Kolesterol Hakkında Neler Biliyorsun? Soru ve Cevaplar

Diyetisyen Ayşe Özgül ekledi.
Kolesterol Hakkında Neler Biliyorsun? Soru ve Cevaplar
İstatistiklere göre, düşük total kolesterol ve düşük LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterolünüz olduğunda kalp hastalığı riskiniz de düşüktür.
Organik Kinoa 450 Gr

 

İstatistiklere göre, düşük total kolesterol ve düşük LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterolünüz olduğunda kalp hastalığı riskiniz de düşüktür. LDL kolesterol, en çok arteriyel tıkanma ile ilgili olan yağ maddesidir.

 

Yanlış olan total kolesterolünüzdür ve yalnızca LDL tüm riskinizi belirlemez. HDL de bir rol oynamaktadır. Kolesterol hakkında neler biliyorsun? Soru ve Cevaplar Düşük HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterol seviyeniz düşükse, kalp hastalığı riskiniz yüksektir. HDL halk dilinde "iyi" kolesterol olarak tanımlanır- koroner arterlerden yağ taşır.

 

2. Bir ürünün paketi "düşük kolesterol" olarak okunursa, ürünün yağ oranı düşüktür.

 

Yanlış. Yağ ve kolesterol iki farklı şeydir. "Düşük kolesterol" olarak işaretlenmiş birçok yiyecek doymuş yağlarda yüksek olabilecek yağları içerirler araştırmalar doymuş yağ içeriklerinin kolesterol kadar kötü olabileceğini öne süren maddeler dolduğunu göstermektedir. Bitkisel yağ gibi doymamış yağların da kalorileri yüksektir.

 

Unutmayın, 1 gram yağ 9 kaloriye sahiptir. Proteinler ve karbonhidratların her biri gram başına 4 kaloriye sahiptir. Hepimiz diyetlerimizde biraz yağa ihtiyaç duyduğumuz doğru ancak yağ eklediğinizde, zeytinyağı, kanola yağı, yer fıstığı yağı, fındık ve tohumlar gibi tekli doymamış yağları seçmeniz çok önemli.

 

Tekli doymamış yağlar, az yağlı bir yemek planına dahil edildiklerinde kan kolesterolünü arttırmaz. Diyetinizdeki toplam yağ miktarı günlük alımınızın yaklaşık yüzde 20 ila 30'una (veya öğün başına yukarıda listelenen yağların 1 çorba kaşığı) tutulmalıdır.

 

3. Kadınlar kalp hastalığı yaşamazlar, bu nedenle kolesterol konusunda endişelenmeleri gerekmez.

 

Yanlış. Kalp hastalığı, kadınlarda ve erkeklerde önde gelen ölüm nedenidir. Her yıl 250.000'den fazla kadın kalp hastalığından ölüyor. Bununla birlikte, kadınlar sıklıkla yüksek HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterol seviyelerine sahiptir. HDL, LDL'yi ("kötü" kolesterol) kandan taşır.

 

Daha yüksek HDL seviyeleri kalp hastalıklarına karşı korur. Bir kadın 50 yaşına (yaklaşık doğal menopoz yaşı) ulaştığında, bir kadının vücudunu kalp hastalığına karşı korumaya yardımcı olan bir hormon olan düşük östrojen seviyeleri nedeniyle kalp hastalığı riski çarpıcı bir şekilde artar.

 

Erken veya cerrahi menopoz geçirmiş genç kadınlarda, kalp hastalığı riski de daha yüksektir.

 


4. Kolesterol, endişelenmem gereken kalp hastalığı için tek risk faktörüdür.

 

Yanlış. Sizi kalp hastalığına yatkınlaştıran başka önemli risk faktörleri vardır. İyi haber şu ki bunların çoğu yaşam tarzınızdaki küçük değişikliklerle değiştirilebilir. Sigara içmek kalp hastalığı için en güçlü risk faktörlerinden biridir.

 

Bununla birlikte, kalp hastalığı riskiniz sigarayı bırakma yılı içinde büyük ölçüde azalır. Bıraktıktan dört yıl sonra, kalp hastalığı riskiniz sigara içmeyenlere eşdeğerdir.

 

Ele alınması gereken diğer risk faktörleri arasında fiziksel olarak hareketsizlik, diyabet, kontrolsüz yüksek tansiyon ve her biri kalbi zorlaştıran obezite sayılabilir.

 

30 dakikalık ılımlı egzersiz eklemek haftada 3-5 kez; diyetinizdeki yağ miktarının alımınızın yüzde 30'unun altına düşürülmesi; ve yüksek tansiyon, diyabet ve diğer tıbbi durumların tedavisi, kalp hastalığının gelişmesini ve / veya ilerlemesini önlemeye yardımcı olacaktır.

 

5. Fıstık ezmesinde kolesterol yoktur.

 

Doğru. Kolesterol sadece hayvansal ürünlerde bulunur. Bitkilerden elde edilen besinler kolesterol içermez. Ancak, fıstık ezmesi yağ oranı yüksektir (yaklaşık% 50 yağ!). Aşırı yağ, kandaki kolesterol seviyesini yükseltebilir. O yüzden ılımlı bir şekilde fıstık ezmesi yiyin. İyi bir protein kaynağıdır.

 

6. Daha fazla balık yiyerek kolesterol seviyemi düşürebilirim.

 

Doğru. Çoğu balık yağsız olarak kullandığımız kırmızı etten daha az yağlıdır. Haftada en az 2 kez balık veya kümes hayvanlarından yaralanabilirsiniz.

 


7. Kolesterolünüzü kontrol ettirmek için en iyi yaş 50'dir, çünkü erkeklerde kalp krizi geçirme yaşıdır.

 

Yanlış. Arteriyel tıkanma (ateroskleroz) adı verilen süreç aşamalı olduğundan ve yıllar sürdüğünden, gençken kolesterol seviyenizi kontrol ettirmek önemlidir. 50 yaşlarındaki insanlarda kalp krizi, gençken koroner arterlerinin iç kısmında oluşmaya başlayan plağın bir sonucu olabilir.

 

Toplam kolesterol, 20 yaşından itibaren en az 5 yılda bir ölçülmelidir. Değerleriniz normal aralıkta ise ve kalp hastalığı için başka risk faktörleriniz yoksa, her 5 yılda bir teste devam edebilirsiniz. Değerleriniz uygun seviyelerde değilse, yapabileceğiniz yaşam tarzı değişikliklerini veya doktorunuzla gerekli olabilecek ilaçları tartışmalısınız.

 

Siz ve doktorunuz ayrıca bir yeniden test programı konuşmalısınız ve diyetisyeniniz ile uygun beslenme planınızı oluşturmalısınız.

 

Not: Yüksek kolesterolünüz varsa ve doktorunuz size altta yatan bir genetik neden olabileceğini söyledi ise, 20 yaşın altındaki çocuklarınızın kolesterol seviyelerini test ettirmelerini isteyebilirsiniz.

 


8. Ebeveynlerimin ikisi de küçükken koroner hastalıktan öldüğü için kalp hastalığının gelişimini önlemeye çalışmamın hiçbir anlamı yoktur.

 

Yanlış. Ailenizin geçmişi önemli bir risk faktörü olmasına rağmen (değişmez), yüksek kolesterolü kontrol ederek (diyet ve bazen ilaçlar yoluyla), sigarayı bırakarak, yüksek tansiyonu kontrol ederek, diyabeti yöneterek ve düzenli olarak egzersiz yaparak kalp hastalığına yakalanma riskinizi kontrol edebilirsiniz.

 

Aslında, son araştırmalar, katı bir risk faktörü değiştirme programını izleyerek aterosklerozun ilerlemesini durdurabileceğinizi veya geri alabileceğinizi göstermektedir.

 

Koroner kalp hastalığı, muhtemelen çocuklukta başlayan yavaş ve kademeli bir süreç olduğundan, kolesterol seviyelerinin erken yaşta (20 yıl) test edilmesi önemlidir. Ailede kalp hastalığı öyküsü güçlü olanlar, kolesterol değerlerini test etmede daha uyanık olmalıdırlar.

 

Güçlü bir aile geçmişi: Kalp krizi, anjiyoplasti veya 55 yaş altı bypass yapan birinci derece bir erkek akrabasına sahip olmak.

 

65 yaş altı bir anjiyoplasti, kalp krizi veya bypass geçirmiş birinci derece bir kadın akrabasına sahip olmak.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri
“What the Healty” adlı belgeseli izleyip kolesterol hakkındaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.
Benzer Yazılar

Kolesterol Nasıl Düşürülür 13 Yardımcı Gıda

Kalp hastalığı, dünyanın önde gelen ölüm nedenidir.Yüksek kolesterol seviyelerine sahip olmak (özellikle “kötü” LDL) artmış kalp hastalığı riskine bağlıdır (1).Düşük “iyi” HDL kolesterol ve yüksek trigliserit seviyeler...

Devamı →

DASH Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yüksek tansiyon hastaları için tasarlanmış olan DASH diyeti hakkında bilmeniz gereken her şey, yararları, diyet listesi örneği ve haftalık beslenme detayı.

Devamı →

MCT Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

MCT yağı son yıllarda popüler bir besin takviyesi haline geldi, işte MCT yağının yararları, kaynakları ve mct yağı diyetisyen önerileri.

Devamı →

Siyez Unu, Siyez Buğdayı ve Siyez Ekmeği Hakkında Her Şey

Siyez unu, siyez buğdayı ve siyez ekmeği hakkında detaylı bir araştırma sonrası tüm sağlık faydaları, kalori ve besin değerlerini sizin için derledik.

Devamı →

Otofaji Nedir: Kanser Tedavisi, Diyet, Oruç, Faydaları ve Hakkında Her Şey

Otofaji ve mekanizması son yıllarda daha iyi anlaşılmaya başlandı, böylece kanseri önlemek için nasıl kullanılabileceği yeni keşfedilmeye başlandı.

Devamı →

Dutun Faydaları ve Hakkında Her Şey

Dutun faydaları nelerdir, vitamin mineral içeriği, içerdiği bitki bileşikleri, hangi hastalıklar için faydalı olduğu ve yan etkileri var mı? Hepsi bu yazıda...

Devamı →

Karakovan Balı Hakkında Her Şey: Normal Bal'dan Ne Kadar Farklıdır?

Bal, bal arıları tarafından yapılan kalın, tatlı bir şuruptur.Karakovan balı ise işlenmediği için bal biliminde ham bal olarak tanımlanır.Sağlıklı bitki bileşikleriyle doludur ve birçok sağlık yararına bağlanmıştır.Ancak, han...

Devamı →

A Vitamini, B12, Kalsiyum, Magnezyum Ve İyot eksikliği Hakkında Her Şey

İnanılmaz Derecede Yaygın Olan 7 Besin EksikliğiPek çok besin iyi sağlık için gereklidir.Bunların çoğunu dengeli bir diyetten elde etmek mümkün olsa da, tipik Batı diyeti birçok önemli besinler bakımından fakirdir.Bu makale, inanıl...

Devamı →

48 Saatlik Aralıklı Oruç Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

48 saatlik oruç, gelişmiş hücre onarımı, kilo kaybı ve insülin duyarlılığı dahil olmak üzere çeşitli faydalar sağlayabilir.

Devamı →

Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne (CDC) göre ABD’de ölümlerin önde gelen nedeni kalp hastalığıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde her 4 ölümden 1'i kalp hastalığının bir sonucudur. Bu, her yıl bu durumdan ölen yaklaşı...

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı