Kombu Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

Kombu Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

Kombu çayı nedir? Kombu çayı faydaları nelerdir? Kombucha nedir? Kombucha faydaları, kombucha çayı faydaları. Birçok insan kombu çayının kronik hastalıklara iyi geldiğine düşünmektedir.

Kombu çayı nasıl yapılır? Kombu çayı yapmak için yeşil çay veya siyah çayın mayalanmasıyla elde edilir. Mayalanırken asit oluşturur ve bu asitle birlikte alkol meydana gelir.  Bu süreçte farklı bakteriler de oluşur ve bu bakteriler probiyotik etkilidir. Probiyotik nedir? Kombu çayı gibi probiyotik besinler bağırsak bakterilerini besler ve sindiriminizi kolaylaştırır. Kombu çayı faydaları sadece bununla sınırlı değildir. Kombu çayı sizi kalp hastalıklarından korur, kanserden korur, tip 2 diyabetten korur. 

Diyetinize hangi gıdaları eklerseniz ekleyin, zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Mayalanmış kombu çayı binlerce yıldır tüketilen bir çay çeşididir.

Her akşam içtiğimiz çayın tüm faydalarını içinde bulundurmasının yanında güzel bir probiyotik kaynağıdır.

Kombu çayı içeriğinde çok güçlü antioksidanlarda barındırmaktadır. Bu güçlü antioksidanlar sayesinde zararlı bakterileri öldürerek birçok hastalıkla savaşabilir.

Gelin beraber bilimsel kanıtlarıyla beraber kombu çayının 8 faydasını araştıralım.

Kombu Çayı Potansiyel bir Probiyotik Kaynağı

Kombu çayı hayatımıza Çin’den veya Japonya’dan gelmiştir.

Kombu çayı adeta süt mayalar gibi yeşil veya siyah çayın özel bir mayayla karıştırılıp, haftalarca mayalanmasıyla oluşur.

Kombu çayı mayalanırken üstünde mantarımsı bir tabaka oluşur, bu yüzden dünyanın birçok yerinde kombu çayına mantar çayıda derler.

Kombu çayı mayası nasıl yapılır derseniz? Yaptığınız çayın üstünde biriken bu mantarlara SCOBY denir. Yeni yapılacak kombu çayında maya olarak bunları kullanabilirsiniz.

Mayalanırken içinde asetik asit üretmeye başlar (bu asit sirkede de bulunabilir) ve birçok asidik içerik oluşturmaya başlar kendi içinde azda olsa alkol oluşturur.

İçerisinde çok fazla çeşitte bakteri barındırmaktadır yalnız bu bakterilerin bağırsaklarımız açısından bir yararı olup olmadığı henüz bilinmiyor. İçerisindeki bu bakteri çeşitliliğinden dolayı bizler probiyotik bir etkisi olabilir diyoruz.

Probiyotikler bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri besler ve sayılarının artmasına sebep olur, bu sağlıklı bakteri artışı sizi hayatınızı bir çok alanını etkiler daha rahat sindirmenizi sağlan iltihapları kurutur hatta kilo vermenizi bile kolaylaştırabilir.

Bu yüzden diyetinize kombu çayı gibi mayalanmış çaylar eklemeniz sizin sağlığınıza sağlık katıcaktır.

Özet: Kombu çayı mayalanan bir çay çeşididir. Mayalanarak tüketilmesi onu güzel bir probiyotik kaynağı kılar. Probiyotik olması beraberinde birçok fayda getirir.

Kombu Çayı Yeşil Çayın Tüm Faydalarını Barındırır

Yeşil çay dünyamızdaki en sağlıklı içeceklerden biridir.

Bunun sebebi içerisinde bulundurduğu çok güçlü antioksidanlardan olan polifenollerdir.

Yeşil çaydan yapılan kombu çayı içeriğinde yeşil çay ile aynı bitkisel bileşiklere sahip olduğundan benzer faydalara sahiptir diyebiliyoruz.

Araştırmaların bize gösterdiği düzenli bir şekilde yeşil çay içmek günlük vücudunuzun yaktığı kalori sayısını ciddi derecede arttırmış ve özellikle bel çevresinde etkili olduğu keşfedilmiş.

Düzenli yeşil çay tüketmenin diğer faydaları vücudumuzun kan şekerini yönetmesine yardımcı olur. Yeşil çayın prostat, meme ve bağırsak kanser risklerini de ciddi derecede azalttığı görünmüştür.

Yeşil çayın faydaları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Özet: Yeşil çaydan yapılan kombu çayı yeşil çayla aynı bitkisel bileşiğe sahip olduğu için yeşil çayın tüm faydalarını kombu çayında da görebilirsiniz üstüne üstlük kilo kaybı, şeker kontrolü gibi faydaları da mevcut.

Kombu Çayının Güçlü Antioksidanları

Antioksidanlar vücudunuzda hücrenize zarar veren moleküllerle savaşarak onları vücudunuzdan atmanızı sağlarlar.

Birçok bilim adamı antioksidan ihtiyacınızı besin takviyesi olan haplardansa, yediklerinizden içtiklerinizden almanızın sağlığınız için daha iyi olacağını konusunda bizleri uyarmışlardır.

Özellikle yeşil çaydan yapılan kombu çayının karaciğeri temizlemek konusunda çok başarılı olduğu görülmüş.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada düzenli olarak kombu çayı içen farelerin karaciğerlerindeki toxitleri %70 oranında temizledikleri görülmüş.

Bu konuda insanlar üzerinde yapılmış bir araştırma olmasa da karaciğer hastalıklarını araştıran insanlar için başarı vadettiği ortada.

Özet: Kombu çayı antioksidan açısından çok zengindir, yapılan araştırmaların bize gösterdiği düzenli tüketildiğinde farelerin kara ciğerlerini temizlemiştir.

 


Kombu Çayı Bakterileri Öldürür

Kombu çayının fermantasyonunda ki en önemli maddelerden biri asetik asittir. Bu asit aynı zamanda bol bol sirkede de bulunmaktadır.

Çayın içindeki koruyucu polifenoller gibi, asetik asitte birçok zararlı mikrobu öldürebilir.

Yeşil çaydan da yapılsa siyah çaydan da yapılsa kombu çayının güçlü bir antibakteriyel etkisi olduğu kesin, özellikle enfeksyon mikroplarına karşı etkili olan kombu çayı. Candida mantarında da tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadadır.

Bu antibakteriyel, antimantar içerikleri bu tarz rahatsız edici hastalıkları sizden uzaklaştırır. Bunca antibakteriyel etkisine rağmen bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri besler, asetik asit vücudumuzda sadece zararlı bakterilere saldırır.

Kombu Çayı Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Dünyada ölümlerin bir numaralı sebebi kalp hastalıklarıdır.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalar düzenli tüketilen kombu çayının (özellikle yeşil çaydan yapılan) kalbe iki noktada faydalı olur. Birincisi ‘kötü’ LDL kolesterolünün oksitlenmesini engelleyerek ve ‘İyi’ HDL kolesterolünü

arttırarak faydalı olur.

Hatta, düzenli yeşil çay içen insanların kalp hastalığına bulaşma riski içmeyenlere nazaran %31 azalır. Bu istatistik kombu çayı içinde geçerli olabilir.

Özet: Kombu çayının fareler üzerinden LDL ve HDL kolesterolünü etkileyerek kalplerini hastalıklardan koruduğunu öğrendik.

Kombu Çayı Tip 2 Diyabetinizle Savaşır

Tip 2 diyabet her gün dünyada 300 milyon insanı etkilemektedir. Tip 2 diyabet hastalığı, yüksek kan şekeri ve bundan kaynaklı insülin direnci olarak açıklanabilir.

 Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, diyabetli farelere içirilen kombu çayının onların karbonhidratları öğütmesini yavaşlatmış bu şekilde farelerin kan şekerlerini düşürmüşler.

 300.000 kişi üzerinde yapılmış yeni bir araştırmaya göre yeşil çay içenlerin diyabet olma riskinin içmeyenlere nazaran %18 daha az olduğunu göstermiş.

 Tabi ki kombu çayının kan şekerine etkisi hakkında net bir bilgi sahibi olabilmemiz için ilgili konuda daha fazla araştırma yapılması gerekli.

Kombu Çayı Sizi Her türlü Kanserden Korur

Kanser dünyada sayısı en hızlı artan ölüm sebebidir. Bu durum birçok hücrenin beklenmedik şekilde gerçekleşen mutasyonlarının ardından durmadan çoğalmasıyla gerçekleşir.

Yapılan araştırmalarda kombu çayının içerisinde bulundurduğu polifenoller ve antioksidanlar sayesinde kanserin çoğalıp yayılmasına engel olduğunu bulmuşlar.

Çayın içindeki polifenollerin kanserin yayılmasını nasıl durduğu henüz anlaşılmış değil ancak durduran bir etkisi olduğu bilinen bir gerçek.

Bu sebepten dolayı günlük düzenli çay tüketen insanların kanser olma riskleri çay tüketmeyen insanlara nazaran oldukça düşüktür.

Her şeye rağmen kombu çayının antikanser etkisi insanlar üzerinde araştırmalarla kanıtlanmış değil. Bu alanda daha net bir bilgiye sahip olabilmemiz için daha çok araştırma gerekiyor.

Özet: Yapılan araştırmalarda kombu çayının kanserin büyüyüp yayılmasına engel olduğu keşfedilmiş ve kanser olmayanların kanser olma risklerini düşürdüğü görüşmüş.

Kombu Çayı Düzgün Yapıldığında Sağlıklıdır

Kombu çayı probiyotikler bakımından oldukça zengindir.

Mayasını marketten satın alıp evinizde dahi yapabilirsiniz. Aşırı fermente olmuş kombu çayı sağlığınıza çok zarar verebilir. Bunların üstüne ev yapımı kombu çayı %3 alkol içermektedir.

Daha sağlıklı seçeneğiniz ise kombu çayını marketlerden yahut online olarak temin etmenizdir. Market içeceklerinin tadının güzel olmasının yanında alkol içermez.

Tabii ki alkol içermez ama marketten almadan önce içindekilere bir bakın ve aşırı şeker eklenmiş çayları tercih etmeyin.


Uzun Lafın Kısası

Birçok insan kombu çayının kronik hastalıklara iyi geldiğine düşünmektedir.

Kombu çayının insanlar üzerindeki etkisine bakan araştırmalar oldukça azdır. Bu yüzden kesin bir sonuçla sağlığınıza şu kadar yararlı diyemem.

Tabii ki çayın ve probiyotiklerin yararları hepimizin bildiği gerçekler bu yüzden kombu çayı güzel ve sağlıklı bir çaydır. Yalnız evinizde yapacaksanız tam olarak hazır olduğunuzdan emin olun. Çünkü aşırı fermente olmuş kombu çayı yararından çok zarar verebilir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın