Ketojenik Diyette Domates Yenir mi?

Ketojenik Diyette Domates Yenir mi?
Ketojenik bir diyet, meyve de dahil olmak üzere karbonhidrat yönünden zengin gıdaların alımını ciddi şekilde kısıtlamanızı gerektirir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Ketojenik diyet, karbonhidrat alımınızı günde yaklaşık 50 gram ile büyük ölçüde sınırlayan yüksek yağlı bir diyettir.

 

Bunu başarmak için diyet, tahıllar, baklagiller, nişastalı sebzeler ve meyve de dahil olmak üzere karbonhidrat yönünden zengin yiyecekleri almanızı veya ciddi şekilde sınırlandırmanızı gerektirir.

 

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? Örnek Ketojenik Diyet Listesi konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek ketojenik diyet hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Domatesler genellikle bir sebze olarak kabul edilmekle birlikte, botanik olarak bir meyvedir. Bu durum bazı insanların domateslerin ketojenik bir diyete dahil edilip edilemeyeceklerini merak etmelerine neden olur.

 

Bu makalede ketojenik beslenmede domateslerin yeri anlatılmaktadır.

 

Ketojenik Bir Diyette Ketozis Nasıl Elde Edilir?

 

Ketojenik diyet vücudunuzu, vücudunuzun enerji için yağ yakmaya ve yan ürün olarak keton üretmeye başladığı metabolik bir durum olan ketoza sokmak için tasarlanmıştır (1).

 

Ketojenik bir diyet en yaygın olarak epilepsili kişilerde nöbetleri azaltmak için kullanılır. Bununla birlikte, kilo kaybı, gelişmiş kan şekeri kontrolü ve hatta daha sağlıklı bir kalp de dahil olmak üzere bir dizi ek sağlık yararıyla da bağlantılıdır (2,3, 4).

 

Düşük Karbonhidrat Diyetinin ve Ketojenik Diyetin Faydaları blog yazımızı ziyaret ederek ketojenik diyetin faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Ketozis elde etmek için vücudunuzun ana enerji kaynağı olarak karbonhidrat kullanmaktan yağ kullanmaya geçmesi gerekir. Bunu mümkün kılmak için, günlük karbonhidrat alımınızın günlük kalorinizin %5-10'undan daha azına düşmesi gerekir ve genellikle günde 50 gramdan az karbonhidrat demektir (2).

 

Takip ettiğiniz ketojenik diyetin türüne bağlı olarak, kalorideki azalma, proteinle birlikte yağ veya yağda artan kalori alımıyla kısmen dengelenir (2).

 

Elma ve armut gibi meyveler, porsiyon başına yaklaşık 20-25 gram karbonhidrat içerir. Bu onları, hepsi ketojenik bir diyetle sınırlı olan tahıllar, baklagiller, nişastalı sebzeler ve şekerli gıdalar gibi karbonhidrat bakımından zengin diğer gıdalarla birlikte gruplandırır (5, 6).

 

Özet: Ketojenik bir diyet, ketoza ulaşmanıza izin vermek için tasarlanmıştır. Bunun gerçekleşmesi için, meyve de dahil olmak üzere karbonhidrat bakımından zengin gıdaların alımını ciddi şekilde kısıtlamanız gerekir.

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)


Domates Diğer Meyvelerden Farklıdır

 

Botanik olarak, domates bir meyve olarak kabul edilir. Bununla birlikte, diğer meyvelerin aksine, keto dostu olarak kabul edilirler.

 

Çünkü domatesler, 100 gram başına yaklaşık 2-3 gram net karbonhidrat içerir veya çeşitlerinden bağımsız olarak çoğu meyveden 10 kat daha az net karbonhidrat içerir (5 ,7,8,9,10).

 

Net karbonhidratlar, bir gıdanın karbonhidrat içeriğinden lif içeriğini çıkararak hesaplanır.

 

Bu nedenle, domateslerin günlük karbonhidrat sınırına uyması diğer meyvelere göre çok daha kolaydır, bu da domatesleri keto dostu yapar. Aynı şey kabak, biber, patlıcan, salatalık ve avokado gibi diğer düşük karbonhidratlı meyveler için de söylenebilir.

 

Düşük karbonhidrat içeriğine ek olarak, domatesler lif açısından zengindir ve katı bir ketojenik diyette bulunmayan çeşitli faydalı bitki bileşikleri içerir. Bunlar da keto diyetinize dahil etmenin iki nedeni olabilir.

 

Özet: Teknik olarak bir meyve olarak kabul edilmesine rağmen, domatesler diğer meyvelerden çok daha az karbonhidrat içerir. Bu nedenle keto dostu olarak kabul edilir.

 

Domates İçeren Ürünlerin Hepsi Keto Dostu Değildir


Çiğ domateslerin keto dostu olduğu düşünülse de, tüm domates ürünleri değildir.

 

Örneğin, salça, domates sosu, salsa, domates suyu ve hatta konserve domates gibi mağazadan satın alınan birçok domates ürünü ilave şekerler içerir.

 

Bu, toplam karbonhidrat içeriğini önemli ölçüde arttırır ve ketojenik bir diyete dahil edilmelerini daha zor hale getirir.

 

Bu nedenle, domates bazlı bir ürün satın alırken bileşen etiketini kontrol ettiğinizden ve fazla şeker içerenlerden kaçının.

 

Güneşte kurutulmuş domates, çiğ domateslerden daha az keto dostu olarak kabul edilebilecek başka bir domates bazlı besindir.

 

Düşük su içeriği nedeniyle, fincan başına (54 gram) yaklaşık 23.5 gram net karbonhidrat içerirler, bu da aynı çiğ domates içeriğinden önemli ölçüde daha fazladır (6, 11).

 

Bu nedenle, ketojenik bir diyet uygularken kaç tane kurutulmuş domates yediğinizi sınırlamanız gerekir.

 

Özet: Soslar, meyve suları ve konserve domatesler gibi domates bazlı ürünler, ilave şekerler içerebilir. Bu da ketojenik bir diyet için daha az uygun hale getirir. Güneşte kurutulmuş domatesler çiğ domateslerden daha az keto dostu olarak kabul edilebilir.


Uzun Lafın Kısası

 

Ketojenik bir diyet, meyve de dahil olmak üzere karbonhidrat yönünden zengin gıdaların alımını ciddi şekilde kısıtlamanızı gerektirir.

 

Botanik olarak bir meyve olmasına rağmen, çiğ domatesler aynı miktarda meyveden önemli ölçüde daha az karbonhidrat içerdiklerinden keto dostu olarak kabul edilir.

 

Aynı şey güneşte kurutulmuş domateslerin yanı sıra genellikle şekerle tatlandırılmış hazır ambalajlı domates bazlı ürünler için de söylenemez.

 

Şüphe duyduğunuzda, belirli bir yiyeceğin keto diyetinize uyup uymadığını belirlemek için her zaman yiyecek etiketini kontrol edin.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler