Ketojenik Diyet ve Atkins Diyeti Arasındaki Fark Nedir?

Ketojenik Diyet ve Atkins Diyeti Arasındaki Fark Nedir?


Atkins diyeti ve ketojenik diyet popüler diyetlerdendir. Bazı benzerlikleri ve farklılıkları olması da doğaldır. Ketojenik diyet ve atkins diyet karbonhidratı kısıtladığı ve ketozise neden olduğu için benzerdir. Atkins diyeti zamanla karbonhidratın artmasını baz alır, bu nedenle besin çeşitliliği fazladır. Yani daha az kısıtlayıcıdır. Ketojenik diyet ve atkins diyeti diyabet, kalp sağlığı açısından önemlidir.

Atkins ve keto en iyi bilinen düşük karbonhidratlı diyetlerden ikisidir.

Her ikisi de, tatlılar, şekerli içecekler, ekmekler, tahıllar, meyveler, baklagiller ve patates gibi yüksek karbonhidratlı yiyeceklerde sert bir düşüş öngörmektedir.

Bu diyetler benzer olsa da, farklılıkları da var.

Bu makale, hangisinin daha uygun olacağına karar vermenize yardımcı olmak için Atkins ve keto diyetlerini karşılaştırmaktadır.

Atkins Diyeti

Atkins diyeti tüm dünyada en çok bilinen diyetler biridir. Düşük karbonhidratlı, orta proteinli, yüksek yağlı bir diyet.

Atkins, çeşitli planlar sunmak için geliştiyse de, orijinal sürüm (şimdi de Atkins 20), hala en popüler olanı. Günlük net karbonhidrat (toplam karbonhidrat eksi lif ve şeker alkolleri) ödeneğine dayanan dört aşamaya ayrılır :

  • Faz 1 (İndüksiyon). Bu aşama, hedef kilonuzdan 7 kg olana kadar günde 20–25 gram net karbonhidrat sağlar.
  • Aşama 2. Bu aşamada, hedef kilonuzdan 10 kilograma kadar günde 25-50 gram net karbonhidrat tüketirsiniz.
  • Aşama 3. Net karbonhidrat ödeneğiniz, hedef kilonuza ulaşana ve 1 ay boyunca korunana kadar günde 50-80 gram'a yükseltilir.
  • Aşama 4. Son aşamada, devam eden ağırlık bakımı için günde 80-100 gram net karbonhidrat tüketirsiniz.

Hedef kilonuza yaklaştıkça ve bu aşamalar boyunca ilerlerken, günlük karbonhidrat alımınız artar ve daha fazla çeşitli gıda eklemenize izin verir.

Ancak, günde 100 gram net karbonhidrat verilmesine izin veren Faz 4 sırasında bile, çoğu insanın yediğinden önemli ölçüde daha az karbonhidrat tüketirsiniz.

Çoğu kişi, günlük kalorilerinin yaklaşık % 50'sini karbonhidratlardan alır. Bu da günde 2,000 kalori alırsanız yaklaşık 250 gram karbonhidrat anlamına gelir (1 ).

Özet: Atkins, dünya çapında en popüler düşük karbonhidrat diyeti biridir. Hedef kilonuza doğru ilerlerken karbonhidrat alımınızı kademeli olarak artırmanıza izin veren aşamalarda çalışır.

Ketojenik Diyet

Keto veya ketojenik diyet, çok düşük karbonhidratlı, orta proteinli, yüksek yağlı bir diyet planıdır.

İlk önce nöbet geçiren çocukları tedavi etmek için kullanıldı. Ancak araştırmacılar diğer insanlara da fayda sağlayabileceğini keşfetti (2 , 3 ).

Hedefi keto diyet onun ana enerji kaynağı olarak karbonhidrat yerine yağ kullanılır. Böylece vücudunuz ketozis metabolik durumuna girmektedir(4 ).

Ketozisde vücudunuz, gıdalarınızdaki ya da vücudunuzda depolanan yağın parçalanmasıyla oluşan bileşikler olan ketonlar üzerinde çalışır (5 ).

Ketozu sağlamak ve sürdürmek için çoğu insanın toplam karbonhidrat alımını günde 20-50 gram ile sınırlandırması gerekir. Keto diyeti için makro besin grupları, karbonhidratlardan alınan kalorilerin % 5'i, proteinlerden % 20'si ve yağdaki % 75'idir (6 ).

Bazı insanlar keton üretimini kan, idrar veya nefes testleri kullanarak izler.

Özet: Keto diyetinde, toplam karbonhidrat alımınızı günlük 50 gramdan daha az ile sınırlandırırsınız. Bu, vücudunuzun ketoza girmesine ve enerji için yağ yakmasına neden olur.

Benzerlikler ve Farklılıklar

Keto ve Atkins bazı benzerlikleri paylaşıyor. Ancak aynı zamanda bazı açılardan büyük ölçüde farklılık gösteriyor.

Benzerlikler

Her ikisi de düşük karbonhidrat diyeti olduğu için, Atkins ve keto bir şekilde aynıdır.

Aslında, Atkins diyetinin 1. Aşaması (İndüksiyon) net karbonhidratı günde 25 gramla sınırlandırdığından keto diyetine benzer. Bunu yaparken, vücudunuz muhtemelen ketoza girer ve ana yakıt kaynağı olarak yağ yakmaya başlar.

Dahası, her iki diyet de yediğiniz kalori miktarını azaltarak kilo kaybına neden olabilir. Pek çok karbonhidrat - özellikle tatlılar, cipsler ve şekerli içecekler gibi rafine edilmiş karbonhidratlar - kalorileri yüksektir ve kilo alımına katkıda bulunabilir (7 ).

Hem Atkins hem de keto, bu yüksek kalorili, karbonhidrat açısından zengin gıdaları yok etmenizi gerektirir. Bu da kalorileri kesmeyi ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Farklılıklar

Atkins ve keto'nun da bazı farklılıkları var.

Keto, ılımlı bir protein yaklaşımı olsa da, proteinden gelen kalorilerin yaklaşık % 20'si ile Atkins diyeti, faza bağlı olarak, proteinden gelen kalorilerin % 30'una varan oranda izin verir.

Ek olarak, keto diyetinde karbonhidrat alımınızı son derece sınırlandırarak vücudunuzu ketoziste tutmak istersiniz.

Öte yandan, Atkins diyeti, karbonhidrat alımınızı kademeli olarak artırır. Bu da vücudunuzu ketozdan atır.

Bu esnek karbonhidrat sınırı nedeniyle, Atkins, daha fazla meyve, sebze ve hatta bazı tahıllar gibi daha çeşitli yiyeceklere izin verir.

Genel olarak, Atkins daha az kısıtlayıcı bir yaklaşımdır. Çünkü ketonları izlemeniz veya ketoziste kalmak için belirli makro hedeflere bağlı kalmanız gerekmez.

Özet: Keto ve Atkins, yağ yakma ve kalori alımınızı azaltarak kilo kaybına yardımcı olabilecek düşük karbonhidratlı diyetlerdir. Bununla birlikte, Atkins'te, karbonhidrat alımınızı kademeli olarak artırırken keto diyetinde çok düşük kalır.

Potansiyel Faydalar

Bir zamanlar sağlıksız kabul edilse de, düşük karbonhidratlı diyetlerin çeşitli sağlık yararları sağladığı gösterilmiştir.

Kilo Kaybı

Düşük karbonhidratlı diyetler, diğer diyetlerden daha fazla kilo kaybına neden olabilir.

Atkins, Zone diyeti, Ornish diyeti ve Jenny Craig gibi altı popüler diyetin incelemesinde, Atkins altı aydan sonra en fazla kilo kaybına sağladı (8 ).

Benzer bir çalışma, Atkins'in planlamaya başladıktan 6-12 ay sonra anlamlı kilo kaybıyla sonuçlanacak 7 popüler diyetin daha muhtemel olduğunu buldu. (9 ).

Atkins'ten daha kısıtlayıcı olsa da, keto diyeti de kilo vermeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, ketozda olmanın iştahı azalttığını, böylece kilo kaybının önündeki en büyük engellerden birini - sürekli açlığı giderdiğini gösteriyor (4 , 10 , 11 ).

Ketojenik diyetler kas kütlenizi de korur, yani kilo kaybının çoğunun yağ kaybının bir sonucu olması muhtemeldir (12 , 13 ).

12 aylık bir çalışmada, düşük kalorili keto diyetindeki katılımcılar, sadece 7 kg kaybedilen standart düşük kalorili gruba kıyasla kas kütlesinde az kayıpla yaklaşık 20 kg kaybetti (12 ).

Ek olarak, ketojenik diyetler dinlenme metabolik hızınızı (RMR) veya istirahatta yaktığınız kalori sayısını korurken, diğer düşük kalorili diyetler RMR'nizin düşmesine neden olabilir (13 ).

Kan Şekeri Kontrolü

Araştırmalar, düşük karbonhidratlı diyetlerin kan şekeri kontrolüne fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

Aslında, Diyabet Birliği kısa süre önce, sağlık hizmeti sağlayıcılarının diyabeti nasıl yönetmeleri ve tedavi etmeleri gerektiğini belirten bir belge olan Tıbbi Bakım Standartlarını revize etmiş, düşük karbonhidratlı diyetleri tip 2 diyabetli insanlar için güvenli ve etkili bir seçenek olarak dahil etmiştir (14 ).

Düşük karbonhidratlı diyetlerin diyabet ilaçlarına duyulan ihtiyacı azalttığı ve uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir göstergesi olan hemoglobin A1c (HgbA1c) seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir (15 , 16 , 17 , 18 ).

Atkins diyeti üzerine tip 2 diyabetli 14 obez yetişkin üzerinde yapılan 24 haftalık bir çalışma, kilo vermenin yanı sıra, katılımcıların HgbA1c seviyelerini düşürdüğünü ve diyabet ilaçlarına duyulan ihtiyacı azalttığını tespit etti (18 ).

Fazla kilolu 34 yetişkin üzerinde yapılan 12 aylık bir başka çalışma, bir keto diyetindeki katılımcıların HgbA1c seviyelerinin daha düşük olduğunu, daha fazla kilo kaybına sahip olduğunu ve diyabet ilaçlarını orta-karbonhidratlı, düşük yağlı diyetlerden daha düşük bıraktıklarını belirtti (17 ).

Diğer Avantajlar

Araştırmalar düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı diyetlerin bazı kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebileceğini göstermektedir (19 , 20 , 21 ).

Düşük karbonhidratlı diyetler, trigliserit seviyelerini azaltabilir ve HDL (iyi) kolesterolü artırabilir, böylece trigliseritlerin HDL kolesterol oranına düşürülebilir (22 , 23 ).

Yüksek trigliserit-HDL oranı, kalp sağlığının zayıf olduğunun bir göstergesidir. Artmış kalp hastalığı riskine bağlanmıştır (24 , 25 , 26 , 27 ).

1.300'den fazla kişiyi içeren bir inceleme, Atkins diyeti ile ilgili olanların trigliseritlerde daha fazla azaldığı ve HDL kolesterolünde, az yağlı bir diyeti takiben bireylerden daha fazla artış gösterdiğini ortaya koydu (22 ).

Düşük karbonhidratlı diyetler ayrıca zihinsel sağlık ve sindirim gibi diğer yararlarla da ilişkilendirilmiştir. Yine de, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var (3 , 28 ).

Özet: Keto ve Atkins gibi düşük karbonhidratlı diyetler, diğer diyetlerden daha fazla kilo kaybına neden olabilir. Ayrıca kan şekerinizi geliştirmenize ve kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilirler.

Hangisi Daha İyi?

Hem Atkins hem de ketonun avantajları ve olumsuz tarafları var.

Ketojenik diyet son derece kısıtlayıcıdır ve buna bağlı kalmak zor olabilir. Çok düşük bir karbonhidrat ve çok yüksek bir yağ alımı korurken, protein alımınızı kalorilerin % 20'si ile sınırlandırmak, özellikle uzun vadede zor olabilir.

Dahası, bazı insanlar zorlu ve maliyetli olabilecek keton seviyelerini izleme ihtiyacı hissedebilirler. Ayrıca, keto diyeti gibi kısıtlayıcı bir diyeti takip etmek, diyet kalitenize dikkat etmezseniz, besin eksikliğine yol açabilir .

Ek olarak, keto diyetinin uzun vadeli güvenliği veya etkinliği hakkındaki kanıtlar sınırlıdır. Bu nedenle uzun vadeli sağlık riskleri bilinmemektedir.

Çoğu insan, düşük karbonhidratlı diyetlerin bazı faydalarını ketozis olmadan alabilir. Bu nedenle, Atkins diyeti gibi düşük karbonhidrat diyeti için ılımlı karbonhidrat kısıtlaması - katı bir keto yaklaşımının aksine - genellikle yeterlidir.

Genel olarak, yediğiniz protein, yağ ve karbonhidrat oranına bakılmaksızın sağlıklı yiyecekler seçmeye odaklanmak en önemli şeydir. Örneğin, sebze ve meyveler gibi bitkisel gıdalar bakımından zengin olan yüksek karbonhidratlı diyetlerin sayısız yollarla sağlığa fayda sağladığı bilinmektedir.

Düşük karbonhidratlı diyetler çoğu insan için sağlıklı ve güvenli olsa da, bütün gıdalara odaklanan yüksek karbonhidratlı diyetlerin, düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı diyetler kadar sağlık için de faydalı olduğunu belirtmek önemlidir (29 , 30 , 31 , 32 , 33 ).

Sizin kilo kaybı hedefleri kendiniz için en iyi yeme modeli seçerken, genel sağlık ve diyet tercihleri tüm dikkate alınmalıdır.

Özet: Atkins, keto'dan daha az kısıtlayıcıdır. Ek olarak, keto diyetinin uzun vadeli etkileri iyi bilinmemektedir. Sağlıklı gıdaları seçmek ve rafine karbonhidratları sınırlamak karbonhidrat alımınızdan bağımsız olarak sağlığı iyileştirmek için harika bir yoldur.

Uzun Lafın Kısası

Düşük karbonhidrat diyeti, özellikle kaliteli, besleyici gıdalara odaklananlar, çok sağlıklı olabilir.

Atkins ve keto, kilo kaybı, diyabet yönetimi ve kalp sağlığı açısından faydalı olabilecek düşük karbonhidratlı diyetlerdir.

Temel farkları, Atkinler'deki karbonhidrat alımınızı kademeli olarak arttırırken, keto diyetinde çok düşük kalmasıdır, vücudunuzun ketozda kalmasına ve enerji için ketonları yakmasına izin verir.

Her ne kadar bazı insanlar daha kısıtlayıcı keto diyetinden faydalansalar da, Atkins diyetinin sonraki aşamalarında olduğu gibi ılımlı bir karbonhidrat kısıtlaması, düşük karbonhidratlı diyetin yararlarını deneyimlemek için yeterlidir.

Ketojenik diyet hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız ve haftalık ketojenik diyet listesini merak ediyorsanız  okumaya devam edebilirsiniz (Oku) (Oku)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın