Kakao Kırığı Nedir? Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Kakao Kırığı Nedir? Hakkında Bilmen Gereken Her Şey
Kakao kırıkları, ezilmiş kakao çekirdeklerinden yapılan son derece besleyici bir çikolata ürünüdür.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kakao kırıkları, acı, çikolata kokusu olan küçük ezilmiş kakao çekirdeklerinin veya kakao çekirdeklerinin parçalarıdır.

 

Kakao ağacı olarak da bilinen Theobroma kakao ağacından elde edilen fasulyelerden üretilirler. Kakao çekirdekleri hasat edildikten sonra kurutulur, daha sonra fermente edilir ve küçük, koyu kırıntı veya kakao kırıkları üretmek için kırılır.

 

Bazı kakao kırıkları kavrulurken, diğerleri kavrulmaz. Kavrulmamış kakao kırıklarına çiğ kakao kırıkları denir.

 

Bu zengin, çikolatalı uçlara, birçok yönden sağlığa yararlı olduğu gösterilen besinler ve güçlü bitki bileşikleri yüklenir.

 

Bu makale, besin içeriği, yararları ve bunları diyetinize nasıl ekleyeceğiniz de dahil olmak üzere kakao kırıklarını gözden geçirmektedir.

 

Kakao Besin İçeriği


Boyutları küçük olmasına rağmen, kakao kırıkları etkileyici miktarda besin maddesi ile doludur.

 

Piyasadaki en az işlenmiş kakao ürünleri arasındadır ve diğer çikolata ürünlerine göre şekerde önemli ölçüde daha düşüktür, bu da onları çikolata severler için daha sağlıklı bir alternatif haline getirir.

 

28 gram kakao kırığı içerir (1):

 

 • Kalori: 175
 • Protein: 3 gram
 • Yağ: 15 gram
 • Lif: 5 gram
 • Şeker: 1 gram
 • Demir: Referans Günlük Alımın % 6'sı (RDI)
 • Magnezyum: RDI'nın % 16'sı
 • Fosfor: RDI'nın % 9'u
 • Çinko: RDI'nın % 6'sı
 • Manganez: RDI'nın % 27'si
 • Bakır: RDI'nın % 25'i

Birçok çikolata ürününün aksine, kakao kırıkları doğal olarak şeker bakımından düşüktür. Ayrıca iyi bir lif, protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır - doygunluk duygularını desteklemeye yardımcı olan besinler (2).

 

Demir, magnezyum, fosfor, çinko, manganez ve bakır gibi birçok mineral açısından zengindirler. Magnezyum , vücudunuzda 300'den fazla farklı enzim reaksiyonu için gerekli olan ancak birçok insanın diyetinde eksik olan bir mineraldir (3 ).

 

Fosfor, magnezyum ve manganez sağlıklı kemikler için hayati öneme sahipken vücudunuza oksijen sağlayan kırmızı kan hücrelerini üretmek için bakır ve demir gereklidir (4).

 

Ek olarak, kakao kırıkları, çok sayıda sağlık yararıyla ilişkilendirilmiş flavonoid antioksidanlar dahil olmak üzere güçlü bitki bileşikleri ile doludur (5 ).

 

Özet: Kakao kırıkları, besleyici nitelikte olup etkileyici miktarda protein, lif, sağlıklı yağlar, mineraller ve flavonoidler gibi bitki bileşikleri sağlar.

Antioksidanlar ile Paketlenmiş


Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikaller olarak adlandırılan aşırı moleküllerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan bileşiklerdir.

 

Serbest radikaller antioksidanlardan daha fazla olduğunda, kalp hastalığı, bazı kanserler, zihinsel düşüş ve diyabet gibi bir dizi kronik duruma bağlı oksidatif stres olarak bilinen bir duruma yol açar (6, 7 ).

 

Kakao kırıklarına antioksidanlar yüklenir. Bunlar arasında epikateşin, kateşin ve prosiyanidinler gibi flavonoid adı verilen bir polifenol antioksidan sınıfı bulunur.

 

Aslında, kakao ve çikolata ürünleri, diğer yiyeceklerin ağırlığına göre en yüksek flavonoid içeriğine sahiptir (8).

 

Flavonoidler birçok sağlık yararı ile ilişkilidir. Örneğin, araştırmalar, flavonoidler açısından zengin diyetler tüketen kişilerin daha düşük kalp hastalığı, belirli kanserler ve zihinsel düşüş oranlarına sahip olduğunu göstermektedir (5).

 

Yüksek flavonoid içeriği nedeniyle, kakao kırıkları ve diğer kakao ürünleri diyet antioksidan alımına önemli bir katkıda bulunabilir.

 

Özet: Kakao kırıkları, epikateşin, kateşin ve prosiyanidinleri içeren flavonoid antioksidanlar açısından zengindir.

 

Kakao Kırıklarının Faydaları


Güçlü besin ve antioksidan içeriği nedeniyle, kakao kırıkları birçok sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir.

 

Anti-İnflamatuar Özellikler


Kısa süreli iltihaplanma, vücudunuzun savunma sisteminin önemli bir parçasıdır ve yaralanma ve hastalıklardan korunmaya yardımcı olur.

 

Öte yandan, kronik inflamasyon zararlıdır ve kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli sağlık koşullarına bağlanmıştır (9).

 

Serbest radikallerin artan üretimi, kronik inflamasyonun olası bir nedenidir. Antioksidanlar bakımından zengin gıdalar - kakao kırıkları gibi - bu etki ile savaşmaya yardımcı olur (10).

 

Kakao kırıkları ve diğer kakao ürünleri güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir. Örneğin, araştırmalar, kakao polifenollerinin, enflamatuar süreçlerde önemli bir rol oynayan NF-κB proteininin aktivitesini azaltabildiğini göstermektedir (11 ).

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, kakao polifenollerinin tümör nekroz faktörü alfa (TNF-alfa) ve interlökin 6 (IL-6) gibi inflamatuar belirteç düzeylerini etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir (12, 13).

 

Bazı insan çalışmaları, kakaonun iltihap belirteçlerini de azaltabileceğini göstermektedir.

 

44 erkekte yapılan 4 haftalık bir çalışma, gram başına 13.9 mg polifenol içeren 30 gram kakao ürünü tüketenlerin, inflamatuar belirteçlerin seviyelerinin azaldığını buldu (14 ).

 

Bağışıklık Sağlığını Artırabilir


Kakao kırıklarının güçlü antienflamatuar ve antioksidan özellikleri bağışıklık sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

 

Araştırmalar, kakaonun bağışıklık sisteminiz üzerinde yararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Örneğin, kakao flavonoidler, genel bağışıklık yanıtını iyileştirmeye yardımcı olabilecek inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur (15 ).

 

Kakao, bağırsaklarınız boyunca bulunan bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan bağırsakla ilişkili lenfoid dokunun (GALT) işlevini de geliştirebilir. GALT, vücudunuzdaki tüm bağışıklık hücrelerinin yaklaşık % 70'ini içerir (16).

 

Hayvan çalışmaları, kakaonun GALT'yi olumlu yönde etkileyerek gıda alerjilerine karşı koruyucu etkileri olabileceğini göstermiştir.

 

Kakao ile zenginleştirilmiş diyetlerin bağırsaklarınızda gıda alerjisine karşı korumaya ve bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olan özel bir tabakanın işlevini artırarak oral antijenlere (toksinler ve alerjenlere) duyarlılığı azalttığı gösterilmiştir (17).

 

Farelerde yapılan bir araştırma, kakao açısından zenginleştirilmiş bir diyetin, bağışıklık sistemini güçlendirerek anafilaksi gibi ciddi alerjik reaksiyonlara yol açan antikorların ve enflamatuar moleküllerin salınmasını inhibe ettiğini bulmuştur (18).

 

Bu sonuçlar, kakao kırıkları gibi kakao ürünlerinin, gıda alerjileri ve diğer bağışıklık koşulları olanlar için özellikle yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Kan Şekeri Kontrolüne Fayda Sağlayabilir


Kakao tüketimi kan şekeri kontrolü sorunları olanlara fayda sağlayabilir.

 

İnsan çalışmaları, kakaonun kan şekeri kontrolünü düzenlemeye yardımcı olduğunu ve hücrelerin kan şekerini emmesine yardımcı olan bir hormon olan insüline duyarlılığı geliştirdiğini göstermiştir.

 

60 kişide yapılan bir araştırma, 8 hafta boyunca günde yaklaşık 25 gram yüksek polifenol bitter çikolata yiyenlerin, açlık kan şekerinde ve HbA1c'de (uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir belirteci) plasebo grubuna kıyasla daha fazla azalma yaşadığını buldu (19 ).

 

Dahası, 500.000'den fazla kişide yapılan 14 çalışmanın yakın tarihli bir incelemesi, haftada 2 porsiyon çikolata alımının % 25 azalmış diyabet riski ile ilişkili olduğunu gösterdi (20).

 

Kakao kırıkları, kan şekeri dengeleyici antioksidanlar bakımından yüksek oldukları ve ilave şeker içermedikleri için kan şekeri regülasyonu için seçilecek en iyi kakao ürünlerinden biri olabilir.

 

Kalp Sağlığını İyileştirebilir


Birçok çalışma kateşinler ve antosiyaninler de dahil olmak üzere kakao polifenollerinin kalp sağlığına birçok açıdan fayda sağlayabileceğini bulmuştur.

 

Kakaonun, insan çalışmalarında yüksek tansiyon ve kolesterol seviyeleri gibi çok sayıda kalp hastalığı risk faktörünü azalttığı gösterilmiştir.

 

20 çalışmanın gözden geçirilmesi, flavonoid açısından zengin kakao ürünlerinin tüketiminin, 2-18 hafta boyunca kan basıncında (2–3 mm Hg) önemli bir azalma ile ilişkili olduğunu belirtti (21).

 

Kakao alımının, LDL (kötü) kolesterol ve iltihabı azaltırken, hepsi kalp hastalığına karşı koruyabilen kan damarı fonksiyonunu, kan akışını ve HDL (iyi) kolesterolü iyileştirdiği gösterilmiştir (22).

 

Aslında, nüfus çalışmaları kakao alımını azalmış kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı ve inme riskiyle ilişkilendirmiştir (20, 23).

 

Antikanser Etkileri 


Kakao kırıklarında yoğunlaşan güçlü antioksidanlar antikanser özelliklerine sahip olabilir.

 

Epikateşinler ve kateşinler dahil olmak üzere kakao antioksidanları, iltihaplanmayı azaltmaya, kanser hücrelerinin yayılmasını önlemeye ve bazı kanser hücrelerinde ölüme neden olur.

 

Örneğin, çalışmalar kakao bakımından zengin diyetlerin kolon kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurduğunu ve kemirgenlerde kolon kanseri hücresi ölümünü indüklediğini göstermektedir (24).

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları ayrıca kakao çekirdeklerinin akciğer ve prostat kanserine karşı koruyucu etkileri olduğunu göstermektedir (25, 26 ).

 

Ek olarak, nüfus çalışmaları, kakao kırıklarında bulunanlar gibi daha yüksek flavonoid antioksidan alımının, yumurtalık ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere bazı kanserlerin riskinde azalma ile ilişkili olduğunu göstermektedir (27, 28 ).

 

Özet: Kakao kırıkları ve diğer kakao ürünleri, anti-enflamatuar etkiler sunabilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserlere karşı koruma sağlayabilir.

 

Kakao Kırıkları Önlemleri


Kakao kırıklarının tüketilmesi genellikle güvenli olsa da, potansiyel yan etkileri göz önünde bulundurmalısınız.

 

Kakao çekirdekleri kafein ve teobromin uyarıcıları içerir. Bu bileşikler bazı sağlık yararları sağlar, ancak fazla tüketildiğinde olumsuz etkilere neden olabilir (29, 30).

 

Bu nedenle, aşırı miktarda kakao kırığı yemek, anksiyete, gerginlik ve uyku sorunu da dahil olmak üzere aşırı kafein alımı ile ilgili yan etkilere neden olabilir. Yine de, normal miktarlarda yenen kakao kırıklarının bu sorunlara neden olma olasılığı düşüktür.

 

Çocukların ve hamile veya emziren kadınların kafein gibi uyarıcıların etkilerine karşı daha savunmasız olduklarını unutmayın.

 

Ek olarak, kakao antioksidanlarının duktus arteriosus adı verilen fetal bir kan damarı üzerindeki daraltıcı etkileri nedeniyle kakao ürünlerinin geç evre gebelikte yutulması konusunda bazı endişeler vardır.

 

Bu nedenle, hamile kadınlar kakao kırıklarını yemeden önce sağlık uzmanlarına danışmalıdır (31 , 32).

 

Son olarak, alerjiniz varsa veya çikolataya veya diyet nikeline karşı hassassanız kakao kırıklarından kaçınmalısınız.

 

Özet: Kakao kırıkları, aşırı tüketildiğinde olumsuz etkilere neden olabilecek uyarıcılar içerir. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya çikolataya veya diyet nikeline karşı hassas veya alerjiniz varsa da dikkatli olmanız veya kakao kırıklarından kaçınmanız gerekir.


Diyetinize Kakao Kırıkları Nasıl Eklenir?


Kakao kırıkları şekerde diğer çikolata ürünlerinden önemli ölçüde daha düşüktür ve bir dizi güçlü sağlık faydası sağlar.

 

Marketlerde ve online olarak yaygın olarak bulunurlar. Çeşitli tatlı ve tuzlu tariflere kolayca dahil edilebilirler.

 

Yine de, kakao kırıklarının ek tatlandırıcı içermediğinden, en koyu çikolatalardan bile zengin bir tada ve çok daha acı bir tada sahip olduğunu unutmayın.

 

Bu nedenle, tariflerde kakao kırıkları ile normal çikolatayı değiştirirken tatlılığın ayarlanması gerekebilir.

 

İşte diyetinize kakao kırıkları eklemenin bazı yolları:

 

 • Kakao kırıklarını en sevdiğin smoothieye at.
 • Bunları kekler ve ekmekler gibi pişmiş ürünlerde kullanın.
 • Kakao kırıklarını ev yapımı fındık ezmesi ile karıştırın.
 • Sabah yulaf ezmesine karıştır.
 • Enerji dolu bir atıştırmalık için onları kuru yemiş ve kuru meyve ile karıştırın.
 • Latte ve cappuccino gibi kahve içeceklerine ekleyin.
 • Bunları barbekü sosları gibi tuzlu soslarda kullanın.
 • Sıcak çikolata sütlerine karıştırın.
 • Sağlıklı enerji topları yapmak için kakao kırıklarını Hindistan cevizi, badem yağı ile birleştirin.
 • Granola tariflerinde çikolata parçaları yerine kullanın.
 • Kavrulmuş kakao kırıklarını yoğurt üstüne serpin.

Gördüğünüz gibi, kakao kırıklarının tadını çıkarmanın birçok yolu var. Bu son derece besleyici içerik için daha eşsiz ve lezzetli kullanımlar bulmak için mutfağınızdaki bu kakao ürününü denemeyi deneyin.

 

Özet: Kakao kırıkları, smoothieler, fırın ürünleri, et yemekleri ve içecekler dahil birçok yemeğe mükemmel bir katkı sağlar.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kakao kırıkları, ezilmiş kakao çekirdeklerinden yapılan son derece besleyici bir çikolata ürünüdür.

 

Oksidatif stres ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından son derece zengindirler.

 

Kakao kırıkları gibi kakao ürünleri, azalmış kalp hastalığı ve diyabet riskinin yanı sıra diğer sağlık yararlarıyla da bağlantılıdır.

 

Kakao kırıklarını dengeli bir diyete dahil etmek, çikolata arzunuzu tatmin ederken sağlığı artıracağından emin olabilirsiniz.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler