Kahve ve Çayın Reflüye Etkisi

Kahve ve Çayın Reflüye Etkisi
Kafeinin reflü semptomları üzerindeki genel etkilerinden dolayı, GÖRH'lü kişilerin kahve veya çaydan kaçınmak isteyip istemediklerini bilmek zor olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Belki sabahları bir fincan kahve ile başlamaya ya da akşamları dumanı tüten bir fincan çayla yorgunluğunuzu atmaya alışkınsınız. Gastroözofageal reflü hastalığınız (GÖRH) varsa, belirtilerinizi içtiklerinizle daha da kötüleşmiş bulabilirsiniz.

 

Kahve ve çayın mide ekşimesine neden olabileceği ve asit geri akışını artırabileceği endişesi vardır. Bu favori içeceklerin etkileri ve GÖRH ile ılımlı olarak tüketip tüketemeyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Yiyeceklerin GÖRH Üzerine Etkileri

 

Araştırmalara göre, 10 kişiden en az 4'ünün haftada bir veya daha fazla kez mide ekşimesi yaşadıkları gösterilmiştir. Bu frekans GÖRH'ü gösterebilir.

 

Ayrıca, özofagus hastalığı olarak bilinen sessiz GÖRH teşhisi konabilir.

 

Semptomlarınız olsun ya da olmasın, doktorunuz yemek borunuzun sağlığını iyileştirmek için ilaca ek olarak yaşam tarzı tedavileri önerebilir. Yaşam tarzı tedavileri, semptomlarını ağırlaştırabilecek bazı gıdalardan kaçınmayı içerebilir.

 

Bazı insanlar için mide ekşimesi belirtileri bazı gıdalar tarafından tetiklenebilir. Bazı maddeler yemek borusunu tahriş edebilir veya alt yemek borusu sfinkterini (LES) zayıflatabilir. Zayıflamış bir alt özofagus sfinkteri, mide içeriğinin geriye doğru akmasına neden olabilir ve bu da asit reflü olmasına neden olur. Tetikleyiciler şunları içerebilir:

 

 • alkol
 • kahve, asitli içecek ve çay gibi kafeinli ürünler
 • çikolata
 • turunçgiller
 • sarımsak
 • yağlı gıdalar
 • soğanlar
 • nane 
 • baharatlı yiyecekler

 

GÖRH'den muzdaripseniz hem kahve hem de çay tüketiminizi sınırlamayı deneyebilir ve semptomlarınızın iyileşip iyileşmediğini gözlemleyebilirsiniz. Her ikisi de LES'i rahatlatabilir. Ancak her yiyecek ve içecek, bireyleri aynı şekilde etkilemez.

 

Bir gıda günlüğü tutmak, hangi gıdaların reflü semptomlarını şiddetlendirdiğini ve hangilerinin şidletlendirmediğini anlayabilmenize yardımcı olabilir.

 


 

Kafeinin GÖRH Üzerine Etkileri

 

Kafein - hem kahve hem de çayın birçok çeşidinin önemli bir bileşeni - bazı insanlarda mide ekşimesi için olası bir tetikleyici olarak tanımlanmıştır. Kafein, LES'i rahatlatabileceğinden GÖRH semptomlarını tetikleyebilir.

 

Yine de, çelişkili kanıtlar ve her iki içecek türündeki önemli farklılıklar nedeniyle sorun o kadar açık değildir. Aslında, Gastroenteroloji ve Hepatoloji'ye göre, kahve veya kafeinin ortadan kaldırılmasının GÖRH semptomlarını veya sonuçlarını sürekli olarak iyileştirdiğini gösteren büyük, iyi tasarlanmış bir çalışma yoktur.

 

Aslında, Amerikan Gastroenteroloji Koleji'nin (sindirim sistemindeki uzmanlar) mevcut kılavuzları artık reflü ve GÖRH tedavisi için rutin diyet değişikliklerini önermemektedir.

 

Kahve ve GÖRH

 

Geleneksel kahve, diğer sağlık nedenlerinden dolayı faydalı olabilecekken kafein sınırlaması söz konusu olduğunda dikkat çekmektedir. Düzenli, kafeinli kahve, çay ve asitli içecekler çok daha fazla kafein içerir. Mayo Clinic, 235 ml porsiyon başına popüler kahve türleri için aşağıdaki kafein tahminlerini özetledi:

 

           Kahve türü                 Ne kadar kafein?

 • sade kahve                 95 ila 165 mg
 • hazır sade kahve         63 mg
 • latte                                 63-126 mg
 • kafeinsiz kahve          2 ila 5 mg

 

Kafein içeriği kavurma tipine göre de değişebilir. Daha koyu bir kavurma ile tohum başına daha az kafein vardır. Genellikle “kahvaltı kahvesi” olarak adlandırılan hafif kavurmalar genellikle en fazla kafeini içerir.

 

Kafeinin belirtilerinizi şiddetlendirdiğini fark ederseniz daha koyu kavurmalar tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, kahveden kaynaklanan GÖRH semptomları, kafein dışındaki kahve bileşenlerine atfedilebilir. Örneğin, bazı insanlar daha koyu kavurmaların daha asidik olduğunu ve semptomlarını daha da kötüleştirebileceğini buluyor.

 

Soğuk kahve, daha az miktarda kafeine sahiptir ve daha az asidik olabilir, bu da GÖRH veya mide ekşimesi olanlar için daha kabul edilebilir bir seçim olabilir.

 


Çay ve GÖRH

 

Çay ve GÖRH arasındaki ilişki de benzer şekilde tartışılmaktadır. Çay sadece kafein değil, aynı zamanda çeşitli başka bileşenler de içerir.

 

Mayo Clinic, 235 ml porsiyon başına popüler çaylar için aşağıdaki kafein yaklaşımlarını özetledi:

 

           Çay türü                                   Ne kadar kafein?

 • siyah çay                                          25 ila 48 mg
 • kafeinsiz siyah çay                            2 ila 5 mg
 • şişelenmiş mağazadan alınan çay     5 ila 40 mg
 • yeşil çay                                          25 ila 29 mg

 

Çay ürünü ne kadar iyi işlenirse, o kadar fazla kafein içerir. Yeşil çay yapraklarından daha fazla kafein içeren siyah çay yaprakları için durum böyle.

 

Bir fincan çayın nasıl hazırlandığı da nihai ürünü etkiler. Çay ne kadar uzun demlenirse, fincanda o kadar fazla kafein olacaktır.

 

Asit reflünüzün kafeinden mi yoksa belirli bir çay ürününde başka bir şeyden mi olduğunu belirlemek zor olabilir.

 

Birkaç uyarı var.

 

Çalışmaların çoğu siyah (kafeinli) çaya odaklanmış olsa da, bazı bitkisel (kafeinsiz) çaylar da GÖRH semptomları ile ilişkilidir.

 

İlk içgüdünüz, kafeinli çay yaprakları yerine bitki çaylarını seçmek olabilir. Sorun şu ki, nane gibi bazı şifalı bitkiler bazı insanlarda mide ekşimesi semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

 

Ürün etiketlerini dikkatlice okuyun ve belirtilerinizi kötüleştirirse nanelerden kaçının.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kafeinin reflü semptomları üzerindeki genel etkilerinden dolayı, GÖRH'lü kişilerin kahve veya çaydan kaçınmak isteyip istemediklerini bilmek zor olabilir. Bilimsel ve tıbbi topluluklarda kahvenin ve çayın GÖRH semptomları üzerindeki etkileri konusunda fikir birliği olmaması, bu içecekler için kişisel toleransınızı bilmenin en iyi seçenek olduğunu göstermektedir. Bir gastroenterologla GÖRH semptomlarınız hakkında konuşun.

 

Çoğu uzmanın kabul ettiği yaşam tarzı değişiklikleri asit reflü ve GÖRH semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir:

 

 • aşırı kilolu ise kilo kaybı
 • yastığını yükseltmek
 • yatmadan önceki üç saat içinde yemek yememek

 

Yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir, ancak tüm belirtilerinizle mücadele etmek için yeterli olmayabilir. Mide ekşimenizi kontrol altına almak için reçetesiz veya reçeteli ilaçlara da ihtiyacınız olabilir.

 

Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlarla birlikte, yemek borusundaki hasarı en aza indirirken daha iyi bir yaşam kalitesine yol açabilir.

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler