Keto Diyeti Migren Ataklarını Önlemeye Yardımcı Olabilir mi?

Keto Diyeti Migren Ataklarını Önlemeye Yardımcı Olabilir mi?
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Ketojenik veya keto diyeti, yağ bakımından zengin, orta derecede protein ve karbonhidrat bakımından çok düşük bir diyettir.

 

Uzun zamandır nöbetlere neden olan bir nörolojik hastalık olan epilepsiyi tedavi etmek için kullanılmaktadır.

 

Epilepsiyi yönetmedeki terapötik etkileri nedeniyle keto diyetinin migren gibi diğer beyin bozukluklarını hafifletmesi veya önlemesi önerilmiştir.

 

Bu makalede, keto diyetinin migreni önlemeye yardımcı olup olamayacağını gösteren kanıtlar incelenmektedir.

 

 

Keto Diyeti Ve Migren

 

Keto diyeti, öncelikle çok az karbonhidrat içeren yağlardan oluşan bir diyet anlamına gelir - genellikle günde 50 gramdan az (1, 2).

 

Referans olarak, ortalama bir Amerikalı yetişkin günde 200-350 gram karbonhidrat tüketir (2).

 

Karbonhidratlar, meyve, ekmek, tahıl ürünleri, makarna, süt ve diğer süt ürünleri gibi çeşitli gıdaların yanı sıra patates ve mısır gibi nişastalı sebzelerde bulunur.

 

Normalde, vücudunuz karbonhidratları bu gıdalardan glikoza dönüştürerek hücrelere enerji sağlar.

 

Bununla birlikte, karbonhidratları 3-4 gün boyunca diyetinizden ciddi şekilde kısıtladığınızda, vücudunuzun enerji ihtiyaçlarını karşılamak için alternatif yakıt kaynakları araması gerekir (1).

 

Bunu, vücudunuzun ve beyninizin enerji için kolayca kullanabileceği ketonlar üretmek için karaciğerinizdeki yağları parçalayarak yapar.

 

Kan keton seviyeleri normalin üzerine çıktığında vücudunuz ketoz adı verilen metabolik bir duruma girer .

 

Bu ketonların migrene karşı koruyucu etkileri olduğu öne sürülmüştür (3).

 

Migren , genellikle başınızın bir tarafında şiddetli zonklama veya nabız gibi atımlı ağrısı olan baş ağrıları ile karakterizedir (4).

 

Bu ağrıya bulantı, ışığa veya sese duyarlılık gibi diğer semptomlar eşlik edebilir.

 

Kesin mekanizma belirsizliğini korurken, keto diyetinde üretilen ketonların migrenli insanlarda beyin iltihabına karşı koymak için beyin uyarılabilirliğini ve enerji metabolizmasını geri kazandırdığı düşünülmektedir (5, 6, 7, 8).

 

Özet: Keto diyetinde az sayıda karbonhidrat tüketmek, vücudunuzun metabolizmasını karbonhidratları ve yağları  ketonlara dönüştürmeye zorlar. Bu ketonların migreni hafiflettiği ileri sürülmüştür.

 

 

Ketonlar migren ataklarına karşı koruyabilir

 

Erken araştırmalar keto diyetinin migreni önlemek veya tedavi etmek için yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

 

İlk rapor, tıbbi literatürün, insanların% 39'unun migren sıklığında ve keto diyetiyle ciddiyetinde bir miktar iyileşme yaşadığını bildirdiği çalışmalar 1928'e kadar dayanmaktadır(9).

 

1930'da yapılan daha sonraki bir çalışma, keto diyetini takip eden migrenli kişilerin% 28'inin ketoza girdikten sonra 3 aya kadar migren atağı yaşamadığını,% 25'inin daha az şiddetli veya daha az sıklıkta migren atakları bildirdiğini gösterdi (10).

 

Bununla birlikte, bu raporlardan bu yana, muhtemelen diyetin katı doğası ve durumun yönetimi için reçetesiz ve reçeteli ilaçların geliştirilmesi ile ilgili olarak, migren için keto diyetine olan ilgi giderek azaldı.

 

2015'te gözlemsel bir çalışma, standart bir düşük kalorili diyetle karşılaştırıldığında, düşük kalorili keto diyetini 1 ay boyunca takip eden kadınlarda migren sıklığının önemli ölçüde azaldığını bulduktan sonra ilgi keto diyetine yeniden arttı(11).

 

Yine de, standart diyetle karşılaştırıldığında, keto diyetini takip eden kadınlar önemli ölçüde daha fazla kilo verdiler, bu da migren frekansındaki azalmanın keto diyetinin kendisinden ziyade kilo kaybına bağlı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Kilo kaybının migren atak sıklığında bir azalmaya bağlı olup olmadığını belirlemek için araştırmacılar bir takip çalışması yaptılar.

 

Çalışma, migrenli katılımcıların, diyetler arasında benzer kilo kaybına rağmen, çok düşük kalorili keto diyetinde iken ayda ortalama üç kere daha az migren atağı yaşadığını belirtti(12).

 

Bu bulguları güçlendiren başka bir çalışmada, 1 aylık bir keto diyetinden sonra migren sıklığı, süresi ve şiddetinde önemli düşüşler gözlemlenmiştir (8).

 

Toplu olarak, bu sonuçlar keto diyetinin migreni tedavi edebileceğini, ancak durumu tamamen önlemediğini göstermektedir.

 

Özet: Çalışmalar, keto diyetinin migren sıklığını, süresini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Hala Belirsizliğini Koruyor

 

Mevcut kanıtlar, keto diyetinin migren sıklığını, süresini veya şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Bununla birlikte, keto diyeti hakkında migrenli insanlar için rutin olarak birincil veya tamamlayıcı bir tedavi seçeneği olarak önerilmeden önce öğrenilecek çok şey vardır.

 

Örneğin, bir ketoz durumunun sürekli mi yoksa migrene karşı koruyucu etkilerini deneyimlemek için sadece bir süre mi korunması gerektiği bilinmemektedir.

 

Ayrıca, keto diyetinin migren üzerindeki yararlı etkilerini gösteren tüm çalışmalar, vücut kitle indeksine(VKİ) göre aşırı kilolu veya obezitesi olan yetişkinlerde gerçekleştirilmiştir.

 

Bu nedenle, “normal” aralıkta VKİ olan yetişkinlerin aynı faydaları sağlayıp sağlamayacağı bilinmemektedir.

 

Çalışmaların çoğu, aynı coğrafi konum ve ortamda aynı araştırmacı grubu tarafından gerçekleştirilmiştir; bu, sonuçlara ağırlık verebilir ve bulguların genelleştirilebilirliğini diğer popülasyonlarla sınırlandırabilir.

 

Bu çalışma zayıflıklarının yanı sıra, keto diyetini uzun vadede takip edilmesi zor olabilir ve bağırsak alışkanlıklarında değişikliklere neden olabilir. Ayrıca, pankreatit, karaciğer yetmezliği ve yağ metabolizması ile ilgili bozukluklar gibi belirli karaciğer rahatsızlıkları olan kişilerde çok zararlı souçlar doğurabilir(2, 13).

 

İlginçtir, keton takviyelerinin migreni önleyip önlemediğini belirlemek için bir çalışma devam etmektedir(14).

 

Ekzojen keton takviyeleri sentetik olarak üretilmektedir, keto diyetini takip ettiğinizde olanları taklit ederek kan keton seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir (15, 16).

 

Bununla birlikte, keton takviyeleri, migren ataklarını yönetmek için bir keto diyetini takip etmeye bir alternatif olabilir.

 

Yine de, keto diyetinin migreni yönetme yeteneğini doğrulamak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Özet: Keto diyeti migren için umut verici bir tedavi seçeneği olsa da, ek çalışmalara ihtiyaç vardır.


Uzun Lafın Kısası

 

Keto diyet, yakıt metabolizmanızı, karbonhidrattan ketonlara kaydıran bir diyet

 

Bu ketonların, baş ağrısını tetikleyen bir rahatsızlık olan migrene faydaları olabilir.

 

Umut vaat ederken, keto diyetinin migreni yönetmek ve etkinliğini belirlemek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Diyetisyen Misin?

Kategoriler