Diyeti, 1975 yılında eski bariatrik hekim Dr. Sanford Siegal tarafından geliştirilen bir kilo kaybı diyetidir. Bariatrik hastalarının açlıklarını kontrol etmelerine ve düşük kalorili bir diyete sadık kalmasına yardımcı olmak için özel fırınındaki kurabiyeleri geliştirdi.

 

Diyet, kurabiyelerin iştah azaltıcı etkilerini proteinin yapı taşları olan amino asitlerin gizli bir karışımına bağlar.

 

2007'de kullanıma sunulmadan önce, diyet programı Güney Florida'da 400'den fazla tıbbi uygulamada satıldı. Dünya çapında Hollywood yıldızlarından ve profesyonel sporculardan ortalama bir insana milyonlarca insan tarafından kullanılmıştır.

 

Resmi Kurabiye Diyet web sitesine göre, çoğu insan diyette bir ay boyunca 5-17 kilo vermeyi bekleyebilir.

 

Kurabiyeler, çikolatalı kek, tarçın yulaf ezmesi, akçaağaç krepleri ve karamela da dahil olmak üzere çeşitli tatlarda gelir.

 

Kurabiye Diyeti kaşer ve vejeteryan dostudur ve glüten veya süt ürünlerinden kaçınması gerekenlerin yanı sıra veganlar için uygun değildir.

 

Özet: Kurabiye Diyeti, Dr. Sanford Siegal tarafından geliştirilen bir kilo kaybı diyetidir. Bir ayda 5-17 kilo vermenize yardımcı olduğunu iddia ediyor.

 

Nasıl Uygulanır?

 

Kurabiye Diyetinin iki aşaması vardır - kilo kaybı ve bakım.

 

Kilo Verme Aşaması

 

Kilo verme aşaması, 10x formülü adı verilen bir prensibe dayanmaktadır.

 

Bu aşamada, günde dokuz Dr. Siegal kurabiyesi, yağsız et,  balık ve sebze içeren sağlıklı bir akşam yemeği tüketmenize izin verilir.

 

Yemek planı aşağıdaki gibi aralıklıdır:

 

 • Kahvaltı: 2 kurabiye
 • Sabah çayı: 1 kurabiye
 • Aperatif: 1 kurabiye
 • Öğle yemeği: 2 kurabiye
 • İkindi çayı: 1 kurabiye
 • Aperatif: 1 kurabiye
 • Akşam yemeği: 250 gram yağsız et veya balık ve sebze
 • Aperatif: 1 kurabiye

 

Her kurabiye 52.5-60 kalori ve akşam yemeği 500-700 kalori sağlamalıdır. Toplamda, bu günde yaklaşık 1.000-1.200 kalori ekler.

 

Yemeğin nasıl hazırlanacağına dair katı kurallar yoktur, ancak et ve sebzeleri kalori içeriğini düşük tutacak şekilde pişirmek, kızartmak, kavurmak, buharda pişirmek veya sote etmek için idealdir.

 

Diyet web sitesine göre, 2 saatten fazla yemeden gitmemelisiniz. Bunun aç hissetme riskinizi azaltacağı ve metabolizmanızı artıracağı iddia ediliyor.

 

Bununla birlikte, araştırmalar, daha az sık yemeklerin, daha az büyük öğünlere kıyasla metabolik hızı önemli ölçüde etkilemediğini göstermektedir (1, 2, 3).

 

Yemek ve kurabiyelere ek olarak, diyetisyenlere multivitamin takviyesi almaları ve günde sekiz bardak su içmeleri tavsiye edilir.

 

Bu aşamada egzersiz gerekli değildir, çünkü diyetisyenler zaten büyük bir kalori açığındadır. Ancak, haftada 3 defaya kadar 30 dakikalık bir yürüyüş gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz.

 

Ağırlık Bakım Aşaması

 

Kilo verme hedefinize ulaştıktan sonra, süresiz olarak bakım aşamasına geçebilirsiniz.

 

Ağırlık bakım aşaması aşağıdaki gibidir:

 

 • Kahvaltı: yumurta ve sebze omleti ve meyveler
 • Ara öğün: Öğünler arasında 1-2 Kurabiye
 • Öğle yemeği: 250 gram yağsız et veya balık ve sebze
 • Ara öğün: Öğünler arasında 1-2 Kurabiye
 • Akşam yemeği: 250 gram yağsız et veya balık ve sebze
 • İsteğe bağlı kurabiye: gerekirse 1 kurabiye

 

Yemek planına ek olarak, günde sekiz bardak su içmek ve 30 ila 40 dakikalık üç ila orta-ileri egzersiz seansı yapmak teşvik edilir, ancak belirli bir egzersiz kılavuzu yoktur.

 

Özet: Kurabiye Diyetinin iki aşaması vardır - istediğiniz ağırlığa ulaşana kadar takip ettiğiniz bir kilo verme aşaması ve ömür boyu bakım aşaması.

 

Kurabiye Diyetinin Faydaları

 

Kurabiye Diyetini takip etmenin birkaç faydası vardır.

 

İlk olarak, mevcut kilonuza ve cinsiyetinize bakılmaksızın kilo vermenize yardımcı olmalıdır .

 

Ortalama olarak, kilo vermek için erkeklerin ve kadınların günde 2.500 ve 2.000 kalori tüketmesi gerekir. Bu günlük miktarları 500 kalori azaltmak, haftada tahmini 0,45  kilo kaybına katkıda bulunmalıdır (4).

 

Kurabiye Diyetinin günde sadece 1.000-1.200 kalori sağladığı düşünüldüğünde, haftalık kilo kaybına daha da katkıda bulunmalıdır.

 

Çalışmalar karışık sonuçlar gösterse de, bazı araştırmalar tam veya kısmi yemek yerine koyma planlarının geleneksel düşük kalorili diyetlerden daha fazla kilo kaybına neden olabileceğini bulmuştur (5, 6).

 

Ayrıca, Kurabiye Diyeti, kurabiyeler önceden hazırlandığı ve her gün hazırlamanız gereken tek öğün olduğu için nispeten uygun maliyetli ve kullanışlıdır.

 

Yine de, şu anda Kurabiye Diyeti ve kilo kaybı ile ilgili uzun vadeli bir çalışma yoktur. Bu nedenle etkinliğini değerlendirmek ve geleneksel düşük kalorili diyetlerle karşılaştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Kurabiye Diyeti, kilo vermenize yardımcı olacak kalorileri kısıtlar. Aynı zamanda kullanışlı ve uygun maliyetlidir.

 

Olumsuz Yönleri

 

Kurabiye Diyeti kilo vermenize yardımcı olsa da, birkaç önemli dezavantajı vardır.

 

Diyet, başlangıç ​​kilonuz, yaşınız, boyunuz veya kas kütlesi gibi faktörlerden etkilenen spesifik beslenme gereksinimlerinizi etkilemez. Ayrıca, son derece kısıtlayıcıdır ve çok az kalori sağlar.

 

Sağlıklı ve sürdürülebilir kilo kaybı için, kadınların günde 1.200 kaloriden az, erkeklerin 1.500'den az yemesi önerilir. Bu diyetin kalorileri günde 1.000-1.200 ile sınırladığı göz önüne alındığında, bu yönergelerin altına düşmektedir (7).

 

Dahası, kalorideki bu önemli azalma genel kilo kaybına neden olabilir, ancak araştırmalar aynı şekilde önemli kas kaybına yol açabileceğini gösteriyor (8).

 

Diyetin bir başka dezavantajı, gerçek gıda eksikliğini telafi etmek için işlenmiş gıdalara ve multivitaminlere dayanmasıdır. Ayrıca, kısıtlayıcılığından dolayı, diyetin izlenmesi, lif, demir, folat ve B12 vitamini gibi günlük besin gereksinimlerinize ulaşmanızı zorlaştırabilir.

 

Aksine, kilo kaybı ve optimal sağlık için en iyi gıdalar, hepsi besin açısından yoğun olan ve sağlığınız üzerinde sinerjik etkilere sahip olan sebze, meyve, protein, kompleks karbonhidratlar ve sağlıklı yağlar gibi tüm gıdalar olarak kalır.

 

Bakım aşamasının, kurabiyelere dayanmadan ağırlığı korumak için sağlıklı uzun süreli diyet değişikliklerinin nasıl yapılacağı konusunda rehberlik sağlamadığını da not etmek önemlidir.

 

Son olarak, Kurabiye Diyeti, vegan, süt içermeyen veya glutensiz bir diyet uygulayan insanlar için uygun değildir, çünkü Kurabiyeler süt ve buğday içerir.

 

Özet: Kilo vermenize yardımcı olsa da, Kurabiye Diyeti son derece kısıtlayıcıdır, çok az kalori sağlar ve sağlıklı ve sürdürülebilir diyet değişikliklerinin nasıl yapılacağı konusunda rehberlik sağlamaz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kurabiye Diyeti, kahvaltı, öğle yemeği ve atıştırmalıkları özel olarak formüle edilmiş kurabiyelerle değiştirerek hızlı yağ kaybına ulaşmanıza yardımcı olduğunu iddia eden bir kilo kaybı diyetidir.

 

Her ne kadar uygun ve başlangıçta kilo vermenize yardımcı olsa da, oldukça kısıtlayıcıdır, çok az kalori sağlar ve sağlıklı uzun vadeli değişikliklerin nasıl yapılacağı konusunda rehberlik etmez.

 

Tüm gıdalara dayanan çeşitli bir diyet tüketmek, optimum sağlık ve uzun süreli kilo kaybı için daha iyi bir seçenektir.

 

Kurabiye diyeti için kurabiyelerinizi hazırken çiğ hamurun tadına bakıyor musunuz? Bunun zararlı olup olmadığını öğrenmek için blog yazımızı okumaya devam  edebilirsiniz (Oku).

 

Bir adet damla çikolatalı kurabiye kaç kalori? Öğrenmek için tıklayabilirsiniz (kaç kalori).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler