Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısının Faydaları Nelerdir?
Kayısı, vitamin, lif ve antioksidanlarla dolu lezzetli bir meyvedir. Gelişmiş göz, cilt ve bağırsak sağlığı da dahil olmak üzere birçok faydaları vardır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kayısı nedir? Kayısı ( Prunus armeniaca ) Ermeni erik olarak da bilinen çekirdekli meyvelerdir.

 

Yuvarlak ve sarı, şeftalinin daha küçük bir versiyonuna benziyorlar. Ancak mor eriklerin ekşiliğini paylaşıyorlar.

 

Son derece besleyicidirler ve gelişmiş sindirim ve göz sağlığı gibi birçok sağlık yararına sahiptirler.

 

Kayısı faydaları nelerdir? Kayisi faydası nedir? İşte kayısının faydaları.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenme listesine, bunun akabinde zayıflamaya daha profesyonel bir adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

1. Çok Besleyici ve Düşük Kalorili

 

Kayısı besin değeri, kayısı çok besleyicidir ve birçok temel vitamin ve mineral içerir.

 

Sadece 2 taze kayısı (70 gram) sağlar ( 1 ):

 

 • Kayısı Kalorisi: 34
 • Karbonhidrat: 8 gram
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 0.27 gram
 • Lif: 1.5 gram
 • A Vitamini: Günlük Değerin% 8'i (DV)
 • C Vitamini: DV'nin% 8'i
 • E Vitamini: DV'nin% 4'ü
 • Potasyum: DV'nin% 4'ü

 

Ayrıca, bu meyve, vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar olan iyi bir beta karoten, lutein ve zeaksantin kaynağıdır (2 , 3 , 4 ).

 

Cildin büyük miktarda lif ve besin maddelerine sahip olması nedeniyle kayısıların tamamen ve soyulmamış tadını çıkarmak en iyisidir. Yenilemeyeceği için çekirdeğini çıkardığınızdan emin olun.

 

Özet: Kayısı kalorisi ve yağ oranı düşükken, mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır.

 

2. Yüksek Antioksidanlar

 

Kayısı, beta karoten ve A, C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere birçok antioksidan için mükemmel bir kaynaktır.

 

Dahası, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere hastalıklara karşı korunduğu gösterilen flavonoid adı verilen bir grup polifenol antioksidanda yüksektir ( 5 ,6 , 7 ).

 

Kayısılardaki ana flavonoidler klorojenik asitler, kateşinler ve kuersetindir ( 5 ).

 

Bu bileşikler, hücrelere zarar veren ve oksidatif strese neden olan zararlı bileşikler olan serbest radikalleri nötralize etmeye çalışır. Oksidatif stres, obezite ve kalp hastalığı gibi birçok kronik hastalıkla bağlantılıdır (8 , 9 , 10 ).

 

2.375 kişiyle yapılan bir çalışmada, araştırmacılar inflamatuar belirteç seviyelerindeki değişiklikleri ölçmek için bir puanlama sistemi geliştirdiler.

 

Yüksek flavonoid ve antosiyanin alımlarının sırasıyla % 42 ve % 73 daha düşük inflamasyon skoru ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Yüksek flavonoid alımı da % 56 daha düşük oksidatif stres skoruna denk gelmektedir (11 ).

 

Özet: Kayısı, özellikle flavonoidler olmak üzere çok sayıda antioksidan içerir. Vücudunuzu birçok kronik hastalığa bağlı oksidatif stresden korumaya yardımcı olurlar.

 

3. Göz Sağlığını Geliştirebilir

 

Kayısı, A ve E vitaminleri de dahil olmak üzere göz sağlığı için gerekli olan birden fazla bileşiğe sahiptir (12 , 13 ).

 

Kayısının göze faydaları, A vitamini, gözlerinizdeki hafif pigmentlerin eksikliğinden kaynaklanan bir bozukluk olan gece körlüğünü önlemede hayati bir rol oynarken, E vitamini, serbest radikal hasarından korumak için doğrudan gözlerinize giren yağda çözünür bir antioksidandır (12 , 13 ).

 

Bu arada, kayısılara sarı-turuncu rengini veren beta karoten - A vitamini için bir öncü görevi görür, yani vücudunuz onu bu vitamine dönüştürebilir (14 ).

 

Diğer önemli kayısı karotenoidleri arasında lutein ve zeaksantin bulunur. Gözlerinizin lenslerinde ve retinalarında bulunan oksidatif strese karşı korurlar ( 5 ,8 , 12 ).

 

Özet: Kayısı, beta karoten, lutein, zeaksantin ve C ve E vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır. Bu besinler gözlerinizi hasara karşı korur.

 

4. Cilt Sağlığını Artırabilir

 

Kayısı cilde iyi gelirmi? Kayısı cilde faydaları, kayısı tüketmek cildinize fayda sağlayabilir.

 

Kırışıklık neden olur? Kırışıklıkların ve cilt hasarının ana nedenleri güneş, kirlilik ve sigara dumanı gibi çevresel faktörlerdir (15 , 16 ).

 

Dahası, araştırmalar ultraviyole (UV) ışığa maruz kalma, güneş yanığı ve ölümcül bir cilt kanseri formu olan melanom riskiniz arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösterir (17 , 18 ).

 

Özellikle, bu cilt hasarının bir kısmının, kayısıların sağladığı antioksidanlarla dolu sağlıklı bir diyetle savaşabilirsiniz.

 

Her ikisi de bu meyvede bulunan C ve E vitaminleri cildinize yardımcı olabilir. Özellikle C vitamini, serbest radikalleri nötralize ederek UV hasarına ve çevresel kirleticilere karşı koruma sağlar (19 ).

 

Ayrıca, bu vitamin cildinize güç ve elastikiyet veren kollajen oluşturmanıza yardımcı olur. C vitamini açısından yüksek bir diyet yemek, cildinizin UV hasarından iyileşmesine ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olabilir (19 ).

 

Başka bir kayısı besini olan beta karoten güneş yanıklarına karşı koruma sağlayabilir. 10 haftalık bir çalışmada, beta karoten takviyesi güneş yanığı riskini % 20 azalttı (20 ).

 

Yine de güneş kremi kullanmalısın, kayısı yemek ek koruma sağlayabilir.

 

Özet: Kayısı, güneş ışığı, kirlilik ve sigara dumanından kaynaklanan çevresel hasara karşı koruyan antioksidanlar bakımından doğal olarak yüksektir. Bu bileşikler kırışıklık ve güneş yanığı riskinizi azaltarak cildinize fayda sağlayabilir.


5. Bağırsak Sağlığını Geliştirebilir

 

Kayısı bağırsaklara iyi gelir mi? Kayısı bağırsak sağlığını geliştirebilir.

 

Bir fincan (165 gram) dilimlenmiş kayısı, erkekler ve kadınlar için DV'nin sırasıyla % 8.6 ve % 13.2'si olan 3.3 gram lif sağlar ( 1 ).

 

Kayısı hem çözünür hem de çözünmez lif içerir. Çözünür tür suda çözünür ve polisakkaritler adı verilen pektin, diş etleri ve uzun şeker zincirlerini içerirken çözünmez tür suda çözülmez ve selüloz, hemiselüloz ve lignin içerir (21 ).

 

Kayısı özellikle sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyelerini korumak için önemli olan çözünür lif bakımından yüksektir (21 , 22 ).

 

Ayrıca lif, yiyeceklerin sindirim sisteminizdeki hareketini geciktirir ve faydalı bağırsak bakterilerinizi besler. Daha sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu daha düşük bir obezite riski ile bağlantılıdır (23 ).

 

Tek bir kayısı (35 gram) sadece 0.7 gram lif bulundururken, bir oturuşta birkaç tane yemek kolaydır ( 1 ).

 

Özet: Kayısı sağlıklı bağırsak bakterilerinizi besleyen ve sindirim sağlığını artırabilen iyi bir çözünür lif kaynağıdır.

 

6. Yüksek Potasyum

 

Kayısı, aynı zamanda elektrolit görevi gören bir mineral olan potasyum bakımından zengindir. Vücudunuzda sinir sinyalleri göndermekten, kas kasılmalarını ve sıvı dengesini düzenlemekten sorumludur ( 24 ,25 ).

 

Kayısının potasyum değeri, kayısı potasyum miktarı, iki kayısı (70 gram) DV'nin % 4'ü olan bu mineralin 181 mg'ını sağlar.

 

Potasyum sıvı dengesini korumak için sodyum ile yakından çalıştığından, yeterli alım şişkinliği önlemeye ve sağlıklı tansiyonu korumaya yardımcı olabilir ( 24 ).

 

33 çalışmanın bir analizi, potasyum açısından zengin bir diyetin kan basıncını önemli ölçüde azalttığını ve % 24 daha düşük inme riski ile sonuçlandığını buldu (26 ).

 

Özet: Potasyum sinir sinyallerine, kas kasılmalarına ve sıvı dengesine yardımcı olur. Kayısı gibi potasyum açısından zengin yiyecekler yemek, yüksek tansiyonu önlemeye ve inme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

 

7. Susuzluğu Önler

 

Çoğu meyve gibi, kayısı da doğal olarak yüksektir. Bu da kan basıncını, vücut sıcaklığını, eklem sağlığını ve kalp atış hızını düzenlemeye yardımcı olabilir ( 27 ,28 , 29 ).

 

Bir bardak (165 gram) dilimlenmiş, taze kayısı neredeyse 2/3 bardak (142 ml) su sağlar ( 1 ).

 

Çoğu insan yeterince su içmediğinden, taze meyve yemek günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

 

Susuz kalırsanız, kan hacminiz düşer ve kalbinizi kan pompalamak için daha fazla çalışmaya zorlar. Ayrıca, su içmek kanınızın vücudunuzdaki atık ürünleri ve besin maddelerini dolaştırmasını sağlar (27 ,30 ).

 

Dahası, kayısı yemek, egzersizden sonra hem su hem de elektrolit kaybını yenilemenin kolay bir yolu olabilir. Çünkü bu meyve iyi miktarda su ve potasyum sunar ( 1 , 27 ,30 ).

 

Özet: Kayısının doğal olarak su oranı yüksektir, bu da vücudunuzun su ihtiyacını gidermek için önemlidir. Uygun hidrasyon, kan basıncı ve kalp atış hızı dahil olmak üzere sağlığın çeşitli yönleri için hayati önem taşır.

 

8. Karaciğerinizi Koruyabilir

 

Bazı veriler kayısıların karaciğerinizi oksidatif strese karşı koruyabileceğini göstermektedir (31 , 32 ).

 

İki hayvan çalışmasında, alkol ve kayısı ile beslenen sıçanlarda, alkol verilen sıçanlardan daha az karaciğer enzimi ve iltihap belirteçleri vardı, ancak kayısı verilen şıçanlarda hiç yoktu (31 , 32 ).

 

Bu araştırma, kayısıların doğal olarak yüksek antioksidan içerikleri nedeniyle karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Bununla birlikte, bu meyvenin insanlarda aynı yararı sağlayıp sağlamadığını bilmek zor. Daha fazla araştırma gereklidir.

 

Özet: İki sıçan çalışmasında, kayısıların karaciğeri alkol alımından kaynaklanan oksidatif stresten koruduğu bulunmuştur. Ancak, insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.


9. Diyetinize Eklemesi Kolay

 

Kayısı nasıl yenir? Kayısı nasıl yenmeli? Kayısı nasıl tüketilmeli? Hem taze hem de kuru kayısı, hızlı, lezzetli bir atıştırmalık veya favori yemeğinize kolay bir ekleme yapar. Bunları diyetinize çeşitli şekillerde ekleyebilirsiniz, örneğin:

 

 • kuru yemiş karışımına veya granola karıştırılır
 • atıştırmalık olarak taze yenir
 • dilimlenmiş ve yoğurt veya salataya eklenmiş
 • reçel, konserve de kullanılır
 • turta, kek ve hamur işleri gibi tatlılara eklenir
 • Tatlı olduklarından, kayısı çoğu tarifte şeftali veya erik yerine kullanılabilir.

 

Özet: Hem taze hem de kuru kayısı yaygın olarak bulunur. Onları kendi başlarına yiyebilir veya en sevdiğiniz yemeklere veya tatlılara ekleyebilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kayısı, vitamin, lif ve antioksidanlarla dolu lezzetli bir meyvedir. Gelişmiş göz, cilt ve bağırsak sağlığı da dahil olmak üzere birçok faydaları vardır.

 

Taze veya kurutulmuş kayısıların yoğurt, salata ve ana yemeklere eklenmesi kolaydır.

 

Şeftali ve erik yemeye alışkınsanız, kayısılar rutininizi değiştirmek için harika bir yol olabilir.


Sağlıklı ve dengeli beslenme listesine, bunun akabinde zayıflamaya daha profesyonel bir adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler