Kırmızı Muzun 7 Faydası ve Sarı Muzdan Nasıl Farklılaşır?

Kırmızı Muzun 7 Faydası ve Sarı Muzdan Nasıl Farklılaşır?

Kırmızı muz, birçok sağlık yararı sağlayan eşsiz bir meyvedir. Antioksidanlar, C vitamini ve B6 vitamini bakımından zengindirler.

Kırmızı muz var mı? Dünyada 1000'den fazla muz çeşidi vardır, kırmızı muz da bunlardan biridir ( 1 ).

Kırmızı muz nedir? Kırmızı muz ne demek? Kırmızı muz nerede yetişir? Kırmızı muz, Güneydoğu Asya'dan kırmızı tenli, bir muz alt grubudur.

Yumuşaktırlar ve olgunlaştıklarında tatlı bir lezzete sahiptirler. Bazı insanlar normal bir muz gibi tadı olduğunu söylüyor - ama ahududu tatlılığı farkı ile.

Kırmızı muz nasıl yenir? Genellikle tatlılarda kullanılırlar, ancak lezzetli yemeklerle de eşleşirler.

Kırmızı muz birçok temel besin sağlar ve bağışıklık sisteminize, kalp sağlığınıza ve sindirime faydalı olabilir.

Sağlıklı, dengeli ve lezzetli gıdalarla beslenirken kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

İşte kırmızı muzların 7 faydası, kırmızı muz faydaları - ve sarı muzlardan nasıl farklı oldukları.

1. Birçok Önemli Besin İçerir

Sarı muz gibi, kırmızı kabuklu muz da gerekli besinleri sağlar.

Özellikle potasyum, C vitamini ve B6 vitamini bakımından zengindirler ve makul miktarda lif içerirler.

Bir küçük kırmızı muz ( 100 gram) sağlar (2 ):

 • Kalori: 90 kalori
 • Karbonhidrat: 21 gram
 • Protein: 1.3 gram
 • Yağ: 0,3 gram
 • Lif: 3 gram
 • Potasyum: Referans Günlük Alımın % 9'u (RDI)
 • B6 Vitamini: RDI'nın % 28'i
 • C Vitamini: RDI'nın % 9'u
 • Magnezyum: RDI'nın % 8'i

Küçük bir kırmızı muz sadece 90 kalori içerir, çoğunlukla su ve karbonhidrat içerir. Yüksek miktarda B6 vitamini, magnezyum ve C vitamini, bu muz çeşidini özellikle besin yoğun hale getirir.

Özet: Kırmızı muz büyük besin değerine sahiptir. Temel mineraller, B6 vitamini ve lif bakımından zengindir.

2. Tansiyonu Düşürebilir

Potasyum ne işe yarar? Potasyum, kan basıncını düzenlemedeki rolü nedeniyle kalp sağlığı için gerekli bir mineraldir.

Kırmızı muzlar potasyum açısından zengindir - RDI'nın % 9'unu sağlayan küçük bir meyve.

Araştırmalar, daha fazla potasyum açısından zengin gıdalar yemenin kan basıncını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor (3 , 4 , 5 ).

Kontrollü 22 çalışmanın gözden geçirilmesi, daha fazla potasyum almanın sistolik kan basıncını (en fazla okunan değer) 7 mm Hg düşürdüğünü bulmuştur. Bu etki, çalışmanın başında yüksek tansiyonu olan kişilerde daha güçlüdür (3 ).

Kan basıncı kontrolü için bir diğer önemli mineral magnezyumdur. Küçük bir kırmızı muz, bu mineral için günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık % 8'ini sağlar.

10 çalışmanın gözden geçirilmesi, magnezyum alımınızı günde 100 mg arttırmanın , yüksek tansiyon riskinizi % 5'e kadar azaltabileceğini belirtti (6 ).

Ek olarak, hem magnezyum hem de potasyum alımınızı artırmak, kan basıncını düşürmede sadece bir mineralden daha fazlasını yemekten daha etkili olabilir (7 ).

Özet: Kırmızı muzlar potasyum ve magnezyum bakımından zengindir. Bu iki mineral alımını artırmak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

3.  Göz Sağlığına Destek

Kırmızı muzlar karotenoidler içerir - meyvelere kırmızımsı kabuğu veren pigmentler (8 ).

Lutein ve beta karoten, kırmızı muzda göz sağlığını destekleyen iki karotenoiddir.

Örneğin, lutein yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD), tedavi edilemez bir göz hastalığı ve körlüğün önde gelen nedenini önlemeye yardımcı olabilir (9 , 10 ).

Aslında, 6 çalışmanın bir incelemesi, lutein açısından zengin gıdalar yemenin geç yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskinizi % 26 oranında azaltabileceğini bulmuştur (11 ).

Beta karoten, göz sağlığını destekleyen bir başka karotenoiddir ve kırmızı muz, diğer muz çeşitlerinden daha fazlasını sağlar (8).

Beta karoten vücudunuzdaki A vitaminine dönüştürülebilir - göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biri (12 ).

Özet: Kırmızı muzlar, göz sağlığını destekleyen ve maküler dejenerasyon riskinizi azaltabilecek lutein ve beta karoten gibi karotenoidler içerir.


4. Antioksidanlar Zengin

Diğer meyve ve sebzelerin çoğu gibi, kırmızı muzlar da güçlü antioksidanlar içerir. Aslında, sarı muzlardan daha fazla miktarda antioksidan sağlarlar (8 ).

Antioksidan nedir? Antioksidan ne işe yarar? Antioksidanlar, serbest radikaller olarak adlandırılan moleküllerin neden olduğu hücresel hasarı önleyen bileşiklerdir. Vücudunuzdaki aşırı serbest radikaller, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi koşullarla bağlantılı oksidatif stres olarak bilinen dengesizliğe yol açabilir (13 , 14 , 15 ).

Kırmızı muzdaki ana antioksidanlar (8 ):

 • karotenoidler
 • antosiyaninler
 • C vitamini
 • dopamin

Bu antioksidanlar koruyucu sağlık yararları sağlayabilir. Örneğin, bir sistematik derleme, antosiyaninlerin diyet alımının koroner kalp hastalığı riskini % 9 oranında azalttığını bulmuştur (16 ).

Kırmızı muz gibi antioksidanlar açısından zengin meyveler yemek, bazı kronik durumlar riskinizi azaltabilir (17 , 18 ).

Özet: Kırmızı muzlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önleyebilecek ve bazı hastalık riskinizi azaltabilecek birçok antioksidanda yüksektir.

5. Bağışıklık Sisteminizi Destekleyebilir

Kırmızı muzlar C ve B6 vitaminleri bakımından zengindir. Bu besinler sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir (19 ).

Küçük bir kırmızı muz, C ve B6 vitaminleri için sırasıyla RDI'ların % 9 ve % 28'ini sağlar.

C vitamini bağışıklık sisteminizin hücrelerini güçlendirerek bağışıklığı artırır. Buna göre, bazı araştırmalar C vitamini eksikliğinin bile artmış enfeksiyon riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir (20 , 21 ).

C vitamini eksikliği nispeten nadir olsa da - yetişkinlerin yaklaşık % 7'sini etkiler - yeterli alımın sağlanması önemlidir (22 ).

B6 vitamini kırmızı muz da bağışıklık sistemini destekleyen önemli bir rol oynar.

Aslında, B6 vitamini eksikliği vücudunuzun beyaz kan hücreleri ve bağışıklık antikorları üretimini azaltabilir - her ikisi de enfeksiyonla savaşır (23 ).

Özet: Kırmızı muz, güçlü bir bağışıklık sistemini destekleyen ve enfeksiyonla savaşan vitaminler olan iyi bir C vitamini ve B6 vitamini kaynağıdır.

6. Sindirim Sağlığını İyileştirebilir

Kırmızı muzlar sindirim sisteminizi birçok yönden destekler.

Prebiyotikler İçerir

Prebiyotik nedir? Prebiyotikler, yararlı bağırsak bakterilerinizi besleyen bir lif türüdür. Sarı muzlar gibi kırmızı muzlar da büyük bir prebiyotik lif kaynağıdır.

Fruktooligosakkaritler, muzdaki ana prebiyotik lif türüdür, ancak aynı zamanda inülin adı verilen bir başka içerir (24 ).

Prebiyotik ne işe yarar? Muzdaki prebiyotikler şişkinliği azaltabilir, dost bağırsak bakterilerinin çeşitliliğini artırabilir ve kabızlığı azaltabilir (25 , 26).

Bir çalışma, 2 hafta boyunca günde 8 gram fruktooligosakkarit almanın faydalı bağırsak bakterileri popülasyonunu 10 kat artırdığını bulmuştur (27 ).

İyi Lif Kaynağı

Küçük bir kırmızı muz 3 gram lif sağlar - bu besin maddesi için RDI'nın yaklaşık % 10'u.

Lif ne işe yarar? Lifli gıdalar ne işe yarar? Diyet lifi sindirim sisteminize (28 , 29 ):

 • düzenli bağırsak hareketlerini teşvik etmek
 • bağırsaklarınızdaki iltihabı azaltmak
 • dost bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik etmek

Ek olarak, yüksek lifli bir diyet İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD) riskinizi azaltabilir.

170.776 kadında yapılan bir çalışmada, yüksek lifli bir diyetin - lifte düşük bir oranla karşılaştırıldığında - % 40 azalmış Crohn hastalığı riski ile ilişkili olduğu bulunmuştur (30 ).

Özet: Kırmızı muzlar, optimum sindirimi destekleyen ve IBD riskinizi azaltabilecek prebiyotikler ve lif açısından zengindir.

7. Lezzetli ve Diyetinize Eklemek Kolay

Sağlık yararlarına ek olarak, kırmızı muzlar lezzetli ve yemek kolaydır.

Son derece kullanışlı ve taşınabilir bir atıştırmalıktır. Tatlı tadı nedeniyle, kırmızı muz da bir tarifi doğal olarak tatlandırmak için sağlıklı bir yol sunar.

Kırmızı muz nasıl yenir? İşte diyetinize kırmızı muz eklemenin birkaç yolu:

 • Onları bir smoothieye atın.
 • Yulaf ezmesi için bir son dokunuş olarak kullanın.
 • Dondurun ve kırmızı muzları ev yapımı dondurmaya karıştırın.
 • Doyurucu bir atıştırmalık için fıstık ezmesi ile eşleştirin.
Kırmızı muzlar, kekler, krepler ve ev yapımı ekmek tariflerine mükemmel bir ektir.

Özet: Kırmızı muzlar harika bir taşınabilir atıştırmalıktır. Onların tatlı tadı da onları çeşitli tariflere harika bir ek yapar.

Kırmızı ve Sarı Muz

Kırmızı muzlar sarı muadillerine oldukça benzer.

Her ikisi de iyi diyet lifi kaynaklarıdır. Kalorilerde ve karbonhidratlarda benzer şekilde yüksektir.

Yine de, iki çeşidin birkaç farkı vardır. Örneğin, sarı muzlara kıyasla kırmızı muzlar (8 , 31 ):

 • daha küçük ve daha yoğun
 • hafif tatlı bir tada sahip
 • daha fazla C vitamini içerir
 • bazı antioksidanlarda daha yüksektir
 • daha düşük glisemik indeks (GI) skoruna sahip 

Kırmızı muzlar daha tatlı olmasına rağmen, sarı muzlardan daha düşük GI skoruna sahiptirler. GI, gıdaların kan şekeri seviyelerini ne kadar hızlı artırdığını ölçen 0 ila 100 arasında bir ölçektir.

Düşük GI skorları kana daha yavaş emildiğini gösterir. Muz glisemik indeks, sarı muzların ortalama GI skoru 51 iken, kırmızı muzların kabaca 45'lik ölçekte ölçeği daha düşüktür.

Düşük GI diyetini izlemek sağlıklı kan şekeri kontrolünü destekleyebilir ve kolesterol seviyelerini düşürebilir (31 , 32 , 33 , 34 ).

Özet: Kırmızı muzlar sarı muzlardan daha küçük ve tatlıdır. Antioksidanlar ve C vitamini gibi bazı besin maddelerinde daha yüksektir, ancak daha düşük GI skoruna sahiptir.


Uzun Lafın Kısası

Kırmızı muz, birçok sağlık yararı sağlayan eşsiz bir meyvedir.

Antioksidanlar, C vitamini ve B6 vitamini bakımından zengindirler. Yemeklere, atıştırmalıklara ve besleyici tatlılara düşük kalorili ancak yüksek lifli bir katkı sunar.

Diğer şeylerin yanı sıra, kırmızı muzdaki besinler, genel sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak yenildiğinde kalp ve sindirim sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunabilir.

Sağlıklı, dengeli ve lezzetli gıdalarla beslenirken kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın