Kahverengi vs Beyaz Yumurta Hangisi Daha Besleyici?

Kahverengi vs Beyaz Yumurta Hangisi Daha Besleyici?

Yumurtalar, tavuk ırkına bağlı olarak birçok renkte gelir. Ancak, kahverengi ve beyaz yumurtalar arasında besin farkı yoktur. Sonunda, tek gerçek fark kabuk rengi ve belki fiyat.

Pek çok insan yumurta rengi söz konusu olduğunda tercih edilir.

Bazı insanlar kahverengi yumurtaların daha sağlıklı veya daha doğal olduğuna inanırken, diğerleri beyaz yumurtaların daha temiz veya daha lezzetli olduğunu hissederler.

Fakat kahverengi ve beyaz yumurtalar arasındaki farklar kabuk derinliklerinden daha mı fazla?

Bu makale bir tür yumurtanın gerçekten daha sağlıklı veya lezzetli olup olmadığını araştırıyor.

Yumurtalar Birçok Renkte Geliyor

Tavuk yumurtası farklı renklerde olabilir ve süpermarkette hem kahverengi hem de beyaz yumurta bulmak yaygındır.

Bununla birlikte, birçok insan neyin yumurtaların farklı renklere sahip olduğunu bilmiyor.

Cevap oldukça basit - yumurta rengi tavuğun cinsine bağlıdır. Örneğin, White Leghorn tavukları beyaz kabuklu yumurtalar iken Plymouth Rocks ve Rhode Island Reds kahverengi kabuklu yumurtalar bırakır (1 , 2 ).

Araucana, Ameraucana, Dongxiang ve Lushi gibi bazı tavuk ırkları mavi veya mavi-yeşil yumurtayı bile bırakır (3 ).

Farklı yumurta kabuğu renkleri, tavukların ürettiği pigmentlerden gelir. Kahverengi yumurta kabuğundaki ana pigmente protoporfirin IX denir. Kana kırmızı rengini veren bileşik heme'den yapılmıştır(4 ).

Mavi yumurta kabuğunda bulunan ana pigmente ayrıca heme'den gelen biliverdin adı verilir. Morluklara mavi-yeşil bir renk veren aynı pigmenttir (4 , 5 ).

Fakat genetik yumurta rengini belirleyen ana faktör olmasına rağmen, diğer faktörlerin de etkisi olabilir (4 ).

Örneğin, kahverengi yumurtlayan tavuklar yaşlandıkça daha büyük ve daha açık renkli yumurtlama eğilimindedirler.

Tavuk çevresi, diyet ve stres seviyesi de bir dereceye kadar kabuk rengini etkileyebilir (4 ).

Bu faktörler gölgeyi daha açık veya koyu yapabilir. Ancak rengin kendisini değiştirmesi gerekmez. Renk belirleyen ana faktör hala cinstir.

Özet: Tavuk yumurtası kahverengi, beyaz ve hatta mavi-yeşil olabilir. Yumurtanın rengi, yumurtlayan tavuğun cinsine göre belirlenir.

Kahverengi Yumurtalar Beyaz Yumurtalardan Daha Sağlıklı mı?

Genellikle, kahverengi yumurtaları tercih eden insanlar bunu yapar. Çünkü kahverengi yumurtaların beyaz yumurtalardan daha doğal ve sağlıklı olduğuna inanırlar.

Ancak gerçek şu ki, tüm yumurtaların büyüklüğü, derecesi veya rengi ne olursa olsun, besleyici olarak çok benzer olduğu (2 , 6 , 7 ).

Hem kahverengi hem de beyaz yumurtalar sağlıklı besinlerdir. Tipik bir yumurta, hepsi 80 kaloriden daha az sarılmış çok sayıda vitamin, mineral ve yüksek kaliteli protein içerir ( 8 ).

Bununla birlikte, bilim adamları kahverengi kabukları olan yumurtaları, beyaz kabukları olanlarla karşılaştırırlarsa, herhangi bir fark olup olmadığını kontrol ederler. Çeşitli araştırmalar, kabuk renginin yumurta kalitesi ve bileşimi üzerinde önemli bir etkisi olmadığını tespit etmiştir (9 ).

Bu, bir yumurtanın kabuğunun renginin ne kadar sağlıklı olduğu ile ilgili olmadığı anlamına gelir. Tek gerçek fark kabuktaki pigmenttir.

Ancak, diğer faktörler de vardır edebilir bir yumurtanın besin içeriğini etkiler.

Tavuk çevresi önemli bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, güneş ışığında dolaşmalarına izin verilen tavuklardan elde edilen yumurtalar, geleneksel olarak yetiştirilmiş bir tavuktan elde edilen yumurtalarda bulacağınız D vitamini miktarının 3-4 katıdır (10 ).

Bir tavuğun yediği yem türü yumurtalarının besin içeriğini de etkileyebilir.

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyetle beslenen tavuklar normalden çok daha yüksek seviyede omega-3 yağ asitleri içeren yumurtalar üretir. Aynı etki, tavuklar D vitamini bakımından zengin yemleri yediklerinde D vitamini ile de bulunmuştur (11 , 12 ).

Özet: Kahverengi ve beyaz yumurtalar arasında besin farkı yoktur. Ancak, bir tavuğun beslenme şekli ve çevresi bir yumurtanın beslenmesini etkileyebilir.

Rengine Göre Yumurta Tadı Değişir Mi?

Bazı insanlar kahverengi yumurtaların daha iyi tattığına yemin ederken, diğerleri beyaz yumurtaların tadını tercih eder.

Ancak beslenme içeriği gibi, kahverengi ve beyaz kabuklu yumurtaların tadı arasında da gerçek bir fark yoktur ( 13 ).

Ancak, bu mutlaka tüm yumurtaların aynı tadı anlamına gelmez.

Kabuk rengi bir fark yaratmasa da, yem türü, tazelik ve bir yumurtanın nasıl pişirildiği gibi diğer faktörler tat alma şeklini etkileyebilir.

Örneğin, yağ bakımından zengin bir diyetle beslenen tavuklar, daha az yağlı bir diyetle beslenen tavuklardan daha lezzetli yumurtalar üretir. Çok fazla balık yağı içeren yemler verilen tavuklar , belirli yağ türleri ve hatta A veya D vitaminleri balık veya lezzetli yumurta üretebilir ( 13 , 14 ,15 ).

Evde yetiştirilen bir tavuğun beslenme şekli, geleneksel olarak yetiştirilen bir tavuğunkiyle aynı değildir; bu, yumurtaların tadını da etkileyebilir.

Ek olarak, yumurta ne kadar uzun süre depolanırsa, lezzetsiz bir tat oluşması o kadar olasıdır. Yumurtaları buzdolabında olduğu gibi sabit, düşük bir sıcaklıkta saklamak, lezzetlerini daha uzun süre korumada yardımcı olabilir ( 13 ).

Bu nedenler, bazı insanların evde yetiştirilen tavuklardan elde edilen yumurtaların geleneksel olarak yetiştirilmiş tavuklardan daha iyi tattığına inanmasının nedeni olabilir.

Arka bahçedeki yumurtalar, alışılagelmiş olanlar gibi işleme ve nakliyeden geçmez. Bu nedenle tabağınıza, mağazadan satın alınan yumurtalardan daha çabuk bitebilir. Daha taze olduklarından daha lezzetli olabilirler.

Şaşırtıcı bir şekilde, bir yumurtanın pişirilme şekli lezzetini de etkileyebilir.

Bir çalışma, tavuk yeminde omega-3 seviyelerini yükseltmek için kullanılan balık yağının yumurtaların tadını nasıl değiştirdiğini incelemiştir. Balık yağının ve konvansiyonel yumurtaların karıştırıldığında tadı aynıydı ( 16 ).

Bununla birlikte, kaynatıldığında tavuklardan beslenen tavuklardan elde edilen yumurtalarda daha fazla lezzetsiz veya kükürtlü bir lezzet vardı ( 16 ).

Bu nedenle, birçok faktör yumurta lezzetini etkileyebilir. Ancak kabuk rengi etkilemez.

Özet: Kahverengi ve beyaz yumurtalar genellikle aynı tadı verir. Ancak yumurtalar ne kadar taze olduklarına, pişirilme tarzlarına ve tavuğun diyetine bağlı olarak farklı lezzetler tadabilir.

Kahverengi Yumurtalar Neden Daha Pahalıdır?

Kahverengi ve beyaz yumurtalar, renk dışındaki tüm önlemlerle aynı görünse de, kahverengi yumurtalar hala mağazada daha pahalıya mal oluyor.

Bu gerçek, pek çok insanı kahverengi yumurtaların beyazlardan daha sağlıklı veya daha kaliteli olduğuna inanmaya itmiştir.

Ancak bu fiyat farkının sebebi oldukça farklı.

Gerçekte, kahverengi yumurtalar pahalıya mal olur. Çünkü geçmişte kahverengi yumurta tavukları daha büyük olma ve beyaz yumurta tavuklarından daha az yumurta bırakma eğilimindedir. Bu nedenle, ek maliyetler için kahverengi yumurtaların daha yüksek bir fiyata satılması gerekiyordu (2 ).

Bugün kahverengi yumurta tavukları, beyaz yumurta tavuklarıyla neredeyse aynı üretim maliyetine sahiptir. Yine de, yumurtaları hala daha yüksek bir fiyat etiketi ile gelme eğilimindedir (2 ).

Bunun nedeni, serbest veya organik gibi özel yumurtaların beyaz yerine kahverengi olma eğiliminde olmaları olabilir.

Özet: Kahverengi yumurtalar daha pahalıya mal olur, çünkü kahverengi tavuklar daha az üretmiştir ve daha fazla tartılmıştır. Bu artık doğru olmasa da, kahverengi yumurtalar daha yüksek bir fiyat etiketi ile geliyor.

Renk Önemli değilse, Ne Yapar?

Rengin önemli bir faktör olmadığı açık. Peki yumurta alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Aşağıda mevcut olan farklı türlere ve etiketlerinin ne anlama geldiğine hızlıca bakabilirsiniz .

Tamamen Doğal

ABD'de "doğal" terimi, doğal olarak tanımlanamadığı için düzenlenmemiştir ( 17 ).

"Doğal olarak yetiştirilmiş" veya "tamamen doğal" etiketli yumurtalar diğer yumurtalardan farklı değildir.

Organik

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nde organik olarak sertifikalandırılmış yumurtalar, sadece organik ve GDO olmayan yemler verilen tavuklardandır.

Ayrıca, yıl boyunca dış mekanlara da erişebilmelidirler.

Ayrıca, tavukların yumurtlaması için hormonlara asla izin verilmese de, antibiyotik veya hormon verilmemiştir ( 18 ).

Organik etiket, antibiyotiklerin yalnızca tıbbi olarak gerekli olduğunda kullanılabileceği anlamına gelir. Aksi takdirde, bakterilerde antibiyotik direncine katkıda bulunabilecek düşük dozda antibiyotikler genellikle yem ve suda verilir.

Şu anda, organik yumurtaların geleneksel yumurtalardan daha besleyici olduğuna dair kanıt yoktur (19 ).

Yine de, sertifikalı organik tavukların yaşam kalitesi muhtemelen daha iyidir ve güneş ışığına daha fazla erişim muhtemelen yumurtalarında D vitamini artırır (10 ).

Kafessiz

"Kafessiz" terimi yumurtalara uygulandığında yanıltıcı olabilir.

ABD'de geleneksel olarak yetiştirilen tavuklar iç mekanda çok küçük, bireysel kafeslerde, kafessiz tavuklar ise açık bir bina veya odada barındırılmaktadır ( 17 ).

Bununla birlikte, kafessiz tavuklar için şartlar çoğu zaman hala çok kalabalıktır ve dışarıya erişimi yoktur.

Kafesiz yaşam, tavuklar için biraz daha iyi olabilir. Bununla birlikte, beslenme açısından kafessiz yumurtalar, geleneksel yumurtalardan daha sağlıklı değildir.

Serbest Gezinen

“Serbest menzilli” etiketi, dış mekana sürekli erişime sahip olan tavuklardan gelen yumurtaları belirtir ( 17 ).

Bu ideal tavuklar için daha iyi bir yaşam kalitesi sağlar.

Ayrıca, güneş ışığına maruz kalan tavuklar çok daha yüksek D vitamini seviyesine sahip yumurtalar ürettiği için yumurtaların besin kalitesini de artırabilir (10 ).

Omega-3 Zenginleştirilmiş

Omega-3 zenginleştirilmiş yumurta sağlıklı omega-3 yağları ile zenginleştirilmiş bir diyet beslenen tavuklardan geliyor.

Bu nedenle, yumurtanın omega-3 içeriği normalden çok daha yüksektir.

Omega-3 zenginleştirilmiş yumurta, geleneksel olarak insan diyetinde çok sınırlı olan alternatif bir omega-3 yağ kaynağı sağlar. Omega-3 zenginleştirilmiş yumurtaların seçilmesi bazı sağlık yararları sağlayabilir.

Önceden, küçük bir çalışma, dört hafta boyunca her gün dört omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurta tüketmenin katılımcılarda kan trigliseritlerini ve kan basıncını düşürdüğünü gösterdi (20).

Başka bir çalışma, altı hafta boyunca her gün iki omega-3 zenginleştirilmiş yumurta tüketmenin, anne sütünün omega-3 yağ içeriğini emziren annelerden arttırdığını tespit etmiştir (21 ).

Genel olarak, omega-3 bakımından zenginleştirilmiş yumurtalar ortalama yumurtaya göre bazı ek sağlık yararları sunabilir.

Köy ve Yerel

Arka bahçedeki sürülerden veya doğrudan küçük, yerel çiftçilerden satın alınan yumurtaların en taze olması muhtemeldir ve genellikle güneş ışığına bol miktarda erişime sahip daha doğal ortamlarda yaşayan tavuklardan gelir.

Köy tavuklarının diyetleri, geleneksel olarak yetiştirilmiş tavuklardan farklı olabilir. Bu, yumurtaların beslenme içeriğini de etkileyebilir.

Bu özellikle tavuklar çime erişebiliyorsa geçerlidir. Çünkü geleneksel yemlerin yanı sıra geleneksel yemle beslenen tavukların daha yüksek düzeyde omega-3 yağ ve E vitamini seviyesine sahip yumurta ürettiği tespit edilmiştir ( 22 ).

Bununla birlikte, arka bahçe sürüleri ticari sürülerle aynı hijyen kurallarına tabi değildir, bu nedenle yerel veya arka bahçe yumurtalarını yalnızca iyi bakım ve hijyen uygulamalarını takip ettiğiniz kaynaklardan aldığınızdan emin olun.

Özet: Yumurtanın rengi önemli değildir. Ancak yumurta seçerken göz önünde bulundurulması gereken başka birçok faktör vardır.

Uzun Lafın Kısası

Yumurtalar, tavuk ırkına bağlı olarak birçok renkte gelir.

Ancak, kahverengi ve beyaz yumurtalar arasında besin farkı yoktur. Sonunda, tek gerçek fark kabuk rengi ve belki fiyat.

Bununla birlikte, diğer faktörler, tavukların beslenme ve barınma koşulları da dahil olmak üzere yumurtaların lezzetini ve beslenmesini etkiler.

Bu yüzden bir karton yumurtaya bir daha ulaştığınızda, bu diğer faktörleri dikkate aldığınızdan emin olun. Rengi size tüm hikayeyi anlatmayacak.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın