Kereviz Nedir? Faydaları Nelerdir

Kereviz Nedir? Faydaları Nelerdir
Kereviz nispeten bilinmeyen bir sebzedir, ancak bugün popülaritesi artmaktadır. Etkileyici sağlık yararları sağlayabilecek önemli vitamin ve minerallerle yüklüdür
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kereviz nispeten bilinmeyen bir sebzedir, ancak bugün popülaritesi artmaktadır.

 

Etkileyici sağlık yararları sağlayabilecek önemli vitamin ve minerallerle yüklüdür.

 

Dahası, son derece çok yönlüdür. Patates ve diğer kök sebzelere alternatif olarak diyetinize kolayca dahil edilebilir.

 

Bu makale size kereviz hakkında beslenme, yararları ve kullanımları hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatır.

 

Kereviz Nedir?

 

Kereviz, maydanoz ve yaban havucu ile yakından ilişkili bir kök sebzedir .

 

Bilimsel adı Apium graveolensdir . Rapaceum ve ayrıca şalgam köklü kereviz, topuz kereviz veya kereviz kökü olarak da bilinir.

 

Akdeniz'de doğmuştur ve havuçla aynı bitki ailesine aittir.

 

Kereviz garip görünüşüyle ​​ünlüdür. Şekilsiz bir şalgama benzer ve küçük köklerle kaplı kaba, pürüzlü bir yüzeye sahip kirli beyaz bir sebzedir. Pürüzsüz, beyaz eti bir patatese benzer .

 

Bitkinin yaprakları ve sapı yer üstünde büyür. Tipik olarak 10–13 cm (4-5 inç) çapındadır ve yaklaşık 450-900 gram ağırlığındadır.

 

Kereviz, Doğu ve Kuzey Avrupa bölgelerinde kış kökü sebzesi olarak popülerdir ve yaygın olarak salata, çorba, güveçte kullanılır. Kereviz, lahana salatası gibi popüler bir Fransız yemeğidir.

 

Tadı kereviz sapının üst kısmına benzer, çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir.

 

Ham kereviz gevrek bir dokuya sahiptir, bu da salatalara ve lahanaya mükemmel bir katkı sağlar. Pişirildiğinde biraz daha tatlıdır ve iyi ezilmiş, pişmiş, kavrulmuş veya haşlanmış olarak çalışır.

 

Zirve mevsimi eylül-nisan ayları arasında olmasına rağmen kereviz genellikle yıl boyunca mevcuttur.

 

Özet: Kereviz kerevizle yakından ilişkili bir kök sebzedir. Çiğ veya pişmiş olabilir ve salatalarda iyi çalışır, püresi, pişmiş, kavrulmuş veya haşlanmış.

 

Besin İçeriği

 

Kereviz, lif, B6, C ve K vitaminleri ile dolu bir besin santralidir. Aynı zamanda iyi bir antioksidan ve fosfor, potasyum ve manganez gibi önemli mineraller kaynağıdır.

 

Kereviz 100 gram porsiyon sağlar (1,2)  :

 

 

Kereviz yemeklerinin bir miktar vitamin kaybına neden olabileceğini belirtmek önemlidir - örneğin, kereviz kaynatmak C vitamini içeriğini en az %50 azaltır ( 2 ).

 

Pişirmenin K vitaminini nasıl etkilediği belirsizdir. Yine de, buharda pişirme gibi alternatif pişirme yöntemleri vitamin kaybını önleyebilir.

 

Pişmiş sebze başına 3.5 gram (100 gram) başına sadece 5.9 gram karbonhidrat ile kereviz, patateslere daha sağlıklı, düşük karbonhidratlı bir alternatiftir ( 2 ).

 

Ayrıca, gevrek, taze, 100 gram çiğ kereviz porsiyonunda sadece 42 kalori ve 0,3 gram yağ bulunur - bu da onu mükemmel bir düşük kalorili gıda yapar ( 1 ).

 

Özet: Kereviz lif bakımından zengindir ve iyi bir B6, C ve K vitaminleri kaynağıdır. Ayrıca fosfor, potasyum ve manganez gibi önemli mineraller içerir. Dahası, yağ ve kalorisi düşüktür.

 

Potansiyel Sağlık Faydaları

 

Bazı besinler ve antioksidanların iyi beslenmesi nedeniyle, kereviz çeşitli sağlık yararları sunabilir.

 

Antioksidanlarla Kaplı

 

Kereviz, anti-enflamatuar olan antioksidanlarla doludur zararlı serbest radikallere karşı savaşarak çalışır, böylece sağlıklı hücreleri hasardan korur.

 

Bunu yaparken kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer gibi birçok rahatsızlığa karşı koruma sağlayabilirler. Yaşlanma karşıtı etkiler bile sunabilirler (3, 4).

 

Kereviz özellikle çiğ aynı zamanda antioksidan görevi gören ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilen iyi bir C vitamini kaynağıdır (5).

 

Kalp Sağlığına Faydalı Olabilir

 

Kereviz, kalp sağlığı için önemli olan potasyum ve K vitamini bakımından zengindir .

 

Potasyum, hassas bireylerde yüksek tuz alımının olumsuz etkilerini nötralize ederek kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilir (6).

 

Aslında, daha yüksek seviyelerde potasyum tüketmek inme gibi daha düşük sağlık sorunları riski ile ilişkilendirilmiştir (7).

 

16 gözlemsel çalışmanın meta-analizi, daha yüksek potasyum alımının % 13 azalmış inme riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur (8).

 

K vitamini, kan damarlarınızda kalsiyum birikmesini önleyerek kalp hastalığı riskini azaltabilir. Bu birikim, kan damarlarınızın sert ve daralmasına neden olabilir (9 ).

 

Kereviz ayrıca, diyabetli veya düşük kan C vitamini seviyesine sahip olanlar gibi bazı insanlarda kan damarı fonksiyonunu ve kan yağlarını iyileştirebilen C vitamini içerir (10).

 

Sindirimi İyileştirebilir

 

Kereviz, yüksek lifli bir gıda olarak sınıflandırılır. Yeterli diyet lifi almak sindirim, metabolizma ve bağırsak hareketlerine yardımcı olabilir (11,12, 13).

 

Buna karşılık, bu kolon kanserine de büyük katkı sağlar (14).

 

Kanıtlar, diyabet ve obeziteye karşı koruma gibi sağlığın birçok farklı yönü için son derece önemli olan faydalı bağırsak bakterilerinizi beslemek için yeterli lif alımının gerekli olduğunu göstermektedir (15).

 

Kemiklerinizi Güçlendirebilir

 

Kereviz, sağlıklı kemikler için önemli olan zengin bir fosfor ve K vitamini kaynağıdır .

 

K vitamini, kalsiyum emilimini teşvik ederek ve kemik kaybını önleyerek çalışır (16,17).

 

Beş gözlemsel çalışmanın gözden geçirilmesi, en yüksek K vitamini alımına sahip kişilerin, en düşük alımlı olanlardan % 22 daha düşük kırık riskine sahip olduğunu bulmuştur (18).

 

7 çalışmanın bir başka incelemesi, günlük 45 mg K vitamini takviyesinin kalça kırığı riskini % 77 azalttığını gözlemledi (16).

 

Dahası, kalsiyuma ek olarak, vücudunuzun kemikleri güçlendirmek için yeterli fosfor seviyesine ihtiyacı vardır.

 

Gözlemsel çalışmalar, daha yüksek bir fosfor alımının daha iyi kemik sağlığı ve azalmış osteoporoz riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur (19).

 

Antikanser Özellikleri Sunabilir

 

Kereviz, antikanser özelliklerine sahip olabilen K vitamini bakımından yüksektir (20).

 

Birkaç laboratuvar ve hayvan çalışması, K vitamininin kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını azalttığını bulmuştur (21,22, 23).

 

24.000'den fazla kişide yapılan büyük bir gözlemsel çalışma, K2 vitamininin kanserde gelişme ve ölme riskinde azalma ile ilişkili olduğunu bulmuştur (24).

 

Ek olarak, ameliyat geçiren kanser hastalarında yapılan beş çalışmanın gözden geçirilmesi, ameliyattan sonra K vitamini takviyesinin bir yıl sonra genel sağlığı iyileştirdiğini buldu (25).

 

Bununla birlikte, K vitamininin kansere karşı korunup korunamayacağını belirlemek için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Kereviz, sağlık yararları ile ilişkili antioksidanlar ve bazı besin maddelerinde yüksektir. Bunlar arasında belirli kanserlere karşı korunma ve gelişmiş sindirim ile kalp ve kemik sağlığı bulunur.

 

Diyetinize Eklemek Kolay

 

Çiğ veya pişmiş, kereviz son derece çok yönlü bir sebzedir. Salatalar veya coleslaws için bir baz olarak kullanılabilir ve iyi püresi, fırınlanmış, kavrulmuş veya haşlanmış olarak çalışır.

 

Kerevizleri diyetinize nasıl dahil edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 

Seçme, Hazırlama ve Saklama

 

En iyi lezzet için, pürüzsüz, düz bir yüzeye sahip, orta boy bir kereviz 8-10 cm çapında  pürüzsüz bir yüzey seçin. Renksiz veya yüzey çatlakları olan büyük, ağır olanlardan kaçının.

 

  • Merkezinin içi boş olmadığından emin olun, ki kereviz kalitesizdir.
  • Dahası, sebze ne kadar taze olursa, kereviz tadı o kadar güçlüdür.
  • En uygun raf ömrü için, kerevizleri buzdolabınızın sebze bölmesinin içindeki bez bir torbada saklayın.
  • Pişirmeye hazırlamak için, üst ve tabanı kesmeden önce sebzeyi yıkayın, kiri temizleyin.
  • Ardından, pürüzlü cildi keskin bir bıçak veya sebze soyucu ile dikkatlice çıkarın ve eti doğrayın veya dilimleyin.
  • Kereviz çok çabuk renk değiştirdiğinden, kesilmiş sebze parçalarını soğuk suya ve birkaç limon dilimine veya sirkeye batırın.

 

Yemek Pişirme

 

Kereviz çiğ olarak yenebilir veya pişirilebilir ve garnitür olarak hazırlanabilir.

 

İşte birkaç püf noktası:

 

  • Çiğ, dilimlenmiş veya rendelenmiş salatalarda, lahana salatası veya Fransız kereviz remoulade'de deneyin.
  • Sebzeleri patates veya diğer kök sebzelere alternatif olarak kaynatın ve ezin.
  • Patates gibi kereviz kızartın veya fırında pişirin.
  • Çorbalar, soslar, turtalar ve güveçler için pişirin ve karıştırın.

Kaba şekilli parçalar halinde kesilen kereviz genellikle yaklaşık 20 dakika içinde kaynar ve yaklaşık 40 dakika içinde kızarır.

 

Özet: Kereviz çiğ veya pişmiş olarak yenebilir ve birçok yemeğe mükemmel bir katkı sağlar. Tazelik ve optimum lezzet sağlamak için merkezinde içi boş olmayan orta boy bir kereviz seçin.

 

Olası Yan Etkileri

 

Kereviz çoğu insan için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, bazılarının bu sebzeyi yemeyi sınırlaması veya yemesinden kaçınması gerekebilir.

 

Kereviz, kan pıhtılaşmasını etkileyebilen K vitamini bakımından zengindir. Bu nedenle, varfarin gibi ilaç kullanan kan pıhtılaşma bozuklukları olan kişiler aşırı tüketimden kaçınmalıdır.

 

Ek olarak, kerevizdeki yüksek potasyum ve fosfor seviyeleri, diüretikler veya böbrek problemleri olan insanlar için uygun olmayabilir (26, 27).

 

Bu koşullardan herhangi birinden etkileniyorsanız, kereviz yemenin uygun olup olmadığı konusunda sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Son olarak, kerevizdeki bergapten gibi bazı bileşikler, bir kadının rahmini muhtemelen kasılmalara neden olarak uyarabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında çok miktarda yememelisiniz ( 28).

 

Özet: Çoğu insan kerevizleri güvenle yiyebilir. Bununla birlikte, kan pıhtılaşma bozuklukları veya böbrek problemleri olan veya hamile veya diüretik alan kişiler bunu sınırlamalı veya bunlardan kaçınmalıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kereviz bir kök sebzedir.

 

Antioksidanlar ve besinler açısından zengindir, gelişmiş sindirim, kemik, kalp sağlığı ve olası antikanser etkileri gibi etkileyici sağlık yararları sunar.

 

Patates ve diğer kök sebzelere daha sağlıklı, daha düşük karbonhidratlı bir alternatif olarak çiğ veya pişmiş kereviz tadını çıkarabilirsiniz.

 

İnce, kereviz benzeri lezzeti, etkileyici besin profili ve çok yönlülüğü ile kereviz sağlıklı bir diyete mükemmel bir katkı olabilir .

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler