Koronavirüse Karşı Yiyecekleriniz Nasıl Dezenfekte Edilmelidir?

Koronavirüse Karşı Yiyecekleriniz Nasıl Dezenfekte Edilmelidir?
Uzmanlar, yiyeceklerinizi nasıl temizleyeceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Uzmanlar, yiyeceklerinizi nasıl temizleyeceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar.

 

  • COVID-19'a neden olan virüs, belirli yüzeylerde 72 saate kadar yaşayabilir.
  • Yiyeceklerinizi tutarken daha dikkatli olmak maruz kalma riskinizi azaltabilir.
  • Uzmanlar, bu basit adımların sizi güvende tutabileceğini söylüyor.

 

Yeni koronavirüs olan SARS-CoV-2 nedeniyle, birçok insan tıbbi bakım, egzersiz yapmak, köpeklerini yürüyüşe çıkarmak veya yiyecek alışverişi gibi temel etkinlikler dışında evde kalmaya devam ediyorlar.

 

Sosyal mesafeyi uygulamak ve ellerinizi iyice ve sık sık yıkamak gibi önlemler alarak evinizden her çıktığınızda COVID-19'a maruz kalma riskinizi azaltabilirsiniz.

 

Yiyecek için alışveriş yapmak ekstra risk taşır.

 

Sadece başkalarının yanında olduğunuz için değil, satın aldığınız ürünlerin çoğu muhtemelen başkaları tarafından ele alınmıştır - ve belki de üzerine hapşırıldı veya öksürüldü.

 

Bu, market alışverişlerinden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Zaten bu seçenek çoğumuz için gerçekten uygun bir seçenek değildir.

 

Ancak, virüsü evinizdeki diğer insanlara ve yüzeylere yaymamak için yiyeceklerinizi tutarken biraz daha dikkatli olabilirsiniz.

 

Marketlerde Risk Ne Kadar Yüksek?

 

Virginia Blacksburg, Virginia-Maryland Veteriner Tıbbı Koleji'nde epidemiyoloji yardımcı doçenti olan DrPH, MPP Charlotte Baker, marketteki en büyük riskinizin hasta olan başka bir kişiyle yakın temasa geçmek olduğunu söyledi.

 

Bu yüzden her zaman diğer insanlardan en az 6 metre uzakta kalmak önemlidir.

 

Baker, “Sırada size çok yakınlarsa diğerlerinden geri adım atmalarını istemekten korkmayın” dedi. “Ya da diğerleri istediğiniz gıda bölgesindeyse istediğiniz o şeyi almak için birkaç dakika bekleyin.”

 

Bununla birlikte, COVID-19'a neden olan virüsün bulaşmasında üretim ve gıda ambalajının ne kadar rol oynadığı açık değildir.

 

Yine de Dünya Sağlık Örgütü, insanların yüz yüze yakın temasa ek olarak, insanların kontamine yüzeylere ve ardından gözlerine, burnuna veya ağzına dokunarak virüsü alabileceğini söylüyor.

 

Bazı yüzeyler diğerlerinden daha büyük risk oluşturabilir.

 

New England Journal of Medicine'de yakın zamanda yapılan bir araştırmada, virüsün plastik ve paslanmaz çelikte 72 saate kadar ve kartonda 24 saate kadar tespit edilebilir olduğu bulundu.

 

Baker, marketteyken “her yerdeki tüm yüzeylere hasta olan biri tarafından dokunulduğunu varsaymalısınız” dedi.

 

Bu, üretim ve paketlenmiş gıdaları içerir.

 

“Sadece satın almak istediğiniz öğelere dokunun, sepeti veya sepet tutamaçlarını dezenfektan mendillerle silin ve işiniz bittiğinde ellerinizi yıkayın veya el dezenfektanı kullanın” dedi.

 

Baker, birçok insanın evde teslimat kullanarak potansiyel maruziyetlerini azalttığını da sözlerine ekledi. Yerel gıda üreticileri bile bu hizmetleri sunuyor.

 

“Bazı çiftçi pazarları, müşterilerin yiyecekleri önceden sipariş etmelerine izin veriyor, böylece onları almaya geldiğinizde zaten paketleniyorlar” dedi. “Başkalarının yakınında olmanız için gereken süreyi azaltın ve dokunabileceğiniz öğelerin miktarını azaltın.”

 

Yiyeceklerinizi Evde Temizlemek

 

Yiyeceklerinizi nereden alırsanız alın, eve götürdüğünüzde dikkatlice kullanmak istersiniz. Bu, virüsü evinizdeki diğer insanlara veya yüzeylere yayma şansını azaltacaktır.

 

Georgia Üniversitesi'nde gıda ve beslenme profesörü olan Ph.D. Elizabeth L. Andress, en azından yiyeceklerinizi paketinden çıkardıktan ve kaldırdıktan sonra ellerinizi yıkamanız gerektiğini söyledi.

 

Yiyeceklerinizdeki potansiyel bulaşma konusunda endişeleriniz varsa kendinizi korumak için ek adımlar atabilirsiniz.

 

Andress, “Bazı insanlar, olası virüs içeriğini azaltmak için kutuları saklamadan önce silmeyi veya yıkamayı seçebilirler. Tek kullanımlık ambalajları da atabilirsiniz.

 

İşiniz bittiğinde, yiyecekleriniz veya yiyecek torbalarınız tarafından temas kurulan masaları, tezgahları veya diğer yüzeyleri yıkamanız önerilir

 

Ve tekrar ellerini yıka.

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), salgın sırasında evinizin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi için tavsiyeler sunar; bunlar arasında, temizleyicilerin SARS-CoV-2'ye karşı en iyi şekilde kullanılması da vardır.

 

Bez torba kullanıyorsanız, çamaşır makinesinde yıkayın ve tekrar kullanmadan önce iyice kurulayın.

 

Yiyecekleri Cerrah Gibi Temizlemek

 

Siz veya evinizdeki bir kişi COVID-19'dan kaynaklanan ciddi hastalık riski altındaysa, Grand Rapids, Michigan'da çalışan bir aile hekimi olan Dr. Jeffrey VanWingen tarafından önerilen “steril tekniği” benimsemek amacıyla Youtube videosunu izleyebilirsiniz.

 

VanWingen, bir seçeneğin, virüsün pasif hale gelmesi için yiyeceklerinizi en az 72 saat boyunca garajınızda veya sundurmada bırakmak olduğunu söyledi.

 

Bu pek çok insan için mümkün değil. Onlar için “steril teknik” öneriyor. Bunu, yiyeceklerinizin 72 saat dışarıda kalmasına izin verdikten sonra da yapabilirsiniz.

 

VanWingen'in yönteminin önemli bir parçası, yiyeceklerinizi veya evinizdeki diğer yüzeyleri kirletmemek için bir temizleme istasyonu kurmaktır.

 

Yiyeceklerinizi kaldırmadan önce tüm ambalajları bir dezenfektanla silmeyi içerir. Ayrıca ambalajı atabilir ve yiyecekleri temiz bir torbaya veya kaba aktarabilirsiniz.

 

Meyve ve sebzeler için VanWingen, en az 20 saniye boyunca sabun ve su ile ovmanızı önerir.

 

Andress, Gıda ve İlaç İdaresi'nin, yutma riski nedeniyle ürünleri temizlerken sabun kullanılmasını önermediğini belirtir.

 

Bu nedenle, meyve ve sebzelerinizde sabun ve su kullanmayı seçerseniz, saklamadan önce tamamen temiz suyla durulayın.

 

Bu önlemleri almak virüse maruz kalma şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

Hastalanırsanız, ailenizi korumak için daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

 

Andress, “Evinizdeki bir kişinin COVID-19 ile pozitif olduğu, hastalığın belirtilerini gösterdiği veya bir testin sonuçlarını beklediği takdirde, evin etrafında ekstra temizlik ve dezenfeksiyon adımları atmaları gerekir” dedi.

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler