Köri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Köri Nedir? Faydaları Nelerdir?
Köride bulunan baharatların kombinasyonu, bu baharatları yemeklerinize lezzet ve beslenme faydaları eklemenin harika bir yoludur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Köri Nedir?

 

Köri ne demek? Köri, parlak altın rengi ve karmaşık bir lezzet ile baharatların bir karışımıdır.

 

Köri nasıl yapılır? Körinin içinde neler var? Genellikle zerdeçal, kişniş, kimyon, çemen otu ve acı biber de dahil olmak üzere çeşitli baharatlarla yapılabilir. Diğer yaygın ilaveler zencefil, karabiber, hardal tohumu, köri yaprağı ve rezene tohumu.

 

Köri, içerdiği çok sayıda sağlıklı baharat nedeniyle çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

Köri Faydaları Nelerdir? Köri Faydası Nedir? Köri Faydaları

 

1. Güçlü Anti-inflamatuar Özellikler

 

Köri zerdeçal, kişniş ve acı biber gibi baharatlarla doludur. Bu baharatın şaşırtıcı şekilde anti-enflamatuar faydalar sağladığı gösterilmiştir (1 ).

 

Karışımdaki ana baharatlardan biri olan zerdeçal, kurkumin adı verilen bir pigment içerir. Kurkumin, interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-alfa) (TNF-alfa) gibi enflamatuar proteinleri düzenleyerek iltihapla mücadele yeteneği ile iyi bilinir (2 , 3 ).

 

Aslında, hem insan hem de hayvan araştırmaları, zerdeçal ve izole kurkuminin romatoid artrit, osteoartrit ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi inflamatuar hastalıkların semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir (3 , 4 , 5 ).

 

Köride yaygın olarak bulunan, acı kırımızı biber ve kişniş gibi diğer baharatlar da iltihap önleyici etkiler sunar.

 

Acı kırmızı biber, güçlü bir anti-enflamatuar kuvvet olarak hareket eden kapsaisin adı verilen bir bileşik içerir (6 ).

 

Kişniş, eski zamanlardan beri geleneksel tıp uygulamalarında bir anti-enflamatuar etki olarak kullanılmaktadır ve kemirgenlerde yapılan araştırmalar, bu baharatla tedavinin inflamatuar bağırsak hastalıklarının semptomlarını azaltabileceğini düşündürmektedir (7 ).

 

Yine de, insanlarda bu etkiyi doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Köri, zerdeçal, kişniş ve acı kırmızı biber tozu dahil olmak üzere çeşitli anti-enflamatuar baharatlar içerir.

 

2. Kalp Sağlığını İyileştirebilir 

 

Köri tüketmek kalp sağlığına çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. Örneğin, araştırmalar baharat karışımının kan akışını artırabildiğini ve kan damarı fonksiyonunu iyileştirebileceğini, bunun da kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermiştir.

 

14 erkekte yapılan küçük bir çalışma, köri içeren 180 gram yemeğin, kontrol yemeğine kıyasla brakiyal arterdeki - ana kan kaynağı olan - kan akışını iyileştirdiğini gösterdi. Bu, körinin yüksek antioksidan içeriğine atfedildi (8 ).

 

100.000'den fazla kişiyle yapılan bir başka çalışmada, köri bazlı yemekleri ayda 2-3 kez ila haftada bir kez tüketenlerin, ayda bir kereden daha az köri tüketenlere kıyasla önemli ölçüde daha düşük trigliserit seviyeleri olduğu bulundu (9 ).

 

Ek olarak, insanlarda yapılan çalışmalar, zerdeçal ve kurkumin ile takviyenin insanlarda kolesterol seviyelerini azaltabildiğini bulmuştur. Ancak bu sonuçlar, köri ile terbiye edilmiş gıdalarda tipik olarak bulunan miktarları aşan yüksek dozlu takviyelerden alınmıştır (10 ).

 

Dahası, bazı araştırmalar köri tüketmenin kan basıncı seviyeleri üzerinde olumlu etkileri olabileceğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir (8 , 11 ).

 

Yüksek tansiyon, trigliserit ve kolesterol seviyeleri kalp hastalığı için risk faktörleri olduğundan, köri yemek kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, körinin kalp sağlığını nasıl olumlu etkileyebileceği ve daha düşük kalp hastalığı risk faktörlerini nasıl etkileyebileceği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Köri tüketmek, yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltarak ve kan akışını iyileştirerek kalp sağlığına fayda sağlayabilir.

 

3. Antikanser Etkileri Olabilir - Köri Kanser

 

Körideki baharatların çoğu antikanser özelliklerine sahiptir. Çok sayıda test tüpü çalışması, zerdeçalın özellikle belirli kanser hücreleriyle savaşabileceğini bulmuştur (12 ).

 

Zerdeçaldaki ana aktif bileşik olan kurkuminin güçlü kanserle savaşma özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Kanser hücresi ölümünü indükler ve vücuttaki spesifik sinyal yollarını baskılayarak kanser hücrelerinin yayılmasını engeller (13 ).

 

Hayvan ve test  araştırmalarına göre, kurkumin, prostat, meme, kolon ve beyin dahil olmak üzere çeşitli kanserlerle savaşabilir (13 ).

 

İnsan çalışmaları da umut verici sonuçlar vermiştir. Örneğin, kolorektal kanseri olan 126 kişide yapılan bir araştırma, 30 gün boyunca günde 1,080 mg kurkumin takviyesinin kanser hücresi ölümünü ve inflamasyonu azalttığını gösterdi (14 ).

 

Araştırmalar benzer şekilde, acı kırmızı biber, kişniş ve kimyon gibi diğer köri baharatlarının da güçlü antikanser etkileri sunabileceğini göstermiştir (15 , 16 ).

 

Körinin antikanser etkileri üzerine güncel araştırmalar umut verici olsa da, insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Bazı araştırmalar, körinin güçlü antikanser özelliklerine sahip olabileceğini, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.


4. Güçlü Antioksidanlar İçerir

 

Antioksidan ne işe yarar? Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen reaktif moleküllerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşiklerdir.

 

Vücudunuzda çok fazla serbest radikal, kalp hastalığı, kanser ve zihinsel düşüş gibi kronik durumlarla ilişkili bir durum olan oksidatif strese yol açabilir. Antioksidan açısından zengin yiyecekler yemek, oksidatif stresin etkilerini azaltabilir ve hastalık riskinizi azaltabilir (17 ).

 

Köri, kurkumin, kuersetin, pinen, lutein, zeaksantin ve cuminal gibi bol miktarda antioksidan içerir (18 , 19 ,20 , 21 ).

 

17 erkekte yapılan küçük bir çalışma, 6-12 gram köri içeren yemek yemenin, köri içermeyen yemek yemeye kıyasla, oksidatif stresin bir belirteci olan allantoini önemli ölçüde azalttığını gösterdi (22 ).

 

Bu nedenle, yemeklere antioksidan açısından zengin köri eklemek oksidatif stresi ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Özet: Bazı araştırmalar, köri tüketmenin oksidatif stresi azaltmaya ve böylece hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

5-9. Körinin Diğer Faydaları - Körinin Faydaları Nelerdir?

 

Yukarıda listelenen potansiyel faydalara ek olarak, bu lezzetli baharat harmanını tüketmek sağlığı aşağıdaki şekillerde iyileştirebilir.

 

  • Kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir: 100.000'den fazla kişiyle yapılan bir araştırma, orta derecede köri tüketenlerin, kan şekeri seviyelerinin ayda bir kereden daha az köri tüketenlerden önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösterdi (9 ).
  • Beyin sağlığını iyileştirebilir: İnsan ve hayvan araştırmaları, zerdeçalın ana bileşiği olan kurkuminin zihinsel düşüş belirteçlerini önemli ölçüde iyileştirebileceğini ve Alzheimer hastalığı geliştirme riskini azaltabildiğini göstermiştir (23 , 24 ).
  • Doygunluk duygularını iyileştirebilir: Bir çalışmada, 6 veya 12 gram köri içeren yemekler yiyen erkekler, kontrol yemeği tüketenlere kıyasla açlığı ve yemek arzusunu önemli ölçüde azalttığını bildirmiştir (25 ).
  • Antifungal ve antibakteriyel özellikler: Köri, kişniş ve kimyon içerir, test tüpü çalışmalarının antifungal ve antibakteriyel etkileri olduğu gösterilen iki baharat (26 ).
  • Sindirim sağlığını artırabilir: Kemirgenlerdeki çalışmalar, kurkuminin sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olabileceğini ve daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç duymasına rağmen sindirim bozuklukları semptomlarını hafifletebileceğini bulmuştur (27 , 28, 29 ).

Bu faydaların çoğunlukla baharat karışımının kendisi ile değil, körinin bireysel bileşenleri ile ilişkili olduğunu unutmayın. Sağlığı artırmak için köri kullanımını içeren daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Köri tüketmek beyin ve sindirim sağlığını artırabilir, doygunluk duygularını iyileştirebilir, kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve antibakteriyel etkiler sağlayabilir. Bununla birlikte, bu potansiyel faydaları doğrulamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Köri Nasıl Kullanılır?

 

Köri nasıl tüketilir? Köri bir baharat karışımı olduğundan, çok sayıda yemeği tatlandırmak için kullanılabilir.

 

Köri, üretici tarafından kullanılan baharatların tam karışımına bağlı olarak hem tatlı hem de tuzlu notalar alabilen eşsiz, sıcak bir tada sahiptir.

 

Unutmayın ki bir köri tarifi ve kullanılan baharatlar değişebilir. Bazı versiyonlar acı biber kullanımından baharatlı olabilirken, diğerleri hafiftir.

 

Köri nasıl yenir? Köri yemeklerde nasıl kullanılır? Tat alma tomurcuklarınızı memnun eden bir köri bulduğunuzda, marinatlar, patates salataları, rostolar, güveçler ve çorbalar gibi yemeklere eklemeyi deneyin. Aslında, bu çok yönlü baharat karışımı sebzelerden yumurtalara bir şey baharatlamak için kullanılabilir. Bu yüzden denemekten korkmayın.

 

Körinin genellikle zerdeçal içerdiğinden, tariflerinize altın rengi vereceğini unutmayın.

 

Özet: Köri çok yönlüdür ve çorbalar, et tarifleri ve güveç gibi çeşitli yemeklere eklenebilir.


Uzun Lafın Kısası

 

Köride bulunan baharatların kombinasyonu, bu baharatları yemeklerinize lezzet ve beslenme faydaları eklemenin harika bir yoludur.

 

Baharat karışımı, anti-enflamatuar bileşikler açısından zengindir ve tüketilmesi, diğer potansiyel faydaların yanı sıra oksidatif stresi azaltmaya, kalp sağlığını artırmaya ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

En iyi bölüm, körinin çok çeşitli tariflere mükemmel bir katkı sağlamasıdır. Sağlıklı bir lezzet ve renk vuruşu için en sevdiğiniz yemeğe eklemeyi deneyin.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler