Kahve ve Diyabet Kahvenin Diyabete Etkisi

Kahve ve Diyabet Kahvenin Diyabete Etkisi
Kahve bir zamanlar sağlığınız için kötü olduğundan kınandı. Ancak, bazı kanser türlerine, karaciğer hastalıklarına ve hatta depresyona karşı koruyabileceğine dair artan kanıtlar var.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kahve ve Diyabet

 

Kahve bir zamanlar sağlığınız için kötü olduğundan kınandı. Ancak, bazı kanser türlerine, karaciğer hastalıklarına ve hatta depresyona karşı koruyabileceğine dair artan kanıtlar var.

 

Kahve alımınızı arttırmanın tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltabileceğini öne süren araştırmalar da var.

 

Bununla birlikte, halihazırda tip 2 diyabet hastaları için kahvenin olumsuz etkileri olabilir.

 

Riskinizi azaltmaya çalışıyor olsanız da, zaten bir şeker hastalığınız varsa ve bir bardak kahve içmeden gidemezsiniz, kahvenin şeker hastalığı üzerindeki etkilerini öğrenin.

 

Diyabet Nedir?

 

Diyabet, vücudunuzun kandaki glikozu nasıl işlediğini etkileyen bir hastalıktır. Kan şekeri olarak da bilinen kan şekeri önemlidir. Çünkü beyninizi besleyen ve kaslarınıza ve dokularınıza enerji veren şeydir.

 

Şeker hastasıysanız, kanda dolaşan çok fazla glikoz var demektir. Bu, vücudunuz insüline dirençli hale geldiğinde ve artık enerji için hücrelere glikozu verimli bir şekilde alamadığında gerçekleşir.

 

Kandaki aşırı glikoz ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Diyabete neden olabilecek birkaç farklı faktör vardır.

 

Kronik diyabet tipleri tip 1 ve tip 2'dir. Diğer tipler arasında hamilelik sırasında ortaya çıkan ancak doğumdan sonra kaybolma eğiliminde olan gebelik diyabeti vardır.

 

Prediyabet bazen sınırda diyabet denilen, kan glukoz seviyeleri normalden daha yüksektir. Fakat bu kadar yüksek diyabet tanısı alacak demektir.

 

Diyabetin bazı belirti ve semptomları :

 

 • artan susuzluk
 • açıklanamayan kilo kaybı
 • yorgunluk
 • sinirlilik

 

Bu semptomlardan bazılarının olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmak önemlidir.

 

Kahve ve Diyabetin Önlenmesi

 

Kahvenin sağlık yararları diyabet için durumdan duruma farklıdır.

 

Harvard'daki araştırmacılar yaklaşık 20 yıl boyunca 100.000'den fazla kişiyi takip etti. Dört yıllık bir süre boyunca konsantre oldular ve sonuçları daha sonra bu 2014 çalışmasında yayınlandı.

 

Kahve alımını günde bir bardaktan fazla artıran kişilerin tip 2 diyabet geliştirme riskinin % 11 daha düşük olduğunu tespit ettiler.

 

Ancak, kahve alımını günde bir fincan azaltan insanlar diyabet geliştirme riskini % 17 artırdı. Çay içenlerde hiçbir fark yoktu.

 

Kahvenin neden diyabet gelişimi üzerinde bu kadar etkili olduğu belli değil.

 

Kafein mi düşünüyorsun? Bu iyi  olmayabilir. Aslında, kafeinin hem glikoz hem de insülin seviyelerini arttırdığı kısa vadede gösterilmiştir.

 

Erkeklerin katıldığı küçük bir çalışmada, kafeinsiz kahveyle bile kan şekeri akut artış göstermiştir. Şu anda kafein ve diyabetin etkileri konusunda sınırlı sayıda çalışma ve daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

 

Kahvenin Glikoz ve İnsülin Üzerindeki Etkisi

 

Kahve insanları şeker hastalığına karşı korumak için faydalı olsa da, bazı çalışmalar sade siyah kahvenizin zaten tip 2 diyabet hastaları için tehlike oluşturabileceğini göstermiştir.

 

Kafein, kan şekeri ve insülin (yemek öncesi ve sonrası)

 

2004'teki bir çalışma, yemekten önce bir kafein kapsülü almanın, tip 2 diyabetli kişilerde daha yüksek yemekten sonra kan glukozuna yol açtığını gösterdi. Aynı zamanda insülin direncinde bir artış gösterdi.

 

Yeni bir 2018 çalışmasına göre genetik etkileyici sebeplerden olabilir. Genler, kafein metabolizmasında ve kan şekerini nasıl etkilediği konusunda rol oynayabilir. Bu çalışmada, kafeini daha yavaş metabolize eden kişiler, genetik olarak kafeini daha hızlı metabolize edenlere göre daha yüksek kan şekeri seviyeleri göstermiştir.

 

Tabii ki, kafein dışında bir sürü kahve var. Bu diğer şeyler, 2014 çalışmasında görülen koruyucu etkiden sorumlu olabilir.

 

Kafeinli kahvenin uzun süre içilmesi de glikoz ve insülin duyarlılığı üzerindeki etkisini değiştirebilir. Uzun süreli tüketimden tolerans, koruyucu etkiye neden olabilir.

 

Daha yeni Güvenilir Kaynak çalışması 2018’den itibaren kahve ve kafeinin uzun vadeli etkilerinin prediyabet ve diyabet riskini azaltma ile bağlantılı olabileceğini göstermiştir.

 

Kan Şekeri ve İnsülin

 

2004'te yapılan bir başka çalışmada, diyabetsiz ya da günde 1 litre düzenli kağıt filtreli kahve içen ya da çekmeyen insanlar üzerinde “orta dereceli” bir etki gözlenmiştir.

 

Dört haftalık çalışmanın sonunda, daha fazla kahve tüketenlerin kanlarında daha yüksek miktarda insülin vardı. Oruç tutarken bile durum buydu.

 

Tip 2 diyabetiniz varsa, vücudunuz kan şekerini yönetmek için etkili bir şekilde insülin kullanamaz. Uzun süreli kahve tüketiminde görülen “hoşgörü” etkisinin gelişmesi dört haftadan uzun sürüyor.

 

Alışılmış Kahve İçme

 

Diyabetli ve diyabetsiz kişilerin kahve ve kafeine cevap verme şeklinde belirgin bir fark vardır. Bir 2008 çalışmasında, günlük aktiviteler yaparken tip 2 diyabetli alışılmış kahve içicileri kan şekerlerini sürekli izliyorlardı.

 

Gün boyunca, kahve içtikten hemen sonra kan şekerlerinin artacağı gösterilmiştir. Kan şekeri kahve içtikleri günlerde, diğer günlere göre daha yüksekti.

 

Kahvenin Faydaları

 

Kahve içmenin diyabetin önlenmesiyle ilgili olmayan başka sağlık yararları da vardır.

 

Kontrollü risk faktörleri ile yapılan yeni çalışmalar kahvenin diğer yararlarını gösteriyor. Şunlara karşı potansiyel koruma içerirler:

 

 • parkinson hastalığı
 • karaciğer kanseri de dahil olmak üzere karaciğer hastalığı
 • gut
 • alzheimer hastalığı
 • safra kesesi taşları

 

Bu yeni çalışmalar kahvenin depresyon riskini azalttığını, düşünme yeteneğini arttırdığını da göstermiştir.

 

Kahveye Malzeme Eklemek

 

Diyabetiniz yoksa ancak onu iyileştirmekle ilgileniyorsanız, kahve alımınızı arttırmadan önce dikkatli olun. Kahvenin saf haliyle olumlu bir etkisi olabilir. Bununla birlikte, faydaları, eklenmiş tatlandırıcılar veya süt ürünleri içeren kahve içecekler için aynı değildir.

 

Günlük Diyabet Tavsiyesi

 

Kahve her zamankinden daha popüler olabilir. Ancak düzenli olarak içilmesi, diyabeti yönetmenin en iyi yolu değildir

 

Kafe zincirlerinde bulunan kremsi, şekerli içecekler genellikle sağlıksız karbonhidratlarla doludur. Ayrıca kalorilerde çok yüksektir.

 

Şekerin ve yağın birçok kahve, espresso içeceğindeki etkisi kahvenin koruyucu etkilerinden daha ağır basabilir.

 

Aynısı şekerli ve hatta yapay şekerli kahve ve diğer içecekler için de söylenebilir. Tatlandırıcı eklendikten sonra, tip 2 diyabet geliştirme riskinizi arttırır. Çok fazla ilave şeker tüketimi, diyabet ve obezite ile doğrudan bağlantılıdır.

 

Düzenli olarak doymuş yağ veya şekerli yüksek kahve içeceklerinin olması insülin direncine katkıda bulunabilir. Sonunda tip 2 diyabete katkıda bulunabilir.

 

Büyük kahve zincirlerinin çoğu, daha az karbonhidrat ve yağ içeren içecek seçenekleri sunar. “Sıska” kahve içecekleri, sabahları uyanmadan ya da öğleden sonraları şekerleme olmadan toplamanızı sağlar.

 

Kahvenin tadına bakmak için bazı sağlıklı öneriler şunlardır:

 

 • vanilya ve tarçın ekleyerek sağlıklı, sıfır karbonhidrat seçeneği
 • Şekersiz vanilya süt seçeneklerini deneyin Hindistan cevizi, keten veya badem sütü gibi,
 • kahve dükkanlarından sipariş verirken veya şurupun tamamıyla karıştırılması sırasında tatlandırılmış şurup miktarının yarısını isteyin

 

Riskler ve Uyarılar

 

Sağlıklı bireyler için bile, kahvenin içindeki kafeinin bazı yan etkileri olabilir.

 

Kafeinin ortak yan etkileri şunlardır:

 

 • baş ağrıları
 • huzursuzluk
 • kaygı

 

Her şeyde olduğu gibi, ılımlılık kahve tüketiminde anahtardır. Ancak, ılımlı tüketimde bile, kahve doktorunuzla konuşmanız gereken risklere sahiptir.

 

Bu riskler şunları içerir:

 

 • filtresiz veya espresso tipi kahvelerde kolesterolde artış
 • artmış mide ekşimesi riski
 • yemekten sonra yüksek kan şekeri düzeyleri

 

Akılda tutulması gereken diğer şeyler:

 

 • Ergenler her gün 100 miligramdan (mg) kafein almalıdır. Bu sadece kahve değil tüm kafeinli içecekleri içerir.
 • Küçük çocuklar kafeinli içeceklerden uzak durmalıdır.
 • Çok fazla tatlandırıcı veya krem eklemek, diyabet riskini artırabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hiçbir gıda veya ek madde, tip 2 diyabete karşı tam koruma sağlamaz. Prediyabetiniz varsa veya şeker hastasıysanız, kilo vermek, egzersiz yapmak ve dengeli, besleyici yoğun bir diyet yapmak için risk altındaysanız, riskinizi azaltmanın en iyi yoludur.

 

Diyabeti engellemek için kahve içmeyi kabul etmek size iyi bir sonuç vermez. Ancak zaten kahve içerseniz, zarar vermeyebilir.

 

Kahvenizle birlikte içtiğiniz şeker veya yağ miktarını azaltmayı deneyin. Ayrıca diyet seçenekleri, egzersiz ve kahve içmenin etkileri hakkında doktorunuzla konuşun.

 

Soru ve Cevap: Kaç bardak?


S: Tip 2 diyabetim var. Günde kaç fincan kahve alabilirim?

 

A: Tek bedene uygun hiçbir öneri olmadığı için bu kişiye bağlıdır. Bununla birlikte, genel olarak şekersiz kahveyi ılımlı halde almak, tip 2 diyabet hastaları için uygun değildir. Tipik bir öneri günde 400 miligramdan fazla kafein almamaktır. Bu yaklaşık 4 fincan kahveye eşittir.

 

Ruh haliniz, uykunuz, kan şekeri ve enerjiniz etkileniyorsa, sınırlandırılması tavsiye edilebilir. Şeker hastalığı olan veya kilosunu yönetenler için kahve seçerken en önemli şey, sütteki karbonhidrat içeriğine ve tatlandırıcılar eklenmesine dikkat etmektir. Yapay tatlandırıcıların kesilmesi veya ortadan kaldırılması tavsiye edilir. Çünkü bunlar bağırsak bakterilerini tahrip eder, aşınmalara ve aşırı yemeye neden olur. Kilo ve kan şekeri yönetimini olumsuz yönde etkiler.

 

Geleneksel latteler, kapuçinolar hepsi de süt içerir ve tatlandırıcı içerebilirler. Karbonhidrat içermeyen kafeinli içecekler arasında, espresso ve sadece siyah kahve bulunur. Kahve çekirdeğini mi yoksa hazır kahve tozunu mu tercih ederseniz? Bu besleyici bir fark yaratmaz. Ancak lezzet, tazelik ve kafein içeriği değişebilir.

 

Balı bir tatlandırıcı olarak kullanmayı tercih edin ve kremayla karşılaştırıldığında şekersiz bir süt seçeneğiyle eşleştirin. Bu, yine de lezzet sağlarken doymuş yağ ve karbonhidrat alımını azaltacaktır. 15 gram karbonhidrat içeren 1 çorba kaşığı bal ya da daha az çubukla yapıştırın. Geleneksel kahve içecekleri, ilave şekerden 75 grama kadar karbonhidrat içerebilir. Bu da onu önemli ölçüde azaltır.

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler