Kefir mi Kombucha mı Daha Sağlıklı?

Kefir mi Kombucha mı Daha Sağlıklı?

Kombucha ve kefir, ikisi de probiyotik içeceklerdir ancak tat, doku ve besin içeriği söz konusu olduğunda çok farklıdırlar. Her ikisi de sağlıklı bir diyetin parçası olabilir fakat diğer sağlıklı fermente gıdalara yer bırakabilmeniz için onları dengeli bir şekilde tüketmek en iyisidir.

 

Probiyotik dünyasında, kefir ve kombucha oldukça önemli yerdedir. Her ikisi de kötü bakterilerle savaşmanıza yardımcı olan milyarlarca canlı mikroorganizmaya sahiptir.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli kahvaltılara ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

İşte kefir ve kombucha hakkında bilmeniz gereken her şey.

 

Kefir Nedir?

 

Yoğurt seviyorsanız, kefiri tercih edebilirsiniz. 

 

Geleneksel küçük ölçekli kefir, sütü kefir tanesi ile fermente ederek yapılır.

 

Büyük ölçekli endüstriyel kefir üreticileri genellikle kefir taneleri yerine başlangıç ​​kültürlerini içeren farklı bir süreç uygular. Bu daha tutarlı bir ürün sağlarken, bu şekilde yapıldığında kefirin potansiyel sağlık yararları hakkında çok az araştırma var.

 

Çoğu kefir inek sütü ile yapılır, ancak keçi, koyun ve manda sütü ile yapılan versiyonları da vardır. Kefir soya sütünden, Hindistan cevizi suyundan ve hatta sade sudan yapılabilir.

 

Nasıl yapılırsa yapılsın, sonuç ekşi tadı olan koyu kıvamlı bir içecektir. Dudak büzücü tadını gizlemek için birçok kefir şekerle veya meyve ile tatlandırılır.

 

Kefirin Faydaları

 

Diğer fermente süt ürünleri gibi, geleneksel kefir de probiyotikler açısından zengindir. Ayrıca, kan basıncını düşürmek de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

 

Kombucha Nedir?

 

 

Kombucha, çay, şeker ve bakteri ve mayaların (SCOBY) simbiyotik kültürünün kabarcıklı bir karışımıdır. Bu karışım, bildiğiniz ve sevdiğiniz ışıltılı karışımla sonuçlanır.

 

Kombucha yeşil, beyaz, kırmızı veya siyah çay ile yapılabilir ve genellikle meyve suyu, otlar, baharatlar ve tatlandırıcılarla tatlandırılır.

 

Kombucha doğal olarak biraz alkol içerir. Ticari kombucha'nın alkolsüz bir içecek olarak satılabilmesi için yüzde 0,5'ten az ABV'ye sahip olması gerekir.

 

Kombuchanın Faydaları 

 

Kombucha, vücudunuzdaki hücresel hasarı önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlarda yüksektir.

 

Kefir ve Kombucha Besin İçeriği

 

İşte 1 fincan şekersiz, inek sütü bazlı kefirin aynı porsiyon kombucha ile karşılaştırması.

 

  Kombucha Kefir
kalori 30 150
karbonhidratlar 8gr 12gr
ilave şeker 8gr 0gr
protein 0gr 8gr
yağ 0gr 8gr

 

Kefir ve kombucha farklı şekillerde iyidir. Kefir besleyici ve kalorisi yoğun, doyurucu bir seçenektir. Kombucha ise daha hafif ve ferahlatıcı bir seçenektir.

 

Kefir, sütten yapıldığı için kalori, yağ, protein ve karbonhidrat bakımından daha yüksektir. Ayrıca kombuchadan daha doyurucudur, bu nedenle daha iyi bir öğün ikamesi veya atıştırmalıktır.

 

Saf kombucha sadece çay, şeker ve su karışımıdır, bu nedenle iyi bir vitamin veya mineral kaynağı değildir. Ancak bazı kombuchalar meyve veya sebze suyuyla tatlandırılır ve bu da faydalarını artırmaya yardımcı olabilir.

 

Kefir ve Kombuchanın Probiyotik İçeriği

 

Kefir ve kombucha, probiyotiklerle yüklüdür. Pek çok insan, bağırsak sağlığına yardımcı olacaklarını umarak bu içecekleri içiyor.

 

Araştırmalar, kefirin laktik asit bakterileri ve asetik asit bakterileri de dahil olmak üzere 50'den fazla probiyotik bakteri ve maya türü içerdiğini bulmuştur.

 

Kombucha ayrıca laktik asit bakterileri, asetik asit bakterileri ve Saccharomyces türleri gibi mayalar içerir.

 

Kefir mi Kombucha mı Daha Faydalı?

 

Dürüst olmak gerekirse, araştırmacılar kefir ve kombuchanın uzun vadede bağırsak sağlığını nasıl etkilediğinden tam olarak emin değiller.

 

Kefir vs Kombucha 

 

Bazı kefir severler şekersiz tercih etse de şekerli versiyonları çok daha popüler. Hemen hemen her meyve aromasında bulabilirsiniz.

 

Kombuchanın tonlarca lezzetli hali vardır. En sevdiğiniz lezzeti yerel bakkalda bulamıyorsanız, muhtemelen online olarak bulabilirsiniz.

 

Kombuchada Şeker Var mı?

 

Kefir: Eklenmiş meyve veya rafine şeker içermeyen, tatlandırılmamış, şekersiz çeşitlerini tercih edin.

 

Kombucha: Bazı markalar, şişe başına 20 gramdan fazla ilave şeker içerebilir. Bu yaklaşık 5 çay kaşığı şeker. 226 gr başına 4 gramdan daha az şeker içerir.

 

Kefir ve Kombuchanın Riskleri

 

Kefir ve kombu çayı çoğu insan için güvenle içilebilir.

 

Kefir

 

 

Süt ürünlerine karşı intoleransınız veya alerjiniz varsa, süt bazlı kefirleri kullanmamalısınız. Mide rahatsızlığını önlemek için kesinlikle sütsüz versiyonlara sadık kalın.

 

Protein bakımından nispeten yüksek olmasına rağmen, kefir kan şekerini etkileyebilir. Örneğin, 1 su bardağı çilek aromalı kefir, 2 çay kaşığı ilave şeker içerir. Kalorisi de oldukça yüksektir.

 

Kombucha Çayı

 

Kombucha karbonatlıdır. Çok fazla içerseniz şişkinlik veya diş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, sindirim sorunları olan kişilerde rahatsızlığa neden olabilir.

 

Eklenen şekerlere ek olarak, kombucha kafein ve eser miktarda alkol içerir.

 

Probiyotikler Ne Kadar Tüketilmeli?

 

Normal porsiyonlarda kombucha ve kefir tüketirseniz çok fazla probiyotik almanız pek olası değildir.

 

Ancak probiyotik açısından zengin yiyecekleri çok fazla tüketmek bazı insanlarda şişkinlik, gaz ve diğer mide sorunlarına neden olabilir, bu yüzden dengeli tutun.

 

Kefir ve Kombucha Karıştırılır mı?

 

Kefir ve kombucha'yı karıştırmanın özel sağlık yararları sağlayacağına dair hiçbir kanıt yok. Ayrıca, muhtemelen iğrenç bir tadı olacaktır. Hafif gazlı yoğurt içeceklerini seviyorsanız, deneyebilirsiniz.

 

Sadece kombu çayı ve kefirde sabit kalmak doğru değildir, probiyotik portföyünüzü çeşitlendirmek en iyisidir. Aşağıdaki probiyotikleri deneyebilirsiniz:

  • yoğurt
  • turşu
  • lahana turşusu

 

Probiyotik Takviyeleri Daha mı İyi?

 

Probiyotik takviyeleri, kefir veya kombucha'dan çok daha konsantredir. Ayrıca, irritabl bağırsak sendromu gibi belirli bağırsak rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanımlarını destekleyen sağlam araştırmalar da var.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kombucha ve kefir, ikisi de probiyotik içeceklerdir ancak tat, doku ve besin içeriği söz konusu olduğunda çok farklıdırlar. Her ikisi de sağlıklı bir diyetin parçası olabilir fakat diğer sağlıklı fermente gıdalara yer bırakabilmeniz için onları dengeli bir şekilde tüketmek en iyisidir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın