Ketozis Güvenli Mi? Yan Etkileri Var Mı?

Ketozis Güvenli Mi? Yan Etkileri Var Mı?

Bazı insanlar ketozisin son derece tehlikeli olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, ketozu tamamen farklı olan ketoasidoz ile karıştırıyor olabilirler.

Bazı insanlar ketozisin son derece tehlikeli olduğunu düşünüyor.

Bununla birlikte, ketozu tamamen farklı olan ketoasidoz ile karıştırıyor olabilirler.

Ketoasidoz, kontrolsüz diyabetin neden olduğu ciddi bir durum olmakla birlikte, ketoz doğal bir metabolik durumdur.

Aslında, ketoz ve ketojenik diyetler kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve kilo kaybı için büyük faydaları olduğu gösterilmiştir (1 , 2 ).

Ketojenik diyetlerin ayrıca epilepsi, tip 2 diyabet ve diğer bazı kronik durumlarda terapötik etkileri olduğu gösterilmiştir (3 , 4 , 5 , 6 ).

Ketoz genellikle çoğu insan için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, özellikle başlangıçta birkaç yan etkiye neden olabilir.

Ketoza Genel Bakış

İlk olarak, ketozisin ne olduğunu anlamak gerekir.

Ketoz metabolizmanın doğal bir parçasıdır. Karbonhidrat alımı çok düşük olduğunda ( ketojenik diyette olduğu gibi ) veya uzun süredir yemediğinizde olur.

Her ikisi de azalmış insülin seviyelerine yol açar, bu da yağ hücrelerinizden çok miktarda yağ salınmasına neden olur. Bu olduğunda, karaciğer yağ ile sular altında kalır, bu da büyük bir kısmını ketonlara dönüştürür.

Ketoz sırasında, vücudunuzun birçok kısmı karbonhidrat yerine enerji için keton yakıyor. Bu beynin büyük bir bölümünü içerir.

Ancak, bu anında gerçekleşmez. Vücudunuzun ve beyninizin karbonhidrat yerine yağ ve ketonlara "uyum sağlaması" biraz zaman alır.

Bu adaptasyon aşamasında bazı geçici yan etkiler yaşayabilirsiniz. Bunlara genel olarak "düşük karbonhidratlı grip" veya "keto gribi" denir.

Özet: Ketozda, vücudun ve beynin bazı kısımları karbonhidrat yerine yakıt için keton kullanır. Vücudunuzun buna uyum sağlaması biraz zaman alabilir.

Düşük Karbonhidrat / Keto Grip

Ketozun başlangıcında, bir dizi olumsuz semptom yaşayabilirsiniz.

Bunlar genellikle "düşük karbonhidrat gribi" veya "keto gribi" olarak adlandırılır, çünkü grip semptomlarına benzerler.

Bunlar şunları içerebilir:

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Bilinç kararması
 • Artan açlık
 • Kötü uyku
 • Mide bulantısı
 • Azalan fiziksel performans (7 )

Bu sorunlar, insanların tüm faydalarından yararlanmaya başlamadan önce bile ketojenik bir diyet izlemeye devam etmesini engelleyebilir.

Bununla birlikte, "düşük karbonhidrat gribi" genellikle birkaç gün içinde sona erer.

Özet: "Düşük karbonhidrat gribi" veya "keto gribi", ketozisin ilk aşamalarında ortaya çıkabilecek bir dizi semptomdur. Bazı insanların diyetini bırakmasına neden olsa da, genellikle kısa bir süre içinde sona erer.

Ağız Kokusu da Yaygın

Ketozisin daha yaygın yan etkilerinden biri, genellikle kötü nefestir.

Yağ metabolizmasının bir yan ürünü olan keton olan asetondan kaynaklanır.

Ketozda kan aseton seviyeleri yükselir ve vücudunuz nefesinizle bazılarından kurtulur (8 ).

Bazen ter ve idrar aseton gibi kokmaya başlayabilir.

Asetonun kendine özgü bir kokusu vardır - oje çıkarıcıya keskin kokusu veren kimyasaldır.

Çoğu insan için, bu olağan dışı kokulu nefes birkaç hafta içinde kaybolacaktır.

Özet: Ketozda, nefesiniz, teriniz ve idrarınız aseton gibi kokabilir. Bu keton karaciğer tarafından yağdan üretilir ve ketojenik bir diyette artar.

Bacak Kasları Sıkışabilir

Ketozda, bazı insanlar bacak krampları yaşayabilir. Genellikle küçük bir sorun olsalar da, asla hoş olmazlar ve acı verici olabilirler.

Ketozdaki bacak krampları genellikle dehidrasyon ve mineral kaybına bağlıdır. Bunun nedeni ketozun su ağırlığında bir azalmaya neden olmasıdır.

Kaslarda ve karaciğerde glikozun depolanma şekli olan glikojen suyu bağlar.

Karbonhidrat alımını azalttığınızda bu kızarır ve çok düşük karbonhidratlı bir diyetin ilk haftasında insanların hızla kilo vermesinin ana nedenlerinden biridir.

Bununla birlikte, kas kramplarının başka birçok potansiyel nedeni vardır.

Özet: Bazı insanlar ketozda kas krampları yaşayabilir. Su ve mineral kaybı bacak krampları riskinizi artırır.

Ketozis Sindirim Sorunlarına Neden Olabilir

Diyet değişiklikleri bazen sindirim sorunlarına yol açabilir.

Bu ketojenik diyetler için de geçerlidir ve kabızlık başlangıçta yaygın bir yan etkidir (9 ).

Bunun en yaygın nedeni yeterli miktarda lif tüketmemesi ve yeterli miktarda sıvı içmemesi olabilir.

Bazı insanlar ishal de olabilir, ancak daha az yaygındır.

Ketozise girmek için diyetinizde ciddi değişiklikler yaptıysanız, sindirim semptomları yaşamanız daha olasıdır.

Bununla birlikte, sindirim sorunları genellikle birkaç hafta içinde sona erer.

Özet: Kabızlık, ketozisin çok yaygın bir yan etkisidir. İshal bazı insanlarda da görülebilir.

Yüksek Kalp Atış Hızı

Bazı insanlar ayrıca ketozisin bir yan etkisi olarak artan kalp atış hızı yaşarlar.

Buna kalp çarpıntısı da denir ve ketojenik diyetin ilk birkaç haftasında olabilir.

Susuz kalmak, düşük tuz alımının yanı sıra yaygın bir nedendir. Çok fazla kahve içmek de buna katkıda bulunabilir.

Sorun durmazsa, karbonhidrat alımınızı artırmanız gerekebilir.

Özet: Ketojenik bir diyet bazı insanlarda kalp atış hızını artırabilir, ancak sulu kalmak ve tuz alımınızı artırmak yardımcı olabilir.

Ketozisin Diğer Yan Etkileri

Diğer, daha az yaygın yan etkiler şunları içerebilir:

 • Ketoasidoz: Emziren kadınlarda, muhtemelen çok düşük karbonhidrat diyeti ile tetiklenen birkaç ketoasidoz vakası (kontrolsüz diyabette ortaya çıkan ciddi bir durum) bildirilmiştir. Bununla birlikte, bu oldukça nadirdir (10 , 11 , 12 ).
 • Böbrek taşları: Nadiren de olsa, bazı epileptik çocuklar ketojenik bir diyette böbrek taşları geliştirmiştir (9 , 13 , 14 , 15 ).
 • Yüksek kolesterol seviyeleri: Bazı insanlar toplam ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerini arttırır (16 , 17 , 18 ).

Özet: Daha az görülen yan etkiler arasında emziren kadınlar, epileptik çocuklarda böbrek taşları ve yüksek kolesterol seviyeleri sayılabilir.

Potansiyel Yan Etkileri En Aza İndirme

Ketozisin potansiyel yan etkilerini en aza indirgemek için:

 • Bol miktarda su için: Günde en az 2 litre su içtiğinizden emin olun. Ketozda, özellikle başlangıçta önemli miktarda su ağırlığı kaybolur.
 • Yeterli tuz alın: Çok önemli bir elektrolit olan sodyum karbonhidrat alımı azaldığında büyük miktarlarda atılır. Tuzunuzu yiyeceklere ekleyerek veya et suyu içerek doldurun.
 • Mineral alımını artırın: Magnezyum ve potasyum bakımından zengin gıdalar bacak kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Yoğun egzersizden kaçının: Ketoza adapte olurken kendinizi çok zorlamayın. İlk iki haftada orta derecede egzersiz yapın.
 • İlk önce düşük karbonhidratlı bir diyet deneyin: Geçişi kolaylaştırmak için, ketojenik (çok düşük karbonhidratlı) bir diyet denemeden önce karbonhidratlarınızı ılımlı bir miktarda azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Lif tüketin: Düşük karbonhidratlı diyet karbonhidrat değildir. Kuru yemiş, tohum, çilek ve düşük karbonhidratlı sebzeler gibi lif bakımından zengin yiyecekler tüketin.

Özet: Ketozisin olumsuz semptomlarını en aza indirmenin birkaç yolu vardır. Bunlar arasında yeterince su içmek ve lif ve mineral bakımından zengin yiyecekler yemek yer alır.

Ketoz Sağlıklı ve Güvenli, Ancak Herkes İçin Uygun Değil

Ketozda olmanın, obezite veya tip 2 diyabetli insanlar ve epilepsili çocuklar gibi bazı insanlar için güçlü faydaları olduğu gösterilmiştir.

Bununla birlikte ketozis genellikle sağlıklı ve güvenli olmasına rağmen, bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz. Bunlar arasında "düşük karbonhidrat gribi", bacak krampları, ağız kokusu ve sindirim sorunları sayılabilir.

Bununla birlikte, bu etkiler genellikle geçicidir ve birkaç gün veya hafta içinde kaybolmalıdır. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri de bu etkileri en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Ek olarak, ketoza girmenin bazı insanlar için bariz faydaları olsa da, kesinlikle herkes için değil.

Bazı insanlar harika hissediyor ve ketojenik bir diyette inanılmaz faydalar yaşarken, diğerleri daha yüksek karbonhidratlı bir diyette daha iyi hissediyor ve daha iyi performans gösteriyor.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın