Kilo almak istiyorum

1.70 boyundayım kilom ise 59-61 arasında değişiyor. Günde genellikle 2 öğün ve atıştırmalarla geçiyor. 3 öğün çok yiyemiyorum. Aslında yemek istiyorum ama uyku düzenim bozulduğunda öğünlerde kaçıyor. Ayrıca bazı zamanlar iştahım çok oluyor bazen hiç iştahım olmuyor. Kilo almak zaman işi biliyorum ama hangi besinleri yemeliyim bilmiyorum. Benim sorum hem iştah açıcı hemde kilo almaya yardımcı hangi öğün yemekleri ve atıştırmaları tercih etmeliyim? Kolay gelsin diyerek şimdiden teşekkür ediyorum.

Merhabalar;
Kilo alma diyetleri, sizin de belirttiğiniz gibi sabır gerektiren bir süreçtir. Öncelikle uyku düzeninizi oturtturmanızı öneririm. Her gün belirli saatlerde kalkmak hem metabolizmayı canlandırır hem de daha fazla öğün yapmak için zaman sunar.
Size özel öneriler yapmak için gün içerisinde neler tükettiğinizi porsiyon ve sıklıklarıyla bilmem gerekiyor.
Genel öneri yapmam gerekirse; mesela sabah kahvaltısına eklediğiniz 2 kaşık bal/pekmez/tahin pekmez, 1 bardak pekmezli/kakaolu süt bile fark yaratabilir.
Bunun yanı sıra diyet lifi tüketiminizi bir miktar azaltabilirsiniz ki fazla tokluk vermesin. Mesela bir öğünde 2 dilim tahıllı ekmek yerine 1 dilim tahıllı 1 dilim beyaz ekmek yemek gibi. Benzer şekilde salata da hem lifli hem tok tutucu olduğundan ana öğündeki salatalarınızı minimize edebilirsiniz.
Çorba, içecekler da sıvı olduğundan mide hacmini kapsamakta ve yine öğünlerde tokluk sağlamaktadır.
Dışarıda olacağınız süre için yanınıza evde hazırladığınız karışık kuruyemiş, kuru meyve paketlerini tüketmeniz yararlı olacaktır. Hem kalorileri hem besin ögelerinden zenginlerdir. Ders çalışırken/iş yaparken/tv izlerken de yanınıza koyabilirsiniz.
Meyvelerinizi tüketirken üzerlerine bal/pekmez serpebilirsiniz.
Haftada 1 gün de olsa sütlü tatlı beslenmenize eklemeyi deneyebilirsiniz.
Tabi bunları yaparken yağdan kilo almamak için hafif tempolu yürüyüş, pilates, yoga gibi kas güçlendirici sporlar yapabilirsiniz.
Size özel ve uygulayabileceğiniz, sizi zorlamadan iştahınızı yavaş yavaş açan bir beslenme programı hazırlanması için bir diyetisyene danışmanızı öneririm.
Sağlıklı günler dilerim