Kilo Vermek İçin Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?

Kilo Vermek İçin Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?
Kilo vermek, birkaç sihirli hap almak kadar kolay değildir. Bununla birlikte, vücudunuzun kilo vermek için olabildiğince verimli çalışmasını sağlamak amacıyla alabileceğiniz birkaç vitamin ve mineral vardır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kilo Vermek İçin Vitamin Almalı mıyım?

 

İyi dengelenmiş bir diyet, besin ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Ancak sınırlı bir diyet uyguluyorsanız, birkaç güvenli vitamin takviyesi eklemek, sağlıklı kilo vermeniz için gereken ekstra desteği sağlayabilir.

 

Metabolizma hızlandırmak için hangi vitaminler alınır? Metabolizma hızlandırıcı vitaminler nelerdir? Kilo verdiren vitamin takviyeleri nelerdir? Hangi vitamin metabolizmayı hızlandırır? Kilo aldırmayan vitamin takviyesi, kilo vermeyi hızlandıran vitaminler nelerdir? Diyet yaparken hangi vitamin kullanılmalıdır? Kilo verme söz konusu olduğunda, tüm vitamin ve mineraller eşit değildir. Hangilerinin fazla kilolarınızdan kurtulmanıza ve verdiğiniz kiloları korumanıza yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listesini uygun ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

1. B Vitaminleri

 

B vitaminleri şunları içerir:

 

 

Bu vitaminler, tam olarak işleyen bir metabolizma için gereklidir. B vitaminlerinin temel işlevi, vücudunuzun karbonhidratları, proteinleri ve yağları metabolize etmesine yardımcı olmak ve depolanan enerjiyi gıdalarda kullanmaktır. 

 

Günlük Ne Kadar Karbonhidrat, Protein, Yağ Almalıyım? konu başlıklı blog yazımızı ziyaret ederek günlük almanız gereken karbonhidrat, protein ve yağ miktarı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Örneğin tiamin (B-1), vücut hücrelerinin karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Başka bir deyişle, bu vitaminlerden bir veya daha fazlasının düşük seviyeleri, metabolizmanızın en iyi şekilde çalışmayacağı anlamına gelir. Bu kilo vermeyi daha da zorlaştırır.

 

B Vitamini Nelerde Var? Besin kaynakları: B vitaminlerini çeşitli yiyeceklerde bulabilirsiniz. B vitaminin iyi kaynakları şunları içerir:

 


 

Kobalamin (B-12) hiçbir bitki ürününde bulunmaz, bu nedenle vegan bir diyet uygulayan birinin yeterince alması zordur.

 

İpucu: Genel olarak, sekiz B vitamininin tamamını içeren besin takviyeleri, B-kompleks vitaminleri olarak bilinir. 

 

2. D Vitamini

 

D vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çok önemlidir.

 

Vücudunuz ihtiyacı olan tüm D vitaminini güneşten alabilir. Yine de bugün çoğu insan dışarıda değil içeride çok fazla zaman geçiriyor veya güneşin her zaman ısıtmadığı iklimlerde yaşıyor.

 

Yiyeceklerden yeterince D vitamini almak zordur. Bu nedenle takviyeler sıklıkla tavsiye edilir. Bazı araştırmalara göre, yeterli D vitamini seviyeleri depresyonu da önlemeye yardımcı olabilir. Etkili bir diyet için olumlu bir tutum da esastır.

 

Araştırmacılar, obez insanlarda normalden daha düşük serum D vitamini seviyelerini fark ettiler. D vitamininin kilo vermedeki kesin rolü hala belirsizdir.

 

2011 yılında yapılan bir araştırma, kalsiyum ve D vitamini takviyesi alan aşırı kilolu ve obez yetişkinlerin, herhangi bir takviye almayanlara göre önemli ölçüde daha fazla mide yağı kaybettiğini buldu.

 

D Vitamini Nelerde Var? Besin kaynakları: Güneş en iyi D vitamini kaynağı olsa da bu vitamini gıdalardan, özellikle güçlendirilmiş gıdalardan da alabilirsiniz. D vitamini içeren yiyecekler şunları içerir:

 


 • morina karaciğeri yağı
 • sardalya
 • tuna balığı
 • somon balığı
 • yumurta sarısı
 • güçlendirilmiş süt ve yoğurt
 • güçlendirilmiş tahıllar

 

İpucu: Günlerinizin çonu kapalı mekanda geçiriyorsanız, D vitamini takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

 

3. Demir

 

Demir, vücudunuzun besinlerden enerji üretmesine yardımcı olmada rol oynar. Demir, oksijeni kaslarınız da dahil olmak üzere vücudunuzdaki tüm hücrelere taşımaya yardımcı olur. Bu da yağ yakmalarına destek olur.

 

Demir eksikliği, yaygın beslenme eksikliklerinden biri olan demir eksikliği anemisine yol açabilir.

 

Demir eksikliği anemisinin belirtileri şunları içerir:

 

 • yorgunluk
 • zayıflık
 • düşük enerji seviyeleri

 

Düşük demir seviyeleri aynı zamanda fiziksel dayanıklılığınızı ve atletik performansınızı da azaltır.

 

Ağır adet dönemleri yaşayan kadınlar ve sıklıkla kan bağışı yapan kişiler demir eksikliğine daha yatkındır.

 

Demir eksikliği için daha yüksek risk altındaysanız, doktorunuzla demir takviyesi hakkında konuşun.

 

Demir Hangi Yiyeceklerde Var? Besin kaynakları: Vücudunuzun demir depolarını aşağıdaki yiyeceklerle destekleyebilirsiniz:

 


 • yağsız et
 • kabuklu deniz ürünleri
 • fasulyeler
 • ıspanak

 

Vücudunuz ette bulunan demir türünü bitki bazlı bir kaynaktan gelen demirden daha iyi emer. Et tüketmiyor musunuz? Eti başka bir demir kaynağıyla gerekli olduğu şekilde değiştirmediyseniz, demir eksikliği yaşayabilirsiniz.

 

Çilek veya domates gibi C vitamini kaynağıyla birlikte demir açısından zengin yiyecekler tüketmek, emilimi artırmaya yardımcı olabilir.

 

İpucu: Demir takviyeleri kabızlık ile sonuçlanabileceğinden yiyeceklerle birlikte alın ve diyetinize ekstra lif ekleyin.

 

4. Magnezyum

 

Vücuttaki enerji üretimi için magnezyum gereklidir. Bu mineral, 300'den fazla enzim sisteminde bir kofaktör görevi görür. Bu sistemler, vücutta aşağıdakiler dahil çok çeşitli reaksiyonlardan sorumludur:

 

 • kan şekerini kontrol etmek
 • kan basıncını düzenlemek
 • kemikleri güçlü tutmak
 • sinir sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlamak

 

İnsanların diyet anketleri düzenli olarak magnezyum alımının çok düşük olduğunu gösteriyor. Bir magnezyum takviyesi, yeterince almanızı sağlayabilir.

 

Magnezyum Hangi Gıdalarda Var? Gıda kaynakları: En iyi magnezyum kaynakları şunları içerir:

 


 • kuru yemişler
 • tohumlar
 • baklagiller
 • ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler

 

Hızlı enerji artışı için bir avuç kuru yemiş bulundurmak isteyebilirsiniz ve böylece özellikle çok fazla egzersiz yapıyorsanız, diyet yaparken eskisi kadar kolay yıpranmazsınız. Sadece aşırı yemeyin: Kuru yemişlerin kalorisi yüksektir.

 

İpucu: Takviyelerden veya ilaçlardan alınan çok yüksek magnezyum dozları genellikle ishale neden olur.

 

5. Yeşil Çay Özü

 


Teknik olarak bir vitamin veya mineral değil, ancak yeşil çay özü, adını sıklıkla duyabileceğiniz takviyelerden biridir. Yeşil çayın enerji tüketimini ve yağ oksidasyonunu artırdığı, yağ üretimini ve emilimini azalttığı düşünülmektedir.

 

Bu popüler içeceğin özünün, kateşinler olarak bilinen güçlü flavonoid antioksidanlar içerdiği bilinmektedir. Yeşil çay ayrıca sağlıklı bir dozda kafein içerir.

 

Altı kontrollü klinik çalışmanın analizi, kafeinin tek başına veya kateşinlerle kombinasyon halinde, plaseboya kıyasla enerji tüketimini önemli ölçüde artırdığını buldu.

 

2012'de yapılan bir araştırma, yeşil çay takviyelerinin obez bireylerde vücut ağırlığını plaseboya kıyasla ortalama 1 kg azalttığını buldu.

 

Yeşil Çayın Faydaları Ve Yeşil Çay Zayıflatır Mı? kzonu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz

 

İpucu: Yeşil çay özü güvenli kabul edilir, ancak klinisyenler insanlara olası riskleri en aza indirmek için özü yiyeceklerle birlikte almalarını tavsiye eder.

 

Kilo kaybı için İşe Yaramayan Takviyeler

 

Yağ metabolizmasını artırdığını iddia eden takviyelerin listesi oldukça uzundur. Yine de bu takviyelerin çoğunun iddialarını desteklemek için yeterli araştırma yoktur.

 

Bu kapsamlı bir liste değildir. Bununla birlikte, şu anda, aşağıdaki takviyelerin kilo vermeyi teşvik etmeye veya yağsız vücut kütlesini güvenli bir şekilde artırmaya yardımcı olduğunu gösteren yeterli kanıt yoktur:

 

 • acı portakal (sinefrin)
 • karnitin
 • konjuge linoleik asit (CLA)
 • forskolin
 • krom pikolinat
 • fukoksantin
 • garcinia cambogia

 

Doktorunuzla Ne Zaman Konuşmalısınız?

 

Kilo vermeye yardımcı olması için bir vitamin veya takviye almayı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Her ürünün potansiyel faydalarını ve risklerini tartışabilirler.

 

Bu özellikle hamile, emziren veya yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı gibi altta yatan tıbbi sorunları olan kişiler için geçerlidir.

 

Aldığınız herhangi bir ilaçla olası etkileşimleri doktorunuza sorduğunuzdan emin olun. Bir takviye aldıktan sonra herhangi bir yan etki yaşarsanız, almayı bırakın ve doktorunuza başvurun.

 

Son olarak, sürekli kendinizi kötü veya yorgun hissettiğiniz için enerjinizi artırmaya çalışıyorsanız, doktorunuza görünün. Bu, vitaminlerin çözemeyeceği daha büyük bir sorunun belirtisi olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Vitamin ve mineral takviyeleri, stresi yönetmek, olumlu bir ruh hali sürdürmek ve yorgunluğu azaltmak için gerekli enerjiyi sağlamanıza yardımcı olabilir. Bunların tümü, başarılı olma olasılığı daha yüksek olan bir diyete katkıda bulunur.

 

Bununla birlikte, ne kadar egzersiz yaptığınızı ve her gün kaç kalori aldığınızı da değiştirmeden kilo veremezsiniz.

 

Uzmanlar, uzun vadeli kilo vermenin temelinin genel sağlıklı beslenme düzenini takip etmek, kalori alımını azaltmak ve fiziksel aktiviteye katılmak olduğu konusunda hemfikirdir.

 

Gerekli vitamin, mineral ve diğer besinlerin çoğu yiyeceklerden gelmelidir. Takviyeler, diyetinizdeki kalori alımınızı sınırlandırmaktan kaynaklanan boşlukları doldurmanıza yardımcı olabilir.

 

Aktif bileşenlerini kontrol etmek ve doğru dozu anlamak için etiketi iyice okuduğunuzdan emin olun. Dikkatli olmazsanız belirli vitaminleri aşırı doz almanız mümkündür. Fazladan veya mega dozda bir vitamin veya mineral takviyesi almanın size yardımcı olmayacağını unutmayın.

 

Ayrıca, eki almadan önce son kullanma tarihini not edin. Vitaminler zamanla gücünü kaybeder. Son kullanma tarihi geçen tüm takviyeleri atmalısınız.

 

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listelerini uygun diyet ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler