Ketojenik Diyet Nedir Nasıl Yapılır? Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik Diyet Nedir Nasıl Yapılır? Ketojenik Diyet Listesi
Ketojenik diyet nedir, örnek diyet listesi, kaçınılması gereken yiyecekler, faydaları, zayıflama üzerine etkileri ve ketojenik diyet hakkında her şey.
Beyaz Kinoa 300 Gr

20'nin üzerinde geniş çaplı araştırma ketojenik diyet listesi sahibi olmanızın hızlı kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir ( 1 ).

Ketojenik diyetlerin diyabet, kanser, epilepsi ve Alzheimer hastalıklarına dahi faydası vardır( 2 , 3 , 4 , 5 ).

O zaman gelin size ketojenik diyete başlamak için bir yol haritası göstereyim.

 

 

Ketojenik Diyet Nedir?

 

Ketojenik diyet, Atkins, Karatay ve düşük karbonhidrat diyetleri gibi çok düşük karbonhidrat tüketimini, çok yağlı beslenmeyi tavsiye eden diyettir.

Karbonhidratlardaki bu azalma vücudunuzu ketozis adı verilen metabolik bir duruma sokar.

Peki ketozis ne demek? Ketozis, vücudun enerji ihtiyacı için depolarındaki yağa saldırdığı ve hızlıca yağ yaktığı durumdur.

 

Ketozise Girdiğim Nasıl Anlaşılır?

 

Vücudunuz ketozis içerisinde olduğunda enerji için inanılmaz verimli bir şekilde yağ yakar. Karaciğerinizde biriken yağı, sizin için beyine ekstra enerji sağlayabilen ketonlara dönüştürür. Yani kendinizi çok aktif ekstra akıllı hissediyorsanız ketozise girmişsiniz demektir ( 6 , 7 ).

Ketozise girmek kan şekeri ve insülin seviyelerini sağlıklı seviyelere ulaştırabilir. Bunu kısa sürede büyük düşüşler yaparak sağlarlar. Artan ketonların sağlığınıza sadece sayısız faydaları vardır ( 6 , 8 , 9 , 10 , 11 ).

 

Özet: Ketojenik diyetler düşük karbonhidrat ve yüksek yağ içeren diyetlerdir. Kan şekeri ve insülin seviyelerini de kısa sürede sağlıklı düzeylere ulaştırır.

 

Aşağıda Birçok Farklı Ketojenik Diyet Listesi Paylaştık Size Uyan Tarzı Öğrenebilirsiniz.

 

Standart Ketojenik Diyet (SKD): Bu çok düşük karbonhidratlı, orta proteinli ve yüksek yağlı bir diyet seçeneğidir. Tipik olarak% 75 yağ,% 20 protein ve sadece% 5 karbonhidrat içerir ( 1 ).

 

Döngüsel Ketojenik Diyet (DKD): Bu diyet 5 yüksek ketojenik gün ve ardından 2 yüksek karbonhidrat gününün izlediği daha yüksek karbonhidratlı besin takviyesi içerir.

 

Hedeflenen Ketojenik Diyet (TKD): Bu diyet sadece egzersizleriniz arasında karbonhidrat yemenize izin verir.

 

Yüksek Proteinli Ketojenik Diyet: Bu standart bir ketojenik diyete benzer, ancak daha fazla protein içerir . Oran genellikle% 60 yağ,% 35 protein ve% 5 karbonhidrattır.

 

Bununla birlikte, yalnızca standart ketojenik diyet ve yüksek proteinli ketojenik diyetler yoğun olarak araştırılmıştır. Döngüsel veya hedefli ketojenik diyetler daha ileri yöntemlerdir ve daha çok profesyonel vücut geliştiriciler veya sporcular tarafından kullanılır.

Bu makaledeki bilgiler tüm ketojenik diyet türleri için geçerlidir.

 

Özet: Ketojenik diyetinin birkaç versiyonu vardır. Standart versiyonu en çok araştırılan ve en çok önerilen versiyondur.

 

Ketojenik Diyet ile Hızlı ve Kalıcı Kilo Vermek

 

Ketojenik diyet, hastalanmadan hızlı kilo vermenin en efektif yoludur ( 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 ).

Yapılan tüm araştırmalar ketojenik diyetin sıklıkla önerilen düşük yağlı diyetlerden çok daha üstün sonuçları olduğunu göstermektedir ( 2 , 14 , 15 , 16 ).

Dahası diyet o kadar doyurucudur ki kalori saymadan veya ne kadar yediğinize dikkat etmeden kilo verebilirsiniz ( 16 ).

Yeni bir araştırma ketojenik diyet uygulayan kişilerin kalori kısıtlayarak diyet yapanlardan 2,2 kat daha fazla kilo verdiğini buldu. Az kalori alan grup 5 kg veriyorsa keto diyet listesini takip eden grup aynı süre zarfında tam 11 kg vermiş, bunun üstüne Trigliserit ve HDL kolesterol düzeyleri de sağlıklı sevilere inmiş ( 17 ).

Başka bir çalışma, İngiltere'de ketojenik diyet listesini takip eden kişilerin diğer tüm diyetleri takip edenlerden 3 kat daha fazla kilo verdiğini ortaya koymuştur ( 18 ).

Ketojenik bir diyetin kalori kısıtlama diyetlerinden daha üstün olmasını sağlayan birçok nedeni vardır. Bunların başında daha fazla protein tüketimi gelir ( 14 , 19 , 20 ).

Ardından; vücutta artan keton miktarı, düşük kan şekeri seviyeleri ve iyileştirilmiş insülin duyarlılığı gelir ( 21 , 22 , 23 , 24 , 25 , 26 ).

 

 

Özet: Ketojenik diyet listesini takip etmek, kalori kısıtladığınız diyetlerden çok daha fazla kilo vermenizi sağlar. Buda genellikle aç kalmadan olur.

 

Diyabet ve Prediyabetler için Ketojenik Diyet(Şeker Hastalığı İlacı Keto)

 

Diyabet nedir? Sağlık bakanlığının açıklamasına göre kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur.( 27 ).

Ketojenik diyetin tip 2 diyabete faydası kısa sürede aşırı yağları kaybetmenize yardımcı olmasında yatar. Aşırı kilolar da prediyabet de dahil olmak üzere tüm metabolik sendromlarla yakından ilişkilidir ( 28 , 29 , 30 ).

Yeni bir araştırma ketojenik diyetin insülin duyarlılığını %75 oranında arttırdığını kaydetmiş ( 29 ).

Ketojenik diyet yapılan tip 2 diyabetli 21 kişi üzerinde yapılan bir başka araştırmada sadece 16 haftada şeker hastalarından 7’si tüm diyabet ilaçlarından kurtuldu ve şeker hastalığını vücudu tedavi etti ( 28 ).

Yine başka bir çalışmada ketojenik diyet uygulayan grup yüksek karbonhidrat grubun yaktığı 6.9 kilograma kıyasla, 11.1 kilo verdi ( 2 , 31 ).

Ek olarak ketojenik diyet listesini takip edenlerin %95.2'i, yüksek karbonhidrat diyet listesini takip edenlerin ise %62'si diyabet ilaçlarından kurtudu ( 2 ).

 

Özet: Ketojenik diyet insülin duyarlılığını artırır ve yağ kaybına neden olur. Bu da tip 2 diyabet veya prediyabetli insanlar için hayat kurtarıcı etkisi var demektir.

 

 

Ketojenik Diyet Listesi Sahibi Olmanın Faydaları

 

Ketojenik diyetin ilk çıkışı epilepsi gibi nörolojik hastalıklara tedavi olarak çıkmıştır.

Ancak yapılan yeni araştırmalar bu diyetin çok çeşitli faydalar sağlayabileceğini göstermiştir. Gelin beraber bu faydalardan birkaçını inceleyelim:

Kalp hastalığı: Ketojenik diyet vücut yağları , HDL kolesterol düzeyleri, kan basıncı ve kan şekeri gibi risk faktörlerini iyileştirerek kalbinizi tedavi edecektir ( 32 , 33 ).

Kanser: Ketojenik diyet şu anda çeşitli kanser türlerini tedavi etmek ve hastalıklı tümörlerin büyümesini yavaşlatmak için kullanılıyor ( 4 , 34 , 35 , 36 ).

Alzheimer hastalığı: Araştırmalar ketojenik diyetin Alzheimer hastalığının semptomlarını azalttığını hatta ilerlemesini yavaşlattığını keşfetmiş ( 5 , 37 , 38 ).

Epilepsi: Araştırmalar, ketojenik diyet listesinin epileptik çocukların nöbetlerinin sayısında ve şiddetinde büyük düşüşlere neden olabileceğini göstermiştir ( 3 ).

Parkinson hastalığı: Yeni bir çalışma ketojenik diyetin Parkinson hastalığının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu keşfetti ( 39 ).

Polikistik over sendromu: Ketojenik diyet, insülin seviyelerini azaltarak polikistik over sendromunda anahtar rol oynayabilir ( 40 ).

Beyin hasarları: Hayvanlar üzerinde yapılan yeni çalışmada ketojenik diyetin beyin hasarını azaltacağını ve beyin hasarından sonra beynin kendini toparlamasına yardımcı olabileceğini gösterdi ( 41 ).

Sivilce: Düşük insülin seviyeleri daha az şeker ve işlenmiş gıda sivilcelerden temelli kurtulmanıza yardımcı olacaktır ( 42 ).

 

Özet: Ketojenik diyet listesi metabolizmanızı tamir ederek nörolojik ve insülinle ilgili birçok hastalığı tedavi eder.

 

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

 

Karbonhidrat oranı yüksek tüm yemeklerden kaçınılmalıdır.

Ketojenik diyet yapıyorsanız aşağıdaki gıdaları hayatınızdan çıkarmanız gerekir:

İşlenmiş Şekerli Gıdalar: Gazlı içecekler, paketli meyve suları, paketli çikolatalar, kekler, dondurmalar, şekerlemeler, vb. tüm işlenmiş şeker içeren gıdalar.

Tahıllar veya nişastalar: Tüm buğday ürünleri, pirinç, makarna, mısır gevreği vb.

Meyve: Çilek gibi meyvelerin küçük porsiyonları hariç tüm meyveler.

Fasulye veya baklagiller: Bezelye, barbunya, mercimek, nohut vb.

Kök sebzeler ve yumrular: Patates, tatlı patates, havuç, turp, vb.

Az yağlı diyet ürünleri: Bunlar yüksek oranda işlemden geçer ve genellikle karbonhidrat oranları çok yüksektir.

Market sosları: Bunlar genellikle aşırı işlenmiş şeker ve sağlıksız yağlar içerir.

Sağlıksız yağlar: İşlenmiş bitkisel yağ, margarin, mayonez vb.

Alkol: Aşırı karbonhidrat içeriği nedeniyle, birçok alkollü ürün sizi direk olarak ketozisden çıkaracak ve kısa sürede karaciğerinizin yağlanmasına sebep olacaktır.

0 şekerli gıdalar: Bunlar genel anlamda şeker yerine daha zararlı tatlandırıcılarla dolu olacaklarından genel anlamda sağlığınıza çok zararlı gıdalardır.

 

Özet: Ketojenik diyet yapıyorsanız tahıl, şeker, baklagil, pirinç, patates, şeker, meyve suyu ve çoğu meyve gibi karbonhidrat yoğunluklu gıdalardan kaçınmanız gerekli.

 

Ketojenik Diyet Listesi (pdf)


Tüketebileceğiniz Gıdalar

Besin ihtiyaçlarınızın çoğunluğunu bu gıdalardan sağlamalısınız:

 

Et: Kırmızı et, biftek, antrikot, sucuk, pastırma, tavuk ve hindi.

Balık: Somon, alabalık, levrek, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi.

Yumurtalar: Gezen tavuk yumurtaları arayın. Üstündeki rakamların 1’le başlaması gezen tavuk olduğunun işaretidir.

Tereyağı ve krema: İşlenmiş market tereyağlarındansa bildiğiniz güvenilir bir çiftçiden tereyağ almanızı tavsiye ederiz.

Peynir: İşlenmemiş peynir (çedar, keçi, ezine, tulum veya mozzarella).

Kuruyemiş ve tohum: Badem, ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği, chia tohumu vb.

Sağlıklı yağlar: Öncelikle sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı vb.

Avokado: Bütün avokado, taze yapılmış guakamole. Hem cep hem de yağ yakma meyvesi olarak avakadoyu tercih edebilirsiniz.

Düşük karbonhidratlı sebzeler: Yeşil sebzelerin çoğu, domates, soğan, biber vb.

Çeşniler: Tuz, karabiber, kekik pul biber gibi çeşitli baharatları kullanabilirsiniz.

 

Özet: Diyetinizin büyük bölümünü et, balık, yumurta, tereyağı, fındık, sağlıklı yağlar, avokado ve az miktarda karbonhidratlı sebzeler gibi gıdalara dayandırın.

 

Haftalık Ketojenik Diyet Örneği

 

Başlamanıza yardımcı olmak için aşağıda sizlerle haftalık ketojenik diyet listesi örneği paylaştık:

Tabi ki bu ketojenik diyet listeleri ramazanın dışında geçerli olan bir programdır.

Gelin şimdi inceleyelim ketojenik diyet listesi haftalık

 

Pazartesi

 • Kahvaltı: Sucuklu yumurta, beyaz peynir ve domates.
 • Öğle yemeği: Zeytinyağlı tavuk salatası, beyaz peynir.
 • Akşam yemeği: Tereyağında pişmiş kuşkonmazlı somon balığı veya levrek (balıktürleri).

 

Salı

 • Kahvaltı: Yumurta, beyaz peynir, domates, fesleğen ve keçi peynirli omlet.
 • Öğle yemeği: Badem sütü, fıstık ezmesi, kakaolu milkshake.
 • Akşam yemeği: Köfte, kaşar peyniri ve sebzeler.

 

Çarşamba

 • Kahvaltı: Ketojenik bir milkshake.
 • Öğle yemeği: Zeytinyağlı karides veya hamsi salatası ve avokado.
 • Akşam yemeği: Parmesan peyniri, brokoli ve et sote.

 

Perşembe

 • Kahvaltı: Biberli, soğanlı ve bol avakadolu bir omlet.
 • Öğle yemeği: Guacamole, bir avuç fındık ve portakal suyunda pişmiş kereviz.
 • Akşam yemeği: Kaşarlı tavuk sote ve sebzeler.

 

Cuma

 • Kahvaltı: Fıstık ezmesi, Chia tohumlu yoğurt.
 • Öğle yemeği: Hindistan cevizi yağında pişirilmiş sebzeli bir dana eti.
 • Akşam yemeği: Kaşarlı sucuklu yumurta 

 

Cumartesi

 • Kahvaltı: Peynirli omlet.
 • Öğle yemeği: Bir avuç fındık, domates ve beyaz peynir.
 • Akşam yemeği: Mezgit balığı, yumurta ve hindistan cevizi yağında pişmiş ıspanak.

 

Pazar

 • Kahvaltı: Pastırmalı mantarlı yağda yumurta.
 • Öğle yemeği: Guacamoleli bir burger.
 • Akşam yemeği: Salata eşliğinde biftek ve yumurta.

 

Her zaman sebzeleri ve etleri döndürmeye çalışın farklı besinler farklı faydalar sağladığı için bu tarz beslenmek her zaman sizi daha sağlıklı yapacaktır.

 

Özet: Ketojenik diyet listesini takip ettiğinizde çok çeşitli lezzetli ve besleyici yemekler yiyebilirsiniz.

 

Sağlıklı Ketojenik Atıştırmalıklar

 

Öğünler arasında acıkırsanız aşağıdaki sağlıklı ketozis onaylı atıştırmalıklardan tüketebilirsiniz:

 

 • Et sote veya balık türleri
 • Peynir
 • Bir avuç fındık veya ceviz
 • Zeytin
 • 1–2 haşlanmış yumurta
 • %90 bitter çikolata
 • Badem sütü ve kakao tozu ile milkshake
 • Chia tohumu ile tam yağlı yoğurt
 • Kremalı çilek 
 • Guacamole ile kereviz
 • Dünkü yemeklerin bir kısmı

 

Özet: Ketojenik diyet listeniz için harika atıştırmalıklar arasında et sote, peynir, zeytin, haşlanmış yumurta, fındık ve bitter çikolata bulunur.

Ketojenik Diyet Yaparken Restoranda Ne Sipariş Edeceğiz? 

 

Dışarıda yemek yerken çoğu restoranın yemeklerini siparişlerinizle ketosis dostu yapmak oldukça kolaydır.

Çoğu restoran et veya balık yemeği sunmaktadır. Bunu sipariş edin ve yüksek karbonhidratlı yiyecekleri ekstra sebzelerle değiştirin. Mesela burgerciye gidiyorsanız patates yerine salata alın ekstra etli bir burger söyledikten sonra ekmeklerini yemeyin.

Omlet, haşlanmış yumurta ve sucuklu yumurta gibi yumurta bazlı yemekler de harika bir seçenektir.

Tüm kebapçılarda rahatlıkla her türlü etin tadını çıkarabilirsiniz.

Tatlı olarak tatlı tüketmeyin yada meyve isteyin.

 

Özet: Dışarıda yemek yerken, et, balık veya yumurta bazlı yemekleri tercih edin. Karbonhidrat veya nişasta yerine sebze veya salata sipariş edin ve tatlı için meyve alın.

 

Vücudumuzu Ketoya Alıştırma

 

Her ne kadar ketojenik diyet en sağlıklı beslenme biçimi olsa da vücudumuz adapte olurken başlangıçta biraz zorluk çekebilir.

Bu zorluklar keto gribi olarak adlandırılır ve genellikle birkaç gün içinde sona erer.

Keto gribi ketojenik diyete başladığınız ilk gün enerjisizlik, açlık, uykusuzluk ve mide bulantısı olarak kendini gösterir.

Bunu en aza indirmek için karbonhidratları hayatımızdan tamamen elimine etmeden önce vücudunuza daha fazla yağ yakmayı öğretmemiz gerekli. Bu yüzden ilk birkaç hafta düzenli bir şekilde tükettiğiniz karbonhidratları yavaşça düşürdüğünüz bir diyet yapmalısınız.

Ketojenik bir diyet vücudunuzun su ve mineral dengesini de değiştirebilir. Bu nedenle öğünlerinize tuz eklemek mineral ihtiyacınızı alabilmenize yardımcı olabilir.

Ketojenik diyet yapmaya başladığınızda doymanız önemlidir yani tükettiğiniz kalorileri çok fazla kısıtlamaktan kaçının. Ketojenik diyetler kasıtlı kalori kısıtlaması olmadan kilo kaybına neden olur.

 

Özet: Ketojenik bir diyete alışmanın zorluğu yalnızca birkaç gün sürecektir. Bu alışma evresinde rahatlamak için mineral takviyesi almak size yardımcı olabilir.

 

Ketojenik Diyet Gıda Takviyeleri

 

Ketojenik diyet hiçbir gıda takviye gerektirmese de eğer kan değerleriniz düşükse aşağıdaki besin takviyeleri size yardımcı olabilir.

 

MCT yağı: İçeceklere veya yoğurtlara ilave edilen MCT yağı hızlı bir enerji sağlar ve keton seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur.

Mineraller: Vücudunuzdaki su ve mineral dengesindeki değişimler nedeniyle ilave tuz ve diğer minerallerin tüketimi ketozise rahat bir şekilde alışmanız için önemli olabilir.

Kafein: Kafein enerji verir, yağ yakımını hızlandırır ve genel olarak gün içindeki performansınızı arttırır.

Eksojen ketonlar: Bu gıda takviyesi vücudun keton seviyelerini yükseltmeyi sağlar.

Kreatin: Kreatinin birçok faydası vardır bunların başında yağ yakımını hızlandırır bu şekilde sizi daha sağlıklı yapar. Yanan yağlardan gelen ekstra enerjide gün boyu sizi enerjik tutar.

Peynir altı suyu: Günlük protein alımınızı arttırmak için nerdeyse tamamı protein olan yarım kaşık peynir altı suyunu tüketin yada yoğurt ile karıştırıp kullanın. 

 

Özet: Bazı gıda takviyeleri, kan değerleriniz düşük ise ketojenik diyeti uygulamanıza yardımcı olabilir. Bunlar arasında eksojen ketonları, MCT yağı ve mineraller bulunur.

 

Ketojenik Diyet Sıkça Sorulan Sorular

 

İşte ketojenik diyet hakkında en sık sorulan bazı soruların cevapları.

 

1. Bir daha hiç karbonhidrat yiyebilir miyim?

 

Evet. Ancak vücudunuzu hızlı bir şekilde alıştırmak için başlangıçta karbonhidrat alımınızı önemli ölçüde azaltmak önemlidir. 2-3 ay içerisinde zayıfladıktan ve sağlığınıza kavuştuktan sonra özel günlerde karbonhidrat yiyebilirsiniz. Ardından hemen diyetinize geri dönmeyi unutmayın tabi ki.

 

2. Kas kaybedecek miyim?

 

Tüm diyetlerde biraz kas kaybetme riski vardır. Bununla birlikte, yüksek protein alımı ve yüksek keton seviyeleriyle birlikte kas çalışır özellikle ağırlık kaldırırsanız. Kas kaybı değil kas kazanımı elde edersiniz.

 

3. Ketojenik diyetle kas inşa edebilir miyim?

 

Evet, ama bir karbonhidrat diyeti kadar hızlı gelişmeyebilir. 

 

4. Ketojenik diyet ile zayıflayanlar var mı?

 

Her diyet ile zayıflayanlar olduğu gibi ketojenik diyet ile de çok fazla zayıflayanlar vardır.

 

5. Ne kadar protein yiyebilirim?

 

Protein tüketimi normal düzeyde olmalıdır. Çünkü çok yüksek protein alımı bu sefer insülin seviyelerini arttırabilir ve vücudunuzdaki çok değerli keton sevilerini düşürebilir. Toplam kalori alımının %35'i muhtemelen üst sınır olarak kabul edilebilir.


6. Ya sürekli yorgun, güçsüz olursam?

 

Yorgunsanız henüz ketosis başlamamış anlamına gelmektedir. Buna karşı koyabilmek için karbonhidrat alımınızı daha da düşürün ve yukarıdaki noktaları tekrar ziyaret edin. Mesela size enerji verebilecek olan MCT yağı veya ketonlar gibi takviyeler ketojenik diyete alışmanıza yardımcı olabilir.


7. İdrarım neden meyveli kokuyor?

 

Panik olmayın, bu ketosis sırasında yağların yanmasıyla açığa çıkan yan ürünlerin atılmasından kaynaklanır.

 

8. Ketosis aşırı derecede tehlikeli olduğunu duydum. Bu doğru mu?

 

İnsanlar genellikle ketoizisi ketoasidoz ile karıştırırlar. İlki doğal bir beslenme biçimidir ikincisi bir hastalıktır birbirleriyle hiçbir alakaları yoktur.

 

 

Ketojenik Diyet Mükemmeldir Ama Herkes İçin Değil

 

Bir ketojenik diyet fazla kilolu, diyabetik veya metabolizmasını hızlandırmak isteyen insanlar için harika bir beslenme biçimidir.

Profesyonel sporcular ve vücut gelişiriciler gibi anlık enerjiye çok ihtiyaç duyan insanlar için uygun olmayabilir.

Tüm diyetlerde olduğu gibi yalnızca istikrarlı olduğunuz zaman ve uzun vadede buna bağlı kaldığınızda kalıcı faydalarını görürsünüz.

Bu Günkü yazımdan bu kadar bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Misafir 27 Mayıs 2019

Verdiğiniz detaylı bilgilerle aydınlandık, teşekkür ederiz

Misafir 21 Mayıs 2019

Gerçekten çok etkileyici

Misafir 21 Mayıs 2019

Çok dikkat çekici bilgiler verdiniz emeğiniz içi teşekkürler.ee bize de denemek ve deneyimlerimizi paylaşmak düşer.basarilar diliyorum..

Misafir 20 Mayıs 2019

Bilgiler icin tesekkurler.

Misafir 19 Mayıs 2019

İlk defa böyle bir diyet olduğunu öğrendim. Şaşırtıcı ve çok ilginç. Ama bir o kadar da mantıklı geldi. Gayet güzel izah edici bir yazı olmuş teşekkürler emeğinize..

Misafir 19 Mayıs 2019

Oldukça bilgilendiren anlatımınız için teşekkürler :)

Misafir 18 Mayıs 2019

Çok bilgi verici, yeni şeyler öğrendim.

Misafir 18 Mayıs 2019

Gerçekten güzel bir açıklama yapılmış, yazıyı okurken merakım yüzünden bile bu diyete başlayabilirim

Misafir 18 Mayıs 2019

Gayet açıklayıcı ve faydalı bilgiler.uygulamaya çalişacağim

Misafir 18 Mayıs 2019

Güzel bilgiler için teşekkürler.

Misafir 18 Mayıs 2019

Vücudumuzda yağ yakumını hızlandırmak ve insülin direncini kırmak için yararlı öneriler var
Genelde güzel bir analiz yazısı olmuş
Ama bu tür diyetleri devamlı yapmak pek fayda sağlamaz kanaatindeyim
Örneğin meyve yememek çok sakıncalı
Bakliyat yememek de keza öyle
Devamlı Tek yönlü beslenme hiç bir zaman iyi değildir.
(Bir peygamber tavsiyesi iyice açılmadan üst üste yemek yemeyin yemekten doymadan kalkın)
Arada abur cubur çöp tenekesi mide yapmayın sıhhatli olursunuz
KARA MEHMET

Misafir 18 Mayıs 2019

Bir hekim olarak ketojenik diyetle ilgili yazıyı gayet doğru ve açıklayıcı buldum..tebrik ederim..

Misafir 18 Mayıs 2019

Çok faydalı bir buldum ama deneyip görmek gerekiyor.Ramazandan sonra deneyeceğim.

Misafir 18 Mayıs 2019

Cok yararlı ve güzel bilgiler mevcut

Misafir 18 Mayıs 2019

Çok faydalı, denemek isterim ama üzgünüm.. kilolarımı seviyorum.

Misafir 18 Mayıs 2019

Bu diyeti ilk defa duydum. Verilen bilgiler düşünüldüğünde çok etkileyici bir diyet gibi görünüyor. Konunun pek çok yönden işlenmesi de çok tatmin edici olmuş. Tek bir paylaşımda akla gelen çoğu soruya cevap bulunabiliyor. Sonuç olarak çok başarılı bir paylaşım olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Misafir 18 Mayıs 2019

Çok Faydalı ve muhteşem olmuş kesinlikle deneyeceğim.

Misafir 18 Mayıs 2019

Harika ve faydalı bilgilerden olmuş .. çok teşekkür ederim

Misafir 18 Mayıs 2019

Uygulanabilecek güzel bir diyet :) karbonhidratları bırakmak zor olsa da deneyeceğim.

Misafir 18 Mayıs 2019

Bilgilendirici olmuş

Misafir 18 Mayıs 2019

Harika bir bilgilendirme olmuş. Ramazan sonrasinda bu ornek diyeti deneyimlicem.

Misafir 18 Mayıs 2019

Faydalı bilgilerden dolayı çok teşekkürler mutlaka uygulamalıyız ????????????????

Misafir 18 Mayıs 2019

Sadece internet sitenizi takip ederek aldığım bilgilerle daha sağlıklı bir hayat yaşadığımı düşünüyorum. Ekmeği kestim zor oldu ama şuan gayet iyi şekilde kilo veriyorum. Sağlıklı beslenmek için sayfanızdaki bilgiler sayısal veriler çok güzel bu kadar detaylı bir siteye denk gelmedim.

Misafir 18 Mayıs 2019

Harika bir yazı tebrik ediyorum,buradaki yazıları çok faydalı ve güvelir bulduğum içinde kendi hayatımda uygulamaya çalışıyorum.başarılarınızın devamını dilerim.

Misafir 18 Mayıs 2019

Kesinlikle çok faydalı
Benzer Yazılar

Ketojenik Diyete Uygun Yağlar

Yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı ketojenik bir diyet uygularken, bütün yağların eşit olmadığını bilmek önemlidir. İşte keto diyetinin tadını çıkarmak için 14 sağlıklı yağ kaynağı.

Devamı →

Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik Diyet Listesi Kendinizi diyet veya kilo kaybı hakkında bir konuşmada bulursanız, muhtemelen ketojenik veya keto diyetini duyacaksınız.Çünkü keto diyeti, fazla kilo vermek ve sağlığı geliştirmek için dünya çapında en p...

Devamı →

Ketojenik Diyetinize Uygun Sağlıklı Yağlar

Keto Diyeti için 14 Sağlıklı Yağ (Ve Keto Diyetinizi Sınırlandıran Yağlar)Yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı ketojenik (keto) bir diyet uygularken, tüm yağların eşit yaratılmadığını hatırlamak önemlidir.Bazı yağ kaynaklar...

Devamı →

Ketojenik Diyet ve Ketojenik Beslenmek Acaba Güvenli Mi?

Eleştirmenler, keto tipi diyetlerin genellikle sadece kısa vadede çok faydalı olduğunu ancak uzun vadede sağlıksız olabileceğini söylüyor.

Devamı →

5 Kolayca Yapılabilen Düşük Kalorili Tatlı Tarifi: Diyet Tatlıları

Diyet yaparken tüketebileceğiniz 5 düşük kalorili tatlıyı sizin için listeledik, fazla yemediğiniz sürece diyetinizi aksatmadan devam edebilirsiniz.

Devamı →

Hipertansiyon ve Diyet

Hipertansiyon kan basıncının yüksek olması ile tanımlanır ve koroner kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Toplumumuzda görülme sıklığı %31.8 gibi oldukça yüksek olup kardiyovasküler olayların %35’inden sorumlu olan bir sağlık problemidir.

Devamı →

En İyi Diyet Listeleri: Sağlıklı Zayıflamak İçin

Son yılların en çok ilgi gören 13 ünlü diyet listelerini bir araya getirip uzman diyetisyen görüşleri ile derledik, belki efsaneler ve gerçekler birbirinden ayrılır.

Devamı →

Göbeği Sıfırlayan Diyet Zero Belly

Göbeği sıfırlayan diyet planını, Uzman Doktor David Zinczenko'nun geliştirdiği son diyet planı ve kitabını bu yazıda artıları ve eksileriyle sizinle için inceledik.

Devamı →

Düşük Karbonhidratlı Diyet Listesi Yemek Planı ve Menü

Düşük karbonhidratlı diyet listesi size karbonhidratı tüketimini günlük 50 gramın altında tutarak daha sağlıklı bir kiloya erişmenizi kolaylaştırır.

Devamı →

DASH Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yüksek tansiyon hastaları için tasarlanmış olan DASH diyeti hakkında bilmeniz gereken her şey, yararları, diyet listesi örneği ve haftalık beslenme detayı.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı