Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır? Kızılcık Suyu Faydaları Nelerdir?

Kızılcık marmelatı, kızılcık şerbeti nasıl yapılır? Kızılcık faydaları nelerdir? Kızılcık suyu faydaları nelerdir? Kızılcık suyu zararları var mı? Kızılcık suyu diyetinizin sağlıklı bir parçası olabilir ve hatta bazı sağlık sorunlarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Kızılcık suyu içmenin idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) yardımcı olabileceğini duymuş olabilirsiniz, ancak bu tek faydası değildir.

Kızılcık nedir? Kızılcık suyu faydaları nelerdir? Kızılcıklar vücudunuzun enfeksiyonları önlemesine ve genel sağlığı artırmasına yardımcı olmak için besinlerle doludur. Aslında, tarih boyunca, aşağıdaki sorunları tedavi etmek için kullanıldılar:

 • idrar sorunları
 • mide rahatsızlığı
 • karaciğer sorunları

Kızılcık bataklıklarda büyür ve genellikle su hasadı yapılır. Meyveler olgunlaşıp toplanmaya hazır olduğunda, suda yüzerler. Suyun yüzeyinde olmak onları daha fazla güneş ışığına maruz bırakır. Bu besin değerlerini artırabilir.

Çoğu meyvede olduğu gibi, işlenmemiş kızılcık yediğinizde en yüksek besin seviyesine sahip olursunuz. Ancak meyve suyu hala faydalarla doludur.

Kızılcık Faydaları ve Besin Değerleri konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek 'Kızılcık neye iyi gelir? Kızılcık faydaları nelerdir?' sorularının cevapları gibi işlenmemiş kızılcık hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.


Kızıllcık suyuna şeker ekleyerek kızılcık şerbeti haline getirebilirsiniz. Kızılcak faydaları nelerdir? Kızılcık marmelatı, kızılcık şerbeti nasıl yapılır? Kızılcık şurubu nasıl yapılır? Kızılcık suyu nasıl yapılır? Kızılcık suyu zararları var mı? Kızılcık suyu içmenin sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)


Kızılcık Suyu, C ve E Vitamininin İyi Bir Kaynağı

Şekersiz, saf kızılcık suyu hem C vitamini hem de E vitamini için iyi bir kaynaktır. Ayrıca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer bazı vitamin ve minerallerin de iyi bir kaynağıdır:

 • C vitamini: Günlük değerin (DV) %26'sı
 • E vitamini: DV'nin %20'si
 • Bakır: DV'nin %15'i
 • K1 vitamini: DV'nin %11'i
 • B6 vitamini: DV'nin %8'i

E ve C vitamini, genel sağlıkta önemli bir rol oynayan güçlü antioksidanlardır.

Kızılcık Suyu ve İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önleme

Kızılcıklar, bitkilerde yaygın olarak bulunan bir bileşik sınıfı olan proantosiyanidinleri içerir. Bu bileşiklerin, bakterilerin idrar yolunun astarına yapışmasını durdurarak İYE'leri önlemeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Bakteriler büyüyüp yayılamazsa, enfeksiyon gelişemez.

Ne yazık ki kızılcık suyu ile ilgili araştırmalar karışıktır. Bazı çalışmalar kizilcik suyunun İYE riskini azaltmada etkili olduğunu gösterirken, diğerleri bunun etkili bir tedavi olmadığını bulmuştur.

Kesin faydaları belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kızılcık Suyu ve Kalp Sağlığı


Kızılcıklar ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahip başka bitkisel besinler içerir. Enflamasyon, arterler dahil olmak üzere zamanla kan damarlarına zarar vermede rol oynar. Hasarlı arterler daha sonra plak çeker ve ateroskleroza neden olur.

Kızılcıklardaki bitki besinleri iltihaplanmaya karşı korunmaya, süreci geciktirmeye ve kalp hastalığına karşı koruma sunmaya yardımcı olabilir.

Aşırı kilolu ve obezitesi olan erkeklerde yapılan bir 2019 çalışması, 8 hafta boyunca yüksek polifenol kızılcık içeceğinin günlük alımının kalp hastalığı için çeşitli risk faktörlerini iyileştirdiğini gösterdi.

Kizilcik suyunun dişlerde biriken ve diş eti hastalığına neden olan diş plağını önlemeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır.

Kızılcık Suyu Antioksidan Bakımından Zengindir

Diğer meyveler gibi, kızılcıklar da aşağıdakiler dahil olmak üzere antioksidan görevi gören güçlü fitokimyasallar içerir:

 • C vitamini
 • E vitamini
 • kuersetin

Antioksidanlar vücudunuzu serbest radikaller nedeniyle hücre hasarından korumaya yardımcı olur. Serbest radikaller yaşlanma sürecine katkıda bulunur. Kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların gelişimi için risk faktörleri olabilir.

Journal of Nutrition'da yayınlanan araştırmalar, kızılcıkların diyet değişiklikleri yoluyla kanseri önlemede rol oynayabileceğini buldu.

Çeşitli meyve ve sebzelerden zengin bir diyet, kanser riskinin azalmasıyla ilişkili olsa da kızılcık veya kızılcık suyunun kansere karşı kendi başına koruduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Kızılcık Suyu Sindirim Sağlığını İyileştirir

Kalbi korumaya yardımcı olan aynı bileşikler sindirim sistemi işlevinizi de geliştirir.

Eczacılık Uygulamaları Araştırma Dergisi'nde yayınlanan bir 2016 araştırmasına göre, Helicobacter pylori ( H. pylori ) bakterilerinin mide astarında büyümesini ve çoğalmasını önleyebilirler.

Bu önemlidir, çünkü H. pylori kontrolden çıkmasına izin verildiğinde, mide ülseri oluşabilir.

Hayvanlardaki çalışmalar, kızılcıklardaki antioksidanların ve diğer anti-enflamatuar maddelerin kolon kanserine karşı da koruma sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, kızılcık suyunun aynı etkilere sahip olması olası değildir.

Meyve Suyunu Akıllıca Seç


Kızılcık suyu nerede satılır? Kızılcık suyu Bim, Migros gibi marketlerde bulunabilir. Sağlıklı kızılcık suyu ararken, tuzaklara düşmemek önemlidir. Kızılcık suyu kokteyli (veya kızılcık içeceği) ile gerçek kızılcık suyu arasında büyük bir fark vardır.

Meyve suyu kokteylleri, sizin için iyi olmayan yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi ilave şekerler içerir. Bu kokteyller genellikle sadece az miktarda gerçek kizilcik suyuyla yapılır.

“Yüzde 100 gerçek meyve suyu ile yapılmış” diyen veya elma, üzüm suyu gibi diğer doğal tatlandırıcıları listeleyen ürünleri arayın.

Kızılcık Suyu Nasıl Kaynatılır? Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır? Kızılcık Marmelatı, Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır?

Kızılcık suyuna dilerseniz şeker ekleyip kızılcık şerbeti şeklinde de tüketebilirsiniz.

 • Topladığınız olgun kızılcıkları iyice yıkayıp ayıklayın.
 • Ayıkladığınız meyveleri bir tencereye alıp haşlayın.
 • Kızılcıklar iyice yumuşadıklarında ocaktan alın ve süzgeçten geçirin.
 • Süzgecin üzerinde kalan taneleri ezin.
 • Kalan meyveleri bir tahta kaşıkla bastırarak püresinin de suya geçmesini sağlayın.
 • Kaynatırken suyunun içine çubuk tarçın atabilir, mayhoşluğunu kırmak için az toz stevia ekleyebilirsiniz.
 • Hazırladığınız kızılcık suyunu soğuması için bir müddet beklettikten sonra buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz.

Uzun Lafın Kısası

Kızılcık suyu diyetinizin sağlıklı bir parçası olabilir ve hatta bazı sağlık sorunlarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ancak tıbbi bir durumu tedavi etmenin yerini tutmaz. Bir İYE'niz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza gidin.

Normal porsiyon boyutlarında kızılcık suyu güvenli ve sağlıklıdır, ancak aşırıya kaçması aşağıdaki gibi yan etkilere neden olabilir:

 • mide rahatsızlığı
 • ishal
 • kan şekeri artışları

Kızılcık suyu kan inceltici ilaçlar alan kişiler için de sorunlara neden olabilir. İlacınızı alırken kızılcık suyunu sınırlandırmanız veya içip içmemeniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Çeşitli meyve suları gibi kızılcık suyu da sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeninin parçası olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Kızılcık bitkisi resmi


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın