Kan Şekeri Değerlerini Sağlıklı Düzeylerde Tutma İpuçları

Kan Şekeri Değerlerini Sağlıklı Düzeylerde Tutma İpuçları
Kan şekerinin ani yükselmelerini önlemek ve olası hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürmek için yapmanız gereken 12 basit şeyi sizin için bir araya getirdik.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz bizde bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Kan şekeri yüksek karbonhidratlı yiyecekler tüketildikten sonra yükselir ve yemekten sonra keskin bir şekilde düşer.

 

Kısa vadede, uyuşukluk ve açlığa neden olabilirler. Zamanla vücudunuz kan şekerini etkili bir şekilde düşürmeyebilir bu da tip 2 diyabete yol açabilir.

 

Diyabet artan bir sağlık sorunudur. Aslında, 29 milyon Amerikalı diyabet hastası ve %25’i durumun farkında bile değil (1)

 

Kan şekeri ani hareketleri  kan damarlarınızın sertleşmesine ve daralmasına neden olabilir, bu da kalp krizine veya felce neden olabilir.

 

Bu makale, kan şekeri artışını önlemek için yapabileceğiniz 12 basit şeyi gözden geçiriyor.

 

1. Daha Az Karbonhidrat Tüketin

 

Karbonhidratlar kan şekerinin yükselmesine neden olan şeydir.

 

Karbonhidrat yediğinizde basit şekerler haline gelir. Bu şekerler daha sonra kan dolaşımına girer.

 

Kan şekeri seviyeleriniz yükseldikçe, pankreasınız, hücrelerinizi kandan şekeri emmeye zorlayan insülin adı verilen bir hormon salgılar. Bu, kan şekeri seviyelerinizin düşmesine neden olur.

 

Birçok çalışma, düşük karbonhidrat diyeti uygulamanın kan şekeri artışını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir(2, 3, 4, 5).

 

Düşük karbonhidratlı diyetler ayrıca kan şekeri artışını azaltabilir, kilo kaybına yardımcı olma avantajına da sahiptir (6, 7, 8, 9 ).

 

Özet: Düşük karbonhidrat diyeti kan şekeri artışını önlemeye ve kilo kaybına yardımcı olabilir. Karbonhidrat sayımı da yardımcı olabilir.

 

2. Daha Az Rafine Karbonhidrat Tüketin

 

Rafine edilmiş karbonhidratlar, aksi halde işlenmiş karbonhidratlar olarak bilinir, şekerler veya rafine tanelerdir.

 

Bazı yaygın rafine karbonhidrat kaynakları sofra şekeri, beyaz ekmek, beyaz pirinç, soda, şeker, kahvaltı gevrekleri ve tatlılardır.

 

Rafine edilmiş karbonhidratlar hemen hemen bütün besinlerden, vitaminlerden, minerallerden ve liflerden arındırılmıştır.

 

Rafine karbonhidratların yüksek glisemik indeksleri olduğu söylenir. Çünkü vücut tarafından çok kolay ve hızlı bir şekilde sindirilirler. Bu kan şekeri artışına yol açar.

 

91.000'den fazla kadının yaptığı geniş bir gözlemsel çalışma, yüksek glisemik indeksli karbonhidratlarda yüksek bir diyetin tip 2 diyabetin artması ile ilişkili olduğunu buldu (10).

 

Yüksek glisemik indeksli yiyecekleri yedikten sonra yaşayabileceğiniz kan şekerindeki ani yükselme ve ardından gelen düşüş açlığı da artırabilir ve aşırı yeme ve kilo alımına neden olabilir (11).

 

Karbonhidratların glisemik indeksi değişkendir. Birkaç faktöre bağlıdır, ne yediğiniz ve karbonhidratların nasıl pişirildiği veya nasıl hazırlandığı gibi bir çok şeyden etkilenir.

 

Genel olarak, tam tahıllı gıdalar, meyvelerin, nişastalı olmayan sebzelerin ve baklagillerin çoğunda olduğu gibi düşük glisemik indekse sahiptir.

 

Özet: Rafine karbonhidratların neredeyse hiçbir besin değeri yoktur. Tip 2 diyabet ve kilo alma riskini arttırır.

 

3. Şeker Tüketiminizi Azaltın

 

Ortalama bir Amerikalı günde 22 çay kaşığı (88 gram) ilave şeker tüketiyor. Bu yaklaşık 350 kalori anlamına gelir ( 12 ).

 

Bunların bir kısmı sofra şekeri olarak eklenirken, çoğu şeker, kurabiye ve soda gibi işlenmiş ve hazırlanmış yiyeceklerden gelir.

 

Sükroz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi ilave şekerlere ihtiyaç duymazsınız. Onlar aslında sadece boş kalorilerdir.

 

Vücudunuz bu basit şekerleri çok kolay parçalayarak, kan şekerinde neredeyse ani bir yükselmeye neden olur.

 

Araştırmalar, şeker tüketmenin insülin direncinin gelişmesi ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

 

Bu, hücrelerin insülin salınımına gerektiği gibi cevap veremediği ve vücudun kan şekerini etkili bir şekilde kontrol edememesiyle sonuçlandığı anlamına gelir (13, 14).

 

2016 yılında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ABD'de gıdaların etiketlenme şeklini değiştirdi. Yiyecekler artık içerdikleri ilave şeker miktarını gram olarak ve önerilen günlük maksimum alımın bir yüzdesi olarak göstermelidir.

 

Tamamen şekerden vazgeçmenin alternatif bir seçeneği, doğal şeker ile değiştirmektir .

 

Özet: Şeker etkili bir şekilde boş kaloridir. Hemen kan şekeri yükselmesine neden olur ve yüksek alım insülin direnci ile ilişkilendirilir.

 

4. Sağlıklı Bir Kiloda Kalmaya Özen Gösterin

 

Şu anda, ABD'deki üç yetişkinden ikisinin aşırı kilolu veya obez olduğu düşünülmektedir ( 15 ).

 

Fazla kilolu veya obez olmak vücudunuzun insülin kullanmasını ve kan şekeri seviyesini kontrol etmesini zorlaştırabilir.

 

Bu, kan şekeri artışına ve buna bağlı olarak tip 2 diyabet gelişme riskinin daha yüksek olmasına yol açabilir.

 

İşe yaradığı kesin yollar hala belirsiz, ancak şişmanlığı insülin direncine ve tip 2 diyabetin gelişimine bağlayan birçok kanıt var (16, 17, 18).

 

Diğer yandan kilo kaybının kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği gösterilmiştir.

Bir çalışmada, 35 obez kişi 12 hafta boyunca ortalama 6.6 kg kaybederken, günde 1.600 kalori diyetinde kaldı. Kan şekeri ortalama %14 düştü (19).

 

Diyabeti olmayan kişilerin başka bir çalışmasında kilo kaybının, tip 2 diyabet geliştirmesini %58 oranında azalttığı bulundu (20).

 

Özet: Fazla kilolu olmak, vücudunuzun kan şekeri seviyesini kontrol etmesini zorlaştırır. Biraz kilo vermek bile kan şekeri kontrolünüzü artırabilir.

 

5. Daha Fazla Egzersiz Yapın

 

Egzersiz, hücrelerinizin insülin hormonu, insüline duyarlılığını artırarak kan şekeri artışını kontrol etmenize yardımcı olur.

 

Egzersiz aynı zamanda kas hücrelerinin kandaki şekeri emmesine ve kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olmasına sağlar ( 21 ).

 

Hem yüksek yoğunluklu hem de orta yoğunluklu egzersizin kan şekeri artışını azalttığı bulunmuştur.

 

Bir çalışma, orta veya yüksek yoğunlukta egzersiz yapan 27 erişkinde kan şekeri kontrolünde benzer iyileşmeler tespit etti (22).

 

Aç karnına veya tok şekilde egzersiz yapıp yapmamanız kan şekeri kontrolünü etkileyebilir.

 

Bir çalışmada kahvaltıdan önce yapılan egzersizin kahvaltıdan sonra yapılan egzersizden daha etkili olduğu bulundu (23).

 

Artan egzersiz, ayrıca kan şekeri artışlarıyla mücadele etmek için kilo kaybına yardımcı olma avantajına da sahiptir.

 

Özet: Egzersiz insülin duyarlılığını arttırır ve hücreleri kandan şeker çıkarmak için uyarır.

 

6. Daha Fazla Lif Yiyin

 

Lif, bitki besinlerinin vücudunuzun sindiremediği parçalarından oluşur.

 

Genellikle iki gruba ayrılır: Çözünür ve çözünmez lif.

 

Özellikle çözünür lif, kan şekeri artışını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 

Sudaki erimiş karbonhidratların bağırsaktaki emilimini yavaşlatan jel benzeri bir madde oluşturur. Bu durum ani bir yükselme ve kan şekerinde düşme ile sonuçlanır (24, 25).

 

Lif ayrıca sizi tok hissetmenize neden olabilir, iştahınızı ve gıda tüketiminizi azaltır (26).

 

İyi çözünür lif kaynakları şunlardır:

 

  • Yulaf ezmesi
  • Fındık
  • Bakliyat
  • Elma, portakal ve yaban mersini gibi bazı meyveler
  • Birçok sebze

 

Özet: Lif, karbonhidrat emilimini ve kana şeker salınmasını yavaşlatabilir. Ayrıca iştah ve yiyecek tüketimini azaltabilir.

 

7. Daha Fazla Su İçmek

 

Yeterince su içmemek kan şekeri artışına neden olabilir.

 

Susuz kaldığınızda, vücudunuz vazopressin denilen bir hormon üretir. Bu, böbreklerinizi sıvı tutmaya ve vücudun idrarınızdaki fazla şekeri dışarı atmasını engellemeye teşvik eder.

 

Aynı zamanda karaciğeri kana daha fazla şeker salma yönünde yönlendirir (27, 28, 29).

 

3.615 kişilik bir çalışma, günde en az yaklaşık 1 litre su içenlerin, günde 473 ml veya daha az içenlere göre yüksek kan şekeri üretme ihtimalinin %21 daha az olduğunu tespit etmiştir (28).

 

İsveç'teki 4.742 kişi üzerinde yapılan uzun süreli bir çalışma, 12.6 yıldan fazla bir süre boyunca kandaki vasopressin artışının, insülin direncindeki ve tip 2 diyabetteki artışla bağlantılı olduğunu buldu (30).

 

Ne kadar su içmeniz gerektiği temel olarak kişinin kendisine bağlıdır.

 

Her zaman susadığınız zaman içtiğinizden emin olun ve sıcak havalarda veya egzersiz yaparken su tüketiminizi arttırın.

 

Şekerli su kan şekeri artışına neden olacağından şekerli meyve suyu veya gazlı içecekler yerine suyu tercih edin.

 

Özet: Vücudun susuz kalması kan şekeri kontrolünü olumsuz yönde etkiler. Zamanla insülin direncine ve tip 2 diyabete neden olabilir.

 

8. Diyetinize Sirke Ekleyin

 

Sirke, özellikle elma sirkesi, birçok sağlık yararına sahip olduğu bulunmuştur.

 

Kilo kaybı, kolesterol azalması, antibakteriyel özellikler ve kan şekeri kontrolü ile ilişkilendirilmiştir (31, 32, 33).

 

Çeşitli çalışmalar, sirke tüketmenin insülin tepkisini artırabileceğini ve kan şekeri artışını azaltabileceğini gösteriyor (31, 34, 35, 36, 37).

 

Bir çalışma, 50 gram karbonhidrat içeren bir yemeği yeni tüketen katılımcılarda sirkenin kan şekerini önemli ölçüde azalttığını buldu. Çalışma ayrıca sirkenin ne kadar güçlü olursa kan şekeri seviyesini düşürdüğünü tespit etti (31).

 

Bir başka çalışmada, katılımcılar karbonhidrat tükettikten sonra sirkenin kan şekeri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sirkenin insülin duyarlılığını %19 ile %34 arasında artırdığı tespit edildi (37).

 

Sirke ilavesi aynı zamanda, bir yiyeceğin glisemik indeksini düşürebilir ve bu da kan şekeri artışını azaltabilir.

 

Japonya'da yapılan bir araştırma, pirinç turşusu eklenmiş gıdaların yemeğin glisemik indeksini önemli ölçüde azalttığını buldu (38).

 

Özet: Sirkenin insülin tepkisini arttırdığı ve karbonhidrat ile alındığında kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

9. İhtiyacınız Olan Krom ve Magnezyumu Tüketin

 

Çalışmalar, hem krom hem de magnezyumun kan şekeri artışını kontrol etmede etkili olabileceğini göstermektedir.

 

Krom

 

Krom, vücudunuzun az miktarda ihtiyacınız olan bir mineraldir.

 

İnsülinin etkisini arttırdığı düşünülmektedir. Bu, hücreleri kandan şeker çekmeye teşvik ederek kan şekeri artışını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 

Küçük bir çalışmada, 13 sağlıklı erkeğe krom eklenmiş veya eklenmemiş 75 gram beyaz ekmek verdiğinde, yemekten sonra ekmekteki krom ilavesinin kan şekerinde yaklaşık %20'lik bir düşüşe yol açtığını keşfetti (39).

 

Bununla birlikte, krom ve kan şekeri kontrolü ile ilgili bulgular karışıktır. 15 çalışmanın bir analizini yapan bir paragraf sağlıklı insanlarda kromun kan şekeri kontrolü üzerine etkisi olmadığı sonucuna varmıştır (40).

 

Krom açısından zengin besin kaynakları arasında brokoli, yumurta sarısı, kabuklu deniz ürünleri, domates ve Brezilya fıstığı bulunur.

 

Magnezyum

 

Magnezyum , kan şekeri kontrolüyle ilişkilendirilen başka bir mineraldir.

 

48 kişilik bir çalışmada, yarısına yaşam tarzı tavsiyesiyle birlikte 600 mg'lık bir magnezyum takviyesi, diğer yarısına ise yaşam tarzı tavsiyesi verildi. Magnezyum takviyesi verilen grupta insülin duyarlılığı arttı (41).

 

Başka bir çalışmada, krom ve magnezyum ile takviye işleminin kan şekeri üzerindeki kombine etkileri araştırıldı. İki insülin duyarlılığının bir kombinasyonunun tek başına takviyeden daha fazla olduğunu bulmuşlardır (42).

 

Zengin besin kaynakları arasında ıspanak, badem, avokado, kaju fıstığı ve yer fıstığı bulunur.

 

Özet: Krom ve magnezyum insülin duyarlılığının artmasına yardımcı olabilir. Kanıtlar birlikte daha etkili olabileceğini göstermektedir.

 

10. Yaşamınıza Biraz Baharat Ekleyin

 

Tarçın ve çemen alternatif tıpta binlerce yıldır kullanılmaktadır. Her ikisi de kan şekeri kontrolüyle ilişkilendirilmiştir.

 

Tarçın

 

Kan şekeri kontrolünde tarçın kullanımı ile ilgili bilimsel kanıtlar karıştırılmıştır.

 

Sağlıklı insanlarda, tarçının karbonhidrat bazlı bir yemekten sonra insülin duyarlılığını arttırdığı ve kan şekeri artışını azalttığı gösterilmiştir (43, 44, 45, 46).

 

Bu çalışmalardan biri 14 sağlıklı kişinin takip edilmesi.

 

300 gram pirinç pudingi ile 6 gram tarçın yemenin, sadece pudingi yemeye kıyasla kan şekeri artışını önemli ölçüde azalttığı bulundu (45).

 

Ancak tarçın kan şekeri üzerinde etkisi olmadığını gösteren çalışmalar da var.

 

Bir inceleme, diyabetli toplam 577 kişide 10 yüksek kaliteli çalışmaya baktı. İnceleme, katılımcılar tarçın aldıktan sonra kan şekeri iğnelerinde anlamlı bir fark bulunmadığını tespit etti (47).

 

İki Tür Tarçın Vardır:

 

  • Sinameki: Cinnamomum ağaçlarının birkaç farklı türünden gelebilir. Bu, çoğu süpermarkette en yaygın olarak bulunan türdür.

  • Seylan: Özellikle Cinnamomum verum ağacından gelir. Daha pahalıdır, ancak daha fazla antioksidan içerebilir.

 

Cassia tarçın, kumarin adı verilen zararlı bir madde içerir.

 

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) vücut ağırlığının kilogramı başına (0.1 mg / kg) tolere edilebilir günlük kumarin alımını 0.045 mg olarak belirlemiştir. Bu, 75 kg bir kişi ( 48 ) için yarım çay kaşığı (1 gram) Cassia tarçını demektir.

 

Çemen Otu

 

Çemen otunun özelliklerinden biri de tohumların çözünür lif bakımından yüksek olmasıdır.

 

Bu, sindirim ve karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekeri sıçramalarının önlenmesine yardımcı olur.

 

Bununla birlikte, kan şekeri seviyelerinin sadece tohumlardan daha fazla fayda sağlayabileceği anlaşılmaktadır.

 

Bir çalışmada 20 sağlıklı insana yemeden önce suyla karıştırılmış çemen otu yaprağı verildi. Çalışma çemen oturarak yedikten sonra kan şekeri seviyesini plaseboya göre %13,4 oranında azalttığını buldu (49).

 

10 çalışmanın analizi çemenin yemekten iki saat sonra kan şekerini önemli ölçüde azalttığını buldu (50).

 

Çemen otu kan şekeri artışını azaltmaya yardımcı olabilir. Yiyeceklere eklenebilir, ancak oldukça güçlü bir tada sahiptir, bu nedenle bazı insanlar onu takviye olarak almayı tercih eder.

 

Özet: Hem tarçın hem de çemen oldukça güvenlidir. Karbonhidrat içeren bir yemekle  birlikte alırsanız, kan şekeriniz üzerinde faydalı etkileri olabilir.

 

11. Berberin Otunu Deneyin

 

Berberin, birkaç farklı bitkiden elde edilebilen bir kimyasaldır ( 51 ).

 

Geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Kullanımlarından bazıları kolesterol düşürme, kilo kaybı ve kan şekeri kontrolünü içerir (52, 53).

 

Berberin, karaciğer tarafından üretilen şeker miktarını azaltır ve insülin duyarlılığını arttırır. Tip 2 diyabet için kullanılan bazı ilaçlar kadar etkili olduğu bile keşfedilmiştir (54, 55, 56, 57).

 

Bir çalışma, üç ay boyunca berberin veya plasebo alan tip 2 diyabetli 116 kişiye baktı. Berberin bir yemekten sonra kan şekeri artışını %25 azalttı (58).

 

Bununla birlikte, başka bir çalışmada, berberinin, ishal, kabızlık ve gaz gibi bazı kişilerde yan etkilere neden olduğu bulundu (59).

 

Her ne kadar berberin oldukça güvenli gibi görünse de, herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, almadan önce doktorunuzla konuşun.

 

Özet: Berberinin minimal yan etkileri vardır ve yapılan araştırmalar, yedikten sonra kan şekeri artışını %25 azaltabileceğini göstermiştir.

 

12. Bu Yaşam Tarzı Faktörlerini Göz Önünde Bulundurun

 

Kan şekeri artışınızı gerçekten azaltmak istiyorsanız, kan şekerini etkileyebilecek bu yaşam tarzı faktörlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

 

Stres

 

Stres sağlığınızı çeşitli şekillerde olumsuz yönde etkileyerek baş ağrısına, kan basıncında artışa ve endişeye neden olabilir.

 

Ayrıca kan şekerini etkilediği gösterilmiştir. Stres seviyesi yükseldikçe, vücudunuz belirli hormonları serbest bırakır. Bunun etkisi, savaş ya da uçuş müdahalesi için depolanmış enerjiyi şeker formunda kan dolaşımınıza bırakmaktır ( 60 ).

 

241 İtalyan işçi ile yapılan bir çalışmada, işle ilgili stresin arttığı, kan şekeri seviyesindeki bir artışla doğrudan bağlantılı olduğunu buldu (61).

 

Strese aktif olarak yanıt vermenin, kan şekerinize fayda sağladığı da tespit edilmiştir. Hemşirelik öğrencilerinde yapılan bir çalışmada yoga egzersizlerinin bir yemekten sonra stresi ve kan şekeri yükselmelerini azalttığı bulundu (62).

 

Uyku

 

Hem çok az hem de çok fazla uyku, zayıf kan şekeri kontrolüyle ilişkilendirilmiştir.

 

Tip 2 diyabeti olan 4.870 erişkinde yapılan bir araştırma, en uzun veya en kısa süre uyuyanların en kötü kan şekeri kontrolüne sahip olduğunu buldu. En iyi kontrol, gece 6.5 ile 7.4 saat arasında uyuyanlarda bulundu (63).

 

Bir ya da iki kötü gecede bile kan şekeri seviyenizi etkileyebilir.

 

Dokuz sağlıklı insanın yaptığı bir çalışma insülin direncini ve kan şekeri seviyesinin arttığını çok az ya da sadece 4 saat boyunca uyuduğunu göstermiştir (64).

 

Uykuda, kalite miktar kadar önemlidir. Bir araştırma kan şekeri kontrolü açısından en derin uyku seviyesinin (NREM) en önemli olduğunu buldu (65).

 

Alkol

 

Alkollü içecekler genellikle çok fazla ilave şeker içerir. Bu özellikle porsiyon başına 30 gram şeker içerebilen karışık içecekler ve kokteyller için geçerlidir.

 

Alkollü içeceklerdeki şeker, kan şekeri artışına neden olur. Alkollü içeceklerin çoğu da az veya hiç besin değerine sahip değildir. Şeker ilave edildiğinde olduğu gibi etkili bir şekilde boş kalorilerdir.

 

Ayrıca, zaman içerisinde, ağır içme yüksek kan şekeri sağlayan ve sonunda tip 2 diyabete yol açabilen insülinin etkinliğini azaltabilir (66).

 

Özet: Kötü uyku, stres ve yüksek alkol alımı kan şekerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden diyet gibi yaşam tarzı müdahalelerini de dikkate almak önemlidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Düşük karbonhidrat, yüksek lifli diyete sadık kalmak ve ilave şekerlerden ve rafine tahıllardan kaçınmak gibi basit diyet değişiklikleri kan şekeri artışını önlemenize yardımcı olabilir.

 

Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı kilonuzu korumak ve bol miktarda su içmek kan şekerinizi kontrol etmenize yardımcı olmaktan başka sağlığınıza da fayda sağlayabilir.

 

Bununla birlikte, herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuzla konuşun.

 

Çoğu insan için, bu basit diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini yapmak, insülin direnci veya tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltmanın harika bir yoludur.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler