Badem Sütü Nasıl Yapılır? Ketojenik Diyette Badem Sütü İçilir mi?

Badem Sütü Nasıl Yapılır? Ketojenik Diyette Badem Sütü İçilir mi?

Karbonhidratların ketojenik diyette kısıtlı olduğu göz önüne alındığında, sağlıklı bir ketojenik beslenme planına uyan süt alternatiflerini bulmak zor olabilir.

Badem sütü, düşük kalorili içeriği ve lezzetli aroması nedeniyle en popüler bitki bazlı süt alternatiflerinden biridir (1 ).

Badem sütü nasıl yapılır? Badem sütü yapımı, bademlerin öğütülmesi, suda ıslatılması ve ardından katıların süzülmesiyle yapılır. Geriye kalan şey, E vitamini ve magnezyum dahil olmak üzere birçok önemli besin açısından doğal olarak zengin olan süt beyazı bir içecektir (1 , 2 ).

Ayrıca, marketten satın alınan badem sütü, sağlıklı kemikleri desteklemek için genellikle kalsiyum ve D vitamini ile zenginleştirilir.

Sonuç olarak, bu bitki bazlı süt, inek sütü içemeyen veya içemeyenlerin yanı sıra tadı ve düşük kalorili içeriği tercih edenler için besleyici ve doyurucu bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, protein açısından süt veya soya sütü ürünlerinden çok daha düşüktür.

Yine de, bunun ketojenik veya ketojenik diyetini uygulayanlar için iyi bir seçim olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Ketojenik diyeti, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için yüksek yağlı, çok düşük karbonhidratlı diyete sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir. Süt ve süt alternatiflerinin genellikle karbonhidrat içerdiği göz önüne alındığında, ketojenik dostu (süt gibi) bir içecek bulmak zor olabilir (3 ).

Düşük karbonhidratlı beslenmenin bir çeşidi olan 'Ketojenik Diyet' hakkında 'Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet nasıl yapılır? Ketojenik diyet listesinde neler vardır? gibi sorulara cevap bulmak isterseniz 'Ketojenik Diyet Nedir, Ne Yenir Ne Yenmez? Örnek Ketojenik Diyet Listesi' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu makale, badem sütünün sağlıklı bir ketojenik diyetin bir parçası olarak içilip içilemeyeceğini açıklığa kavuşturuyor.


Badem Sütünün Karbonhidrat İçeriği 

Ketojenik diyette badem sütü içilir mi? Badem sütü iki genel çeşitte gelir - şekersiz ve şekerli.

Besin içeriği marka ve lezzete göre değişmekle birlikte, şekersiz çeşitler kalori, karbonhidrat ve şekerde tatlandırılanlara göre daha düşüktür. Her birinden bir fincan (240 mL) yaklaşık olarak (4 , 5 ):

Besinler              Şekersiz                        Şekerli

Kalori                 37                                  93

Yağ                      3 gram                           2.5 gram

Protein                   1,5 gram                   1 gram

Karbonhidrat           1.4 gram                 16 gram

Lif                           0 gram                           1 gram

Şeker                   0 gram                           15 gram

Kalsiyum   DV'nin %37'si                           DV'nin %35'i

D Vitamini   DV'nin %12'si                    DV'nin %12'si

E Vitamini   DV'nin %46'sı                    DV'nin %46'sı

Magnezyum    DV'nin %4'ü                            DV'nin %4'ü

Badem sütünün ketojenik diyete uyup uymayacağı, türüne ve gün boyunca başka ne yediğiniz ve içtiğinize bağlı olarak değişim göstermektedir.

Standart bir ketojenik diyette, karbonhidrat alımı tipik olarak kalorinin sadece %5-10'u ile sınırlıdır. Bu, 2.000 kalorilik bir diyet için karbonhidratların günde 20-50 gram ile sınırlı olacağı anlamına gelir (6 ).

Şekersiz badem sütü, 1 bardakta (240 mL) sadece 1,4 gram karbonhidrat içerir, ayrıca kalsiyum için DV'nin %37'si ve E vitamini için DV'nin %46'sı sağlıklı bir ketojenik diyet için iyi bir seçenektir (4 ).

Öte yandan, 16 gram karbonhidrat ve 15 gram şeker içerdiği için şekerli badem sütünün ketojenik diyette tüketilebilmesi çok daha zordur (5 ).

Tatlandırılmış çeşitlerin dahil edilmesi, gün boyunca düşük karbonhidratlı meyveler ve sebzeler gibi diğer besleyici karbonhidrat kaynaklarını dahil etme imkanınızı büyük ölçüde sınırlayacaktır.

Özet: Şekersiz badem sütü sadece 1.4 gram karbonhidrat içerir ve takviye edildiğinde önemli besin maddeleri bakımından zengindir, bu da badem sütünü besleyici, ketojenik dostu bir seçenek haline getirir. Buna karşılık, tatlandırılmış badem sütü, karbonhidrat ve şekerde sağlıklı bir ketojenik diyette tüketilemeyecek kadar karbonhidratta yüksektir.

Ketojenik Diyet Dostu Alternatif Süt Çeşitleri


Şekersiz badem sütü, karbonhidrat oranı düşük olduğu için ketojenik diyet dostu harika bir seçenektir. Bununla birlikte, bu besin maddesinde tüm süt ve süt alternatifleri o kadar da düşük değildir.

Örneğin, inek sütü nispeten yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle ketojenik diyet dostu değildir.

Bir bardak (240 mL) yaklaşık 13 gram karbonhidrat sağlar. Bu da gün içinde tüketmeniz gereken karbonhidrat miktarınızın iyi bir kısmını kapsayabilir (7 ).

Yine de, ketojenik beslenme planına sığabilecek başka seçenekler de var. İşte diğer düşük karbonhidratlı, bitki bazlı sütlerin 1 bardapındaki (240 mL) karbonhidrat içerikleri  (8 , 9 ,10 , 11 ):

  • Kenevir sütü: 0 gram
  • Bezelye sütü: 0 gram
  • Hindistan cevizi sütü içeceği: 1 gram
  • Soya sütü: 4 gram

Bu miktarların şekersiz çeşitler için geçerli olduğunu ve tatlandırılanların karbonhidrat bakımından daha yüksek olacağını ve bunun da düşük karbonhidrat beslenme şekline uymasının daha zor olacağını unutmayın.

Ayrıca, kalsiyum ve D vitamini ile takviye edilip edilmediğini kontrol etmek için etiketi okumak isteyebilirsiniz. Ayrıca, bu süt alternatiflerinin fazla protein veya yağ içermeyebileceğini unutmayın.

Özet: Badem sütünün yanı sıra, şekersiz kenevir, bezelye, Hindistan cevizi ve soya sütü türleri karbonhidrat bakımından düşüktür ve sağlıklı bir ketojenik diyette tüketilebilir.

Uzun Lafın Kısası

Karbonhidratların ketojenik diyette kısıtlı olduğu göz önüne alındığında, sağlıklı bir ketojenik beslenme planına uyan süt alternatiflerini bulmak zor olabilir.

Neyse ki şekersiz badem sütü, kahvenize ve protein karışımlarınıza kremsi bir doku ve lezzetli bir aroma ekleyebilen düşük karbonhidratlı bir süt seçeneğidir. Yemek pişirme ve fırınlamada da kullanılabilir.

Şekersiz çeşitler aldığınızdan emin olun, çünkü tatlandırılanlar karbonhidrat ve şeker bakımından yüksek içeriğe sahip olabilir. Bu nedenle, düşük karbonhidratlı meyve ve sebzeler gibi besin açısından zengin gıdalardan alabileceğiniz karbonhidrat sayısını azaltabilirler.

Badem sütü sizin damak zevkinize uymuyorsa, şekersiz kenevir, bezelye, Hindistan cevizi ve soya sütlerinin hepsi, ketojenik diyetine kolayca dahil edilebilen düşük karbonhidratlı süt alternatifleridir. Etiketleri kalsiyum ve D vitamini gibi önemli besinler için karşılaştırın.

Badem sütü kalori, badem sütü besin değerini merak ediyorsanız badem sütü kaç kalori sayfamızı inceleyebilirsiniz (badem sütü kaç kalori).

Badem sütü ne işe yarar? sorusuna cevap bulmak ve badem sütü hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için 'Badem Sütü Faydaları' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın