Kilo Vermek İçin En Faydalı 20 Besin Kaynağı

Kilo Vermek İçin En Faydalı 20 Besin Kaynağı
Kilo vermeye yardımcı besinler nelerdir? Kilo verme diyetine dahil etmek adına sağlıklı yiyecekler bulmak kolaydır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

"Kilo vermek istiyorum, kilo vermek için ne yapmalıyız?" diye düşünen herkesin öncelikle sağlıklı yiyecekleri hayatına katması gerekir. Kilo verdiren yiyecekler veya zayıflatan yiyecekler diye bildiğimiz besinler, temelde tok tutarak yemekler arasında daha uzun zaman ayırmanızı ve daha az besin tüketmenizi sağlarlar. Ayrıca hızlı zayıflama amacınız varsa kalorisi yüksek besinleri ölçülü tüketmeye özen göstermelisiniz. Zayıflama yöntemlerinden sonuç aldıysanız eğer zayıflamanın kalıcı olması için sağlıklı ve dengeli bir beslenme planınız olmalıdır. Yumurta, yeşil yapraklı besinler, somon balığı, tavuk göğsü, haşlanmış patates, avokado, elma sirkesi gibi besinleri diyetinize dahil edebilirsiniz.

 

3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Gerçek ideal kilo hesaplama, yaşa göre kilo, yaşa göre kilo boy hesaplama. Gerçek ideal kilo hesaplama için tıklayın.

 

Farklı besinler vücudunuzdaki farklı metabolik yollardan geçer.

 

Açlığınız, hormonlarınız ve yaktığınız kalori miktarı üzerinde çok farklı etkilere sahip olabilirler.

 

Metabolizma hızlandıran yiyecekler, hızlı metabolizmaya sahip olmak ve yavaş metabolizma nasıl hızlanır öğrenmek için tıklayın.

 

Kilo vermeye yardımcı besinler nelerdir? İşte dünyada bilim tarafından desteklenen, kilo vermeyi kolaylaştıran, kilo vermeye yardımcı 20 gıda.

 

1. Yumurtalar

 

Bir zamanlar çok kolesterol barındırdığı için korkulsa da yumurtalar eski ünlerini geri kazanmaya başladılar.

 

Her ne kadar yüksek miktarda yumurta alımı bazı insanlarda “kötü” LDL-kolesterol seviyesini yükseltse de, kilo vermeniz gerekiyorsa, en iyi yiyeceklerden biridir. Protein ve yağ bakımından zengin ve çok doyurucudur (1, 2).

 

Fazla kilolu 30 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, kahvaltıda simit yerine yumurta yemenin, doygunluk hissinin arttırdığı ve katılımcıların sonraki 36 saat boyunca daha az yemek yedikleri görülmüştür (3).

 

Sekiz haftalık bir başka çalışma, kahvaltıda yumurtaların kalori kısıtlı diyetlerde simitlerle karşılaştırıldığında kilo kaybını arttırdığını ortaya koydu (4).

 

Yumurtalar ayrıca inanılmaz derecede yoğundur ve kalori kısıtlı bir diyette ihtiyacınız olan tüm besinleri almanıza yardımcı olabilir. İlginç bir şekilde, hemen hemen bütün besinler yumurtanın sarısında bulunur.

 

Özet: Yumurtalar çok doludur ve besleyicidir. Simit gibi rafine edilmiş karbonhidratlarla karşılaştırıldığında, yumurtalar günün ilerleyen saatlerinde iştahı bastırabilir. Hatta kilo kaybına neden olabilir.

 

2. Yeşil Yapraklı Besinler

 


 

Yapraklı yeşillikler arasında kale bitkisi, ıspanak, karalahana, pazı ve diğerleri sayılabilir.

 

Bu yeşillikler, kalori ve karbonhidratlar bakımından fakir ve lifler bakımından zengin olmaları gibi onları kilo kaybı diyetleri için mükemmel kılan çeşitli özelliklere sahiptir.

 

Yapraklı yeşillikler tüketmek, kalorilerinizi arttırmadan öğünlerinizin hacmini arttırmanın harika bir yoludur. Çok sayıda çalışma, enerji yoğunluğu düşük yemeklerin ve diyetlerin insanların daha az kalori almasına neden olduğunu göstermektedir (5).

 

Yapraklı yeşillikler, bazı çalışmalarda yağ yakmaya yardımcı olduğu gösterilen kalsiyum dahil birçok vitamin, antioksidan ve mineral bakımından son derece besleyici ve zengindir (6).

 

Özet: Yapraklı yeşillikler, kilo verme diyetinize mükemmel bir katkı sağlar. Sadece kalorileri düşük değil, aynı zamanda kendinizi doymuş hissetmenize yardımcı olan lifleri de yüksektir.

 

3. Somon Balığı

 

Somon gibi yağlı balıklar inanılmaz derecede sağlıklı ve tatmin edicidir, sizi az kaloriyle uzun süre boyunca tok tutarlar.

 

Somon, yüksek kaliteli protein, sağlıklı yağlar ve çeşitli önemli besinlerle doludur.

 

Balık (ve genel olarak deniz ürünleri) önemli miktarda iyot barındırırlar.

 

Bu besin metabolizmanın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için önemli olan uygun tiroid fonksiyonu için gereklidir (7).

 

Araştırmalar, çok sayıda insanın iyot ihtiyaçlarını düzgünce karşılamadığını göstermektedir (8).

 

Somon ayrıca obezite ve metabolik hastalıklarda önemli bir rol oynadığı bilinen iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilen omega-3 yağ asitleri ile doludur (9, 10).

 

Uskumru, alabalık, sardalya, ringa balığı ve diğer yağlı balık türleri de harikadırlar.

 

Özet: Somon hem protein hem de omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve sağlıklı bir kilo verme diyeti için iyi bir seçimdir.

 

4. Turpgil Sebzeleri

 


 

Turpgil sebzeleri arasında brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası bulunur.

 

Diğer sebzeler gibi, lifleri de boldur ve inanılmaz derecede doyurucu olma eğilimindedirler.

 

Dahası, bu sebzeler genellikle iyi miktarda protein içerir.

 

Hayvansal gıdalar veya baklagiller kadar protein bakımından zengin değildirler. Fakat çoğu sebzeye kıyasla hala bolca protein barındırırlar.

 

Protein, lif ve düşük enerji yoğunluğunun bir araya gelmesi, kilo vermeniz gerektiğinde turpgil sebzelerini öğünlerinize dahil etmek için mükemmel yiyeceklerdir.

 

Aynı zamanda oldukça besleyicidirler ve kanserle savaşan maddeler içerirler (11).

 

Özet: Turpgil sebzelerinin kalorileri düşüktür, fakat lif ve besinler açısından zengindir. Bunları diyetinize eklemek sadece mükemmel bir kilo verme stratejisi olmakla kalmayıp aynı zamanda genel sağlığınızı da iyileştirebilir.

 

5. Yağsız Sığır ve Tavuk Göğsü

 

Et haksız yere kötü gösterildi.

 

Bu olumsuz iddiaları desteklemek adına iyi bir kanıt bulunmamasına rağmen, çeşitli sağlık sorunları için suçlanmıştır.

 

İşlenmiş et sağlıksız olmasına rağmen, yapılan çalışmalar işlenmemiş kırmızı etin kalp hastalığı veya diyabet riskini arttırmadığını göstermektedir (12, 13).

 

İki büyük inceleme çalışmasına göre, kırmızı et yalnızca erkeklerde kanserle çok zayıf bir bağa sahipken, kadınlarda hiçbir bağa sahip değildir (14, 15).

 

Gerçek şu ki, et kilo kaybı için uygun bir besindir. Çünkü protein içeriği yüksektir.

 

Protein şimdiye kadarki en doyurucu besin maddesidir ve yüksek proteinli bir diyet uygulamak günde 80-100 kaloriye kadar yakmanıza neden olabilir (16, 17, 18).

 

Araştırmalar, protein alımınızı günlük aldığınız kalorilerin en fazla %25’i kadar yükseltmenin yiyecek isteğini %60 oranında, gece yarısı atıştırma isteğinizi yarı yarıya azaltabileceğini ve haftada 0,45 kg kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir (19, 20).

 

Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, yağlı etleri yemekten çekinmeyin. Bununla birlikte, orta ila yüksek karbonhidrat diyetinde iseniz, yağsız et seçimi daha uygun olabilir.

 

Özet: İşlenmemiş yağsız et yemek, protein alımınızı arttırmanın mükemmel bir yoludur. Diyetinizdeki karbonhidratların veya yağın bir kısmını protein ile değiştirmek, fazlalık yağlarınızdan kurtulmayı kolaylaştırabilir.

 

6. Haşlanmış Patates

 

Beyaz patates bir sebepten dolayı gözden düşmüş gibi gözüküyor.

 

Bununla birlikte, kilo kaybı ve optimal sağlık için onları mükemmel bir yemek yapan birçok özelliğe sahiptirler.

 

İnanılmaz derecede çeşitli besin içerirler. İhtiyacınız olan her şeyden biraz bulundururlar.

 

Uzun süre boyunca patatesten başka bir şey yemeden yaşayan insanlar bile olmuştur.

 

Potasyum bakımından özellikle zengindir. Çoğu insanın yeterince alamadığı ve kan basıncı kontrolünde önemli bir rol oynadığı bir besindir.

 

Farklı yiyeceklerin doyurmasının ne kadar olduğunu ölçen ve Doyma İndeksi adı verilen bir ölçekte, haşlanmış beyaz patatesler test edilen diğer tüm gıdalar arasında en yüksek puanı aldı (21).

 

Bunun anlamı haşlanmış beyaz patatesleri yiyerek doğal olarak kendinizi doymuş hissedip ve diğer yiyeceklerden daha az yiyebilirsiniz.

 

Patateslerin kaynatıldıktan sonra bir süre soğumasına izin verirseniz, kilo kaybı dahil çeşitli sağlık yararları olduğu gösterilen ve lif benzeri bir madde olan dirençli nişastadan bolca oluşur (22).

 

Tatlı patatesler, turplar ve diğer kök sebzeler de mükemmeldir.

 

Özet: Haşlanmış patatesler en doyurucu yiyecekler arasındadır. Özellikle iştahınızı azaltmada, potansiyel olarak günün ilerleyen saatlerinde gıda alımınızı baskılama konusunda iyidirler.

 

7. Ton Balığı

 


 

Ton balığı bir başka düşük kalorili ve yüksek proteinli bir besindir.

 

Yağsız bir balıktır, yani yağ oranı düşüktür.

 

Ton balığı, vücut geliştirenler ve spor modelleri arasında popülerdir. Çünkü toplam kalorileri ve yağ alımını azaltırken protein alımını arttırmanın harika bir yoludur.

 

Protein alımını yükseltmeye çalışıyorsanız, yağda değil de su içinde konserve edilmiş ton balığını seçtiğinizden emin olun.

 

Özet: Ton balığı, yüksek kaliteli protein için yağsız ve harika bir kaynaktır. Karbonhidrat veya yağ gibi diğer makrobesinlerin protein ile değiştirilmesi kalorileri sınırlayan bir diyette etkili bir kilo verme stratejisidir.

 

8. Fasulyeler ve Baklagiller

 

Bazı fasulyeler ve baklagiller kilo kaybı için faydalı olabilir.

 

Bu mercimek, siyah fasulye, barbunya fasulyesi ve diğerlerini içerir.

 

Bu besinler, tokluğa yol açtığı gösterilen iki besin maddesi olan protein ve lif bakımından zengin olma eğilimindedir.

 

Aynı zamanda biraz dirençli nişasta içerme eğilimindedirler.

 

Asıl sorun, birçok insanın baklagilleri tolere etmekte zorlanmasıdır. Bu nedenle, onları doğru şekilde hazırlamak önemlidir.

 

Özet: Fasulye ve baklagiller, kilo verme diyetinize iyi katkı sağlarlar. Her ikisi de protein ve lif bakımından zengindir. Doygunluk hissine ve düşük kalori alımına katkıda bulunur.

 

9. Çorbalar

 

Yukarıda belirtildiği gibi, düşük enerji yoğunluğuna sahip yemekler ve diyetler insanların daha az kalori tüketmelerine neden olur.

 

Düşük enerji yoğunluğuna sahip yiyeceklerin çoğu, sebzeler ve meyveler gibi bol miktarda su içerenlerdir.

 

Ama ayrıca yemeğinize sadece su ekleyerek bile bir çorba yapabilirsiniz.

 

Bazı araştırmalar bir yemeğin katı halde kalması yerine çorbaya dönüştürüldüğünde insanların daha doygun hissetmelerini ve önemli ölçüde daha az kalori almasını sağladığını göstermiştir (23, 24).

 

Çorbalarınıza krema ​​veya Hindistan cevizi sütü gibi çok fazla yağ ilave etmediğinizden emin olun. Çünkü bu kalori içeriğini önemli ölçüde artırabilir.

 

Özet: Çorbalar kilo verme diyetinin etkili bir parçası olabilir. Su içeriklerinin yüksek olması onları çok doyurucu yapar. Ancak kremalı veya yağlı çorbalardan kaçınmaya çalışın.

 

10. Süzme Peynir

 

Süt ürünleri protein bakımından zengin olma eğilimindedir.

 

En iyilerinden biri de çoğunlukla (kalorisi kalorisine) çok az karbonhidrat ve yağ içeren ve protein dolu olan çökelek peyniridir.

 

Çökelek peyniri tüketmek, protein alımınızı artırmak için harika bir yoldur. Aynı zamanda oldukça doyurucu, nispeten düşük kalori miktarı sayesinde doymuş hissetmenizi sağlar.

 

Süt ürünleri kalsiyum açısından da zengindir ve bu da yağ yakmaya yardımcı olabilir (25).

 

Diğer az yağlı, yüksek proteinli süt ürünleri arasında yoğurt bulunur.

 

Özet: Çökelek peyniri gibi yağsız süt ürünleri tüketmek, kalori alımınızı önemli ölçüde artırmadan daha fazla protein almanın en iyi yollarından biridir.

 

11. Avokado

 


 

Avokado eşi benzeri olmayan bir meyvedir.

 

Meyvelerin çoğu karbonhidrat bakımından zengin olmasına rağmen, avokado sağlıklı yağlarla doludur.

 

Özellikle zeytinyağında bulunan aynı türde tekli doymamış oleik asit bakımından zengindir.

 

Çoğunlukla yağdan oluşmalarına rağmen, avokadolar çok fazla su ve lif içerir. Bu da düşündüğünüzden daha az enerji yoğunluğu demektir.

 

Dahası, araştırmalar, yağ içeriğinin sebzelerden karotenoid antioksidan emilimini artırabileceğini gösterdiği için avokadolar sebze salatalarına mükemmel bir katkı sağlar (25).

 

Ayrıca, lif ve potasyum dahil olmak üzere birçok önemli besini de içerirler.

 

Avokadonun faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Avokado, kilo vermeye çalışırken diyetinize dahil edebileceğiniz sağlıklı bir yağ kaynaklarına iyi bir örnektir. Sadece ölçülü şekilde tükettiğinizden emin olun.

 

12. Elma Sirkesi

 

Elma sirkesi, doğal sağlık camiasında inanılmaz derecede popülerdir.

 

Vinegret sosu ve çeşitli soslar gibi çeşnilerde sıkça kullanılır. Hatta onu suyla seyreltip içen insanlar bile vardır.

 

Birçok insan bazlı çalışma, elma sirkesinin kilo kaybı için faydalı olabileceğini göstermektedir.

 

Yüksek karbonhidratlı bir öğünle aynı anda sirke almak, tokluk hissini artırabilir ve insanların günün geri kalanında 200-275 daha az kalori almasına neden olabilir (26, 27).

 

Obez bireyler üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışma, günde 15 ila 30 ml sirkenin 1.2 ila 1.7 kg kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir (28).

 

Sirkenin yemeklerden sonra kan şekeri artışını azalttığı ve bunun uzun vadede sağlığa çeşitli yararlı etkileri olabileceği gösterilmiştir (29, 30).

 

İnternet üzerinde bir sürü çeşit elma sirkesi bulabilirsiniz.

 

Elma sirkesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Sebze salatanıza elma sirkesi eklemek, iştahınızı azaltabilir ve potansiyel olarak daha fazla kilo kaybına neden olabilir.

 

13. Kuru Yemişler

 

Yağ bakımından zengin olmalarına rağmen kuru yemişler sandığınız kadar da yağlı değildirler.

 

Dengeli miktarda protein, lif ve sağlıklı yağ içeren mükemmel bir atıştırmalıktır.

 

Araştırmalar, kuruyemiş tüketmenin metabolik sağlığı iyileştirebileceğini ve hatta kilo kaybını artırabileceğini göstermiştir (31, 32).

 

Dahası, farklı popülasyonlar üzerinde yapılan çalışmalar, kuru yemiş yiyenlerin, yemeyenlere göre daha sağlıklı ve daha yağsız olduklarını göstermiştir (33).

 

Sadece aşırı kalori almadığınızdan emin olun. Çünkü kuru yemişler kaloriler bakımından oldukça zengindirler. Çok fazla miktarda kuru yemiş yiyorsanız, bunu yapmamanız sağlığınız için daha iyi olabilir.

 

Özet: Kuru yemişler, ölçülü olarak tüketildiklerinde etkili bir kilo verme diyetine sağlıklı bir katkı yapabilirler.

 

14. Kepekli Tahıllar

 

Tahıl taneleri son yıllarda kötü bir üne sahip olsa da, bazı türler kesinlikle sağlıklıdırlar.

 

Bunlar arasında lif yüklü ve iyi miktarda protein içeren bazı tam tahıllar bulunur.

 

Kayda değer örnekler arasında yulaf, kahverengi pirinç ve kinoa vardır.

 

Yulaf, beta-glukanlar adı verilen, doygunluğu arttırdığı ve metabolik sağlığı iyileştirdiği gösterilmiş olan çözünür liflerle doludur (34, 35).

 

Hem kahverengi hem de beyaz pirinç, özellikle pişirilirse ve daha sonra soğumaya bırakılırsa, önemli miktarda dirençli nişasta içerebilir (36).

 

Rafine tahılların sağlıklı bir seçim olmadığını ve bazen etikette "tam tahıl" yazısı bulunan gıdaların hem zararlı hem de yağlanmaya neden olan yüksek oranda işlenmiş abur cuburlar olduğunu unutmayın.

 

Çok düşük karbonhidrat diyetindeyseniz, karbonhidrat miktarı yüksek olduğu için tahıllardan kaçınmak isteyebilirsiniz.

 

Ancak, tahammül edebiliyorsanız, tam tahıllar tüketmenizde herhangi bir sorun yoktur.

 

Özet: Kilo vermeye çalışıyorsanız, rafine tahıllardan uzak durmalısınız. Bunun yerine tam tahılları seçin; bunlar, lif ve diğer besin maddeleri bakımından çok daha zengindirler.

 

15. Acı Biber

 

Biber yemek, kilo verme diyetinde faydalı olabilir.

 

Bazı çalışmalarda iştahı azalttığı ve yağ yakımını arttırdığı gösterilen bir madde olan kapsaisin içerirler (37, 38, 39).

 

Bu madde, takviye olarak ve birçok ticari kilo kaybı takviyesinde de ortak bir bileşen olarak satılmaktadır.

 

Bir çalışma, 1 gram kırmızı biber yemenin, düzenli olarak biber yemeyen insanlarda iştahı azalttığını ve yağ yanma oranını arttırdığını göstermiştir (40).

 

Bununla birlikte, baharatlı yiyecek yemeye alışkın insanlarda hiçbir etkisi yoktu. Bu da zamanla belirli bir tolerans seviyesinin oluşabileceğini belirtir (40).

 

Özet: Biber içeren baharatlı yiyecekler yemek, iştahınızı geçici olarak azaltabilir ve hatta yağ yakımını artırabilir. Bununla birlikte, düzenli olarak biber yiyenlerde toleransın arttığı görülmektedir.

 

16. Meyveler

 

Çoğu sağlık uzmanı meyvelerin sağlıklı olduğu konusunda hemfikirdir.

 

Farklı popülasyonlar üzerinde yapılan çok sayıda çalışma, çok meyve (ve sebze) yiyen insanların, yemeyenlere göre daha sağlıklı olduklarını göstermiştir (41, 42).

 

Elbette, karşılıklı ilişki, nedensellik ile aynı şey değildir, bu nedenle bu çalışmalar hiçbir şeyi tam olarak kanıtlamaz. Bununla birlikte, meyveler kilo vermeyi kolaylaştıran özelliklere de sahiptirler.

 

Doğal olarak şeker içermelerine rağmen, enerji yoğunlukları düşüktür ve meyveleri çiğnemek biraz zaman alabilir. Ayrıca lif içeriği, şekerin kan dolaşımınıza çok çabuk salınmasını önler.

 

Meyvelerden kaçınmak ya da en aza indirmek isteyebilecek kişiler, çok düşük karbonhidratlı ketojenik diyet uygulayan ya da meyvelere intoleransı olan kişilerdir.

 

Çoğu meyve zayıflama diyetine etkili ve lezzetli bir katkı sağlayabilir.

 

Özet: Meyveler biraz şeker içermelerine rağmen, kolayca kilo verme diyetlerine dahil edilebilirler. Yemekten sonra kan şekerinin yükselişini yavaşlatan lif, antioksidan ve çeşitli besinler bakımından da zengindirler.

 

17. Greyfurt

 

Diğerlerinden ayrı olarak vurgulanması gereken bir meyve varsa o da greyfurttur. Greyfurtun kilo kontrolü üzerindeki etkileri doğrudan incelenmiştir.

 

91 obez kişi üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışmada, yemeklerden önce yarım taze greyfurt yemek 1,6 kg kilo kaybına neden oldu (43).

 

Greyfurt grubu ayrıca çeşitli kronik hastalıklarda görülen metabolik bir anormallik olan insülin direncini de azaltmıştır.

 

Bu nedenle, günlük öğünlerinizin birkaçından yaklaşık yarım saat önce yarım greyfurt yemek, kendinizi daha tok hissetmenize ve genel olarak daha az kalori almanıza yardımcı olabilir.

 

Özet: Çalışmalar greyfurtun iştahı bastırabileceğini ve yemeklerden önce yenildiğinde kalori alımını azaltabileceğini göstermektedir. Kilo vermek istiyorsanız denemeye değerdir.


18. Chia Tohumları

 

Chia tohumları dünya üzerindeki en besleyici yiyecekler arasındadır.

 

Bunlar 28 gram başına 12 gram karbonhidrat içerirler. Bu değer oldukça yüksektir. Ancak bu 12 gramın da 11'i liftir.

 

Bu, chia tohumlarını düşük karbonhidrat diyeti dostu bir yiyecek ve dünyadaki en iyi lif kaynaklarından biri yapar (44).

 

Yüksek lif içeriğinden dolayı, chia tohumları sudaki ağırlığının 11 ila 12 katını emebilir, jel benzeri hale gelebilir ve midenizde genişleyebilir (45).

 

Bazı çalışmalar chia tohumlarının iştahı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiş olsa da kilo kaybı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki bulamadılar (46, 47 ).

 

Bununla birlikte, besin bileşimleri dikkate alındığında, chia tohumlarının kilo verme diyetinizin yararlı bir parçası olabileceği fikri gayet de mantıklıdır.

 

Chia tohumu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Chia tohumları lif bakımından oldukça zengindirler. Bu da sizi doyurur ve iştahınızı azaltır. Bu nedenle kilo verme diyetinde faydalı olabilirler.

 

19. Hindistan Cevizi Yağı

 

Tüm yağlar eşit yaratılmamıştır.

 

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) olarak adlandırılan, orta uzunluktaki yağ asitleri bakımından zengindirler.

 

Bu yağ asitlerinin tokluğu artırmak ve yakılan kalori sayısını artırmak bakımından diğer yağ asitlerinden daha iyi oldukları gösterilmiştir (48, 49).

 

Dahası, iki çalışma (biri kadınların, diğeri erkeklerin üzerinde) Hindistan cevizi yağının karındaki yağ miktarını azalttığını gösterdi (50, 51).

 

Tabii ki, Hindistan cevizi yağı yine de kalori içerir. Bu yüzden zaten yediklerinizin üstüne bir de bunu eklemek kötü bir fikirdir.

 

Buradaki asıl olay diyetinize Hindistan cevizi yağı eklemek değil, diğer bazı yemeklik yağlarınızın yerine Hindistan cevizi yağını koymaktır.

 

Bununla birlikte, çalışmalar Hindistan cevizi yağının MCT yağından daha az doyurucu olduğunu gösteriyor; çok daha fazla sayıda orta zincirli trigliserit içeren bir takviye (52).

 

Sızma zeytinyağı da bahsetmeye değerdir. Çünkü kendisi dünyadaki en sağlıklı yağlardan biridir.

 

Hindistan cevizi yağı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz

 

Özet: Hindistan cevizi yağı, yemeklerden sonra tokluğu artırabilen orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) içerir. Ancak MCT yağ takviyeleri bu konuda daha da etkilidir.

 

20. Tam Yağlı Yoğurt

 

Yoğurt bir başka mükemmel süt ürünüdür.

 

Bazı yoğurt türleri, bağırsaklarınızın fonksiyonlarını artırabilecek probiyotik bakteriler içerir.

 

Sağlıklı bir bağırsağa sahip olmak, obezitenin temel hormonal etkenlerinden biri olan iltihaplanma ve leptin direncine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

Diğer yoğurt türleri neredeyse hiç probiyotik içermediğinden canlı, aktif bakterili yoğurt seçtiğinizden emin olun.

 

Ayrıca, tam yağlı yoğurt seçmeyi düşünün. Araştırmalar, tam yağlı süt ürünlerinin (az veya yarım yağlı olanlar değil) zaman içerisinde azalan obezite ve tip 2 diyabet riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir (53).

 

Az yağlı yoğurt genellikle şekerle doldurulur. O yüzden onlardan kaçınmak en iyisidir.

 

Özet: Probiyotik yoğurt, sindirim sisteminizin sağlığını artırabilir. Kilo verme diyetinize yoğurt eklemeyi düşünün, ancak ilave şeker içeren ürünlerden kaçının.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kilo verme diyetine dahil etmek adına sağlıklı yiyecekler bulmak kolaydır.

 

Bunlar çoğunlukla balık, yağsız et, sebze, meyve, kuru yemiş, tohum ve baklagiller gibi hakiki yiyeceklerdir.

 

Probiyotik yoğurt, sızma zeytinyağı ve yulaf ezmesi gibi çeşitli işlenmiş yiyecekler de mükemmel seçeneklerdir.

 

Ölçülü ve düzenli egzersizlerin yanı sıra, bu besleyici yiyeceklerin tüketilmesi başarıya ve daha sağlıklı bir hayata giden yolda size yardımcı olur.


Sağlıklı ve dengeli biçimde beslenirken kilo vermek ve hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler