Ketojenik Diyetine Uygun Meyveler

Ketojenik Diyetine Uygun Meyveler
Meyveler genellikle ketojenik diyette sınırsız olarak kabul edilmekle birlikte, diyete bol miktarda düşük karbonhidratlı meyve dahil edilebilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Ketojenik veya keto diyeti, karbonhidrat alımının genellikle günde 20-50 gramın altında olduğu, çok düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir beslenme planıdır.

 

Bu nedenle, belirli tahıl türleri, nişastalı sebzeler, baklagiller ve meyveler dahil olmak üzere birçok yüksek karbonhidratlı gıda bu diyette sınırsız olarak kabul edilir.

 

Bununla birlikte, bazı meyveler karbonhidrat bakımından düşüktür ve çok yönlü bir keto diyetine uyabilir.

 

Bazıları, günlük toplam karbonhidrat sayısına dahil olmayan, sindirilemeyen bir karbonhidrat türü olan lif bakımından da yüksektir. Bu, daha az net veya sindirilebilir karbonhidrat içerdikleri anlamına gelir. Bu, gram lifin toplam karbonhidrat gramından çıkarılmasıyla hesaplanır.

 

İşte 9 besleyici keto diyetine uygun meyve.

 

Ketojenik diyette kaçamak günleri olabilir mi? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

1. Avokado

 

Avokado nasıl yumuşatılır? - Pratik Tarifler

 

Gerçi avokadolar sıklıkla anılan ve sebze olarak kullanılan, biyolojik bir meyve olarak kabul ediyoruz.

 

Avokado, yüksek kalp-sağlıklı yağ içeriği sayesinde ketojenik diyete harika bir katkı sağlar.

 

Ayrıca, yaklaşık 8,5 gram karbonhidrat ve 100 gram porsiyonda yaklaşık 7 gram lif içeren net karbonhidrat oranı düşüktür (1).

 

Avokado, K vitamini , folat, C vitamini ve potasyum da dahil olmak üzere bir dizi başka önemli besin sağlar.(1).

 

Özet: 100 gram avokado porsiyonu yaklaşık 1.5 gram net karbonhidrat içerir. Ayrıca K vitamini, folat, C vitamini ve potasyum açısından da yüksektir.

Ketojenik diyet listesini öğrenmek için tıklayın.

 

2. Karpuz

 

Kediler karpuz yiyebilir mi? – enpati.net – Kedi Beslenmesi

 

Karpuz , ketojenik diyete eklenmesi kolay, lezzetli ve nemlendirici bir meyvedir.

 

Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, karpuz, 1 fincan (152 gram) porsiyonda yaklaşık 11.5 gram karbonhidrat ve 0.5 gram lif ile net karbonhidrat bakımından nispeten düşüktür (2).

 

Bununla birlikte, günlük karbonhidrat payınıza bağlı olarak, porsiyon boyutlarınızı karpuzu diyetinize uyacak şekilde ayarlamanız gerekebilir.

 

Karpuz aynı şekilde C vitamini, potasyum ve bakır dahil olmak üzere çeşitli diğer vitamin ve mineraller açısından da zengindir (2).

 

Ayrıca, hücre hasarını azaltmak ve hastalıklarla savaşmak için antioksidan görevi gören bir bitki bileşiği olan likopen içerir (3).

 

Özet: 1 bardak (152 gram) porsiyonda 11 gram net karbonhidrat içeren karpuz, net karbonhidrat bakımından nispeten düşüktür. Aynı zamanda birkaç başka besin içerir ve iyi bir antioksidan likopen kaynağıdır.

3. Çilek

 

Doğal Çilek - 800 Gr., Yöresel Ürünler | Süt Konağı

 

Çilekler besleyici, lezzetlidir ve sağlık açısından faydaları vardır.

 

Düşük karbonhidrat ve lif oranı yüksek olan çilekler, düşük karbonhidrat veya ketojenik diyete sorunsuz bir şekilde uyum sağlayabilir.

 

Aslında, 1 fincan (152 gram) çilek porsiyonu sadece 11,7 gram karbonhidrat ve 3 gram lif sağlar (4).

 

Çilek, C vitamini, manganez ve folat gibi diğer mikro besinlerin de mükemmel bir kaynağıdır (4).

 

Ayrıca, diğer çilek türleri gibi çilekler de antosiyaninler, ellagik asit ve prosiyanidinler gibi antioksidanlarla yüklüdür (5).

 

Özet: Her fincan (152 gram) çilek, 8.7 gram net karbonhidrat sağlar. Ayrıca bir dizi antioksidan, C vitamini, manganez ve folat içerirler.

Ketojenik diyette hangi kuru yemişler tüketilmeli? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

4. Limon

 

SARI LİMON -1KG - Taze & Doğal Meyve - Yeşil Limon

 

Limon , içecekleri, yemekleri ve tatlıları tatlandırmak için kullanılan popüler bir narenciye meyvesidir.

 

Limon, ketojenik diyete harika bir katkı olabilir, her bir meyvede yaklaşık 5.5 gram karbonhidrat ve 1.5 gram diyet lifi bulunur (6).

 

Özellikle kan şekeri seviyelerini dengelemeye, iltihaplanmaya karşı savaşmaya ve kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek bir tür lif olan pektin bakımından zengindirler (7).

 

Limon ayrıca C vitamini, potasyum ve B6 vitamini.

 

Özet: Limon, her meyvede 4 gram net karbonhidrat bulunan ketojenik diyete harika bir katkı olabilir. Ayrıca, çeşitli sağlık yararları ile ilişkili bir lif türü olan pektin içerirler.

Ketojenik diyet kilo vermek için etkili mi? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

5. Domates

 

Rusya'dan domates jesti: Ek kota

 

Birçok yemek ve tarifte sebze olarak kullanılmasına rağmen domates botanik olarak meyve olarak sınıflandırılır.

 

Diğer birçok meyveden önemli ölçüde daha düşük karbonhidrat sayısı ile domateslerin dengeli bir ketojenik diyete uyması kolaydır.

 

Bir fincan (180 gram) çiğ domates, yaklaşık 7 gram karbonhidrat ve 2 gram lif içerir (8).

 

Dahası, domateslerin kalorisi düşüktür ve likopen, beta karoten ve naringenin gibi faydalı bitki bileşikleri bakımından yüksektir (9, 10, 11).

 

Özet: Domates, 1 fincan (180 gram) porsiyon başına yalnızca 5 gram net karbonhidrat sağlar. Ayrıca likopen, beta karoten ve naringenin gibi antioksidanlar içerirler.

Sağlıklı ve dengeli biçimde beslenerek ideal kiloma ulaşmak istiyorum, zayıflamak istiyorum ancak denediğim zayıflama kürleri işe yaramadı diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 

6. Ahududu

 

Ahududu , en sağlıklı meyvelerden biri olmasının yanı sıra, düşük karbonhidrat veya ketojenik diyete harika bir katkı sağlar.

 

Aslında, 1 bardak (123 gram) ahududu sadece 7 gram net karbonhidrat sağlar, çünkü bu porsiyon boyutunda yaklaşık 15 gram karbonhidrat ve 8 gram lif vardır (12).

 

Her porsiyon ayrıca iyi miktarda C vitamini, manganez, K vitamini ve bakır içerir (12).

 

Dahası, ahududu, iltihabı azaltabilen ve kronik hastalık riskinizi azaltabilen antioksidanlar bakımından yüksektir (13).

 

Özet: 1 bardak (123 gram) ahududu porsiyonu sadece 7 gram net karbonhidrat içerir. Bu meyveler C vitamini, manganez, K vitamini, bakır ve antioksidanlar açısından zengindir.

 'Ketojenik Diyet Nedir, Ne Yenir Ne Yenmez? Örnek Ketojenik Diyet Listesi'

 

 

7. Şeftali

 

Şeftali , tüylü kabukları ve tatlı, sulu etleri ile bilinen bir çekirdekli meyve türüdür.

 

Net karbonhidrat bakımından nispeten düşüktürler, 14.7 gram karbonhidrat ve fincan başına 2.5 gram lif (154 gram) (14).

 

Porsiyon büyüklüğünüzü ölçerek ve şeftalileri diğer düşük karbonhidratlı yiyeceklerle eşleştirerek, bu lezzetli meyveyi sağlıklı bir keto diyetine sığdırabilirsiniz.

 

Ayrıca, C vitamini, A vitamini, potasyum ve niasin gibi diğer önemli mikro besinler açısından da zengindirler (14).

 

1.393 kişide yapılan bir araştırmaya göre, flavonoid ve stilben bakımından zengin diğer meyve ve sebzelerle birlikte düzenli olarak şeftali yemek, her ikisi de kalp hastalığı için risk faktörleri olan gelişmiş trigliserit ve kolesterol seviyelerine bağlanabilir (15).

 

Özet: Bir bardak (154 gram) şeftali, 12.2 gram net karbonhidrat sağlar. Bu sert çekirdekli meyve ayrıca C vitamini, A vitamini, potasyum ve niasin gibi zengin başka besinler de sunar.

'Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Olur? Faydaları Nelerdir?' 

 

8. Kavun

 

Kavunun faydaları nelerdir? | Sağlık

 

Kavun yakından karpuz ve tatlı ve sulu olarak kavun diğer çeşitleri, ilgili kavun türüdür.

 

Her kavun porsiyonu net karbonhidrat bakımından nispeten düşüktür, sadece 12.7 gram karbonhidrat ve fincan başına 1.5 gram lif (156 gram) içerir (16).

 

Ayrıca, sadece tek bir porsiyon doyurucu bir folat, potasyum ve K vitamini dozu sağlar (16).

 

Bağışıklık fonksiyonunda ve göz sağlığında merkezi bir rol oynayan bir bitki pigmenti türü olan beta karotenin en iyi kaynaklarından biridir.17).

 

Yine de, günlük karbonhidrat ödeneğinize bağlı olarak, kavunu diyetinize sığdırmak için daha küçük bir porsiyon boyutunu tercih etmek isteyebilirsiniz.

 

Özet: Her fincanda (156 gram) 11,2 gram net karbonhidrat bulunan kavun, iyi planlanmış bir ketojenik diyete dahil edilebilir. Kavun ayrıca folat, potasyum, K vitamini ve beta karoten içerir.

 

9. Yıldız Meyvesi

 

Karambola (yıldız meyvesi) nedir? Karambolanın faydaları nelerdir? - Sağlık  Haberleri | NTV

 

Karambola olarak da bilinen yıldız meyvesi , Güneydoğu Asya'ya özgü canlı, yıldız şekilli tropikal bir meyvedir.

 

Yıldız meyvesi, diğer birçok meyve türü kadar yaygın olmasa da, düşük karbonhidrat içeriği nedeniyle ketojenik diyet yapanlar için popüler bir seçimdir.

 

Aslında, 1 fincan (108 gram) yıldız meyve porsiyonunda sadece 7,3 gram karbonhidrat ve 3 gram lif (18).

 

Yıldız meyvesi ayrıca C vitamini, bakır, potasyum ve pantotenik asit (18).

 

Özet: 1 bardak (108 gram) yıldız meyve porsiyonunda sadece 4.3 gram net karbonhidrat vardır. Yıldız meyvesi ayrıca iyi bir C vitamini, bakır, potasyum ve pantotenik asit kaynağıdır.

Uzun Lafın Kısası

 

Meyveler genellikle ketojenik diyette sınırsız olarak kabul edilmekle birlikte, diyete bol miktarda düşük karbonhidratlı meyve dahil edilebilir.

 

Net karbonhidrat bakımından düşük ve lif bakımından yüksek olmasının yanı sıra , bu meyvelerin çoğu genel sağlığı destekleyen çok sayıda başka önemli vitamin, mineral ve antioksidan sunar.

 

Çok yönlü ketojenik diyetin bir parçası olarak bu meyvelerin tadını diğer çeşitli düşük karbonhidratlı yiyeceklerle birlikte ölçülü olarak çıkarın.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler