Kedi Otu Faydaları Nelerdir? Kedi Otu Ne İşe Yarar?

Kedi Otu Faydaları Nelerdir? Kedi Otu Ne İşe Yarar?
Kedi otu faydaları nelerdir? Kedi otu kökü, kedi otu ne işe yarar? Kedi otu, uykuyu iyileştirmeye, rahatlamayı teşvik etmeye ve endişeyi azaltmaya yardımcı olabilecek bir bitkidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Beslenme düzeniniz, strese ve uykusuzluğa sebep olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Kedi otu nedir? Kedi otu veya kedi otu kökü, uzun yıllar parfüm yapımında kullanılmış bir bitkidir. Kedi otu nasıl kullanılır? Kedi otu sadece parfüm amaçlı kullanılmaz, kedi otu hapı, kedi otu spreyi, kedi otu çayı gibi birçok farklı kullanımı vardır. Kedi otu ne işe yarar? Kedi otunun bu kadar yaygın olmasının nedeni faydalı etkileridir. Kedi otu faydaları ve kedi otu zararları hakkında makalemizde daha detaylı bilgiler mevcuttur. Ancak bilmeniz gereken şu ki kedi otu uykuyu artırma, rahatlamayı sağlama, endişeleri azaltma gibi güzel etkilere sahiptir. 


Kedi otu kökü, huzuru artırmak ve uykuyu iyileştirmek için eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.

 

Çok fazla olumlu ilgi görmesine rağmen, etkinliği ve güvenliği hakkında sorular da gündeme geldi.

 

Bu makale, kedi otu çayı nedir? Kedi otu kökü, kedi otu nedir? Kedi otu ne işe yarar? Kedi otu nasıl kullanılır ve kedi otunun faydalarını özetliyor, güvenliğiyle ilgili endişeleri araştırıyor ve en iyi sonuçları elde etmek için nasıl alınacağına dair rehberlik sağlıyor.

 

Kedi Otu Kökü Nedir?

 

Genellikle kedi otu olarak bilinen Valeriana officinalis, Asya ve Avrupa'ya özgü bir bitkidir. Artık ABD, Çin ve diğer ülkelerde de yetiştiriliyor.

 

Kedi otu bitkisinden elde edilen çiçekler, yüzyıllar önce parfüm yapımında kullanılmış ve kök kısmı geleneksel tıpta en az 2.000 yıldır kullanılmaktadır.

 

Nazik kokulu çiçeklerinin aksine, kediotu kökü, uçucu yağlar ve yatıştırıcı etkilerinden sorumlu diğer bileşikler nedeniyle çok güçlü, toprak kokusuna sahiptir.

 

İlginç bir şekilde, "kedi otu" adı, " güçlü olmak" veya "sağlıklı olmak" anlamına gelen Latince valere fiilinden türemiştir. Kedi otu kökü ekstresi, kapsül veya sıvı formda ek olarak mevcuttur. Kedi otu çay olarak da tüketilebilir.

 

Özet: Kediotu, Asya ve Avrupa'ya özgü bir bitkidir. Kökü, eski zamanlardan beri rahatlamayı ve uykuyu desteklemek için kullanılmıştır.

 

Kedi Otu Kökü Ne İşe Yarar? Kedi Otu Kökü Faydaları

 

Kedi Otu Kökü Nedir? Faydaları Nelerdir? | Aktar Bloğu

 

Kedi otu kökü, uykuyu artıran ve kaygıyı azaltan bir dizi bileşik içerir.

 

Bunlar arasında valerenik asit, izovalerik asit ve çeşitli antioksidanlar bulunur.

 

Kedi otu, beyninizdeki ve sinir sisteminizdeki sinir uyarılarını düzenlemeye yardımcı olan kimyasal bir haberci olan gama-aminobütirik asit (GABA) ile etkileşimi nedeniyle dikkat çekti.

 

Araştırmacılar, akut ve kronik stresle ilişkili düşük GABA düzeylerinin anksiyete ve düşük kaliteli uyku ile bağlantılı olduğunu göstermiştir (1, 2, 3).

 

Valerenik asidin beyindeki GABA'nın parçalanmasını engellediği ve bunun da sakinlik ve sükunet duygularına neden olduğu bulunmuştur. Bu, Valium ve Xanax gibi anti-anksiyete ilaçlarının çalışmasıyla aynıdır (4, 5, 6).

 

Kedi otu kökü ayrıca yatıştırıcı ve uyku arttırıcı özelliklere sahip görünen antioksidanlar hesperidin ve linarin içerir ( 7 ).

 

Bu bileşiklerin çoğu, beynin strese karşı korku ve güçlü duygusal tepkileri işleyen bir bölümü olan amigdaladaki aşırı aktiviteyi engelleyebilir (5, 8).

 

Bir çalışma, fareleri kedi otu ile tedavi etmenin, duygudurum düzenlemesinde yer alan bir beyin kimyasalı olan serotonin seviyelerini koruyarak fiziksel ve psikolojik strese tepkilerini iyileştirdiğini bulmuştur.(9).

 

Ayrıca araştırmacılar, izovalerik asidin epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan valproik aside benzer ani veya istemsiz kas kasılmalarını önleyebileceğini göstermiştir (10, 11).

 

Özet: Kedi otu, GABA bozulmasını azaltarak, stres tepkisini iyileştirerek ve ruh halini dengeleyen beyin kimyasallarının yeterli seviyelerini koruyarak sakinliği geliştirmeye yardımcı olabilecek bir dizi bileşik içerir.

 

Kedi Otu Kökü Rahatlamanıza ve Sakinleşmenize Yardımcı Olabilir

 

Stres altındayken sakin kalmak zor olabilir.

 

Araştırmalar, kedi otu kökünün stresli durumlara tepki olarak ortaya çıkan endişeli duyguları hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (12, 13, 14).

 

Bir çalışmada, bir labirent deneyinden önce kediotu kökü ile tedavi edilen sıçanlar, alkol verilen veya hiç tedavi görmeyen sıçanlardan önemli ölçüde daha az endişeli davranış sergiledi.

 

Sağlıklı yetişkinlerde zorlu zihinsel testler verilen bir araştırma, kediotu ve limon balsamı kombinasyonunun anksiyete oranlarını azalttığını buldu. Bununla birlikte, takviyenin son derece yüksek bir dozu aslında anksiyete oranlarını artırdı.

 

Kediotu kökü, akut strese yanıt olarak kaygıyı azaltmanın yanı sıra, genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu veya obsesif kompulsif bozukluk (OKB) gibi endişeli davranışlarla karakterize edilen kronik durumlara da yardımcı olabilir (15, 16).

 

OKB'si olan yetişkinlerin sekiz haftalık kontrollü bir çalışmasında, günlük olarak kediotu özü alan grup, kontrol grubuna kıyasla obsesif ve kompulsif davranışlarda önemli bir azalma gösterdi.

 

Dahası, OKB'yi tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan ilaçların çoğunun aksine, kediotu önemli yan etkilere neden olmadı.

 

Başka bir çalışma, odaklanmayı sürdürmekte güçlük çeken veya hiperaktif davranışlar yaşayan çocukların kedi otundan fayda görebileceğini öne sürüyor.

 

169 ilkokul çocuğunun katıldığı bu kontrollü çalışmada, kedi otu ve limon otu kombinasyonu, en şiddetli semptomları olan çocuklar arasında odaklanma, hiperaktivite ve dürtüselliği %50'den fazla geliştirdi (17).

 

Özet: Kediotu kökü, akut stresle ilgili kaygıyı azaltmaya ve OKB semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca çocuklarda odaklanmayı artırabilir ve hiperaktif davranışı azaltabilir.

 

Kedi Otu Kökü Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olabilir

 

Rahat ve Kaliteli Bir Uyku İçin 14 Altın Kural - MAPFRE Blog

 

Uyku bozuklukları son derece yaygındır.

 

İnsanların yaklaşık %30'unun uykusuzluk yaşadığı tahmin edilmektedir, bu da uykuya dalmakta, uykuda kalmakta veya yüksek kaliteli, onarıcı uykuya ulaşmakta zorluk çektikleri anlamına gelmektedir (18).

 

Araştırmalar, kedi otu kökü almanın uykuya dalmak için gereken süreyi azaltabileceğini, ayrıca uyku kalitesini ve miktarını artırabileceğini göstermektedir (19, 20, 21, 22, 23, 24).

 

Uyku güçlüğü çeken 27 genç ve orta yaşlı yetişkin üzerinde yapılan kontrollü bir çalışmada, 24 kişi daha iyi uyku bildirdi ve bunlardan 12 tanesi 400 mg kedi otu kökü aldıktan sonra "mükemmel uyku" geçirdiklerini bildirdi (24).

 

Derin uyku olarak da bilinen yavaş dalgalı uyku, vücudunuzu onarmak ve yeniden şarj etmek için önemlidir, böylece iyi dinlenmiş ve enerjik hissederek uyanırsınız.

 

Uykusuzluk çeken yetişkinlerde yapılan bir çalışma, tek doz kedi otunun,%36 daha hızlı derin uykuya ulaşmalarına izin verdiğini buldu. Ek olarak, derin uykuda geçirdikleri süre, kedi otu almanın 14 günü boyunca artmıştır (25).

 

Kedi otu, benzodiazepinleri almayı bıraktıktan sonra uykusuzluk çeken kişilere, zamanla bağımlılığa yol açabilecek sakinleştirici ilaçlar da yardımcı olabilir (26).

 

Uzun süreli kullanımdan sonra benzodiazepinlerin kesilmesiyle ilgili yoksunluk semptomları olan kişilerde yapılan bir çalışmada, iki haftalık kedi otu tedavisinden sonra uyku kalitesinde önemli gelişmeler bildirilmiştir (27).

 

Her ne kadar kedi otunun uyku üzerindeki etkilerine bakan çoğu araştırma yetişkinlerde yapılmış olsa da, uyumakta zorlanan çocukların da bundan yararlanabileceğini öne süren birkaç çalışma vardır (28, 29).

 

Uyku bozukluğu olan gelişimsel olarak gecikmiş çocukların sekiz haftalık küçük bir çalışmasında, kedi otu uykuya dalma süresini kısalttı, toplam uyku süresini artırdı ve daha kaliteli uykuya yol açtı (29).

 

Bununla birlikte, çeşitli çalışmaların sistematik incelemeleri kedi otunun güvenli olduğu sonucuna varmasına rağmen, bazı araştırmacılar, uyku bozuklukları için plasebodan daha etkili olduğunu doğrulamak için yeterli kanıt olmadığını düşünüyor (30, 31, 32, 33).

 

Özet: Çeşitli araştırmalar, kedi otu kökünün yetişkinlerde ve uykusuzluk çeken çocuklarda uykuya dalma ve yüksek kaliteli uyku elde etme yeteneğini geliştirebileceğini göstermektedir.

 

Kedi Otu Kökünün Diğer Faydaları

 

Diğer koşullar üzerindeki etkileri hakkında daha az yayınlanmış araştırma var. Bununla birlikte, bazı araştırmalar kediotu kökünün aşağıdakiler için fayda sağlayabileceğini göstermektedir:

 

  • Menopoz: Menopoz dönemindeki kadınlarda yapılan bir çalışma, günlük 765 mg kediotu ile sekiz haftalık tedavi sırasında sıcak basma şiddetinde önemli düşüşler ve sıcak basma frekansında orta düzeyde düşüşler bulmuştur (34).
  • Adet sorunları: Adet öncesi sendromu (PMS) veya ağrılı adet kanaması geçiren kadınlar kedi otundan fayda görebilir. Bir çalışma, PMS'nin fiziksel, duygusal ve davranışsal semptomlarını iyileştirdiğini buldu (35, 36, 37).
  • Huzursuz bacak sendromu: Huzursuz bacak sendromu olan kişilerde sekiz haftalık bir çalışma, günde 800 mg almanın semptomları iyileştirdiğini ve gündüz uykululuğunu azalttığını gösterdi (38).
  • Parkinson hastalığı: Bir çalışma, Parkinson hastalığı olan farelerin kedi otu özü ile tedavi edilmesinin daha iyi davranışa, iltihaplanmada azalmaya ve antioksidan seviyelerinde artışa yol açtığını bulmuştur (39).

 

Özet: Erken araştırmalar, kedi otu kökünün menopoz, adet öncesi sendromu, ağrılı adetler, huzursuz bacak sendromu ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik bozukluklar için yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Kedi Otu Zararları Var Mı?

 

Kedi otunun çoğu insan için oldukça güvenli olduğu gösterilmiştir.

 

Araştırmalar, DNA'da olumsuz değişikliklere neden olmadığını ve anksiyeteyi gidermek ve uykuyu teşvik etmek için kullanan hastalarda kanser tedavisine müdahale etmediğini bulmuştur (40, 41).

 

Ayrıca, yönlendirildiği şekilde kullanıldığında zihinsel veya fiziksel performansı etkilediği görülmemektedir.

 

Bir çalışma, önceki akşam kediotu alan kişilerde sabah reaksiyon süresinde, uyanıklıkta veya konsantrasyonda hiçbir fark bulamadı (42).

 

Birçok anti-anksiyete veya uyku ilacının aksine, kedi otu, kesilirse düzenli kullanımdan veya yoksunluk semptomlarından bağımlılıkla ilgili sorunlara neden gibi görünmüyor.

 

Yan etkiler yaygın olmamakla birlikte, kedi otunun birkaç vakada baş ağrısı, mide ağrısı ve baş dönmesine neden olduğu bildirilmiştir. İronik olarak, bu nadir de olsa uykusuzluk bile rapor edilmiştir.

 

Karaciğer hastalığınız veya başka bir ciddi tıbbi durumunuz varsa, kediotu almanın sizin için güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

 

Ayrıca hamile kadınların ve üç yaşın altındaki çocukların tıbbi gözetim olmadan kediotu almamaları tavsiye edilir çünkü bu gruplar için potansiyel riskler değerlendirilmemiştir.

 

Özet: Kedi otunun çoğu insan için güvenli olduğu görülmüştür. Ancak, bir tıp uzmanı gözetiminde olmadığı sürece hamile kadınlar, çok küçük çocuklar ve ciddi hastalığı olan kişiler tarafından alınmamalıdır.

 

Faydaları En Üst Düzeye Çıkarmak İçin Kedi Otu Kökü Nasıl Kullanılır?

 

Kedi Otu Kökünün Potansiyel Yan Etkileri Nelerdir?

 

Kedi otu, istenen etkiye yönelik olarak alındığında en iyi sonuçları sağlayacaktır.

 

Uyku güçlüğü çeken kişilerde yapılan çoğu çalışmada, güvenli ve etkili bir doz olduğu gösterilen 400-900 mg kediotu özü kullanılmıştır. En iyi sonuçlar için yatmadan 30 dakika ila iki saat önce ayırın (43).

 

En büyük dozajın her zaman en iyi olmayabileceğini unutmayın.

 

Bir çalışma, geceleri 450 mg veya 900 mg kediotu kökü almanın, insanların daha hızlı uykuya dalmasına ve uyku kalitesini iyileştirmesine yardımcı olduğunu buldu. Bununla birlikte, 900 mg'lık doz ertesi sabah uyuşukluk ile bağlantılıydı.

 

Kapsüllere bir alternatif, sıcak suda 10-15 dakika demlendirilmiş 2-3 gram kurutulmuş kedi otu kökü kullanarak çay yapmaktır.

 

Araştırmalar, kedi otunun en az iki hafta boyunca düzenli olarak aldığınızda ve ardından iki ila dört hafta daha almaya devam ettiğinizde en etkili olduğunu göstermektedir.

 

Kedi otu uyuşukluğa neden olabileceğinden, araba sürmeyi, ağır makineleri çalıştırmayı veya uyanıklık gerektiren iş veya diğer faaliyetleri gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, onu almamanız önemlidir.

 

Anksiyete için, son doz yatmadan hemen önce olmak üzere yemek saatlerinde günde üç kez 120-200 mg'lık daha küçük bir doz alın. Gün içinde daha büyük dozlar almak uyku hali ile sonuçlanabilir.

 

Alkol, yatıştırıcı veya anksiyete önleyici ilaçların, şifalı otların ve diğer takviyelerin asla kedi otu ile birlikte alınmaması gerektiğini unutmamak önemlidir, çünkü alkol, depresan etkilerini artırabilir.

 

Özet: Faydaları en üst düzeye çıkarmak için, yatmadan önce uykusuzluk için 400-900 mg kedi otu alın. Anksiyete için günde üç kez 120–200 mg alın. Kediotu alırken alkol, sakinleştirici ve anksiyete önleyici ilaçlardan sakının.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kedi otu, uykuyu iyileştirmeye, rahatlamayı teşvik etmeye ve endişeyi azaltmaya yardımcı olabilecek bir bitkidir.

 

Önerilen dozda alındığında güvenli ve alışkanlık oluşturmuyor gibi görünmektedir. Bazı durumlarda benzodiazepinlerin ve benzeri ilaçların yerini alabilir.

 

Yine de, özellikle başka ilaçlar alıyorsanız veya ciddi bir sağlık sorununuz varsa, kedi otu almadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

 

Çalışmalar, birçok insanın kedi otu ile harika sonuçlar elde ettiğini öne sürerken, diğerleri aynı gelişmeleri görmeyebilir.

 

Bununla birlikte, güvenliği ve potansiyel faydaları göz önüne alındığında, uyku veya anksiyete ile ilgili sorunlarınız varsa kedi otu denemek isteyebilirsiniz.

 

Sadece uykunuzu, ruh halinizi ve stresle başa çıkma yeteneğinizi geliştirebilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler