Kereviz Tohumunun Faydaları

Kereviz Tohumunun Faydaları
Kereviz tohumları çok yönlü bir baharat ve konsantre bir besin kaynağıdır. Özellikle kalsiyum, demir ve manganez gibi çeşitli mineraller bakımından zengindirler. Diğer şeylerin yanı sıra, kereviz tohumlarındaki mineraller kemik sağlığını ve kan şekeri düzenlemesini destekler.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kereviz popüler bir sebzedir. Bu bitki sadece yumrusundan ve yapraklarından ibaret değildir daha fazlası da vardır. Kereviz tohumları daha az yaygındır, ancak yine de lezzetli ve besleyicidir.

 

Küçük ve açık kahverengidir. Topraksı bir kokusu vardır. Lezzetleri yoğundur.

 

Doğu tıbbı; bronşit, cilt bozuklukları ve grip gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için binlerce yıldır kereviz tohumlarını kullandı (1 ).

 

Bugün, kereviz tohumları en çok yemeklik baharat olarak kullanılır. Bununla birlikte, ekstrakt veya kapsül formunda bir takviye olarak da mevcutturlar.

 

Boyutları küçük olmasına rağmen, kereviz tohumları büyük besin değerine sahiptir ve birçok sağlık yararı sağlar.

 

İşte kereviz tohumlarının 6 şaşırtıcı faydası. Kereviz tohumu ne işe yarar? Kereviz tohumunun faydaları:

 

1. Önemli Besinlerce Zengin

 

Küçük boyutlarına rağmen, kereviz tohumları etkileyici bir besin değerine sahiptir.

 

Örneğin; bunlar kalsiyum, manganez ve demir gibi önemli bir mineral kaynağıdır.

 

Bir çorba kaşığı (6.5 gram) kereviz tohumu (2 ):

 

 • Kalori: 25 kalori
 • Karbonhidrat: 2 gram
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 2 gram
 • Lif: 1 gram
 • Kalsiyum: Referans Günlük Alımın % 12'si (RDI)
 • Çinko: RDI'nın % 6'sı
 • Manganez: RDI'nın % 27'si
 • Demir: RDI'nın % 17'si
 • Magnezyum: RDI'nın % 9'u
 • Fosfor: RDI'nın % 5'i

 

Kereviz tohumlarının kalorisi düşüktür. Bir çorba kaşığı yaklaşık 25 kalori sağlar. Nispeten eşit miktarda karbonhidrat, protein ve yağ sunan dengeli bir makro besin profiline sahiptirler.

 

Özet: Kereviz tohumları yoğun besindir. Özellikle kalsiyum, manganez ve demir bakımından zengindir. Kalorileri düşüktür. Nispeten eşit miktarda karbonhidrat, protein ve yağ sağlarlar.


2. Kemik Sağlığını Destekler

 

Kemikleriniz sağlıklı ve güçlü kalmak için çeşitli miktarlarda belirli vitamin ve mineraller gerektirir. Kereviz tohumları bu önemli besinlerin çoğunu içerir.

 

Kemik sağlığı için en iyi bilinen minerallerden biri kalsiyumdur. Bir çorba kaşığı (6.5 gram) tohumlar bu mineral için RDI'nin % 12'sini sağlar.

 

Kalsiyum alımınız uzun süre yetersiz kaldığında, vücudunuz kalsiyumu kemiklerinizden çekerek telafi eder. Bu, daha düşük bir kemik mineral yoğunluğuna yol açabilir (3 , 4 , 5 ).

 

Düşük kemik mineral yoğunluğu, özellikle yaşlı erişkinlerde artmış kırık riski ile ilişkilidir. Bazı çalışmalar, kalsiyum alımınızı artırmanın kırık riskinizi azaltabileceğini düşündürmektedir (6 , 7 , 8 , 9 ).

 

Kereviz tohumları; manganez adı verilen daha az bilinen bir mineral açısından da zengindir. Tohumlardan bir çorba kaşığı (6.5 gram) RDI'nın etkileyici bir % 27'sini içerir.

 

Kemik dokusu ve kıkırdak oluşumu için gerekli proteinleri üreten enzimleri aktive etmek için manganez gereklidir. Böylece kemik yapısını ve gücünü artırmış oluruz (3 , 4 , 10 ).

 

Son olarak, kereviz tohumları da magnezyum ve fosfor içerir. Bu iki mineral, osteoblast adı verilen kemik yapıcı hücreleri destekler. Bu besinlerden herhangi birinde eksiklik osteoporoz gibi kronik kemik hastalıklarına yol açabilir (11 , 12 , 13 ).

 

Hızlı kilo verme yöntemleri olarak bilinen, hızlı kilo verdiren kürler gibi birçok uygulama kısıtlayıcıdır. Haliyle vücudunuzun ihtiyacı olan besinlere kavuşmasını önlediği için sağlık sorunları yaşamaya başlarsınız. Hayalinizdeki bedene ulaşırken sağlığınızı da kaybetmemeniz için profesyonel bir destek almak isteyebilirsiniz. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet  listesini satın almak için tıklayın

(Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

 

Özet: Kereviz tohumları, kalsiyum, manganez, magnezyum ve fosfor gibi kemik sağlığı için birçok temel besin açısından zengindir.


3. Kırmızı Kan Hücresi Oluşumunu Teşvik Eder

 

Demir minerali ne işe yarar? Demir minerali ne yapımında kullanılır? Demir, kırmızı kan hücreleri üretmek için gerekli bir mineraldir. Bu kırmızı kan hücreleri akciğerlerinizden vücudunuzun diğer bölgelerine oksijen iletir (14 ).

 

Kereviz tohumları hem erkekler hem de kadınlar için harika bir demir kaynağıdır. Bir çorba kaşığı (6.5 gram) kereviz tohumu, kadınlar ve erkekler için sırasıyla RDI'ların % 17 ve % 38'ini sağlar.

 

Demir eksikliği nedir? Besinlerden yeterli demir almadan, vücudunuz yeterli kırmızı kan hücresi üretemez. Sonuç olarak, demir eksikliği anemisi oluşur (15 ).

 

Demir eksikliği dünya çapında en yaygın mikro besin eksikliğidir, ancak daha fazla demir açısından zengin gıdalar yemenin eksiklik ve daha sonra anemi riskinizi azalttığı gösterilmiştir (16 , 17 ).

 

Kereviz tohumları ‘non-heme’ demir içerir. Bu tip demir, hayvansal ürünlerdeki ‘heme’ demirden farklıdır ve yaklaşık % 10 oranında daha düşük bir oranda emilir (15 ).

 

Demir eksikliği ne iyi gelir? Demir eksikliği ne yemeli? Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler, C vitamini, kereviz tohumu gibi bitkisel gıdalardaki ‘heme’ içermeyen demirin emilimini arttırır. Tohumlarla birlikte yemeklerde meyveler, narenciye veya biber gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek, ‘heme’ olmayan demir emilimini optimize etmeye yardımcı olabilir (15 , 18 ).

 

Kilo verme sürecinde bazen hızlı sonuç almak isteyebiliyoruz. Ancak hızlı sonuç almak için hızlı kilo verdiren yöntemleri denemek pek sağlıklı sayılmaz. Örneğin 10 kilo verme diyeti uygulayan biri birçok öğününü aşırı kısıtlıyordur, haliyle besin değeri kaybı yaşar ve anemi gibi demir eksiliğine bağlı bir sorunla karşılaşabilir. Bu gibi sağlık sorunlarını hiç yaşamadan zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz. Aklınızdaki sorular için instagram ve whatsapp üzerinden diyetisyenlerimizle iletişime geçebilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Özet: Kereviz tohumu, non-heme demir için mükemmel bir kaynaktır. Demir açısından zengin yiyecekler yemek, vücudunuzun kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olur ve anemiyi önleyebilir.


4. Kan Şekeri Seviyesini Artırabilir

 

Magnezyum ne işe yarar? Magnezyum vücudunuzda kan şekeri seviyelerini iyileştirmek gibi birçok işleve sahiptir.

 

Sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskinizi azaltmak için önemlidir (19 , 20 ).

 

Kereviz tohumları , RDI'nın % 12'sini sağlayan bir çorba kaşığı (6.5 gram) ile mükemmel bir magnezyum kaynağıdır .

 

Magnezyum kan şekeri kontrolünde önemli bir rol oynar ve hücrelerinizin kan şekeri seviyelerini düzenleyen bir hormon olan insüline tepkisini artırmaya yardımcı olur (21 , 22 , 23 ).

 

Diyetinize kereviz tohumu gibi magnezyum açısından zengin gıdaların dahil edilmesi, tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir. Magnezyum açısından zengin besinler % 14'e varan oranda azalmış diyabet riskiyle ilişkilendirmiştir (21 , 24 ).

 

Özet: Kereviz tohumları harika bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum açısından zengin bir besin yemek, kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye ve tip 2 diyabet riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.


5. Bakterilerle Savaşabilir

 

Kereviz tohumu özütü antibakteriyel özelliklere sahip olabilir.

 

Örneğin, bir test tüpü çalışması, kereviz tohumu ekstresinin, bazı kişilerin sindirim sisteminde bulunan ve mide ülserlerine yol açabilecek H. pylori bakterileriyle savaştığını buldu ( 25 , 26 ).

 

Bununla birlikte, bu faydalar henüz insanlarda test edilmemiştir.

 

Başka bir çalışma, kereviz tohumu ekstresinin belirli bakteri, maya ve küf suşlarına karşı benzer antibakteriyel faydaları gözlemledi . Bu nedenle, araştırmacılar tohumlardan elde edilen ekstraktın doğal bir gıda koruyucusu olarak potansiyele sahip olabileceğini önermektedir ( 27 ).

 

Özet: Kereviz tohumu özü antibakteriyel özelliklere sahip olabilir, ancak bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


6. Antioksidan Özelliklere Sahip Olabilir

 

Kereviz tohumu ekstresi antioksidan özelliklere de sahip olabilir.

 

Antioksidanlar, serbest radikaller olarak adlandırılan moleküllerin neden olduğu hücresel hasarı önleyen bileşiklerdir. Vücudunuzun optimal sağlığını korumak için sağlıklı bir antioksidan dengesi ve serbest radikal gerekir (28).

 

Araştırmalar sınırlı olsa da, birkaç hayvan ve test tüpü çalışması kereviz tohumu ekstraktının antioksidan özelliklere sahip olduğunu bulmuştur (1 , 29 ).

 

Bu kereviz tohumlarında polifenollerin varlığıyla açıklanabilir.

 

Polifenoller bazı bitki gıdalarında faydalı bileşiklerdir. Daha büyük çalışmalar polifenol bakımından zengin besinleri daha düşük kanser, kalp hastalığı ve diyabet oluşumuyla ilişkilendirmiştir (1 , 30 ).

 

Özet: Kereviz tohumu ekstraktının test tüpü ve hayvan çalışmalarında antioksidan özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Diyetinize Kereviz Tohumları Nasıl Eklenir?

 

Kereviz tohumları, birçok kullanıma sahip çok yönlü bir baharattır.

 

Bütün tohumlar, ezilmiş veya öğütülmüş baharat olarak satılırlar. Öğütülmüş kereviz tohumu genellikle kereviz tozu olarak adlandırılır.

 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kereviz tohumunun tadı bir kereviz sapınınkine benzer. En çok çorbaları, sebze yemeklerini veya ev yapımı salata soslarını baharatlamak için kullanılır.

 

Kereviz tohumu nasıll kullanılır? İşte diyetinize kereviz tohumu eklemenin birkaç yolu daha:

 

 • Bir lezzet artışı için salataya serpin .
 • Onları doyurucu güveçlere karıştırın.
 • Izgara et için baharat olarak kullanın.
 • Bunları lahana salatası veya patates salatası gibi yemeklerinize dahil edin.
 • Turşu tariflerinize ekleyin.

 

İlginçtir, bazı insanlar çay yapmak için öğütülmüş kereviz tohumu kullanırlar. Kereviz tohumu çayı, 1 çorba kaşığı (6.5 gram) öğütülmüş tohumun üzerine kaynar su dökerek ve karışımı yaklaşık 10 dakika demleyerek kendiniz yapabilirsiniz. Tohumları sudan süzün ve tadını çıkarın.

 

Özet: Kereviz tohumları çok yönlü bir baharattır. En çok çorbalara ve diğer tuzlu tariflere eklenirler, ancak çay yapmak için de kullanılabilirler.


Önlemler ve Yan Etkiler - Kereviz Tohumu Zararları

 

Kereviz tohumları en çok yemeklik baharat olarak kullanılsa da, diğer ek formlarda da mevcuttur:

 

 • kereviz tohumu özü
 • kereviz tohumu yağı bazlı kapsüller
 • kereviz tohumu tabletleri

 

Bu formlar konsantre bir kereviz tohumu sunar.

 

Pişirmede kullanılan kereviz tohumu baharatının normal miktarlarda güvenli olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, kereviz tohumunun daha konsantre formları için bazı güvenlik önlemleri vardır ( 31 ).

 

Uzmanlar, rahim kanamasına ve hatta düşüklere neden olabileceğinden, hamileyseniz kereviz tohumu takviyelerinin kullanılmamasını önermektedir (32 , 33 ).

 

Düşük kan şekeri, akut böbrek iltihabı, kereviz tohumlarına veya huş poleni alerjisi olan kişiler de kereviz tohumu almaktan kaçınmalıdır (34 ).

 

Ayrıca, kereviz tohumu takviyeleri belirli ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle, ek kereviz tohumu almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

 

Özet: Kereviz tohumları, pişirilip baharat olarak kullanıldığında güvenlidir. Bununla birlikte, bazı bireyler, özellikle hamile kadınlar, güvenlik endişeleri nedeniyle ek kereviz tohumundan kaçınmalıdır.


Uzun Lafın Kısası

 

Kereviz tohumları çok yönlü bir baharat ve konsantre bir besin kaynağıdır.

 

Özellikle kalsiyum, demir ve manganez gibi çeşitli mineraller bakımından zengindirler. Diğer şeylerin yanı sıra, kereviz tohumlarındaki mineraller kemik sağlığını ve kan şekeri düzenlemesini destekler.

 

Kereviz tohumlarını çorbalara, garnitürlere ve hatta sıcak çaya ekleyerek diyetinize kolayca ekleyebilirsiniz.

 

Kilo vermem durdu, elimden geleni yapıyorum zayıflama suları da zayıflama çayları da işe yaramıyor artık kalıcı şekilde kilo vermek istiyorum diyorsanız eğer sağlıklı ve dengeli bir beslenme biçimi alışkanlığı edinebilmenizi sağlayan online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağınızda!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler