Kaygan Karaağaç Kabuğu Nedir?

Kaygan Karaağaç Kabuğu Nedir?
Kaygan karaağaç kabuğu Amerikan Devrimi sırasında ateşli silah yaralarını iyileştirmek için Amerikan askerleri tarafından toplanırdı.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kaygan Karaağaç Kabuğu Nedir? Kaygan Karaağaç Nedir?

 

Kaygan karaağaç veya Ulmus rubra, orta ve doğu Amerika Birleşik Devletleri ve Ontario, Kanada'ya özgü bir ağaçtır.

 

Ağaç koyu kahverengiden kırmızımsı kahverengiye kadar olan kabuğuyla bilinir ve 1.8 m - 2.4 m yüksekliğe ulaşabilir. Kaygan karaağaç kabuğu ne işe yarar? Yerli Amerikalılar ince, kırmızı iç kabuğunu ince dallardan soyar, onu ateş, yaralar ve boğaz ağrısı gibi birçok yaygın rahatsızlığın tedavisi olarak kullanır.

 

Kabuğun suyla karıştırıldığında, dokunduğu her şeyi iyileştirici ve yatıştırıcı olan, müsilaj olarak bilinen yapışkan bir malzeme oluşturduğunu keşfettiler. Yerli Amerikalılar ayrıca etin bozulmasını önlemek için kaygan karaağaçların iç kabuğunu etlerinin etrafına sararlardı.

 

Kaygan karaağaç kabuğu daha sonra Amerikan Devrimi sırasında ateşli silah yaralarını iyileştirmek için Amerikan askerleri tarafından toplandı.

 

Kaygan karaağaç, kızıl karaağaç veya Kızılderili karaağaç olarak da adlandırılır. İç kabuk, tedavi amaçlı kullanılan tek parçadır.

 

Karaağaç Ne İçin Kullanılır?

 

Kaygan karaağaç faydaları, bir dizi semptomu yatıştırmak için kullanılabilir.

 

1. İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları

 

Kara agac kabuğu yatıştırıcıdır. Bu, mide ve bağırsakların iç yüzeyini yatıştırdığı ve tahrişi azalttığı anlamına gelir. Rahatsız edici maddeler bazen mukoprotektif ajanlar olarak adlandırılır.

 

Son araştırmalar, kara ağaç kabuğunun Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları ile ilişkili semptomların tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Küçük bir klinik çalışma, kaygan karaağaç içeren bir karışımın kabızlığın baskın IBS'si olan hastalarda bağırsak hareketlerini artırdığını bulmuştur; bununla birlikte, ağaç kabuğu bir bileşen karışımının parçasıydı ve bugüne kadar yapılan hiçbir çalışma bu bulguları desteklemedi. Başka bir çalışma, kaygan karaağaçın Crohn hastalığı olan kişilerde antioksidan etkisi olduğunu buldu.

 

Bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

"Zayıflamak için elimden geleni yapıyorum ancak mide - bağırsak sorunlarım yüzünden standart diyetlere uyamıyorum." diyorsanız eğer hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için, zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


2. Öksürük ve Boğaz Ağrısını Yatıştırmak

 

Müsilaj nedir? Kaygan karaağaç, insan sindirim sistemi tarafından parçalanamayan yapışkan bir şeker karışımı olan müsilaj içerir. Müsilaj boğazı kaplar, bu nedenle kaygan karaağaçların birçok boğaz pastili markasında ticari olarak bulunması şaşırtıcı değildir.

 

Kaygan karaağaç bir öksürük kesici olduğuna inanılır, yani öksürükler ve bronşit veya astım gibi diğer üst solunum yolu rahatsızlıklarının semptomları için harikadır. Yine bu iddiaları destekleyen veya çürüten hiçbir çalışma yok.

 

Larenjit veya boğaz iltihabı ve ses sorunları olan kişilerde kabuk kullanımını inceleyen bir çalışma, bazı potansiyel yatıştırıcı etkileri de göstermiştir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

3. İdrar Yolunun Tahrişi

 

Kaygan karaağaç bazen interstisyel sistit (ağrılı mesane sendromu) gibi açıklanamayan idrar yolu iltihabı yaşayan kişilere tavsiye edilir. Kaygan karaağaç tozunun idrar yolunun iç yüzeyini yatıştırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle, ağrılı rahatsız edici semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Yine, bu iddiaları desteklemek veya çürütmek için çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Hafif bir idrar söktürücü olarak aynı zamanda idrar akışını artırmaya ve vücuttan atıkları gidermeye yardımcı olur.

 

4. Mide Ekşimesi ve GERD

 

Kaygan karaağaç, asit reflü olarak da bilinen ara sıra mide ekşimesi tedavisinde yardımcı olabilir. Ayrıca gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) için bitkisel bir çare olarak kabul edilir.

 

GERD nedir? GERD ne demek? GERD, mide asidinin özofagusa geri akması ve astarı tahriş etmesi durumunda ortaya çıkan kronik bir hastalıktır.

 

Kaygan karaağaçtaki müsilaj yemek borusunu kaplar ve mide asidi yemek borusundan yukarı aktığında oluşan tahriş ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

 

Mide ekşimesi veya GERD yaşarsanız, doktorunuza danışın. Bir bardak su ile 1-2 yemek kaşığı kaygan karaağaç karışımını denemenizi ve doğal bir çare olarak yemekten sonra içmenizi kabul edebilir."

 

"Mide problemlerim nedeniyle standart diyetlere uyum sağlayamıyorum, artık kilo vermek istiyorum." diyorsanız eğer online diyeisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz. DiyetAsistan kullananların yaptığı gibi aklnızdaki soruları DiyetAsistan instagram veya whatsapp hattı üzerinden diyetisyenlerimize ulaştırabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


Kaygan Karaağaç Kabuğu Nasıl Kullanılır?

 

İç kabuk kurutulur ve toz haline getirilir. Aşağıdaki formlarda mevcuttur.

 

  • pastiller
  • tabletler
  • çay ve ekstrakt yapmak için ince toz
  • lapa yapmak için kaba toz

 

Karaağaç çayı, çay için, kabaca 2 yemek kaşığı tozun üzerine 2 bardak kaynar su dökün ve birkaç dakika demleyin. Kümes yapmak için (cilde uygulamak için), kurs tozunu kaynar suyla karıştırın ve soğumaya bırakın. Kümes otunu etkilenen bölgeye uygulayın.

 

Denemeden önce ürün etiketlerini okuduğunuzdan ve doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

 

Kaygan Karaağaç Kabuğu Güvenli Mi?

 

Kaygan karaağaç, boğaz ağrılarını ve mukus zarlarını yatıştırmak için bir yatıştırıcı olarak reçetesiz kullanım için onaylanmıştır. Bununla birlikte, kaygan karaağaç kabuğunun güvenliğini ve etkinliğini test etmek için bugüne kadar yapılmış çok az klinik çalışma yapılmıştır.

 

Kaygan karaağaç kabuğunun tamamen güvenli ve toksik olup olmadığını belirlemek için yeterli bilgi bulunmamakla birlikte, henüz herhangi bir toksisite veya yan etki bildirilmemiştir. Bununla birlikte, kaygan karaağaç bir müsilaj olduğundan, vücudunuzun ne kadar ilacı emebileceğini potansiyel olarak azaltabilir ve etkinliğini azaltabilir.

 

Güvende olmak için, başka bir ilaç aldıktan en az bir saat sonra kaygan karaağaç kabuğu alın. Tüm diyet takviyelerinde olduğu gibi, kullanmadan önce doktorunuza danışın.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler