Koronavirüs İnsanları Nasıl Enfekte Eder?

Koronavirüs İnsanları Nasıl Enfekte Eder?
Pandemi içinde üç ayda, bilim adamları yeni koronavirüsü anlamaya başlıyorlar.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Pandemi içinde üç ayda, bilim adamları yeni koronavirüsü anlamaya başlıyorlar. Örneğin, bu virüsün hayal edilebilecek en kötü virüs olmadığını biliyorlar. Virüsün neden olduğu hastalık olan Covid-19, kızamık kadar bulaşıcı değildir ve çok tehlikeli olmasına rağmen, enfekte olmuş bir kişiyi öldürmek konusunda örneğin Ebola kadar olası değildir.

 

Ancak SARS-CoV-2'nin kritik, felaket getiren bir özelliği var: yenilik. Geçen yılın sonlarında bir hayvan konakçısından insan nüfusuna atladığında, hiç kimsenin bağışıklığı yoktu. Bu nedenle, yeni koronavirüs, etrafta dolaşan sert bir grip türüyle karşılaştırılamaz.

 

Gizemli, pnömoni benzeri solunum yolu hastalıklarının ilk kümesi Aralık ayının sonunda Çin'in Wuhan şehrinde bildirildi ve takip eden günlerde patlayıcı bir şekilde yayıldı. Şaşırtıcı bir hızla, bu submikroskopik patojen, Cumartesi itibariyle 600.000'den fazla enfekte olan ve en az 28.000 kişiyi öldüren, küresel ticareti neredeyse durma noktasına getirerek ve haberleri takip edecek kadar cesur olan herkesin sinirlerini bozarak gezegeni kirletti.

 

Irvine'deki California Üniversitesi'nde virolog Ilhem Messaoudi “Bu, insan topluluğuna giren yeni bir virüstür. Biz yepyeni, tecrübesiz bir nüfusuz, değil mi? ” dedi.

 

Dolaşımdaki çoğu viral bulaşma, en azından kısmi bağışıklığı olan insanlar şeklinde engellerle karşılaşır. Ancak bu koronavirüs bir buldozerdir. Yolundaki herkesi düzleştirebilir.

 

Virüs insanları enfekte ettiğinde, hemen hastalanmazlar. Araştırmacılar, semptomlardan önceki inkübasyon süresinin ortalama olarak beş gün olduğuna inanıyor. Hastalık örüntüsünü incelerken, epidemiyologlar, insanların virüsü yaymaya başladıkları - potansiyel olarak başkalarını hastalandıran - semptomların öncesinde dehşet verici keşifte bulundular. Böylece virüsün gizli bulaşma hikayesi vardır. Kendini tohum gibi milletlerin içine ekiyor. Güçsüz, dayanıksız insanların bol olduğu milletlerin arasına.

 

Genetik düzeyde, yeni virüs 2002'de Çin'de ortaya çıkan SARS virüsünden çok farklı değildir - bu yüzden yeni virüsün SARS-CoV-2 türev adı vardır. SARS, 10 hastanın yaklaşık 1'ini öldürdü. Ancak SARS enfeksiyonu olan insanlar zaten hasta olana kadar virüsü yaymadı ve kurbanlar tipik olarak hastaneye kaldırıldı. SARS, dünya çapında yaklaşık 8.000 enfeksiyon ve 774 ölüme neden olduktan sonra bitti.

 

Bu başarılı mücadele biraz rahatlamaya yol açmış olabilir; araştırmacılar, SARS araştırması için fonların son yıllarda kuruduğunu söyledi.

 

Otuz yıldır koronavirüsleri inceleyen bir UC Irvine viroloğu Michael Buchmeier “Biz iyileştirdiğimizi düşündük. Virüsün kaybolduğunu düşündük. Virüs yok olmadı, değil mi? ” dedi.

 

Bu bulaşıcı bir virüs olduğundan, dünya nüfusunun büyük bir kısmı, milyarlarca insan, önümüzdeki birkaç yıl içinde enfekte olabilir. Güvenli ve etkili bir aşı geliştirmek için çılgınca çabaların bir yıl veya daha fazla sürmesi muhtemeldir.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump ve diğerleri, ölümcüllüğünü, her yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde on binlerce yaşama mal olduğu iddia eden mevsimsel griple karşılaştırarak covid-19 tehdidini defalarca küçümsediler. Ancak covid-19, enfekte bir kişi için mevsim gribi kadar ölümcül olabilir.

 

Messaoudi, sağlık sisteminin mevsimsel griple başa çıkmak için kurulduğunu, yeni bir pandemik hastalıkla olmadığını söylemiş.

 

“Grip aşısı var. Ve antiviraller. Mevsimsel, buna hazırlanıyoruz, aşı kapsamı almaya çalışıyoruz; zaten sistemimizin uğraştığı şey budur ”dedi. “Bu, çok fazla morbidite ve potansiyel mortaliteye neden olan bir solunum yolu hastalığının başka bir artışıyla başa çıkmak için yanlış zamandır.”

 

Koronavirüsün buldozer doğası, yaygın ciddi hastalıklar anlamına gelir ve covid-19'dan ölümler korkunç bir hızla gerçekleşebilir. Bu, hastanelerin dolup taştığını ve birçok hastanın standart hayat kurtarıcı tedavi göremediği kuzey İtalya'da oldu.

 

Pandemi, büyük ölçüde doğrudan insandan insana bulaşma tarafından yönlendiriliyor gibi görünmektedir. Bu nedenle halk sağlığı yetkilileri insanlara sosyal uzaklığa girmelerini söylediler, virüsün üreme sayısını azaltmanın basit ama etkili bir yolu - R0 olarak bilinir. Bu, enfekte olmuş her kişi tarafından üretilen ortalama yeni enfeksiyon sayısıdır.

 

R0, virüsün kendine özgü bir özelliği değildir. Geri kazanılan insanlar enfeksiyonlara veya ciddi hastalıklara daha az duyarlı hale geldikçe, sınırlama, hafifletme ve nihayetinde “sürü bağışıklığı” yoluyla azaltılabilir. Salgının sona ermesi için üreme oranı 1'in altına düşmelidir.

 

Çin'de ilk günlerde, hükümet Wuhan ve yakın bölgelerde aşırı seyahat kısıtlamaları uygulamadan önce ve herkes salgının ne kadar kötü olabileceğini fark etmeden önce, Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre R0 2.38 idi. Bu oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

 

Ancak 23 Ocak'ta Çin, aşırı seyahat kısıtlamaları getirdi ve yetkililer agresif bir şekilde sosyal teması sınırladığı için yüz milyonlarca insanı bir tür kilit altına aldı. R0 1'in altına düştü ve salgın Çin'de en azından şimdilik kısıldı.

 

Virüs, solunum yolundaki hücrelerdeki reseptörlere nasıl bağlandığına bağlı olarak doğuştan gelen bir enfektiviteye sahiptir ve daha sonra kendi kopyalarını yapmak için bu hücrelerin makinelerini devralır. Ancak yayılma yeteneği, topluluğun yoğunluğu da dahil olmak üzere insan nüfusunun kırılganlığına da bağlıdır.

 

“Ciddi bulaşıcı bir virüsünüz varsa ve kendiniz bir odada oturuyorsanız, R0 sıfırdır. Kimseye veremezsiniz, ”diyor Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü'nden bir virolog olan Jeffery Taubenberger.

 

Enfeksiyonları durdurmak için bir aşı veya ilaç olmadan, en iyi umut bulaşma zincirini kırmaktır. Havaya püskürtme yoluyla, umumi içme suyunu bir iksirle karıştırarak veya sihirli bir şekilde gideceğini umarak virüsle savaşmanın bir yolu yoktur.

 

“Sosyal mesafe, virüsün yayılmasını yavaşlatabilmemiz için hız tümsekleri oluşturuyor. Hız darbelerine saygı duymalıyız, ”dedi Messaoudi.

 

Güney Carolina Üniversitesi'nde epidemiyolog Melissa Nolan, sosyal mesafenin etkinliğinin “şu anda milyon dolarlık bir soru olduğunu” söyledi.

 

Mevcut kamu önlemlerini, 1918'de Amerika Birleşik Devletleri'nde tahmini 675.000 insanı öldüren ve bazı şehirlerin sosyal mesafeyi zorlama konusunda diğerlerinden daha dikkatli olduğu influenza pandemisi sırasında olanlarla karşılaştırdı.

 

“ABD şu anda her devletin kendi sosyal mesafeli versiyonunu uyguladığı doğal bir deneyde” dedi. “Bu çeşitli halk sağlığı politikalarının etkinliğini karşılaştırabileceğiz, ancak daha fazla zaman geçene kadar karşılaştıramayacağız.”

 

Sosyal mesafelendirme çabası kolektif ihtiyaç adına bireysel katılımı gerektirir. Ama her şeyden önce kendi kendine ilgileniyor: Kimse bu virüsü yakalanmak istemiyor. Ölümcül olabilir ve olmasa bile birçok hasta günlerce hatta haftalarca sefil olur.

 

İnsanlar doğrudan temaslarını sınırlamakla kalmaz, aynı zamanda virüslerin yüzeylerde oyalanabileceği için yollarının çakıştığı miktarı sınırlamaları gerekir.

 

Virüs, nem ve güneş ışığına maruz kalması veya kuruması nedeniyle bir konağın dışında parçalanır. Ancak New England Journal of Medicine'de yayınlanan bir çalışma, bozulmamış laboratuvar koşullarında, bazı SARS-CoV-2 parçacıklarının metal veya plastik üzerinde üç güne kadar potansiyel olarak yaşayabileceğini gösterdi.

 

Kirlenmiş yüzeylerle temasın bulaşmada ne derece rol oynadığı net değildir. Bu, herkesin pompayı bir benzin istasyonunda tuttuğunda veya bir markete gittiğinde bilmek istediği bir şeydir. Kapı kolları veya kasalar gibi paylaşılan yüzeylerle teması sınırlamak ve sık sık el yıkama tavsiye edilir.

 

Taubenberger, bir aşımız olmamasına ve hiç kimsenin bu yeni patojene karşı bağışıklığı olmamasına rağmen, insanların tıpkı polen ve toza karşı yaptıkları gibi virüslere karşı doğuştan gelen mekanik savunmalara sahip olduğunu belirtti. Solunum sistemindeki hücreler, mukusları boğazına doğru, invaziv partiküllerin temizlenmesine yardımcı olacak şekilde hareket ettiren, tüyler adı verilen küçük tüy benzeri çıkıntılara sahiptir. Bu vücudumuzun ilk viral rodeo değil.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler