Kambu Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

Kambu Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

Mayalanmış kambu çayı binlerce yıldır tüketilen bir çay çeşididir.

Her akşam içtiğimiz çayın tüm faydalarını içinde bulundurmasının yanında güzel bir probiyotik kaynağıdır.

Kambu çayı içeriğinde çok güçlü antioksidanlarda barındırmaktadır. Bu güçlü antioksidanlar sayesinde zararlı bakterileri öldürerek birçok hastalıkla savaşabilir.

Gelin beraber bilimsel kanıtlarıyla beraber kambu çayının 8 faydasını araştıralım.

 

Kambu Çayı Potansiyel bir Probiyotik Kaynağı

 

Kambu çayı hayatımıza Çin’den veya Japonya’dan gelmiştir.

Kambu çayı adeta süt mayalar gibi yeşil veya siyah çayın özel bir mayayla karıştırılıp, haftalarca mayalanmasıyla oluşur.

Kambu çayı mayalanırken üstünde mantarımsı bir tabaka oluşur, bu yüzden dünyanın birçok yerinde kambu çayına mantar çayıda derler.

Kambu çayı mayası nasıl yapılır derseniz? Yaptığınız çayın üstünde biriken bu mantarlara SCOBY denir. Yeni yapılacak kambu çayında maya olarak bunları kullanabilirsiniz.

Mayalanırken içinde asetik asit üretmeye başlar (bu asit sirkede de bulunabilir) ve birçok asidik içerik oluşturmaya başlar kendi içinde azda olsa alkol oluşturur.

İçerisinde çok fazla çeşitte bakteri barındırmaktadır yalnız bu bakterilerin bağırsaklarımız açısından bir yararı olup olmadığı henüz bilinmiyor. İçerisindeki bu bakteri çeşitliliğinden dolayı bizler probiyotik bir etkisi olabilir diyoruz.

Probiyotikler bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri besler ve sayılarının artmasına sebep olur, bu sağlıklı bakteri artışı sizi hayatınızı bir çok alanını etkiler daha rahat sindirmenizi sağlan iltihapları kurutur hatta kilo vermenizi bile kolaylaştırabilir.

Bu yüzden diyetinize kambu çayı gibi mayalanmış çaylar eklemeniz sizin sağlığınıza sağlık katıcaktır.

 

Özet: Kambu çayı mayalanan bir çay çeşididir. Mayalanarak tüketilmesi onu güzel bir probiyotik kaynağı kılar. Probiyotik olması beraberinde birçok fayda getirir.

 

Kambu Çayı Yeşil Çayın Tüm Faydalarını Barındırır.

 

Yeşil çay dünyamızdaki en sağlıklı içeceklerden biridir.

Bunun sebebi içerisinde bulundurduğu çok güçlü antioksidanlardan olan polifenollerdir.

Yeşil çaydan yapılan kambu çayı içeriğinde yeşil çay ile aynı bitkisel bileşiklere sahip olduğundan benzer faydalara sahiptir diyebiliyoruz.

Araştırmaların bize gösterdiği düzenli bir şekilde yeşil çay içmek günlük vücudunuzun yaktığı kalori sayısını ciddi derecede arttırmış ve özellikle bel çevresinde etkili olduğu keşfedilmiş.

Düzenli yeşil çay tüketmenin diğer faydaları vücudumuzun kan şekerini yönetmesine yardımcı olur. Yeşil çay’ın prostat, meme ve bağırsak kanser risklerini de ciddi derecede azalttığı görünmüştür.

 

Özet: Yeşil çaydan yapılan kambu çayı yeşil çayla aynı bitkisel bileşiğe sahip olduğu için yeşil çayın tüm faydalarını kambu çayında da görebilirsiniz üstüne üstlük kilo kaybı, şeker kontrolü gibi faydaları da mevcut.

 

Kambu’nun Güçlü Anti Oksidanları

 

Antioksidanlar vücudunuzda hücrenize zarar veren moleküllerle savaşarak onları vücudunuzda atmanızı sağlarlar.

Birçok bilim adamı antioksidan ihtiyacınızı besin takviyesi olan haplardansa, yediklerinizden içtiklerinizden almanızın sağlığınız için daha iyi olacağını konusunda bizleri uyarmışlardır.

Özellikle yeşil çaydan yapılan kambu çayının karaciğeri temizlemek konusunda çok başarılı olduğu görülmüş.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada düzenli olarak kambu çayı içen farelerin karaciğerlerindeki toxitleri %70 oranında temizledikleri görülmüş.

Bu konuda insanlar üzerinde yapılmış bir araştırma olmasa da karaciğer hastalıklarını araştıran insanlar için başarı vaat ettiği ortada.

 

Özet: Kambu çayı antioksidan açısından çok zengindir, yapılan araştırmaların bize gösterdiği düzenli tüketildiğinde farelerin kara ciğerlerini temizlemiştir.

 

Kambu Çayı Bakterileri Öldürür

 

Kambu çayının fermantasyonunda ki en önemli maddelerden biri asetik asittir. Bu asit aynı zamanda bol bol sirkede de bulunmaktadır.

Çayın içindeki koruyucu polifenoller gibi, asetik asitte birçok zararlı mikrobu öldürebilir.

Yeşil çaydan da yapılsa siyah çaydan da yapılsa kambu çayının güçlü bir antibakteriyel etkisi olduğu kesin, özellikle enfeksyon mikroplarına karşı etkili olan kambu çayı. Candida mantarında da tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadadır.

Bu antibakteriyel, antimantar içerikleri bu tarz rahatsız edici hastalıkları sizden uzaklaştırır. Bunca antibakteriyel etkisine rağmen bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri besler, asetik asit vücudumuzda sadece zararlı bakterilere saldırır.

 

Kambu Çayı Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

 

Dünyada ölümlerin bir numaralı sebebi kalp hastalıklarıdır.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalar düzenli tüketilen kambu çayının (özellikle yeşil çaydan yapılan) kalbe iki noktada faydalı olur. Birincisi ‘kötü’ LDL kolesterolünün oksitlenmesini engelleyerek ve ‘İyi’ HDL kolesterolünü arttırarak faydalı olur.

Hatta, düzenli yeşil çay içen insanların kalp hastalığına bulaşma riski içmeyenlere nazaran %31 azalır. Bu istatistik kambu çayı içinde geçerli olabilir.

 

Özet: Kambu çayının fareler üzerinden LDL ve HDL kolesterolünü etkileyerek kalplerini hastalıklardan koruduğunu öğrendik.

 

Kambu Çayı Tip 2 Diyabetinizle Savaşır

 

Tip 2 diyabet her gün dünyada 300 milyon insanı etkilemektedir. Tip 2 diyabet hastalığı, yüksek kan şekeri ve bundan kaynaklı insülin direnci olarak açıklanabilir.

 Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, diyabetli farelere içirilen kambu çayının onların karbonhidratları öğütmesini yavaşlatmış bu şekilde farelerin kan şekerlerini düşürmüşler.

 300.000 kişi üzerinde yapılmış yeni bir araştırmaya göre yeşil çay içenlerin diyabet olma riskinin içmeyenlere nazaran %18 daha az olduğunu göstermiş.

 Tabi ki kambu çayının kan şekerine etkisi hakkında net bir bilgi sahibi olabilmemiz için ilgili konuda daha fazla araştırma yapılması gerekli.

 

Kambu Çayı Sizi Her türlü Kanserden Korur

 

Kanser dünyada sayısı en hızlı artan ölüm sebebidir. Bu durum birçok hücrenin beklenmedik şekilde gerçekleşen mutasyonlarının ardından durmadan çoğalmasıyla gerçekleşir.

Yapılan araştırmalarda kambu çayının içerisinde bulundurduğu polifenoller ve antioksidanlar sayesinde kanserin çoğalıp yayılmasına engel olduğunu bulmuşlar.

Çayın içindeki polifenollerin kanserin yayılmasını nasıl durduğu henüz anlaşılmış değil ancak durduran bir etkisi olduğu bilinen bir gerçek.

Bu sebepten dolayı günlük düzenli çay tüketen insanların kanser olma riskleri çay tüketmeyen insanlara nazaran oldukça düşüktür.

Her şeye rağmen kambu çayının antikanser etkisi insanlar üzerinde araştırmalarla kanıtlanmış değil. Bu alanda daha net bir bilgiye sahip olabilmemiz için daha çok araştırma gerekiyor.

 

Özet: Yapılan araştırmalarda kambu çayının kanserin büyüyüp yayılmasına engel olduğu keşfedilmiş ve kanser olmayanların kanser olma risklerini düşürdüğü görüşmüş.

 

Kambu Çayı Düzgün Yapıldığında Sağlıklıdır

 

Kambu çayı probiyotikler bakımından oldukça zengindir.

Mayasını marketten satın alıp evinizde dahi yapabilirsiniz. Aşırı fermente olmuş kambu çayı sağlığınıza çok zarar verebilir. Bunların üstüne ev yapımı kambu çayı %3 alkol içermektedir.

Daha sağlıklı seçeneğiniz ise kambu çayını marketlerden yahut online olarak temin etmenizdir. Market içeceklerinin tadıda güzel olmasının yanında alkol içermez içeriğinde.

Tabi ki alkol içermez ama marketten almadan önce içindekilere bir bakın ve aşırı şeker eklenmiş çayları tercih etmemenizi tavsiye ederim.

 

Sonuç olarak

 

Birçok insan kambu çayının kronik hastalıklara iyi geldiğine düşünmektedir.

Kambu çayının insanlar üzerindeki etkisine bakan araştırmalar oldukça azdır. Bu yüzden kesin bir sonuçla sağlığınıza şu kadar yararlı diyemem.

Tabi ki çayın ve probiyotiklerin yararları hepimizin bildiği gerçekler bu yüzden kambu çayı güzel ve sağlıklı bir çaydır yalnız evinizde yapacaksanız tam olarak hazır olduğunuzdan emin olun. Çünkü aşırı fermente olmuş kambu çayı yararından çok zarar verebilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Matcha Çayının Kanıtlanmış 7 Sağlık Yararı

Matcha çayının popülaritesi son zamanlarda arttı.Kafelerden eczanelere kadar pek çok yerde farklı varyasyonları ile karşımıza çıkıyor.Aynı yeşil çay gibi matcha da Kamelya sinensis bitkisinden gelir. Ancak farklı şekilde yetiştiri...

Devamı →

Tarçının Faydaları, Tarçınlı Su ve Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

Tarcın tüketmenin bir çok yolu var, çay olarak, siyah çay ile beraber veya birçok tatlı veya içeceğe eklenerek. Tarçın ayrıca birçok faydaya sahiptir.

Devamı →

Kuşburnu Çayının Faydaları ve Besin Değerleri

Kuşburnu Çayının 8 Müthiş FaydasıKuşburnu çayı, kuşburnu bitkisinin meyvelerinden yapılan bir bitki çayıdır.Narin ve çiçeksi bir lezzete sahip olan kuşburnu çayı, içtikten sonra hafif şekerli bir tat verir.Kuşburnu yaprakların...

Devamı →

Papatya Çayının Faydaları ve Besin Değerleri

Papatya Çayının Sağlığınıza 5 FaydasıPapatya çayı çeşitli sağlık yararları sunan popüler bir içecektir.Papatya Asteraceae bitki ailesinin çiçeklerinden gelen bir bitkidir. Yüzlerce yıldır çeşitli sağlık durumları için do...

Devamı →

Oruç Tutmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Faydası

Oruç tutmanın faydaları ile ilgili yapılmış bir çok bilimsel çalışmadan tüm yararları maddeler halinde sizin için bir araya getirdik.

Devamı →

Tip 2 Diyabet Tedavisi ve Son Bilimsel Çalışmalar

Tip 2 diyabet tedavisi mümkün mü? Obez ve şeker hastası birçok insan zayıflayınca şeker hastalıklarında ciddi oranlarda iyileşmeler görüldü.

Devamı →

Göbek Eritme Göbek Yağı Nasıl Erir Bilimsel Olarak Araştırılmış Etkili Göbek Yağı Eritme İpuçları

Kilo kaybı daima sizin adınıza biraz çaba, taahhüt ve azim gerektirir. Bu makalede tartışılan stratejilerin ve yaşam tarzı hedeflerinin bir kısmını veya tamamını başarılı bir şekilde benimsemek kilo vermenize kesinlikle yardımcı olacaktır.

Devamı →

Sindiriminizi Doğal Olarak Geliştirmenin En İyi 11 Yolu

Lif, sağlıklı yağ ve besin bakımından zengin bir gıda diyeti uygulamak, sağlıklı sindirime doğru atılan ilk adımdır. Sindirimi geliştirmek için en iyi 11 yol.

Devamı →

Doğal olarak Kan Şekeri Düzeylerini Düşürmenin 15 Kolay Yolu

Yüksek kan şekeri, vücudunuz şekeri kandan hücrelere etkili bir şekilde aktaramadığında oluşur.Kontrol edilmediğinde, bu diyabete yol açabilir.2012 yılında yapılan bir araştırma, Türkiye’deki yetişkinlerin %11 ila %14'ünün tip ...

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı