Kıvırcık Saç Bakımı: İpuçları ve Püf Noktaları

Kıvırcık Saç Bakımı: İpuçları ve Püf Noktaları
Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır? Kıvırcık saç hakkında anlaşılması gereken en önemli şey, kolayca kuruma eğilimi göstermesi ve nem istemesidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Düz saçtan farklı olarak, kıvırcık saçlar nemden yoksun olma ve kolayca kuruma eğilimindedir, bu da bakımını zorlaştırır.

 

Saçınızdaki kıvrılma miktarı saç köklerinizden etkilenir. Kıvırcık saçlı kişiler daha oval veya asimetrik foliküllere sahip olma eğilimindedir. Bu tabii ki genetiğiniz tarafından belirlenir.

 

Kvırcık saç bakımı nasıl yapılır? Kıvırcık saç bakımı evde doğal yollarla nasıl yapılır?İnce telli kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır? Doğal buklelerinize daha fazla şekil ve parlaklık katmak istiyorsanız, saçınızı sağlıklı tutmak için ihtiyacınız olan ipuçlarını ve püf noktalarını açıklıyoruz.

 

Saç dökülmesi probleminiz varsa sebebi D vitamini eksikliğiniz olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayın (saç dökülmesi).

 

10 kilo diyeti gibi kısıtlayıcı diyetler vitamin ve mineral kayıplarına yol açarlar. Bu eksiklikler sonucu da ortaya birçok sağlık sorunu çıkmaktadır. Sağlıklı ve dengeli şekilde beslenirken zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Doğal Kıvırcık Saçlara Nasıl Bakılır? Kıvırcık Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır? İnce Telli Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Kıvırcık saçlarda her zaman saça nem katmaya yardımcı olan ürünlere odaklanmak ve kuruyacak veya ağırlaştıracak saç ürünlerinden kaçınmak isteyeceksiniz.

 

Kıvırcık Saç Bakımı İçin Doğru Şampuan ve Saç Kremi Seçin

 

Kıvırcık saçlar için bakım önemlidir, kıvırcık saça özel olarak tasarlanmış bir şampuan ve saç kremi kullanın.

 

Kıvırcık saç bakım ürünleri, kıvırcık saç şekillendirici ürünler seçerken genel olarak aşağıdakileri içeren ürünleri tercih edin:

 

 • Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, ayçiçek yağı ve avokado yağı gibi doğal veya uçucu yağlar
 • aloe vera
 • keratin
 • shea yağı
 • hidrolize ipek ve hayvansal proteinler
 • pantenol ve provitaminler
 • bitki özleri

 

Saçınızı her gün yıkamak istemeyebilirsiniz, ancak bunu yaptığınızda, daha yumuşak temizlik maddeleri ve ilave yumuşatıcı maddeler içeren hafif bir şampuan kullanın.

 

Saçınız yağlı veya kirliyse, yine de her 1 veya 2 haftada bir daha güçlü bir arındırıcı şampuan kullanmalısınız. Nemi hapsetmeye yardımcı olmak için her zaman bir saç kremi uygulayın.


Şampuan Öncesi

 

Çok kaba veya kıvırcık saçlarınız varsa, şampuan öncesi bir bakım yapmayı deneyebilirsiniz.

 

Popüler inanışın aksine, sadece temizlikten sonra bakım yapmanız gerekmez. Şampuandan önce ve sonra bir saç kremi kullanabilirsiniz.

 

Kaba, kıvırcık saçlar nemini çok çabuk kaybetme eğilimindedir. Şampuanlamadan önce saç kremi kullanmak teorik olarak saç telini korumaya yardımcı olur, böylece şampuan saçın doğal yağlarını almaz.

 

Sıcak Mı Soğuk Mu?

 

Sıcak su saçtaki nemi alma ve saçı kurutma eğilimindedir. Saçları soğuk suyla yıkamak ve sıcak sudan kaçınmak, nemi ve gücü korumanıza yardımcı olacaktır.

 

Saçınızı soğuk suyla durulamak da saç kütikülünün kapanmasına yardımcı olur.

 

Aşırı Şampuanlamaktan Kaçının

 

Her gün şampuanlamak kıvırcık saçlı insanlar için iyi bir fikir değildir. Şampuanlama, saçın çok ihtiyaç duyduğu doğal yağları alabilir.

 

Sizin için en iyi olanı görmek için denemeniz gerekebilir. Genel olarak, iki günde bir veya üç günde bir şampuanlamayı deneyin.

 

Doğru Fırçayı veya Tarağı Seçin

 

Kıvırcık saçlar genellikle kuru ve kırılgandır ve tarandığında veya fırçalandığında kolayca kırılabilir. Kırılmayı önlemek için duşta kıvırcık saçları fırçalamayı veya taramayı deneyin.

 

Düğümleri kırmak için geniş dişli bir tarakla başlayın. Daha kolay hale getirmek ve saç kreminin tüm saç tellerinizi kaplamasını sağlamak için saç kremi hala saçınızdayken de tarayabilirsiniz.

 

Kivircik sac bakimi için, bir saç fırçası seçerken, plastik yerine doğal kıllı yüksek kaliteli bir fırçaya yatırım yapın. 

 

Başka bir seçenek de fırça veya tarak kullanmamaktır. Özellikle bukleleriniz varsa, saç kremi sürmeyi ve ardından parmak uçlarınızla ıslak saçı tarar gibi yapmayı deneyin.


Isı Şekillendirici Kullanmak Kıvırcık Saç

 

Çoğu stilist, kıvırcık saçların kendiliğinden kurumasına izin vermenizi tavsiye eder, çünkü bir fön makinesi kullanmak ona zarar verebilir.

 

Bir fön makinesi kullanmak veya arada bir düzleştirici ile düzeltmek istiyorsanız, bunu yapmadan önce bir tür ısı koruma spreyi veya kremi kullanmanız önemlidir. Kütikülü kapatmak ve ısı hasarına karşı daha dirençli hale getirmek için silikon veya keratin içeren bir sprey arayın.

 

Fön makinesiyle kuruturken, araştırmacılar saç kurutma makinenizi saçınızın yüzeyinden 15 cm veya daha fazla ızakta tutmanızı öneriyor.

 

Saçınıza doğrudan ne kadar ısı çarpacağını sınırlamaya yardımcı olmak için fön makinenize bir difüzör eki ekleyebilirsiniz.

 

Bölünmüş Uçlardan Kaçının - Saç Kırıkları

 

Ayrık uçlardan tamamen kaçınmak zordur. Ayrıca, kesmek dışında onları tamir etmenin bir yolu yok.

 

Kırılmış saçlaradan kaçınmanın en iyi yolu, kıvırcık saçlarınıza çok nazik davranmaktır.

 

Saç Kırıklarını Önlemek İçin, Ayrık Uçları Önlemek İçin:

 

 • Saçınızı çekmeyi önlemek için fırçalarken bir dolaşıklık çözücü kullanın.
 • Saçınızı sıkı at kuyruğu veya örgü halinde bağlamamaya çalışın.
 • Geniş dişli bir tarak kullandığınızdan emin olun.
 • Isı aletlerinden uzak durun.
 • Yaklaşık 2 ila 3 ayda bir kuaförde kestirin

 

Saç gürleştirmek için hangi gıdaları tüketmelisiniz? Öğrenmek için tıklayın (saç gürleştirme).

 

Yediğimiz her şeyin vücudumuza çeşitli etkileri vardır. Zararlı gıdalarla ölçüsüz beslenmenin sonu obezite ve sağlık sorunlarıyken, sağlıklı beslenmenin sonucu iyi etkilerdir. Hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Kıvırcık Saçlarınızı Ne Sıklıkla Yıkamalısınız?

 

Her gün duşa atlamak ve buklelerinizi ıslatmak istiyorsanız, muhtemelen her seferinde bir temizleyici şampuan kullanmamalısınız.

 

Hatta bazı günler sadece suyla durulayıp ardından bir saç kremi bile uygulayabilirsiniz. Diğer günlerde hafif bir şampuan kullanın.

 

Her 1-2 haftada bir, şekillendirici ürünlerin birikmesini gidermeye yardımcı olmak için daha güçlü bir temizleyici şampuan kullanın.

 

Kıvırcık Saçlar İçin Uyku Rutinleri

 

Sırt üstü yatmak saç köklerinize çok fazla yük bindirebilir ve buklelerinizin dağınık, kıvırcık ve düğümlü görünmesine neden olabilir.

 

Kıvırcık saçlarınız varsa, yan yatarak veya midenizde uyumak, bukle sağlığını korumak için muhtemelen en iyisidir. Başınızı bir bone veya başörtüsü ile sarmak da uyurken buklelerinizi korumaya yardımcı olabilir.

 

Buklelerinizi evcilleştirmek ve uyurken nem eklemek için yatmadan önce saç maskesi, uçucu yağ veya saç kremi kullanmayı düşünün.


Kıvırcık Saçlar İçin Saç Maskeleri

 

Genel ev malzemelerinden bir saç maskesi oluşturabilirsiniz. Bu maskelerin gece boyunca saça sürülmesi ve ardından sabah yıkanması amaçlanmıştır.

 

Bal, Hindistan cevizi yağı, muz ve avokado gibi maddeler içeren maskeler saçınıza nem katar ve gece kullanıldığında iyi sonuç alırsınız.

 

Bukleleriniz çok kuruysa, haftada bir veya iki kez saç maskesi kullanmayı düşünün.

 

Kıvırcık Saçlar İçin Yağlar

 

Bukleleri nemli tutmak zor olabilir çünkü doğal yağlar saç gövdesine kolayca girmez. Yatmadan önce bazı doğal yağlar eklemek bu konuda yardımcı olabilir.

 

Aşağıdaki yağlardan herhangi biri hile yapabilir:

 

 • Hindistan cevizi yağı
 • zeytin yağı
 • Avokado yağı
 • jojoba yağı
 • Argan Yağı
 • Hint yağı
 • üzüm çekirdeği yağı

 

Kıvırcık Saçlar İçin Saç Kremleri

 

Yatmadan önce biraz keratin içeren saç kremi sürmeyi deneyin. Bu, hasar görmüş saç tellerini güçlendirmeye ve sabahları saçınızı şekillendirmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.


 

Kıvırcık Saçlarınız Varsa Ne Yapmamalısınız?

 

Kivircik saclar hassastır, bu nedenle aşağıdakilerden kaçının:

 

 • sülfatlar, alkol, sert kimyasallar ve kokular içeren ürünler
 • haftada bir defadan fazla arındırıcı şampuan kullanmak
 • sırt üstü uyumak
 • ısı şekillendirme araçlarını ayda bir veya iki defadan fazla kullanmak
 • duşta sıcak suyla durulama
 • saçınızı her zaman sıkı bir at kuyruğu veya topuz haline getirmek
 • ince dişli taraklar
 • kuru saçları çözmeye çalışmak

 

Kıvırcık Saçlar İçin Saç Modelleri

 

Kıvırcık saç şekillendirme de dikkat etmiz gereken saçınızı sıkı bir at kuyruğu veya topuz haline getirmekten kaçınmanız gerektiğidir. Bu buklelerin oluşumunu kaybetmesine neden olur. Üstelik sıkı bir saç bağı kolayca saçlarda  kırılmaya neden olabilir.

 

Kıvırcık saçlar için bu saç stillerini deneyin:

 

 • gevşek at kuyruğu veya topuz
 • gevşek örgüler
 • yarı yukarı / yarı aşağı
 • bir gece saç maskesi veya saç kremi yardımıyla buklelerinizin doğal bir şekilde kurumasını sağlayın

 

Kuaförden, saçların bir kısmını kaldırmaya ve şekil eklemeye yardımcı olması için bazı uzun katmanları kesmesini de isteyebilirsiniz. Uzun katmanlar buklelerinizin hala biraz ağırlaşmasını sağlayacak, ancak onları sakinleştirecektir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kıvırcık saç hakkında anlaşılması gereken en önemli şey, kolayca kuruma eğilimi göstermesi ve nem istemesidir.

 

Doğal yağlarını yıkamaktan kaçınmanız gerekecek ve büyük olasılıkla yağlar, proteinler ve doğal bitki özleri şeklinde saça nem ekleyen saç ürünlerine yatırım yapmanız gerekecektir.

 

Düzgün bakılırsa kıvırcık saçlar sağlıklı, parlak ve belirgin görünebilir. Kıvırcık saç erkek için de kıvırcık saç kadın için de güzel bir bakım gerektirir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler