Kaju Sütünün Faydaları

Kaju Sütünün Faydaları
Bütün kaju fıstığı ve sudan yapılan kaju sütü laktoz içermez. Kalp dostu doymamış yağlar, protein, birkaç vitamin ve mineral ile yüklenir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kaju sütü nedir? Kaju fıstığı, su ve tercihen tatlandırıcı ilavesi ile yapılan bitkisel bir süttür. Besin içeriği zengin olan kaju sütü faydaları arasında kalp sağlığını artırması, göz sağlığını iyileştirmesi, kan pıhtılaşmasına yardımcı olması, antikanser etkileri sayılabilir. Çeşitli sağlık faydalarından yararlanmak için kaju sütünü marketten satın alabileceğiniz gibi evde de hazırlayabilirsiniz. Kaju sütü nasıl yapılır? Kaju sütü yapmak inanılmaz derecede kolaydır. 1 su bardağı ıslatılmış kaju fıstığı, 3-4 su bardağı su ve tercih edilen bir tatlandırıcıyı pürüzsüz olana kadar karıştırın.


Kaju sütü, bütün kaju fıstığı ve sudan yapılan popüler, hayvansal süt içermeyen bir içecektir.

 

Kremamsı, yoğun bir kıvama sahiptir ve vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar ve diğer faydalı bitki bileşikleri ile yüklüdür.

 

Şekersiz ve tatlandırılmış çeşitleri  bulunan kaju sütü, birçok tarifte inek sütünün yerini alabilir.

 

Bağışıklığı artırabilir, kalp, göz ve cilt sağlığını iyileştirebilir.

 

İşte kaju sütünün beslenme ve sağlık açısından 10 faydası.

 

1. Besin Maddeleri Yüklü

 

Kaju sütü sağlıklı yağlar, protein ve çeşitli vitamin ve mineraller içerir.

 

Bu son derece besleyici içecekteki yağın çoğu, kalp sağlığını artıran ve başka faydalar sağlayan doymamış yağ asitlerinden gelir ( ,).

 

Marketlerden satın alınan çeşitler, ev yapımı versiyonlardan farklı miktarlarda besin içerebilir.

 

İşte 1 su bardağı (240 ml) ev yapımı kaju sütünün - su ve 28 gram kaju fıstığından yapılmış - 1 bardak (240 ml) şekersiz, ticari kaju sütü ile karşılaştırması ().

 

Besinler                 Ev yapımı kaju sütü            Marketten satın alınan kaju sütü

Kalori                       160                                                   25

Karbonhidrat             9 gram                                                 1 gram

Protein                        5 gram                                 1 gramdan az

Yağ                         14 gram                                         2 gram

Lif                             1 gram                                                 0 gram

Magnezyum Günlük Değerin %20'si (DV)                     DV'nin %0'ı

Demir                      DV'nin %10'u                             DV'nin %2'si

Potasyum             DV'nin %5'i                                     DV'nin %1'i

Kalsiyum             DV'nin %1'i                                     DV'nin %45'i *

D Vitamini             DV'nin %0'ı                                     DV'nin %25'i *

*, takviye yoluyla eklenen bir besini belirtir.

 

Ticari kaju sütleri tipik olarak vitaminler ve mineraller ile güçlendirilir ve ev yapımı versiyonlara kıyasla daha yüksek miktarlarda bazı besin maddelerine sahiptir.

 

Bununla birlikte, genellikle daha az yağ ve protein sağlarlar aynı zamanda lif içermezler. Ek olarak, marketten satın alınan çeşitler yağlar, koruyucular ve ilave şekerler içerebilir.

 

Ev yapımı kaju sütlerinin süzülmesine gerek yoktur. Bu da lif içeriğini arttırır.

 

Ayrıca, sinir işlevi, kalp sağlığı ve kan basıncı düzenlemesi dahil olmak üzere birçok vücut işlemi için hayati bir mineral olan magnezyum ile doludurlar ().

 

Tüm kaju sütleri doğal olarak laktoz içermez ve süt ürünlerini sindirmekte güçlük çekenler için inek sütünün yerini alabilir.

 

Ev yapımı versiyonlarda inek sütünden daha az protein, kalsiyum ve potasyum bulunur, ancak daha sağlıklı doymamış yağlar, demir ve magnezyum vardır ().

 

Özet: Kaju sütü doymamış yağlar, protein, vitaminler ve mineraller gibi besinlerle doludur. Ev yapımı çeşitler genellikle daha besleyicidir, ancak marketten satın alınan türler D vitamini ve kalsiyum ile güçlendirilebilir.

2. Kalp Sağlığını Artırabilir

 

Çalışmalar, kaju sütünün daha düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

 

Bu bitki bazlı içecek, çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Daha az sağlıklı olanların yerine bu yağları tüketmek kalp hastalığı riskinizi azaltabilir ().

 

Kaju sütü aynı zamanda kalp sağlığını artıran ve kalp hastalığını önleyen iki besin maddesi olan potasyum ve magnezyum içerir.

 

22 çalışmanın gözden geçirilmesinde, en yüksek potasyum alımına sahip kişilerin %24 daha düşük inme riski vardı ().

 

Başka bir inceleme, yüksek magnezyum alımının yanı sıra bu mineralin yüksek kan seviyelerinin, diyabet ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığı sonucuna varmıştır ().

 

Bununla birlikte, marketten satın alınan kaju sütü, kalp sağlığına uygun doymamış yağların yanı sıra potasyum ve magnezyum bakımından ev yapımı çeşitlerden daha düşük olma eğilimindedir.

 

Özet: Kaju sütü, tümü kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilecek kalp-dostu doymamış yağlar, potasyum ve magnezyum içerir.

 

3. Göz Sağlığına İyi Gelir

 

Kaju fıstığı, lutein ve zeaksantin antioksidanları bakımından zengindir (9).

 

Bu bileşikler, serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu gözlerinize hücresel hasarları önleyebilir (10 ).

 

Bir çalışmada, düşük kan seviyesi lutein ve zeaksantin ile kötü retina sağlığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (11 ).

 

Lutein ve zeaksantin açısından zengin yiyecekler yemek, görme kaybına neden olan bir göz hastalığı olan yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) riskinizi azaltabilir.

 

Başka bir çalışma, en yüksek lutein ve zeaksantin alımına sahip kişilerin - ve bu antioksidanların en yüksek tahmini kan seviyelerinin - gelişmiş AMD geliştirme olasılığının %40 daha az olduğunu gösterdi (12 ).

 

Kandaki yüksek lutein ve zeaksantin de yaşlı yetişkinlerde yaşa bağlı katarakt riskinin %40 daha düşük olması ile bağlantılıdır (13 ).

 

Kaju fıstığı iyi bir lutein ve zeaksantin kaynağı olduğundan, diyetinize kaju sütü eklemek göz sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

 

Özet: Kaju sütü, retina hasarı, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve katarakt riskinizi azaltabilecek antioksidanlar içerir.

 

4. Kan Pıhtılaşmasına Yardımcı Olabilir

 

Kaju sütü, kan pıhtılaşması için hayati önem taşıyan K vitamini bakımından zengindir (14 15 16 ).

 

Yeterli K vitamini almamak aşırı kanamaya neden olabilir.

 

Sağlıklı yetişkinlerde K vitamini eksikliği çok nadir olmakla birlikte, iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) ve diğer emilim bozukluğu sorunları olan kişilerin eksiklik yaşama olasılığı daha yüksektir ( 16 ,17 ).

 

Kaju sütü gibi K vitamini açısından zengin yiyecekler tüketmek, bu proteinin yeterli seviyelerini korumaya yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, diyetle artan bir K vitamini alımı, kan inceltici ilaçların etkinliğini azaltabilir (18).

 

Kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, diyetinizde değişiklik yapmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

 

Özet: Kaju sütü, kan pıhtılaşması için hayati bir besin olan K vitamini bakımından zengindir. Böylece, yeterli seviyeleri korumanıza yardımcı olabilir. Kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, K vitamini açısından zengin gıda alımınızı artırmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

 

5. Kan Şekeri Kontrolünü İyileştirebilir

 

Kaju sütü içmek, özellikle diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir.

 

Kaju fıstığı, vücudunuzda uygun kan şekeri kontrolünü teşvik edebilecek bileşikler içerir.

 

Bir çalışma, kaju fıstığındaki anakardik asit adı verilen bir bileşiğin, farelerin kas hücrelerinde dolaşan kan şekerinin alımını uyardığını buldu (19 ).

 

Aynı zamanda anakardik asit içeren benzer bir kuru yemiş üzerinde yapılan araştırma, kuru yemiş sütünden elde edilen ekstrelerin, tip 2 diyabetli farelerde kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğünü buldu (20 ).

 

Ayrıca, kaju sütü laktoz içermez ve bu nedenle süt ürünlerinden daha az karbonhidrat içerir. İnek sütü yerine kullanılması, diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir.

 

Yine de, kaju sütünün diyabet yönetimindeki faydalarını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Kaju sütündeki bazı bileşikler diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

6. Cildiniz için Faydalıdır

 

Kaju fıstığı bakır ile yüklüdür (3).

 

Bu nedenle, bu kuru yemişlerden elde edilen süt - özellikle ev yapımı tür - bu mineral açısından da zengindir.

 

Bakır, cilt proteinlerinin oluşturulmasında büyük rol oynar ve optimal cilt sağlığı için önemlidir (21 ).

 

Bu mineral, cilt elastikiyetine ve gücüne katkıda bulunan iki protein olan kolajen ve elastin üretimini düzenler (22 ).

 

Vücudunuzda optimal kollajen seviyelerini korumak cilt sağlığını geliştirirken yetersiz kollajen cilt yaşlanmasına neden olabilir.

 

Kaju sütü ve diğer bakır açısından zengin yiyecekleri tüketmek, vücudunuzun doğal kollajen üretimini artırabilir, cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilir.

 

Özet: Kaju sütü bakır açısından yüksek olduğundan, vücudunuzdaki kollajen üretimini artırarak cilt sağlığını iyileştirebilir.

 

7. Antikanser Etkileri Olabilir

 

Test tüpü çalışmaları kaju sütündeki bileşiklerin belirli kanser hücrelerinin gelişimini önleyebileceğini düşündürmektedir.

 

Kaju, özellikle kanser gelişiminde rol oynadığı düşünülen serbest radikallerle savaşabilen bir bileşik olan anakardik asit açısından zengindir (23 24 25 ).

 

Bir test tüpü çalışması, anakardik asidin insan meme kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurduğunu buldu (26 ).

 

Bir diğeri, anakardik asidin, insan deri kanseri hücrelerine karşı bir antikanser ilacın aktivitesini arttırdığını gösterdi (27).

 

Kaju sütü tüketmek, vücudunuza kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabilecek anakardik asit sağlayabilir.

 

Bununla birlikte, mevcut araştırmalar test tüpü çalışmalarıyla sınırlıdır. Kajuların potansiyel antikanser özelliklerini daha iyi anlamak için özellikle insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Kaju fıstığında bulunan anakardik asidin, bazı kanser hücrelerinin yayılmasını durdurduğu ve test tüpü çalışmalarında antikanser ilaçların etkilerini arttırdığı gösterilmiştir. Yine de, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

8. Bağışıklık Sağlığını Artırır

 

Kaju ve bunlardan elde edilen süt antioksidanlar ve çinko içerir ().

 

Bu bağışıklığın arttırılmasına yardımcı olabilir.

 

Araştırmalar, kuru yemişlerin vücudunuzdaki iltihaplanma tepkisini azaltabileceğini ve bağışıklığı artırabileceğini gösteriyor, çünkü bunlar muhtemelen mükemmel bir antioksidan kaynağı ve iltihaplanma ve hastalıkla savaşan diğer bileşikler içerir (28 29 30 ).

 

Ek olarak, vücudunuz hastalık ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan bağışıklık hücreleri oluşturmak için çinko kullanır. Bu mineral ayrıca iltihap ve hastalıkta yer alan hücre hasarını durdurabilen bir antioksidan olarak da işlev görebilir (31 32 ).

 

Bir çalışmada, düşük kan çinko seviyeleri, C-reaktif protein (CRP) gibi artmış inflamatuar belirteç seviyeleri ile ilişkilendirildi (33).

 

Kaju sütündeki çinko, vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya ve bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olabilir.

 

Özet: Kaju sütü, iltihapla savaşabilen ve bağışıklığı artırabilecek antioksidanlar ve çinko gibi bileşikler içerir.

 

9. Demir Eksikliği Anemisini İyileştirebilir

 

Vücudunuz yeterli miktarda demir almazsa, kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasına yardımcı olan yeterli miktarda protein hemoglobini üretemez. Bu anemi ile sonuçlanır ve yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı, soğuk eller veya ayaklar gibi dsemptomlara neden olur (34 ).

 

Bir çalışma, düşük demir alımına sahip kadınların anemi gelişme riskinin yeterli demir tüketimine sahip olanlara göre yaklaşık altı kat daha fazla olduğunu bulmuştur (35 ).

 

Bu nedenle, diyetinizden yeterli miktarda demir almak demir eksikliği anemisi semptomlarını önlemek veya iyileştirmek için önemlidir.

 

Kaju sütü demir açısından yüksek olduğundan, yeterli seviyeyi korumanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, vücudunuz C vitamini kaynağıyla tüketildiğinde bu tür demiri daha iyi emer (36 ).

 

Kaju sütünden demir emiliminizi artırmak için, onu taze çilek veya C vitamini içeren portakallarla bir smoothie içinde tüketmeyi deneyin.

 

Özet: Kaju sütü demir yüklüdür ve demir eksikliği anemisini önleyebilir. Bu hayvansal süt ürünü içermeyen sütten elde edilen demir emiliminizi artırmak için, onu bir C vitamini kaynağıyla tüketin.

 

10. Diyetinize Kolayca Eklenir

 

Kaju sütü, diyetinize çok yönlü ve sağlıklı bir ektir.

 

Laktoz içermediğinden, sütten kaçınanlar için uygundur.

 

Smoothieler, unlu mamüller, soğuk veya sıcak tahıllar dahil olmak üzere çoğu tarifte inek sütü yerine kullanılabilir.  Ayrıca krema yapmak için soslara ekleyebilir veya hatta dondurma yapmak için kullanabilirsiniz.

 

Dahası, kaju sütü zengin, kremamsı bir dokuya sahip olduğundan, kahve içeceklerinde, sıcak çikolatada veya çayda kullanılınca da lezzetlidirler.

 

İnek sütü ile ikame edilebilmesine rağmen, kaju sütünün daha besleyici ve daha tatlı olduğunu unutmayın.

 

Diyetinize kaju sütü eklemek istiyorsanız, çoğu marketten satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Gereksiz içerikler içermeyen şekersiz çeşitleri arayın.

 

Özet: Smoothieler, kahve içecekleri, tahıllar, pişmiş ürünler ve birçok tarif için kaju sütü kullanabilirsiniz. Çoğu markette mevcuttur veya evde yapabilirsiniz.

 

Kaju Sütü Nasıl Yapılır?

 

Kaju sütü yapmak inanılmaz derecede kolaydır.

 

Ayrıca, ev yapımı versiyon daha konsantre ve bu nedenle ticari çeşitlerden daha fazla besin içeriyor.

 

Ne kadar şeker ve diğer katkı maddelerini ekleyeceğinizi de kontrol edebilirsiniz.

 

Kaju sütü yapmak için, 1 bardak (130 gram) kajuyu çok sıcak suda 15 dakika veya oda sıcaklığında suda 1-2 saat veya daha uzun süre bekletin.

 

Kajuları süzün ve durulayın, daha sonra 3-4 bardak (720-960 ml) su ile bir karıştırıcıya ekleyin. 30 saniye ile 1 dakika arasında veya pürüzsüz ve köpüklü hale gelene kadar karıştırın.

 

İsterseniz tatlandırmak için hurma, bal veya akçaağaç şurubu ekleyebilirsiniz. Diğer popüler ilaveler arasında deniz tuzu, kakao tozu veya vanilya özü bulunur.

 

Diğer bitki bazlı sütlerden farklı olarak, kaju sütünü ince bir havlu veya tülbentten geçirmeniz gerekmez.

 

Kaju sütünüzü üç ila dört gün boyunca bir cam kavanozda veya buzdolabındaki bir kapta saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce çalkalayın.

 

Özet: Kaju sütü yapmak inanılmaz derecede kolaydır.  1 su bardağı (130 gram) ıslatılmış kaju, 3-4 su bardağı (720-960 ml) su ve tercih ettiğiniz tatlandırıcıyı pürüzsüz olana kadar karıştırın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bütün kaju fıstığı ve sudan yapılan kaju sütü laktoz içermez ve kalp dostu doymamış yağlar, protein, birkaç vitamin ve mineral ile yüklenir.

 

Bu tür süt içmek kalp sağlığını artırabilir, kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir, göz sağlığını geliştirebilir ve daha fazlasını yapabilir.

 

Diyetinize kaju sütü eklemek için kendiniz hazırlayabilir veya çoğu markette ticari olarak hazırlanmış ürünler bulabilirsiniz.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler