Kepekli Makarna Çiğ Kaç Kalori Kepekli Makarna Çiğ gluten içerir.

Kepekli Makarna Çiğ Kaç Kalori

325 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
47 Düşük

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Kepekli Makarna Çiğ" Lif, Thiamin (B1), Selenyum, Mangan, Bakır, Çinko, Fosfor, Magnezyum için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

50 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

1.92
1.92
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Kepekli Makarna Çiğ Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
47 Düşük
Glisemik Yük (GL):
33 Yüksek

  • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
  • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
  • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%80 %6 %13
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Karbonhidrat'dan geliyor.

325 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Kepekli Makarna Çiğ kaç kaloridir, 100 gram Kepekli Makarna Çiğ içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.


Ülke olarak daha "rafine makarnayı" (beyaz makarna) tercih ediyoruz, bu da buğday çekirdeğinin ve kabuğunun içerdiği birçok besin maddesinin tükettiğimiz makarnada olmadığı anlamına gelir.


Rafine makarna kalori açısından daha yüksek ve lif bakımından daha düşüktür. Bu, makarnayı yedikten sonra, tam lifli makarna yemeye kıyasla dolgunluk hissinin azalmasına neden olabilir. Yani daha fazla yemeğe teşvik edebilir. Hem kalori fazla hemde tok hissetmek için daha fazla tüketmek gerekli...


Bir çalışma tam tahıllı makarnanın iştahı azalttığını ve dolgunluğu rafine makarnadan daha fazla arttırdığını buldu. ( 1 )


Bununla birlikte, diğer bazı çalışmalar tam tahıllı makarnanın yararları yanında kan şekerini hızlı arttırdığı bilinmeli. 16 katılımcıyı içeren bir araştırma, rafine makarna veya tam tahıllı makarna yedikten sonra kan şekeri seviyelerinde bir fark olmadığını buldu. Buda tüketim miktarına dikkat etmek gerektiğini gösteriyor. ( 2 )


Ayrıca birçok çalışma, çok sayıda rafine karbonhidrat yemenin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini bulmuştur.


Örneğin, 117.366 kişiyi kapsayan bir çalışma, özellikle rafine tahıllardan fazla karbonhidrat alımının, kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu buldu.


2,042 kişinin yaptığı bir başka çalışma da, daha yüksek rafine tahıl tüketiminin artan bel çevresi, kan basıncı, kan şekeri, kötü LDL kolesterol, kan trigliseritleri ve insülin direnci ile ilişkili olduğunu bulmuştur. ( 3 )


Bununla birlikte, özellikle rafine makarnanın sağlığa etkilerine odaklanan daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.


Makarnanın glisemik indeksinin, diğer birçok işlenmiş gıdadan daha düşük olan, düşük ila orta aralıkta olduğu da belirtilmelidir.


  • 1 porsiyon Kepekli Makarna Çiğ 243.75 kcal 75.00 Gram
  • 1 paket Kepekli Makarna Çiğ 1625.00 kcal 500.00 Gram
  • *Alerjen: Kepekli Makarna Çiğ içerir.

Benzer Gıdalar

Diyetisyen Misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle