Kahve Ne Kadar Tüketilmeli?

Kahve Ne Kadar Tüketilmeli?
Ne kadar kahve içilmeli? Ne kadar kahve tüketmeliyiz? Günde altı fincandan fazla içtiğinizde, kardiyovasküler hastalık riskinizi artırmış olursunuz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kahve içmek kültürümüzde oldukça sevilen aktivitelerdendir. Kız isteme törenlerinden, atasözlerimize kadar hayatımıza yerleşmiştir. Kahve içilecek yerler diye özellikle aramışlığımız dahi vardır. Ancak kahveyi bu kadar sevsek bile bir sınırı olmak zorundadır. Kahve günde kaç bardak içilmeli? Kahve ne kadar içilmeli? Net sayı vermek gerekirse altı fincan  ve daha üstündeki miktarda kahve alımı maalesef fazla kahve tüketimine girer. Kahvenin faydaları yerine kahvenin zararları ortaya çıkmaya başlar. Aşırı kahve tüketiminin zararları olması kaçınılmazdır. Uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, bulantı, kusma, baş ağrısı gibi birçok etki görülmeye başlar.

 

Her sabah kahve içmenin sağlık açısından birçok faydası vardır, ancak çok fazla kahve kalp damar hastalığı riskinizi artırabilir.

 

Yeni araştırmalar, her gün kaç fincan kahve içmenin güvenli olduğunu tespit etti. 

 

Sabah dinç hissetmek ihtiyacınız olan şey bir fincan kahve olabilir.

 

İkinci fincanı içebilirsiniz, özellikle yorgunsanız üçüncü bir fincan (tamam, hatta dördüncü) muhtemelen.

 

Ancak, sık sık 6 fincan veya daha fazla fincan kahve içiyorsanız Klinik Beslenme Dergisi raporlarında yeni bir çalışma olan, bazı ciddi sağlık komplikasyonları için kendinizi hazırlamış olabilirsiniz.

 

Avustralyalı araştırmacılar, günde altı veya daha fazla kahve içmenin kişideki kalp hastalığı riskini yüzde 22'ye kadar artırdığını buldu.

 

Yetişkinlerin neredeyse yarısında bir tür kardiyovasküler hastalık vardır ve bu, her yıl her dört ölümden birinin nedenidir.

 

Önceki birkaç çalışma, ılık suyla kahve demlemenin potansiyel sağlık yararlarına baktı. Çok sayıda faydası var, ancak çok azı, kafeinli bir içeceği tüketmenin risklerinden daha ağır bastığı bulundu.

 

İşte Güney Avustralya Üniversitesi'nden Dr. Ang Zhou ve Profesör Elina Hyppönen'in yaptığı tam olarak buydu.

 

Araştırmacılar, güvenli kahve tüketiminin kardiyovasküler sağlıkla ilgili üst sınırlarını test eden ilk çalışmada, 37-73 yaşları arasındaki 347.077 kişinin ne kadar kahve tükettiğini inceledi. Daha sonra kahve toplamlarını kardiyovasküler hastalık riskiyle karşılaştırdılar.

 

Buldukları şey, altıncı fincan kahveye ve ötesine ulaştığınızda ölçeklerin riske doğru hareket ettiğini gösteriyor.

 

Kahve ne kadar içilmeli? Kahve ne kadar içilir? Günde ne kadar have içilmeli? Günlük ne kadar kahve tüketilmeli? Hyppönen, "Sağlıklı bir kalp ve sağlıklı bir tansiyonu sürdürmek için, insanlar kahvelerini günde altı fincandan daha az ile sınırlamalıdır - verilerimize göre altı, kafeinin kardiyovasküler riski olumsuz etkilemeye başladığı dönüm noktasıydı" dedi. 

 

Kilo vermek için uygulanan hızlı kilo verdiren diyetlerden, sonuç alamıyorsanız eğer hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı, online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Kahve Tüketimi ile İlişkili Sağlık Yararları Nelerdir? Kahve Ne Kadar İçilmeli? Günde Ne Kadar Kahve Tüketmeli?

 

Enerjiyi artırmanın, odaklanmanıza yardımcı olmanın ve hatta bir iş toplantısının ortasında esnemeleri önlemenin ötesinde, araştırmalar kahve alışkanlığının bazı koruyucu sağlık yararları olabileceği sayısız örnek buldu.

 

Vanessa M. Rissetto, “Kahve, insan diyetindeki bir numaralı antioksidan kaynağıdır - evet, şarap ve çaydan bile daha fazla” dedi.

 

"Sabahın erken saatlerinde size enerji veren kafeinin yanı sıra, bu yüksek antioksidanlar vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir" dedi.

 

Kahve içenlerde daha az görülen potansiyel hastalıkların ve durumların listesi uzundur.

 

Indiana Üniversitesi Sağlık Aile Hekimliği ve Spor Hekimliği doktoru MD Kimbre Zahn, "Kafeinli kahve, belirli kanserler ve karaciğer hastalıkları için riskleri azaltmakla ilişkilidir" diyor.

 

Nitekim, Harvard'ın 2011 tarihli bir araştırması, düzenli kahve tüketiminin bir kişinin prostat kanseri geliştirme riskini azalttığını buldu.

 

Dr. Zahn, "Kafeinli veya kafeinsiz günlük üç fincan kahve tüketimi, tüm nedenlere bağlı ölüm riskinde yüzde 17 daha düşük bir riskle ilişkilendirildi," diyor Dr. Zahn.

 

"Kafeinli kahve aynı zamanda kardiyovasküler hastalık ve felç için daha düşük riskler taşıdı ve en yüksek faydalar günde üç ila beş fincan tüketenlerde görüldü."

 

Kahve içmenin faydaları hakkında bilgi için tıklayın (kahvenin faydaları).

 

 

Kahve Tüketimiyle İlişkili Sağlık Riskleri Nelerdir? Ne Kadar Kahve İçilmeli?

 

Ancak, tek başına bu faydalar için her sabah bir sürahi demlemeye başlamanız ihtimaline karşı, kahvenin çok büyük bir kafein kaynağı olduğunu ve birçok istenmeyen soruna yol açabileceğini anlamanız önemlidir.

 

Rissetto, "Kahve uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, mide bulantısı, kusmaya, kalp atış hızının, solunum hızının artmasına ve diğer yan etkilere neden olabilir" diyor. "Çok miktarda kahve tüketmek ayrıca baş ağrısına, endişeye, ajitasyona, kulaklarda çınlamaya ve düzensiz kalp atışına neden olabilir."

 

Şimdi, Prof Hyppönen ve Dr. Zhou'nun çalışması sayesinde, kafeinin kardiyovasküler hastalık için bir öncü olan yüksek tansiyona neden olabileceğini biliyoruz.

 

Tek başına bir kişiye zararlı olabilecek kafein de değildir. Birçok kahve sever şeker veya tatlandırıcılar kullanarak kahveyi kalori ve yağ ekleyen tatlandırıcı maddelerle doldurur ve bu da kendi potansiyel sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

 

Dr. Garth Graham, "Kahvemize koyduğumuz birçok 'ek' sağlığımız üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip olabilir," diyor. 

 

CVS Sağlığı için Toplum Sağlığı ve Etkiden Sorumlu Başkan Yardımcısı ise

 

"Şuruplu tatlandırıcıların yanı sıra ek bir paket şeker, yapay tatlandırıcı, süt veya krema eklemek, ardından hepsini bir parça çırpılmış krema ile doldurmak, arada bir güzel bir tat olabilir, ancak bunu düzenli olarak yapanlar, fazla kalori ile riski artırır ”dedi.

 

"Kilo vermek istiyorum, ancak kalori hesaplamak beni strese sokuyor." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Bir Fincan Kahve Nedir?

 

Kahveyi fincan cinsinden düşünmek yerine - evet, bir kahve fincanı yaklaşık 236 ml- toplam kafein cinsinden tüketiminizi düşünün.

 

Bir fincan tipik olarak yaklaşık 70 ila 140 miligram kafein içerir.

 

En yakın kafeye gidip orta veya büyük boy bir kahve sipariş ederseniz, bu fincan her zaman 236 ml olmaz, muhtemelen iki veya üç katıdır.

 

Dr. Zahn, "En iyi miktarı belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, genel olarak günde 400 miligramdan daha az, ona eşit kafein veya yaklaşık dört veya beş bardak kahvelik kafein tüketmeyi tavsiye ediyoruz" diyor Dr.

 

Ayrıca tükettiğiniz tüm kafeinleri hesaba katmak için internet üzerinden kafein hesaplayıcılarını da kullanabilirsiniz.

 

Unutmayın, kahve uyarıcının tek kaynağı değildir. Ayrıca çay, soda ve bazen yiyeceklerde de bulabilirsiniz.

 

Türk kahvesi nasıl yapılır? Öğrenmek için tıklayın (kahve nasıl yapılır).

 

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sabah kahvenizi içebilirsiniz - potansiyel faydalar hala gerçektir - ancak vazgeçmek için bir nedene ihtiyacınız varsa, bu yeni çalışma o iş yarayacaktır.

 

Günde altı fincandan fazla içtiğinizde, kardiyovasküler hastalık riskinizi artırmış olursunuz, bu da ilk beş fincandan elde ettiğiniz herhangi bir potansiyel faydayı silebilir.

 

Dr. Zahn, "Nedensel bir bağlantıyı kesin olarak belirleyemiyoruz ve bu sonuçlar, tüketicinin diğer yaşam tarzı veya davranış seçimleriyle daha ilgili olabilir" diyor. "Bu nedenle, doktorlar hastalığın önlenmesi veya diğer sağlık nedenleriyle kahveyi önermiyor, ancak kanıtların çoğu durumda kahve tüketmenin güvenliğini desteklediğini biliyoruz."


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler