Kükürt Nedir? Kükürt İçeren Besinler Nelerdir?

Kükürt Nedir? Kükürt İçeren Besinler Nelerdir?
Kükürt, DNA'nın yapımı ve onarımı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok önemli sürece dahil olan bir mineraldir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kükürt atmosferdeki en önemli unsurlardan biridir (1 ).

 

Her yerde, yemeğinizin içinde yetiştiği toprak da dahil olmak üzere, çevrenizde birçok yiyeceğin ayrılmaz bir parçası haline gelir.

 

Vücudunuz DNA'yı inşa etmek, onarmak ve hücrelerinizi hasara karşı korumak da dahil olmak üzere çeşitli önemli işlevler için kükürt kullanır. Bu nedenle, diyetinize yeterince kükürt açısından zengin gıdalar eklemek sağlığınız için hayati önem taşır (2 ).

 

Bununla birlikte, bazı insanlar kükürt açısından zengin gıdaları diyetlerinden çıkarırken veya önemli ölçüde azaltırken daha iyi hissettiklerini bildirmektedir.

 

Bu makalede, kükürt içeren yiyeceklerin faydalı olup olmadığına dair en son kanıtlar gözden geçirilmektedir.

 

Kükürt Nedir?

 

Kükürt, kalsiyum ve fosfor insan vücudunda en çok bulunan üç mineraldir (3 ).

 

Kükürt, protein yapmak, gen ifadesini düzenlemek, DNA'yı oluşturmak, onarmak ve vücudunuzun yiyecekleri metabolize etmesine yardımcı olmak gibi vücudunuzdaki önemli işlevlerde önemli bir rol oynar ( 2 ).

 

Bu element aynı zamanda iltihabı azaltmaya ve oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olan vücudun ana antioksidanlarından biri olan glutatyonun yapılması ve geri dönüştürülmesi için gereklidir (2 ).

 

Kükürt ayrıca cildiniz, tendonlarınız ve bağlarınız gibi bağ dokularının bütünlüğünü korumaya yardımcı olur (3 ).

 

Birçok yiyecek ve içecek - hatta belirli içme suları - doğal olarak kükürt içerir. Bazı antibiyotikler, analjezikler ve eklem ağrısı ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçlar ve takviyeler de bu mineralin çeşitli seviyelerini içerir (4 , 5 ).

 

Özet: Kükürt, vücudunuzun DNA yapmak ve onarmak da dahil olmak üzere çeşitli işlevler için kullandığı bir mineraldir. Birçok yiyecek ve içecek, ayrıca bazı içme suyu, ilaçlar ve takviyeler kükürt içerir.

 

Kükürt İçeren Besinler Nelerdir?

 


Kükürt çok çeşitli gıdalarda bulunur. En büyük kategoriler (2 , 5 ,6 ):

 

  • Et ve kümes hayvanları: özellikle sığır eti, jambon, tavuk, ördek, hindi, kalp ve karaciğer gibi organ etleri
  • Balık ve deniz ürünleri: çoğu balık türü, karides, midye
  • Baklagiller: özellikle soya fasulyesi, siyah fasulye, barbunya fasulyesi, bezelye ve kuru fasulye
  • Kuruyemiş ve tohumlar: özellikle badem, Brezilya fıstığı, yer fıstığı, ceviz, kabak ve susam tohumları
  • Yumurta ve süt ürünleri: tam yumurta, kaşar, parmesan ve gorgonzola peyniri, inek sütü
  • Kuru meyve: özellikle kuru şeftali, kayısı, çekirdeksiz kuru üzüm ve incir
  • Bazı sebzeler: özellikle kuşkonmaz, brokoli, Brüksel lahanası, kırmızı lahana, pırasa, soğan, turp ve su teresi
  • Belirli tahıllar: özellikle inci arpa, yulaf, buğday ve bu tahıllardan yapılan un
  • Belirli içecekler: özellikle bira, elma şarabı, şarap, Hindistan cevizi sütü, üzüm ve domates suyu
  • Baharat ve çeşniler: özellikle yaban turpu, hardal, marmit, köri tozu ve öğütülmüş zencefil

 

İçme suyu da yaşadığınız yere bağlı olarak önemli miktarlarda kükürt içerebilir. Bu özellikle suyunuzu bir kuyudan alırsanız geçerli olabilir ( 5 ).

 

Ayrıca, sülfitler - kükürtten türetilmiş bir gıda koruyucusu - raf ömrünü uzatmak için reçel, turşu ve kuru meyve gibi paketlenmiş gıdalara yaygın olarak eklenir. Sülfitler ayrıca bira, şarap ve elma şarabı dahil fermente yiyecek ve içeceklerde doğal olarak gelişebilir ( 5 ).

 

Özet: Kükürt doğal olarak çeşitli yiyecek ve içeceklerde bulunur. Kükürt türevi sülfit, bazı paketlenmiş gıdalara yaygın olarak eklenen başka bir kükürt şeklidir.

 

Çok Fazla Kükürtün Zararları

 

Yeterli kükürt içeren bir diyetin uygulanması sağlığınız için hayati önem taşıyorsa da, bu mineralin çok fazlası birkaç hoş olmayan yan etkiye neden olabilir.

 

İshal

 


Yüksek düzeyde kükürt içeren içme suyu ishale neden olabilir. Suyunuzdaki bu mineralin aşırı miktarları hoş olmayan bir tat verebilir ve çürük yumurta gibi kokmasına neden olabilir. Kükürt çubuklarını kullanarak suyun kükürt içeriğini test edebilirsiniz (5).

 

Öte yandan, şu anda büyük miktarlarda kükürt açısından zengin gıdalar tüketmenin müshil etkisi olduğuna dair güçlü bir kanıt yoktur.

 

Bağırsak İltihabı

 

Kükürt açısından zengin bir diyet, ülseratif kolit (UC) veya Chron hastalığı (CD) olanlarda semptomları kötüleştirebilir - bağırsakta kronik inflamasyona ve ülsere neden olan iki inflamatuar bağırsak hastalığı.

 

Ortaya çıkan araştırmalar, kükürt açısından zengin gıdaların bağırsaklarınızda belirli bir sülfat azaltıcı bakteri türünün (SRB) gelişmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu bakteriler, bağırsak bariyerini yıktığı, hasara ve iltihaplanmaya neden olduğu düşünülen bir bileşik olan sülfürü serbest bırakır (7 , 8 ).

 

Bununla birlikte, kükürt açısından zengin tüm gıdalar aynı etkiye sahip olmayabilir. Örneğin, kükürt içeren hayvansal ürünler açısından zengin ve düşük lif içeren bir diyet SRB seviyelerini yükseltirken, kükürt içeren sebzeler açısından zengin bir diyetin ters etkisi olduğu görülmektedir (8 ).

 

Ayrıca, yiyeceklerin kükürt içeriği dışındaki birçok faktör bağırsak bakterilerinin dengesini etkileyebilir. Bu nedenle, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Yüksek düzeyde kükürt içeren içme suyu ishale neden olabilir. CD ve UC'li insanlar diyetlerindeki kükürt açısından zengin bazı gıdaların miktarını sınırlamaktan yararlanabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Bazı İnsanlar Kükürte Duyarlı Mı?

 

Anekdot olarak, bazı insanlar düşük kükürtlü bir diyet uygularken daha iyi hissettiklerini bildirmektedir. Bununla birlikte, şu anda kükürt intoleransı hakkında sınırlı araştırma bulunmaktadır.

 

Bunun yerine, çoğu çalışma, bazı alkollü içeceklere ve paketlenmiş yiyeceklere bozulmayı önlemek ve raf ömrünü uzatmak için kükürtten türetilen bir koruyucu olan sülfitlerin yan etkilerine odaklanmaktadır.

 

İnsanların yaklaşık % 1'inde sülfit açısından zengin gıdalara maruz kaldığında kaşıntı, kurdeşen, şişme, bulantı veya astım benzeri semptomlara neden olan bir sülfit duyarlılığı vardır. Aşırı durumlarda, maruz kalma nöbetlere veya anafilaktik şoka neden olabilir (9 ).

 

Sülfitlere duyarlı insanlar, bunları içeren yiyeceklerden kaçınmaktan yararlanırlar. Bununla birlikte, şu anda kükürt açısından zengin gıdaları sınırlamaktan da faydalandıklarını gösteren çok az kanıt vardır.

 

Sülfitlere karşı hassassanız, gıda etiketlerini kontrol ettiğinizden ve sodyum sülfit, sodyum bisülfit, sodyum metabisülfit, sülfür dioksit, potasyum bisülfit ve potasyum metabisülfit gibi bileşenlerden kaçının (9 ).

 

Özet: Bazı insanlar sülfitlere, bazı alkollü içeceklere ve paketlenmiş gıdalara eklenen kükürt türevi bir koruyucuya duyarlıdır. Bu nedenle, sülfit bakımından zengin gıdalardan kaçınmalıdırlar. Bununla birlikte, kükürt zengini gıdalardan da kaçınmaları gerektiğine dair çok az kanıt vardır.

 

Kükürt Yönünden Zengin Besinler de Faydalı Olabilir

 

Çok fazla kükürt almanın potansiyel dezavantajlarına rağmen, bu besini diyetinize dahil etmek önemlidir.

 

Kükürt, gen ekspresyonunda ve vücut dokularının bütünlüğünün korunmasında kritik bir rol oynar. Ayrıca gıdayı metabolize etmeye yardımcı olur ve vücudunuzu iltihap ve oksidatif stresden korur (2 , 3 ).

 

Ek olarak, kükürt açısından zengin gıdalar genellikle çeşitli diğer besinler ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir. Bu yiyecekleri diyetinizden çıkarmak günlük besin ihtiyaçlarınızı karşılamayı zorlaştırabilir.

 

Dahası, sarımsak ve turpgiller gibi bazı kükürt açısından zengin gıdalar, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıkların yanı sıra yaşa bağlı beyin fonksiyon kayıplarına karşı korunmaya yardımcı olabilir (10 , 11 , 12 , 13 , 14 ).

 

Bu nedenle, gerçekten gerekli olmadıkça, bu yiyecekleri çok fazla almanız sınırlandırılmaz.

 

Kükürt açısından zengin gıdaların bağırsak rahatsızlığına neden olduğundan şüpheleniyorsanız, düşük kükürt diyetinizin günlük besin ihtiyaçlarınızı karşılamaya devam etmesini sağlamak için kayıtlı bir diyetisyenden rehberlik almayı düşünün.

 

Özet: Kükürt açısından zengin bazı gıdalar bazı hastalıklara karşı koruma sağlayabilir. Kükürt yönünden zengin besinler de çeşitli diğer besinler açısından zengin olma eğilimindedir ve bu yiyeceklerin çok az tüketilmesi besin ihtiyaçlarınızı karşılamayı zorlaştırabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kükürt, DNA'nın yapımı ve onarımı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok önemli sürece dahil olan bir mineraldir. Bu nedenle, yeterince kükürt açısından zengin yiyecekler yemek sağlığınız için gereklidir.

 

Bununla birlikte, çok fazla mineral içeren içme suyu ishale neden olabilir. Dahası, kükürt açısından zengin bir diyet, bazı enflamatuar bağırsak hastalıkları olan kişilerde semptomları potansiyel olarak kötüleştirebilir.

 

Kükürt açısından zengin yiyeceklerin çoğunun çeşitli diğer faydalı besinleri de içerdiğini unutmayın. Kükürt açısından zengin gıdaların bağırsak rahatsızlığına katkıda bulunduğundan şüphelenenler, diyetlerinin günlük besin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmesini sağlamak için bir diyetisyenle konuşmak isteyebilirler.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir bileşenden mucize beklemek ya da tek bileşeni şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler