Kivinin Sağlığa 7 Faydası

Kivinin Sağlığa 7 Faydası

Kivi faydaları nelerdir? Kivi nerede yetişir? Günde bir ila üç kivi yemek, çoğu insanın meyveden besin takviyesi alması için yeterlidir.

Kivi faydaları nelerdir? Kivinin zararları var mı? Kivi nerede yetişir? Kivi günde kaç tane yenmeli? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası için makalemizi okumaya devam edin.

Genel Bakış

Kivi, çok fazla lezzet ve bol miktarda sağlık yararı olan küçük meyvelerdir. Yeşil etleri tatlı ve keskindir. Aynı zamanda C vitamini, K vitamini, E vitamini, folat ve potasyum gibi besinlerle doludur. Ayrıca bol miktarda antioksidan içerirler ve iyi bir lif kaynağıdırlar. Küçük siyah tohumları, tüylü kahverengi kabuk gibi yenilebilir, ancak birçoğu kiviyi yemeden önce soymayı tercih ediyor.

Kivi ne zaman yetişir? Kivi nerede yetişir? Farklı yetiştirme yerleri sayesinde kivi sezon boyunca mevsimde olabilir. Kaliforniya'da Kasım'dan Mayıs'a ve Yeni Zelanda'da Haziran'dan Ekim'e kadar yetiştirilirler. Kivi ayrıca ek formda da bulunabilir.

Kivi En Çok Nerede Yetişir? Kivi Ne Kadar Tüketilmeli? Kivi Günde Kaç Tane Yenmeli?

Ana vatanı Çin olan kivi, ticari olarak 1940'lı yıllarda ilk kez Yeni Zelanda'da üretildi. Bugün dünyada kivinin en çok üretildiği ülke Yeni Zelanda'dır. Kış mevsiminde artan soğuk algınlığı ve gribe yakalanmamak için, C vitamini yönünden zengin olan kivinin günde 2 adet tüketilmesi öneriliyor. Özellikle kış mevsiminde artan soğuk algınlığı ve gribe yakalanmamak için C vitamini yönünden zengin olan kivinin bolca tüketilmesi öneriliyor.

Kivi Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Kivi kabuğunun yararları:

 • Kilo vermeye yardımcı
 • Çocuklarda astım krizlerini azaltır.
 • Potasyum alımını artırır.
 • Göz sağlığını korur.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Kanseri önler.
 • Zararlı kolesterolü önler.
 • Rahat uyumayı sağlar.

Kivi Meyvesi Adını Nereden Almıştır? - Amfiweb


1.  Kivi Astıma İyi Gelir

Kivi kaç kalori? Kivi besin değerini öğrenmek için tıklayın.

Kivinin içerdiği yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanların astımlı kişilerin tedavisine yardımcı olabileceği düşünülmektedir . 2000 yılında yapılan bir araştırma, kivi de dahil olmak üzere düzenli olarak taze meyve tüketenler arasında akciğer fonksiyonu üzerinde faydalı bir etki olduğunu buldu . Kivi gibi taze meyveler hassas çocuklarda hırıltıyı azaltabilir.

2. Kivi Sindirime Yardımcı Olur

Kivi, zaten sindirime iyi gelen bol miktarda lif içerir. Ayrıca, proteini parçalamaya yardımcı olabilecek aktinidin adı verilen bir proteolitik enzim içerirler.Yakın zamanda bulunan bir çalışma aktinidin içeren kivi özü, çoğu proteinin sindirimini büyük ölçüde artırdı.

Kivi alerji yapar mı? Öğrenmek için tıklayın.

3. Kivi Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kivi besleyicidir ve C vitamini ile doludur. Aslında, sadece 1 fincan kivi günlük önerilen değerinizin yaklaşık yüzde 273'ünü sağlar . C vitamini, hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmek söz konusu olduğunda önemli bir besindir. Bir çalışma , kivinin bağışıklık fonksiyonunu destekleyebileceğini ve soğuk algınlığı veya grip benzeri hastalıklar geliştirme olasılığını azaltabileceğini bile buldu . Bu özellikle 65 yaş üstü yetişkinler ve küçük çocuklar gibi risk altındaki gruplar için geçerlidir .

1 adet kivi 1 kilogram portakala denk" - Sağlık Haberleri | NTV

4. Kivi Diğer Sağlık Durumlarının Riskini Azaltır

Oksidatif stres, DNA'mıza zarar verebilir. Bu sağlık sorunlarına yol açabilir. Kısmen içerdiği antioksidanlar sayesinde,bazı kanıtlar var düzenli olarak kivi veya kivi özü tüketiminin oksidatif stres olasılığını azalttığı eski bir araştırmadan.

Oksidatif DNA hasarı kolon kanseriyle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğundan , düzenli kivi tüketimi kolon kanseri riskinizi de azaltabilir.

5. Kivi Kan Basıncını Yönetmeye Yardımcı olabilir

Kivi meyveleri bağışıklık sistemimize ekstra bir destek sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kan basıncımızı yönetmemize de yardımcı olabilir. Bir2014 çalışması kanıt buldu günde üç kivide bulunan biyoaktif maddelerin kan basıncını günde bir elmadan daha fazla düşürebileceğini . Uzun vadede bu, felç veya kalp krizi gibi yüksek tansiyonun neden olabileceği durumlar için daha düşük bir risk anlamına da gelebilir .

6. Kivi Kan Pıhtılaşmasını Azaltır

Kan basıncımızı yönetmemize yardımcı olmanın yanı sıra, kivi aslında kanın pıhtılaşmasını azaltabilir . Oslo Üniversitesi'nden yapılan bir araştırma, günde iki ila üç kivi yemenin kanın pıhtılaşma riskini önemli ölçüde azalttığını buldu. Ayrıca kandaki yağ miktarını azalttığı da bulundu . Araştırmacılar, bu etkilerin kalp sağlığını iyileştirmek için günlük aspirin dozuna benzer olduğunu söyledi .

7. Kivi Görme Kaybına Karşı Korur

Makula dejenerasyonu görme kaybının önde gelen nedenidir ve kivi gözlerinizi bundan korumaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, günde üç porsiyon meyve yiyerek, makula dejenerasyonununyüzde 36 azaldı. Güvenilir KaynakKivi'nin yüksek seviyelerde zeaksantin ve luteinin bu etkiye katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Kivinin Olası Riskleri, Kivinin Zararları

Kivi meyvesi yemek çoğu insan için güvenli kabul edilir. Ana istisna, alerjisi olanlar içindir. Bir belirtileri kivi alerjisi boğaz kaşıntısı yutulan dilin, sorun yutkunmasını, kusma, ve şunları kovanlarını . Fındık, avokado , lateks , buğday , incir veya haşhaş tohumlarına da alerjiniz varsa, kivi alerjisi riskiniz artar .

Nadir durumlarda kivi kanın pıhtılaşmasını yavaşlatarak kanamayı artırabilir. Bu, kanama bozukluklarının şiddetini artırabilir . Kanama bozukluğunuz varsa veya ameliyat olmak üzereyseniz kivi yemekten kaçının.

Formlar ve Dozajlar

Kivi olduğu gibi yenebilir veya bir smoothie haline getirilebilir. Kiviyi pişirmemek en iyisidir, böylece C vitamini içeriğini korur. Ek olarak da alınabilir. Takviyeler toz, tablet veya kapsül formunda olabilir ve tipik olarak kivi özünden yapılır.

Aldığınız doz, yaş, sağlık durumu ve ne tedavi etmeye çalıştığınız gibi faktörlere bağlıdır. Günde bir ila üç kivi yemek, çoğu insanın meyveden besin takviyesi alması için yeterlidir. Bazı kivi tozlarının günlük dozu yaklaşık 5.5 gramdır. Yeni bir takviye rejimine başlamadan önce, aldığınız takviyelerle ilgili talimatları izleyin ve doktorunuza sorun. Sizin için ne kadar güvenli olduğunu size söyleyebilecekler.

Tarifler

Diyetinize faydalarından yararlanmak için daha fazla kivi eklemek istiyorsanız, onu bir dizi tarife kolayca dahil edebilirsiniz. Tek başına veya yoğurdun üzerine dilimlenmiş olarak kahvaltınıza eklemek harikadır. İşte birkaç harika kivi tarifi fikri:

 • çilekli kivi smoothie
 • muz kivi meyve salatası
 • deniz tuzu ile kivi ve misket limonu çorbası

Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın