Kan Lekesi Olan Yumurta Yenir Mi?

Kan Lekesi Olan Yumurta Yenir Mi?
Kan lekeleri nadirdir, ancak hem marketten satın alınan hem de çiftlik yumurtalarında bulunabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kan lekesi olan yumurta yenirmi? Mükemmel görünümlü bir yumurtayı kırmak sadece çirkin bir kan lekesi bulmak için endişe verici olabilir.

 

Birçok kişi bu kan lekeli yumurtaların yemek için güvenli olmadığını varsayar.

 

Bu yumurta kan lekesi varsayımı kahvaltınızı mahvetmekle kalmaz, aynı zamanda kan lekeleri olan yumurtaları atmak da gıda israfına katkıda bulunabilir.

 

Bu makalede, yumurtalarda kan lekelerinin neden oluştuğu ve yemek için güvenli olup olmadıkları açıklanmaktadır.

 

Kilo vermem durdu, kilo vermek istiyorum diyorsanız eğer zayıflama kürlerini bir kenara bırakıp sağlıklı ve dengeli beslenme biçimi oluşturmaya çalışabilirsiniz. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında).

 

Neden Bazı Yumurtalarda Kan Lekeleri Var?

 


Kan lekeleri, bazen yumurta sarısı yüzeyinde bulunan kan damlacıklarıdır.

 

Yumurta üreticileri onları bir kusur olarak görse de bazı tavuklarda yumurta bırakma döngüsü sırasında kan lekeleri doğal olarak oluşur.

 

Popüler inanışın aksine, bir yumurtanın döllendiğini göstermezler.

 

Kan lekeleri, tavukların yumurtalıklarındaki küçük kan damarlarının parçalanmasının veya yumurtaların yumurtalıklardan dış dünyaya geçtiği tüpün, yumurta kanalının sonucudur (1 ).

 

Bir tavuk yumurtalığı küçük kan damarlarıyla doludur ve bazen yumurta yumurtlama sürecinde kırılır.

 

Leke yumurta sarısına bağlandığında, yumurtalık folikülden serbest bırakıldığında büyük olasılıkla yumurtalıkta kanama meydana gelmiştir.

 

Folikül, birkaç kan damarı içeren sıvı dolu bir kesedir. Yumurta yumurtlama işlemi sırasında patlar veya herhangi bir kan damarı yırtılırsa, yumurta sarısında kan birikebilir.

 

Kan lekeleri ayrıca yumurta akında oluşabilir, yani yumurta yumurta kanalına bırakıldıktan sonra kanama meydana gelir.

 

Yumurta sarısında ve beyazında bulunan başka bir nokta da et lekeleridir. Kan lekelerinden farklı olarak, et lekeleri yumurta akında kahverengi, kırmızı veya beyaz tortular şeklinde görülür.

 

Et lekeleri en yaygın olarak yumurta akında bulunur ve tipik olarak yumurta kanalından geçerken yumurta tarafından alınan doku parçalarından oluşur.

 

Özet: Kan lekeleri genellikle yumurta sarısında bulunur ve tavuğun yumurtalıklarındaki veya yumurta kanalındaki yırtılmış kan damarları nedeniyle oluşur. Öte yandan, et lekeleri tipik olarak yumurta akında bulunur ve doku parçalarından oluşur.

 

Yumurtada Kan Lekeleri Yaygın Mı?

 

Sarısı kan lekesi olan bir yumurta bulmak oldukça nadirdir.

 

Aslında, ticari fabrikalarda tüm yumurtalarda kan ve et lekelerinin sıklığı % 1'den azdır (2 ).

 

Yumurta rengi kan lekelerinin oluşumunda bir faktördür.

 

Bu lekelerin görülme sıklığı, kahverengi yumurta bırakan tavuklarda % 18, beyaz yumurtalarda sadece %0.5'dir (2 ).

 

Buna ek olarak, yumurta bırakma döngüsünün sonunda yaşlı tavuklar ve henüz yeni yumurta bırakmaya başlayan genç tavuklar, daha fazla kan lekeleri içeren yumurta bırakma eğilimindedir.

 

Kötü beslenme - A vitamini ve D vitamini eksikliği dahil - ve stres de şansı artırabilir.

 

Yumurta Üreticileri Bu Noktaları Nasıl Tespit Eder?

 

 

Üreticiler, kan lekeli yumurtaların tüketicilere satılmamasını sağlamak için büyük çaba sarf ediyorlar.

 

Ticari olarak satılan yumurtalar, yumurtadaki kusurları tespit etmek için parlak bir ışık kaynağı kullanan bir yöntem olan “ışığa tutma” adı verilen bir süreçten geçer.

 

Işığa tutma işlemi sırasında, kusurlar bulunursa yumurta atılır.

 

Bununla birlikte, kan ve et lekesi olan bazı yumurtalar, ışığa tutma sürecinden fark edilmeden geçebilmektedir.

 

Dahası, kahverengi yumurtalardaki kan lekelerini, kabuk daha koyu bir renk olduğu için bu işlemi kullanarak tespit etmek daha zordur. Sonuç olarak, kan lekeleri olan kahverengi yumurtaların ışıktan geçme sürecinden geçme olasılığı daha yüksektir.

 

Çiftlik yumurta tüketen insanlar, yerel çiftliklerden veya arka bahçe tavuklarından gelen yumurtalar genellikle bir ışıktan geçme sürecinden geçmediği için ticari olarak üretilen yumurta tüketenlerden daha fazla kan lekesi bulabilirler.

 

Özet: Kahverengi yumurtalarda kan lekeleri beyazlardan daha yaygındır. Ticari olarak üretilen yumurtalar, kusurları tespit etmek için bir ışıktan geçirme sürecinden geçer.

 

Kan Lekesi Olan Yumurta Yenir Mi?

 

Yumurta içinde kan pıhtısı, kan lekeleri olan yumurta yemek konusunda endişelenmeniz anlaşılabilir.

 

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) ve Yumurta Güvenliği Kurulu gibi kurumlara göre, kan lekeleri olan yumurtalar, yumurta düzgün piştiği sürece güvenlidir ( 3 ).

 

Çiğ veya az pişmiş yumurta tüketmek, ister kan lekeleri olsun ya da olmasın, salmonelloz riskini artırır - ishal, ateş ve karın kramplarına yol açabilecek Salmonella bakterileriyle ilişkili enfeksiyon (4 ).

 

Ayrıca, pembe, yeşil veya kırmızı renkli beyazlara sahip yumurtaların bozulmaya neden olan ve atılması gereken bakteriler içerebileceğini unutmayın ( 5 ).

 

Zayıflamak için hızlı kilo verme yöntemlerini denedim ancak ideal kiloma ulaşmam ancak hayalden ibaret diyorsanız eğer hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için online diyetisyenlerin hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz. Aklınızdaki tüm sorular için instagram ve whatsapp üzerinden diyetisyenlerimizle iletişime geçebilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

 

Yumurtada Kan Lekesi Bulursanız Ne Yapmalı?

 

Yumurta sarısında kan olması, bir yumurtayı açıp bir kan lekesi bulursanız, durumu ele almanın birkaç yolu vardır.

 

İştahınızı kaybetmenize neden olmadıysa, pişirirken yumurtanın geri kalanına karıştırın.

 

Kan lekesini tüketmekte rahat hissetmiyorsanız, bir bıçak alın ve yemeğinizi hazırlamadan önce yumurta sarısından çıkarın.

 

Aynı yöntemler et lekeleri için de kullanılabilir.

 

Özet: USDA gibi düzenleyici kurumlar, kan lekesi olan yumurtaların yemek için güvenli olduğu konusunda hemfikirdir. Yumurta ile birlikte yenebilir veya içinden çıkarılarak atılabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kan lekeleri nadirdir, ancak hem marketten satın alınan hem de çiftlik yumurtalarında bulunabilir.

 

Yumurta yumurtlama işlemi sırasında tavukların yumurtalıklarında yırtılma veya yumurta kanalında küçük kan damarları oluştuğunda gelişirler.

 

Kan lekeli yumurtaları yemek güvenlidir, kan lekesini sıyırıp atarak ya da karıştırarak tüketebilirsiniz.

 

Yumurta, sağlıklı beslenme düzeninde vazgeçilmez gıdalardan biridir. Yumurta dışında da sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler