Kefir Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Kefir ve Yoğurt Farkı

Kefir Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Kefir ve Yoğurt Farkı

Kefir nedir? Kefir nasıl yapılır? Kefir faydaları nelerdir? Kefirin faydaları nelerdir? Kefir ne ise yarar? Kedir nedir, faydaları nelerdir? Sorularının cevabı için okumaya devam edin..

2 haftada yağ yakmak, 3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Gerçek ideal kilo hesaplama, yaşa göre kilo, yaşa göre kilo boy hesaplama. Gerçek ideal kilo hesaplama için tıklayın.

Kefir Nedir? Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir, yoğurtlu bir içecek gibi tadı olan kültürlü, fermente bir içecektir. Kefir “Maya” taneleri (kefir mayası) kullanılarak yapılır, tıpkı ekşi hamur ekmeğinde “maya” olduğu gibi. Bu başlangıç ​​mayası, süt proteinleri ve bakteri kombinasyonudur. Ekşimsi, kremamsı bir tada sahiptir ve probiyotik sağlık yararları ile doludur.

Kefir kaç kalori? Kefir kalorisi: 1 su bardağı kefir 105.56 kcal'dir.

Kefir en yaygın olarak sütten yapılır, ancak aşağıdakileri içeren bitkisel süt alternatifleriyle de yapılabilir:

  • Hindistan cevizi sütü
  • Pirinç sütü
  • Hindistan cevizi suyu

Kefir fermente olduğundan, laktoz intoleransı olan çoğu kişi aslında kefir içebilir.

Kefir artık çoğu yerde yaygın olarak erişilebilir durumda. Süt ürünleri veya yoğurdun yanında çoğu marketlerde bulunabilir. Genellikle sindirimi iyileştirmek için kullanılır.

Kefir, sağlıklı beslenme düzeninde vazgeçilmez gıdalardan biri olabilmektedir. Kefir dışında da sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Kilo vermek için online diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)


Kefir mi? Yoğurt mu? Kefir ve Yoğurdun Farkı

Kefir ve yoğurt bazen neredeyse aynı ürünler olarak biliniyor. Ancak bu doğru değil.

Kefir ve yoğurdun ortak bir yanı var. Her ikisi de benzer kremamsı fakat ekşi bir tada sahiptir ve geleneksel olarak süt ürünlerinden yapılır (ancak alternatiflerle de yapılabilir). Ayrıca her ikisi de bol miktarda protein, kalsiyum, B vitaminleri, potasyum ve probiyotiklere sahiptir.

Ancak, önemli farkları vardır. Kefir tipik olarak yoğurttan daha fazla yağa sahiptir. Aynı zamanda daha fazla protein ve daha fazla probiyotiğe sahiptir. Kefir ayrıca daha az yoğundur ve bir içecek olarak tüketilir. Yoğurt daha yoğun bir kıvamdadır.

Kefir ve yoğurt farklı yapılır. Kefir oda sıcaklığında mayalanırken, çoğu yoğurt türü ısı altında kültürlenmeye başlar. Kefir çok sayıda farklı sağlıklı bakteri içerir. Bu nedenle gastrointestinal sistem için daha iyidir. Kefirin aktif mayasının, yoğurttan daha fazla besinsel faydası vardır.

Özet: Kefir ve yoğurt ortak bir çok şeyi paylaşıyor ama aynı zamanda birçok farklılığı da var. Kıvam, besin içeriği ve nasıl yapıldıkları bakımından farklılık gösterirler.

Kefir Faydaları, Kefirin Faydaları, Kefir Nelere İyi Gelir? Kefir Ne İse Yarar?

Kefirin son birkaç yılda daha erişilebilir ve yaygın olması sağlık yararları nedeniyle mümkün olmuştur.

Kefir, bol miktarda protein, B vitamini, potasyum ve kalsiyum içeren besin açısından yoğundur. Kalsiyum güçlü kemikler oluşmasına yardımcı olur, protein güçlü kaslar oluşturur ve potasyum kalp sağlığı için gereklidir.

Probiyotikler, kefirin sunduğu en güçlü sağlık yararıdır. Mayo Clinic'e göre, probiyotikler size şu konularda yardımcı olabilir:

  • Gastrointestinal sistem çevresinde sağlıklı bakteri oranını artırmak
  • Özellikle antibiyotik tedavisinden sonra ishali tedavi etmek veya önlemek
  • İrritabl bağırsak sendromunu tedavi etmek veya semptomları hafifletmek
  • Gastrointestinal enfeksiyonları azaltmak veya önlemek veya bunlardan iyileşmeyi artırmak
  • Vajinal enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek ve tedavi etmek

Kefir faydaları probiyotiklerinin bile dışına uzanıyor. Bir çalışmada bulunana göre, yedi gün boyunca kefir tüketen farelerde, iltihap önleyici ve iyileştirici etkiler görülmüştür. Başka bir çalışmada bulunan ise kefirin kolesterolü düşürmede ve bağışıklık sistemini uyarmada faydalı olabileceğidir.

Kefirin bir besin olarak tüketilmesi güvenli olduğundan, diğer probiyotik takviyelere göre daha az yan etkisi olabilir. Aynı zamanda diğer probiyotik takviyelere göre beslenme açısından daha yoğundur. 

Özet: Kefir ve yoğurt ortak birçok şeyi paylaşıyor. Ama birçok farklılığı da var. Besin içeriği ve nasıl yapıldıkları bakımından farklılık gösterirler. Kefir, birçok vitamin ve mineral ile zengin bir besindir. Aynı zamanda protein ve probiyotiklerle doludur. Kefir diğer probiyotik takviyelere göre daha az yan etkiye sahiptir. Çünkü kefir bir besindir.

Kefir fiyatı nedir? Örnek vermemiz gerekirse kefir Migros'ta 1L'si 7.95 liraya veya diğer marketlerde daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Kefir Yan Etkileri


Kefirin çok fazla sağlık yararı varken, bazı yan etkileri de vardır. Bu yan etkiler kabızlık ve karın kramplarını içerir. Bu yan etkiler en çok kefir almaya başladığınızda görülür.

Kefirin 1 ila 5 yaş arasındaki çocuklar için güvenli olduğu düşünülür. Ancak endişeleriniz varsa çocuk doktorlarına danışın. 1 yaşın altındaki çocuklar inek sütü ürünlerini tüketmemeli, ancak anne sütü doğal probiyotik açısından yüksek değerdedir.

Eğer AIDS veya bağışıklık sistemini zayıflatan başka bir durumunuz varsa kefir içmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Otoimmün hastalıkları olan kişiler de kefir kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır. Kefirdeki bakteriler, güçlü bağışıklık sistemi olan insanlar için faydalı olsa da bağışıklık sistemleri dengede olmayanlarda enfeksiyonları veya durumların kötüleşmesini artırabilir.

Kefir, bazı kişilerin diyetlerinden çıkardığı kazeinlerle yapılır. Kazeinleri diyetinizden çıkardıysanız, kefiri tüketmemek ve bunun yerine başka bir probiyotik denemek en iyisi olabilir.

Özet: Kefir son derece güvenlidir ve çok az yan etkisi vardır. Başlıca yan etkileri kabızlık ve karın kramplarıdır. Bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir durum varsa kefir içmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Araştırmalar Ne Diyor?

Kefir ile ilgili araştırmaların çoğu olumludur. Bir çalışma kefirin güçlü antimikrobiyal, iltihap karşıtı, antioksidan ve anti-tümör özelliklerine sahip olduğunu bulmuştur.

Araştırmaların gösterdiğine göre kefir ayrıca, doğrudan patojen inhibisyonu ve sağlıklı bakteri üretiminin arttırılması da dahil olmak üzere, sindirim sisteminin çeşitli şekillerde geliştirilmesine yardımcı olabilir. Peptik ülserlerin tedavisinde bile etkili olabilir.

Uzun Lafın Kısası 

Kefir çoğu insanın tüketmesi için güvenlidir ve tek bir porsiyon vitamin ve probiyotiklerle doludur. Günlük tüketmek güvenlidir. Vücuttaki birçok sistemde sağlıklı ve iyi bakteri dengesi oluşturmaya, korumaya yardımcı olabilir.

Özet: Kefir son derece güvenlidir ve çok az yan etkisi vardır. Başlıca yan etkileri kabızlık ve karın kramplarıdır. Bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir durum varsa kefir içmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar olumlu sonuçlanmıştır. Çalışmalar kefirin antimikrobiyal, iltihap karşıtı ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda sindirim geliştirmeye yardımcı olabilir.
Kefirin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir takviyeden mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın