Kara Mantar Nedir? Kara Mantar Faydaları Nelerdir?

Kara Mantar Nedir? Kara Mantar Faydaları Nelerdir?
Kara mantar, Çin mutfağında popüler bir bileşen olan yenilebilir bir mantardır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kara mantar (Auricularia polytricha), koyu, kulağa benzeyen şekli göz önüne alındığında ağaç kulağı veya bulut kulağı mantarı olarak da bilinen, yenilebilir bir yabani mantardır.

 

Ağırlıklı olarak Çin'de bulunurken, Pasifik Adaları, Nijerya, Havai ve Hindistan gibi tropikal iklimlerde de büyür. 

 

Çoğunlukla Çin'de bulunurken, Pasifik Adaları, Nijerya, Hawaii ve Hindistan gibi tropikal iklimlerde de büyür. Doğada ağaç gövdelerinde ve düşen kütüklerde yetişir, ancak aynı zamanda yetiştirilebilir ( 1 ).

 

Jöle kıvamı ile bilinen siyah mantar, çeşitli Asya yemeklerinde popüler bir mutfak malzemesidir. Aynı şekilde, geleneksel Çin tıbbında da yüzlerce yıldır kullanılmaktadır ( 2 ).

 

Bu makale, kara mantarların kullanımlarını, besin içeriğini, yararlarını ve onları kullanırken almanız gereken önlemleri gözden geçirmektedir.

 

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)


Kara Mantar Nasıl Kullanılır?


Kara mantar genellikle kurutulmuş halde satılır. Yemeden önce, en az 1 saat boyunca ılık suda bekletilmelidir.

 

Islanırken mantarların boyutu 3-4 kat genişler. Küçük miktarlar da çok işe yarayabileceğinden, yemek pişirirken bunu aklınızda bulundurun.

 

Kara mantar birkaç isim altında pazarlanırken, teknik olarak botanik kuzeni olan orman kulak mantarından (Auricularia auricula-judae) farklıdır. Bununla birlikte, bu mantarlar benzer besin içeriklerine ve mutfak kullanımlarına sahiptir, bazen birbirlerinin yerine geçmektedir (1).

 

Kara mantar, Malezya, Çin ve Maori mutfağında popüler bir maddedir.

 

Odun kulak mantarından biraz daha iri olup çorbalarda sıklıkla kullanılır. Oldukça nötr bir tada sahip olduğu için Kanton tatlılarına bile eklenir. Tofu gibi, eklendiği yemeğin lezzetlerini kendi içine emer.

 

19. yüzyıldan beri, kara mantar geleneksel Çin tıbbında sarılık ve boğaz ağrıları gibi çeşitli durumların semptomlarını hafifletmek için kullanılmıştır ( 2 ).

 

Özet: Kara mantar tadı bakımından oldukça nötrdür ve birçok çeşide bürünebilir. Düzenli olarak çorbalara eklendiği Asya'da oldukça popülerdir ve uzun süredir geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır.

 

Kara Mantar Beslenme İçeriği

 

Çeyrek fincan (7 gram) kurutulmuş kara mantar sağlar ( 3 ):

 

  • Kalori: 20
  • Karbonhidrat: 5 gram
  • Protein: 1 gramdan az
  • Yağ: 0 gram
  • Lif: 5 gram
  • Sodyum: 2 mg
  • Kolesterol: 0 gram

 

Gördüğünüz gibi, bu mantarın yağ ve kalorisi düşüktür, ancak özellikle lif bakımından yüksektir ( 3 ).

 

Aynı porsiyon büyüklüğü az miktarda potasyum, kalsiyum, fosfor, folat ve magnezyum sunar. Bu vitamin ve mineraller kalp, beyin ve kemik sağlığı için hayati öneme sahiptir ( 3 ,4 , 5 , 6 ).

 

Özet: Kara mantar, özellikle yağ bakımından düşük, lif açısından yüksek ve birçok temel vitamin ve mineral ile yüklüdür.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)


Kara Mantarın Potansiyel Yararları

 

Geleneksel Çin tıbbında kara mantarın çoklu kullanımına rağmen, bununla ilgili bilimsel araştırmalar halen başlangıç ​​aşamasındadır.

 

Yine de, bu mantar potansiyel bağışıklık artırıcı ve antimikrobiyal özellikleriyle dikkat çekmiştir (7 , 8 ).

 

İnsan araştırmalarının sınırlı olduğunu ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu unutmayın.

 

Güçlü Antioksidanlar İçerir

 

Auricularia türleri de dahil olmak üzere mantarlar antioksidanlarda genellikle yüksektir.

 

Bu faydalı bitki bileşikleri, vücudunuzdaki iltihaplanma ve çeşitli hastalıklarla bağlantılı oksidatif stres ile mücadeleye yardımcı olur (9 , 10 ).

 

Dahası, mantarlar genellikle güçlü polifenol antioksidanları içerir. Polifenollerde yüksek bir diyet, kalp hastalığı da dahil olmak üzere, daha düşük bir kanser riski ve kronik durumlar ile ilişkilidir (9, 10 , 11 , 12 , 13 , 14 ).

 

Bağırsak ve Bağışıklık Sağlığını Artırabilir


Diğer çeşitli mantarlara benzer şekilde, kara mantar prebiyotiklere sahiptir - esas olarak beta glukan formundadır ( 15 ,16 , 17 ).

 

Prebiyotikler, bağırsak mikrobiyomunuzu veya bağırsaklarınızdaki dost bakterileri besleyen bir tür liftir. Bunlar sindirim sağlığını teşvik eder ve bağırsak düzenini korur ( 15 ,16 , 17 ).

 

İlginç bir şekilde, bağırsak mikrobiyomu bağışıklık sağlığı ile yakından bağlantılıdır. Kara mantardakine benzer prebiyotiklerin, aksi takdirde sizi hasta edebilecek zararlı patojenlere karşı bağışıklık tepkinizi artırdığı düşünülmektedir. (16 ).

 

Kolesterolünüzü Düşürebilir

 

Mantardaki polifenoller LDL (kötü) kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir (18 ).

 

Sırasıyla, düşük LDL kolesterol kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

 

Odun kulağı mantarı verilen tavşanlarda yapılan bir çalışmada, hem total hem de LDL (kötü) kolesterolün önemli ölçüde azaldığı bulundu (19 ).

 

Yine de araştırmacılar, mantarların bu etkiyi tam olarak nasıl uyguladığından emin değillerdi ve odun kulaklarında yapılan tek bir hayvan araştırması, kara mantar yiyen insanlar için geçerli olmayabilir.

 

Beyin Sağlığını Artırabilir

 

Mantarların sağlıklı beyin fonksiyonlarını koruduğu düşünülmektedir (17 , 20 ).

 

Bir test tüpü çalışması, orman kulağı mantarlarının ve diğer mantarların, beta amiloid proteinleri salgılayan bir enzim olan beta sekretaz aktivitesini inhibe ettiğini gösterdi (21 ).

 

Bu proteinler beyine toksiktir ve Alzheimer gibi dejeneratif hastalıklara bağlanmıştır (21 ).

 

Bu bulgular umut verici olmakla birlikte, insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

Karaciğerinizi Koruyabilir

 

Kara mantar karaciğerinizi bazı maddelerin zararlarından koruyabilir.

 

Bir fare çalışmasında, su ve toz haline getirilmiş siyah mantar çözeltisi, karaciğeri, genellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde Tylenol olarak pazarlanan aşırı dozda asetaminofenin neden olduğu hasardan korumaya yardımcı oldu (22 ).

 

Araştırmacılar bu etkiyi mantarın güçlü antioksidan özelliklerine bağladılar (22 ).

 

Özet: Kara mantar, güçlü antioksidanlar ve bağırsak sağlığı için sağlıklı prebiyotikler sunar. Kolesterolü düşürmeye ve karaciğerinizi ve beyninizi korumaya yardımcı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kara Mantar Kullanırken Alınması Gereken Önlemler


Ticari tedarikçilerden satın alınan kara mantarların yan etkileri azdır.

 

Çoğu kara mantar kurutulmuş olarak satıldığı için, yoğunluğu ve kırılganlığı nedeniyle kullanımdan önce her zaman ıslatılması önemlidir.

 

Ayrıca, bakterileri öldürmek ve kalıntıları gidermek için her zaman iyice pişirilmelidir. Araştırmalar, kaynamanın antioksidan aktivitesini bile artırabileceğini göstermektedir (23 , 24).

 

Bununla birlikte, kara mantar arama, yanlış tanımlama veya kontaminasyon riski nedeniyle genellikle önerilmez. Yabani mantarlar sadece kirletici maddeleri çevrelerinden emmekle kalmaz. Aynı zamanda yanlış mantarları yemek zehirli ve hatta ölümcül olabilir.

 

Bunun yerine, bu eşsiz mantarı bu konuda uzman yerel marketlerde veya online olarak aramalısınız.

 

Özet: Kara mantarlar yan etkilerle ilişkili olmamakla birlikte, potansiyel olarak zararlı bakterileri yok etmek için yemeden önce mutlaka ıslatın ve iyice pişirin. Aramaktan ziyade kurutulmuş ürünü satın almak en iyisidir.

Uzun Lafın Kısası

 

Kara mantar, Çin mutfağında popüler bir bileşen olan yenilebilir bir mantardır.

 

Genellikle bulut kulağı veya ağaç kulağı mantarı gibi çeşitli isimler altında kuru olarak satılır. Tüketmeden önce ıslatılmalı ve iyice pişirilmelidir.

 

Ortaya çıkan araştırmalar kara mantarın karaciğerinizi korumak, kolesterolü düşürmek ve bağırsak sağlığını artırmak gibi birçok fayda sunduğunu göstermektedir. Aynı zamanda lif ve antioksidanlarla doludur.

 

Bu mantar geleneksel Çin tıbbında da kullanılsa da, etkilerini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler