Kolesterol Neden Gereklidir?

Kolesterol Neden Gereklidir?
Tüm kötü tanıtım kolesterolü alırken, insanlar bizim varlığımız için aslında gerekli olduğunu öğrendiklerinde şaşırırlar.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Giriş

Tüm kötü tanıtım kolesterolü alırken, insanlar bizim varlığımız için aslında gerekli olduğunu öğrendiklerinde şaşırırlar.

 

Ayrıca şaşırtıcı olan, vücudumuzun doğal olarak kolesterol üretmesidir. Ancak kolesterol iyi değil, hepsi kötü değil  karmaşık bir konu ve hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya değer.

 

Kolesterol Nedir?


Kolesterol karaciğerde insan hayatı için hayati önem taşıyan bir maddedir. Kolesterolü gıdalardan da alabilirsiniz. Bitkiler tarafından yaratılamadığından, sadece et ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde bulabilirsiniz.

 

Vücudumuzda kolesterol üç ana amaca hizmet eder:

 

  1. Seks hormonlarının üretimine yardımcı olur.
  2. İnsan dokuları için bir yapı taşıdır.
  3. Karaciğerde safra üretimine yardımcı olur.

Bunlar önemli işlevlerdir, hepsi kolesterolün varlığına bağlıdır. Ama çok iyi bir şey hiç de iyi değil.

 

LDL ve HDL


İnsanlar kolesterol hakkında konuşurken, sıklıkla LDL ve HDL terimlerini kullanırlar . Her ikisi de kandaki vücut boyunca kolesterol taşımaktan sorumlu olan yağ ve proteinden yapılmış bileşikler olan lipoproteinlerdir.

 

LDL, genellikle “kötü” kolesterol olarak adlandırılan düşük yoğunluklu lipoproteindir. HDL, yüksek yoğunluklu lipoprotein veya "iyi" kolesteroldür.

 

LDL Neden Kötü?


LDL “kötü” kolesterol olarak bilinir, çünkü çok fazla atardamarların sertleşmesine neden olabilir .

 

Göre Amerikan Kalp Derneği , senin arterlerin duvarlarında plak birikimi LDL potansiyel. Bu plak biriktiğinde, iki ayrı ve aynı derecede kötü soruna neden olabilir.

 

İlk olarak, vücuttaki oksijen açısından zengin kan akışını zorlayarak kan damarlarını daraltabilir. İkincisi, kan pıhtılarına yol açabilir , bu da gevşeyebilir ve kan akışını engelleyerek kalp krizi veya felce neden olabilir.

 

Kolesterol sayılarınız söz konusu olduğunda, LDL'niz düşük tutmak istediğinizdir. İdeal olarak desilitre başına 100 miligramdan (mg / dL) daha azdır .

 

HDL Neden İyidir?


HDL, kardiyovasküler sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Aslında LDL'nin arterlerden çıkarılmasına yardımcı olur.

 

Kötü kolesterolü karaciğere geri taşır, burada parçalanır ve vücuttan atılır.

 

Yüksek HDL seviyelerinin inme ve kalp krizine karşı koruduğu, düşük HDL'nin ise bu riskleri arttırdığı gösterilmiştir.

 

Ulusal Sağlık Enstitülerine göre (NIH) , 40 mg / dL altında olanlar kalp hastalıkları için risk faktörü ise, HDL 60 mg / dL seviyeleri ve daha yüksek, koruyucu olarak kabul edilir.

 

Toplam Kolesterol Hedefleri


Kolesterolünüzü kontrol ettirdiğinizde, hem HDL hem de LDL'niz için değil, aynı zamanda toplam kolesterol ve trigliseritleriniz için ölçümler alırsınız .

 

İdeal bir toplam kolesterol seviyesi 200 mg / dL'den düşüktür. 200 ve 239 mg / dL arasındaki herhangi bir şey sınırdadır ve 240 mg / dL'nin üzerindeki herhangi bir şey yüksektir .

 

Trigliserit, kanınızdaki başka bir yağ türüdür. Kolesterol gibi, çok fazla kötü bir şeydir. Ancak uzmanlar hala bu yağların özellikleri konusunda net değil.

 

Yüksek trigliseritler genellikle yüksek kolesterole eşlik eder ve artmış kalp hastalığı riski ile ilişkilidir. Ancak yüksek trigliseritlerin bir risk faktörü olup olmadığı açık değildir.

 

Doktorlar genellikle trigliserit sayınızın önemini obezite, kolesterol seviyeleri ve diğer ölçümlere karşı tartarlar.

 

Bu Değerleri Kontrol Altında Tutma 


Kolesterol sayınızı etkileyen birkaç şey vardır. Bazıları kontrolünüz altındadır. Kalıtım bir rol oynayabilirken, diyet, kilo ve egzersiz de rol oynayabilir.

 

Kilonuzu yönetmek, kolesterol seviyesini dengede tutmak, doymuş yağ oranı düşük besinleri tüketmek, düzenli hareket etmek düşük kolesterol düzeyleri ve düşük kardiyovasküler hastalık riskiyle ilişkilidir.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler