Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayı Faydaları

Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayı Faydaları
İçerdiği besinler ve antioksidanlar, hem erkekler hem de kadınlar için sağlığı artırabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kırmızı ahududu nedir? Kırmızı ahududu, Avrupa'ya ve Asya'nın bazı bölgelerine özgü bir bitkidir ve tatlı, besleyici meyveleri ile bilinir.

 

Kırmızı ahududu ne işe yarar? Kırmızı ahududu faydaları üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır. İçeriğinde birçok vitamin, mineral ve antioksidan bulunur. Antioksidan maddeler kanser karşıtı olduğu için bu oldukça önemlidir. Kırmızı ahududu yaprağı faydalarından bir diğeri ise doğum süresini kısaltmasıdır. Regl sendromlarını azaltması nedeniyle kadın otu olarak da anılır. Kırmızı ahududu yaprağı çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Tabii ki sadece çayı yoktur, kırmızı ahududu yağı ve kırmızı ahududu tohumu yağı biçimleri de bulunmaktadır.

 

Kırmızı ahududunun yaprakları besinlerle doludur ve genellikle tıbbi amaçlı bir bitki çayı yani kırmızı ahududu yaprağı çayı yapmak için kullanılır. Ayrıca kırmızı ahududu yağı da yapılmaktadır.

 

Kırmızı ahududu ne işe yarar? Yüzyıllar boyunca kırmızı ahududu yaprakları, çeşitli sağlık rahatsızlıklarını tedavi etmek ve hamilelik sırasında doğumu başlatmak için kullanılmıştır.

 

Bu makale, kırmızı ahududu yaprağı çayının hamilelik sırasında ve genelde olan sağlık yararlarını ve yan etkilerini gözden geçirmektedir.

 

"Zayıflamak için içtiğim zayıflama çaylarından ve zayıflama kürlerinden sonuç alamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Kırmızı Ahududu Yaprağı Faydaları - Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları - Kırmızı Ahududu Faydaları

 

Kırmızı ahududu yaprakları birçok besin maddesi zenginidir ve hem hamile hem de hamile olmayan kadınlar için sağlık yararları sağlayabilir.

 

Yüksek Oranda Besin ve Antioksidan Kaynağı

 

Kırmızı ahududu yaprakları vitamin ve mineral bakımından zengindir.

 

B vitaminleri, C vitamini ve potasyum, magnezyum, çinko, fosfor ve demir gibi bir dizi mineral sağlarlar. Bununla birlikte, en kayda değer katkıları antioksidan özellikleri olabilir (1, 2 ).

 

Kırmızı ahududu yaprakları, vücudunuzda antioksidan görevi gören ve hücrelerin hasardan korunmasına yardımcı olabilecek tanenler ve flavonoidler gibi polifenoller içerir.

 

Ek olarak, yapraklar, kanserojenleri nötralize ettiği ve hatta kanser hücrelerinin kendi kendini yok etmesine katkıda bulunduğu gösterilen küçük miktarlarda elajik asit içerir (2 , 3 ).

 

Kırmızı ahududu yapraklarının kanserle mücadele potansiyeli hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, mevcut sonuçlar umut vericidir.

 

Her durumda, yaprakların besin profili, kırmızı ahududu yaprağı çayını sağlıklı bir seçim haline getirir.


 

Kadınlar İçin Özellikle Faydalı Olabilir

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı, hamile kadınlar için olası faydaları nedeniyle özellikle popülerdir. Ancak genel olarak kadınlara yardımcı oluyor gibi görünüyor.

 

Aslında, genellikle kadın otu olarak anılır.

 

Bazı araştırmalar, yaprakların kramp, kusma, bulantı ve ishal gibi adet öncesi semptomları (PMS) hafifletmeye yardımcı olduğunu söyleyen kadınların anekdotsal kanıtlarını desteklemektedir (2 , 4 ).

 

Kırmızı ahududu yaprakları, pelvik bölgedeki kasları sıkılaştırmaya yardımcı olan ve bu kasların spazmlarının neden olduğu adet kramplarını azaltabilen bir bitki bileşiği olan fragarini içerir (4 ).

 

Şu anda içme miktarı konusunda belirli bir öneri bulunmamakla birlikte, kırmızı ahududu yaprağı çayını yudumlamak, adet döngünüzün bazı rahatsızlıklarını hafifletebilir.

 

Dahası, 28 gram kırmızı ahududu yaprağı 3.3 mg demir içerir; bu, 19-50 yaş arası kadınlar için önerilen günlük alım miktarının (RDI)% 18'idir. Yeterli miktarda demir almak, adet döngüsü ağır olan kadınların sık sık yaşadığı anemiyle mücadele edebilir (2 , 5).

 

Özet: Besinler ve antioksidanlar açısından zengin olan kırmızı ahududu yaprağı çayı, sağlık ve beslenme yararları sağlayabilir ve adet öncesi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Gebelikte Kullanım Alanları

 

Bitki çayları, tarih boyunca ebeler tarafından hamilelik ve doğum ile ilişkili bazı olumsuz semptomlara yardımcı olmak için kullanılmıştır.

 

Bir çalışma, bitkisel ilaçların 600 hamile kadında kullanımını değerlendirdi. Kadınların % 52'sinin düzenli olarak bir çeşit bitkisel ilaç kullandığını ve % 63'ünün kırmızı ahududu yaprağı çayı denediğini gösterdi (6 ).

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı tipik olarak gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterleri için tavsiye edilirken, bazı kadınlar ilk trimesterde bulantı ve kusmaya yardımcı olmak için bitkisel ilacı kullanır (5).

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı ayrıca uterusu güçlendirmek, doğum sonucunu iyileştirmek ve doğumdan sonra aşırı kanamayı önlemek için kullanılmıştır.

 

Doğum Süresini Kısaltmaya Yardımcı Olabilir

 

Birçok kadın, kırmızı ahududu yaprağı çayının doğum süresini kısaltmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor.

 

Kırmızı ahududu yapraklarında bulunan kokulu bileşiğin, rahim duvarları da dahil olmak üzere pelvik bölgedeki kasları sıkılaştırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir ve bu da doğumu kolaylaştırmaya yardımcı olabilir (4 ).

 

108 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, hamileliğin son aşamasında kırmızı ahududu yaprağı çayı içenlerin doğumun ilk aşamasının daha kısa olduğunu gösterdi (7 ).

 

Çalışma bir yıl sonra 192 kadın arasında tekrarlandı. Kırmızı ahududu yaprağı çayın doğumun ilk aşamasını kısaltmadığını, ancak ikinci aşamayı ortalama 9,59 dakika kısalttığını gösterdi (8 ).

 

Doğumla İlgili Müdahaleleri ve Komplikasyonları Azaltın

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı içmenin daha az komplikasyonlu bir doğum sağlayabileceğini gösteren bazı kanıtlar var.

 

Bir çalışma, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kırmızı ahududu yaprağı çayı içen kadınların forseps ve diğer müdahaleleri azalttığını, ayrıca doğum öncesi ve sonrası doğum olasılığını azalttığını buldu (7 ).

 

Benzer şekilde, başka bir çalışma, hamileliğin son sekiz haftasında kırmızı ahududu yaprağı çayı tüketen kadınlarda doğum sırasında forseps kullanımının % 11 azaldığını gösterdi (8 ).

 

Hamilelik Derneği ayrıca çay içmenin doğum sırasında müdahale ihtiyacını azaltabileceğini belirtiyor (9).

 

Daha az müdahaleyle daha kolay bir doğumun doğum sonrası durumda kanama miktarını azaltabileceği düşünülmektedir (4 ).

 

Özet: Kırmızı ahududu yaprağı çayı, rahim duvarlarınızı güçlendirmeye, doğum süresini kısaltmaya ve doğum müdahalelerinin kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Yan Etkiler ve Dozaj

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı çoğu insan için güvenli görünmektedir.

 

Yan etkiler ortaya çıktığında hafif olma eğilimindedirler. Ancak yine de dikkate alınması önemlidir.

 

Bu bitki çayı müshil özelliklere sahip olabilir ve bazı kişilerde dışkının gevşemesine neden olabilir. Ayrıca hafif bir diüretik etkiye sahip olabilir ve idrara çıkmayı artırabilir (7 ).

 

Tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

 

Araştırmalar, kırmızı ahududu yaprağı çayı içmeye başlamak için en uygun zamanın 32. gebelik haftasında olduğunu gösteriyor. Bir çalışma, tablet şeklinde günde 2.4 mg kırmızı ahududu yaprağı almanın güvenli göründüğünü gösterdi. Çay olarak günde 1-3 bardak uygundur (8 ).

 

Hamileliğin erken döneminde tüketmeyi seçerseniz, alımınızı günde 1 fincanla sınırlamanız önerilir.

 

Hamilelik sırasında Braxton Hicks kasılmaları yaşarsanız veya ikinci veya üçüncü trimesterde lekelenme yaşarsanız, kullanmayı bırakmalısınız.

 

Özet: Kırmızı ahududu yaprağı çayı, uygun dozda alındığında çoğu insan için güvenli görünmektedir. Her bitkisel ilaçta olduğu gibi, önce doktorunuza danışmalısınız.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı, hamile kadınlarda rahim duvarlarını güçlendirip doğum süresini kısaltabilir ve genel olarak kadınlarda adet öncesi semptomları hafifletebilir.

 

Çoğu insan için, günde 1-3 bardak içmek güvenli görünmektedir, ancak erken gebelikte alım 1 fincanla sınırlandırılmalıdır.

 

Besinleri ve antioksidanları, hem erkekler hem de kadınlar için sağlığı artırabilir.

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayının tüm olumlu özelliklerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekirken, çoğu kişi için güvenli görünmektedir.

 

Bitkisel bir çare denemeye istekliysen, kırmızı ahududu yaprağı çayı senin için olabilir.

 

"Kilo vermek için uyguladığım hızlı kilo verdiren diyetlerden ve zayıflama çaylarından sonuç alamadım." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler