Kolesterol Hakkında Neler Biliyorsun? Soru ve Cevaplar

Diyetisyen Ayşe Özgül ekledi.
Kolesterol Hakkında Neler Biliyorsun? Soru ve Cevaplar
İstatistiklere göre, düşük total kolesterol ve düşük LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterolünüz olduğunda kalp hastalığı riskiniz de düşüktür.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

İstatistiklere göre, düşük total kolesterol ve düşük LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterolünüz olduğunda kalp hastalığı riskiniz de düşüktür. LDL kolesterol, en çok arteriyel tıkanma ile ilgili olan yağ maddesidir.

 

Yanlış olan total kolesterolünüzdür ve yalnızca LDL tüm riskinizi belirlemez. HDL de bir rol oynamaktadır. Kolesterol hakkında neler biliyorsun?  Düşük HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterol seviyeniz düşükse, kalp hastalığı riskiniz yüksektir. HDL halk dilinde "iyi" kolesterol olarak tanımlanır- koroner arterlerden yağ taşır.

 

2. Bir ürünün paketi "düşük kolesterol" olarak okunursa, ürünün yağ oranı düşüktür.

 

Yanlış. Yağ ve kolesterol iki farklı şeydir. "Düşük kolesterol" olarak işaretlenmiş birçok yiyecek doymuş yağlarda yüksek olabilecek yağları içerirler. Araştırmalar doymuş yağ içeriklerinin kolesterol kadar kötü olabileceğini öne süren maddeler dolduğunu göstermektedir. Bitkisel yağ gibi doymamış yağların da kalorileri yüksektir.

 

Unutmayın, 1 gram yağ 9 kaloriye sahiptir. Proteinler ve karbonhidratların her biri gram başına 4 kaloriye sahiptir. Hepimiz diyetlerimizde biraz yağa ihtiyaç duyduğumuz doğru ancak yağ eklediğinizde, zeytinyağı, kanola yağı, yer fıstığı yağı, fındık gibi tekli doymamış yağları seçmeniz çok önemli.

 

Tekli doymamış yağlar, az yağlı bir yemek planına dahil edildiklerinde kan kolesterolünü arttırmaz. Diyetinizdeki toplam yağ miktarı günlük alımınızın yaklaşık % 20 ila 30'una (veya öğün başına yukarıda listelenen yağların 1 çorba kaşığı) tutulmalıdır.

 

3. Kadınlar kalp hastalığı yaşamazlar. Bu nedenle kolesterol konusunda endişelenmeleri gerekmez.

 

Yanlış. Kalp hastalığı, kadınlarda ve erkeklerde önde gelen ölüm nedenidir. Her yıl 250.000'den fazla kadın kalp hastalığından ölüyor. Bununla birlikte, kadınlar sıklıkla yüksek HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterol seviyelerine sahiptir. HDL, LDL'yi ("kötü" kolesterol) kandan taşır.

 

Daha yüksek HDL seviyeleri kalp hastalıklarına karşı korur. Bir kadın 50 yaşına (yaklaşık doğal menopoz yaşı) ulaştığında, bir kadının vücudunu kalp hastalığına karşı korumaya yardımcı olan bir hormon olan düşük östrojen seviyeleri nedeniyle kalp hastalığı riski çarpıcı bir şekilde artar.

 

Erken veya cerrahi menopoz geçirmiş genç kadınlarda, kalp hastalığı riski de daha yüksektir.

 


4. Kolesterol, endişelenmem gereken kalp hastalığı için tek risk faktörüdür.

 

Yanlış. Sizi kalp hastalığına yatkınlaştıran başka önemli risk faktörleri vardır. İyi haber şu ki bunların çoğu yaşam tarzınızdaki küçük değişikliklerle değiştirilebilir. Sigara içmek kalp hastalığı için en güçlü risk faktörlerinden biridir.

 

Bununla birlikte, kalp hastalığı riskiniz sigarayı bırakma yılı içinde büyük ölçüde azalır. Bıraktıktan dört yıl sonra, kalp hastalığı riskiniz sigara içmeyenlere eşdeğerdir.

 

Ele alınması gereken diğer risk faktörleri arasında fiziksel olarak hareketsizlik, diyabet, kontrolsüz yüksek tansiyon ve her biri kalbi zorlaştıran obezite sayılabilir.

 

30 dakikalık ılımlı egzersiz eklemek haftada 3-5 kez; diyetinizdeki yağ miktarının alımınızın % 30'unun altına düşürülmesi; yüksek tansiyon, diyabet ve diğer tıbbi durumların tedavisi, kalp hastalığının gelişmesini ve / veya ilerlemesini önlemeye yardımcı olacaktır.

 

5. Fıstık ezmesinde kolesterol yoktur.

 

Doğru. Kolesterol sadece hayvansal ürünlerde bulunur. Bitkilerden elde edilen besinler kolesterol içermez. Ancak, fıstık ezmesi yağ oranı yüksektir (yaklaşık% 50 yağ!). Aşırı yağ, kandaki kolesterol seviyesini yükseltebilir. O yüzden ılımlı bir şekilde fıstık ezmesi yiyin. İyi bir protein kaynağıdır.

 

6. Daha fazla balık yiyerek kolesterol seviyemi düşürebilirim.

 

Doğru. Çoğu balık yağsız olarak kullandığımız kırmızı etten daha az yağlıdır. Haftada en az 2 kez balık veya kümes hayvanlarından yaralanabilirsiniz.

 


7. Kolesterolünüzü kontrol ettirmek için en iyi yaş 50'dir. Çünkü erkeklerde kalp krizi geçirme yaşıdır.

 

Yanlış. Arteriyel tıkanma (ateroskleroz) adı verilen süreç aşamalı olduğundan ve yıllar sürdüğünden, gençken kolesterol seviyenizi kontrol ettirmek önemlidir. 50 yaşlarındaki insanlarda kalp krizi, gençken koroner arterlerinin iç kısmında oluşmaya başlayan plağın bir sonucu olabilir.

 

Toplam kolesterol, 20 yaşından itibaren en az 5 yılda bir ölçülmelidir. Değerleriniz normal aralıkta ise ve kalp hastalığı için başka risk faktörleriniz yoksa, her 5 yılda bir teste devam edebilirsiniz. Değerleriniz uygun seviyelerde değilse, yapabileceğiniz yaşam tarzı değişikliklerini veya doktorunuzla gerekli olabilecek ilaçları tartışmalısınız.

 

Siz ve doktorunuz ayrıca bir yeniden test programı konuşmalısınız ve diyetisyeniniz ile uygun beslenme planınızı oluşturmalısınız.

 

Not: Yüksek kolesterolünüz varsa ve doktorunuz size altta yatan bir genetik neden olabileceğini söyledi ise, 20 yaşın altındaki çocuklarınızın kolesterol seviyelerini test ettirmelerini isteyebilirsiniz.

 


8. Ebeveynlerimin ikisi de küçükken koroner hastalıktan öldüğü için kalp hastalığının gelişimini önlemeye çalışmamın hiçbir anlamı yoktur.

 

Yanlış. Ailenizin geçmişi önemli bir risk faktörü olmasına rağmen (değişmez), yüksek kolesterolü kontrol ederek (diyet ve bazen ilaçlar yoluyla), sigarayı bırakarak, yüksek tansiyonu kontrol ederek, diyabeti yöneterek ve düzenli olarak egzersiz yaparak kalp hastalığına yakalanma riskinizi kontrol edebilirsiniz.

 

Aslında, son araştırmalar, katı bir risk faktörü değiştirme programını izleyerek aterosklerozun ilerlemesini durdurabileceğinizi veya geri alabileceğinizi göstermektedir.

 

Koroner kalp hastalığı, muhtemelen çocuklukta başlayan yavaş ve kademeli bir süreç olduğundan, kolesterol seviyelerinin erken yaşta (20 yıl) test edilmesi önemlidir. Ailede kalp hastalığı öyküsü güçlü olanlar, kolesterol değerlerini test etmede daha uyanık olmalıdırlar.

 

Güçlü bir aile geçmişi: Kalp krizi, anjiyoplasti veya 55 yaş altı bypass yapan birinci derece bir erkek akrabasına sahip olmak.

 

65 yaş altı bir anjiyoplasti, kalp krizi veya bypass geçirmiş birinci derece bir kadın akrabasına sahip olmak.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri
“What the Healty” adlı belgeseli izleyip kolesterol hakkındaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.
Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler