Koronavirüs Salgını Sırasında Online Terapiden Yararlanmak İçin 7 İpucu

Koronavirüs Salgını Sırasında Online Terapiden Yararlanmak İçin 7 İpucu

Şimdi her zamankinden daha fazla zihinsel sağlığımızı korumamız gerekiyor.

Online terapi garip gelebilir. Ama garip gelmesine gerek yok.

Birkaç yıl önce - COVID-19'un CDC'nin gözünde talihsiz bir durum olmasından çok önce - yüz yüze tedaviden telefon vasıtasıyla tedaviye geçmeye karar verdim.

Tarih boyunca terapistlere açılmak için mücadele eden biri olarak, umudum, bir ekranın arkasına saklanabilirsem savunmasız olmayı daha kolay bulacağımdı. Bulduğum şey, daha fazlası ve bu sonuç olarak terapötik ilişkiyi derinleştirdi.

Bu sadece terapi deneyimimi dönüştürmekle kalmadı, aynı zamanda beni son zamanlarda COVID-19 salgını ışığında gerçekleşmekte olan telefonla sağlığa büyük bir geçiş için hazırladı.

Online terapiye başlamak istiyorsanız veya terapistiniz, öngörülemeyen gelecek için uygulamalarını dijitale taşıdıysa, bu sarsıcı bir geçiş olabilir.

Büyük bir ayarlama olsa da, online terapi, özellikle kriz zamanında, şaşırtıcı ve değerli bir destek sistemi olabilir.

Peki bundan en iyi şekilde nasıl yararlanırsınız? Teleterapiye geçiş yaparken bu 7 ipucunu düşünün.

1. Terapi İçin Güvenli Bir Alan ve Kasıtlı Zaman Ayırın

Online terapinin en çok bilinen faydalarından biri, bunu her zaman, her yerde yapabilmenizdir. Bununla birlikte, geçiştiriyorsanız bu yaklaşımı önermiyorum.

Birincisi, çalışmaya çalışırken dikkat dağıtıcı şeyler asla ideal değildir - ve terapi bazen zorlu bir iştir!

Terapinin duygusal doğası, bu sürece tam olarak katılmak için, yer ve zaman ayırmayı daha da önemli hale getirir.

Başka bir kişiden kendinizi izole ediyorsanız, terapi yaparken kulaklık takmasını veya dışarıda yürüyüş yapmasını da isteyebilirsiniz. Ayrıca daha yatıştırıcı, çevrelenmiş bir ortam için ışıklar ile birlikte bir battaniye kalesi oluşturabilirsiniz.

Ne karar verirseniz verin, tedaviye öncelik verdiğinizden ve sizin için güvenli hissedeceğiniz bir ortamda yaptığınızdan emin olun.

2. İlk Başta Biraz Gariplik Bekliyoruz

Terapistinizin hangi platformu kullandığı ve ne kadar teknoloji meraklısı olduğuı fark etmeksizin, yine de yüz yüze terapiden farklı bir deneyim olacak - bu yüzden siz ve terapistiniz hemen “senkronize” gibi hissetmiyorsanız endişelenmeyin.

Örneğin, terapistim ve ben mesajlaşmayı birincil iletişim modumuz olarak kullandığımızda, hemen yanıtlamaya alışmam biraz zaman aldı.

Bazı rahatsızlıkların veya beceriksizliğin, online terapinin sizin için işe yaramadığının bir işareti olduğunu düşünmek cazip gelebilir, ancak terapistinizle açık bir iletişim kurabilirseniz, uyum sağlama yeteneğiniz sizi şaşırtabilir!

Ayrıca, özellikle siz ve terapistiniz daha önce birlikte yüz yüze çalışmışsanız, kişisel destek kaybı için “yas tutmak” normaldir.

Bu tür bir bağlantının kaybı sonrasında hayal kırıklığı, korku ve üzüntü olabileceği anlaşılabilir. Bunların hepsi terapistinize de söyleyebileceğiniz şeyler.

3. Tedavinizin Formatında Esnek Olun

Bazı terapi platformlarında mesajlaşma, ses ve video kombinasyonu kullanılırken, diğerleri web kamerası üzerinden yapılan tipik bir oturumdur. Seçenekleriniz varsa, hangi metin, ses ve video kombinasyonunun sizin için en uygun olduğunu keşfetmeye değer.

Örneğin, ailenizin yanında kendinizi izole ediyorsanız, bir başkası tarafından kulak misafiri olmayacağı ve yazmanız gereken kadar zamanınız olduğu için daha sık mesajlaşmaya güvenebilirsiniz veya uzaktan çalışmaktan ve bir ekrana bakmaktan bıkmışsanız, sesli mesaj kaydetmek sizin için daha iyi olabilir.

Teleterapinin faydalarından biri, emrinizde birçok farklı aletin olması. Denemeye açık olun!

4. Teletıpın Benzersiz Parçalarına Yaslanın

Online terapi ile yapabileceğiniz bazı şeyleri yüz yüze terapide yapamazsınız.

Örneğin, kedilerimi yüz yüze bir terapi seansına getiremiyorum - ancak terapistimi tüylü arkadaşlarıma web kamerası üzerinden tanıtmak özel oldu.

Online terapiye farklı bir şekilde erişilebilir olduğundan, bunu günlük yaşamınıza entegre etmek için yapabileceğiniz benzersiz şeyler vardır.

Daha sonra konuşmamız için benimle rezonansa giren terapistime makalelerimi göndermek, haftada sadece bir kez yerine küçük günlük kontroller yapmak istiyorum ve özellikle stresli zamanlarda metin üzerinde yazılı şükran mesajları paylaştım.

Kullanabileceğiniz araçları nasıl kullandığınız konusunda yaratıcı olmak, online terapiyi çok daha çekici hale getirebilir.

5. Bedensel İpuçlarının Yokluğunda, Duygularınızı Daha Açık Bir Şekilde Adlandırın

Bir süredir yüz yüze terapi yaptıysanız, bedensel ipuçlarınızı ve yüz ifadelerinizi gözlemleyerek ve duygusal durumunuzu “sezgiselleştirerek” terapistinize alışık olabilirsiniz.

Terapistlerimizin bizi okuyabilme yeteneği, online görüşme için bunu püf nokta olarak kabul edebileceğimiz bir şeydir.

Bu yüzden duygularımızı ve tepkilerimizi daha açık bir şekilde adlandırmak pratikte faydalı olabilir.

Örneğin, terapistiniz bir sinire çarpan bir şey söylüyorsa, duraklatmak ve “Bunu benimle paylaştığınızda kendimi sinirli hissettim” demek güçlü olabilir.

Benzer şekilde, duygularımız konusunda daha açıklayıcı olmayı öğrenmek, terapistlerimize yaptığımız çalışmalarda faydalı bilgiler verebilir.

“Yoruldum” demekten ziyade “tükendim / pestilim çıktı” diyebiliriz. “Moralim bozuk hissediyorum” demek yerine “Kaygı ve çaresizliğin bir karışımını hissediyorum” diyebiliriz.

Bunlar ne olursa olsun öz farkındalık konusunda yararlı becerilerdir, ancak online terapi bu kasları güvenli bir ortamda esnetmeye başlamak için harika bir yol.

6. İhtiyacınız Olanı Adlandırmaya İstekli Olun, 'Saçma' Gibi Görünse Bile

Özellikle COVID-19 ile, aktif bir pandemi, çoğumuzun - hepsi olmasa da - en temel insan ihtiyaçlarımızdan bazılarının karşılanmasıyla mücadele ettiği anlamına gelir.

İster sürekli su içmeyi hatırlamak, yalnızlıkla boğuşmak, ister kendiniz ya da sevdikleriniz için korkmak olsun, bu “yetişkin” olmak için zor bir zamandır.

Kendimize bakmak zaman zaman zor olacak.

COVID-19'a verdiğimiz yanıtları “aşırı tepki” olarak geçersiz kılmak cazip gelebilir, bu da bizi ifşa etmekten ya da yardım istemekten çekinir kılabilir.

Ancak, terapistiniz her gün duygularınızı ve mücadelelerinizi paylaşan insanlarla çalışıyor. Yalnız değilsin.

Ne söylemeliyim?
Bu süre zarfında terapistinizle iletişime geçmenizde yardımcı olabilecek bazı şeyler:
  • Başkalarıyla bağlantıda kalmama yardımcı olacak beyin fırtınası yapabilir miyiz?
  • Yemek yemeyi unutuyorum. Günün başında, o günkü yemek planımla mesaj gönderebilir miyim?
  • Sanırım ilk panik atağımı geçirmiştim. Başa çıkmak için bazı kaynakları paylaşır mısınız?
  • Koronavirüs hakkında düşünmeyi bırakamam. Düşüncelerimi yeniden yönlendirmek için ne yapabilirim?
  • Sence bu konudaki endişem mantıklı mı yoksa mantıksız mı geliyor?
  • Karantinada olduğum kişi zihinsel sağlığımı etkiliyor. Nasıl güvende kalabilirim?
  • Terapistinize dile getirmek için çok büyük veya çok küçük bir konu olmadığını unutmayın. Sizi etkileyen her şey, başkası için önemsiz görünse bile, bahsetmeye değer.

7. Terapistinize Geri Bildirimde Bulunmaktan Korkmayın

Teletıp için geçiş yapan birçok terapist nispeten yenidir, bu da yol boyunca neredeyse kesinlikle geçici kesinti olacağı anlamına gelir.

Online terapinin kendisi sahada daha yeni bir gelişmedir ve tüm klinisyenler yüz yüze çalışmalarını dijital bir platforma nasıl çevirecekleri konusunda uygun eğitime sahip değildir.

Bunu onlara olan inancınızı zayıflatmak için söylemiyorum - aksine, bu süreçte kendi en iyi savunucunuz olmanızı hatırlatmak ve cesaretlendirmek için.

Eğer bir platform kullanmak zorsa? Onlara haber verin! Yazılı mesajlarının yararlı olmadığını veya çok genel olduklarını fark ediyorsanız? Onları da söyle.

Her ikiniz de online terapiyi denerken, sizin için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını bulmak için geri bildirim şarttır.

Bu nedenle, iletişimi açık ve şeffaf tutun. Her oturum geçişi, sizin için neyin destekleyici olduğunu ve neleri desteklemediğini tartışmak için ayrı bir zaman ayırabilirsiniz.

Online terapi, özellikle böyle izole edici, stresli bir zamanda, zihinsel sağlığınız için güçlü bir araç olabilir.

Farklı bir şey denemekten, ihtiyacınız ve beklentilerinizi dile getirmekten korkmayın ve bu işi birlikte yaparken terapistinizle orta noktada buluşmaya istekli olun.

Şimdi her zamankinden daha fazla zihinsel sağlığımızı korumamız gerekiyor. Ve benim için? Bu süreçte online terapistimden daha iyi müttefik bulamazdım.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın