Kahvaltılık Gevrek Diyeti Ve Örnek Diyet Listesi

Kahvaltılık Gevrek Diyeti Ve Örnek Diyet Listesi


Diyet Puanı: 5 üzerinden 2

Mısır gevreği diyetinde, günde iki öğün yerine mısır gevreği ve süt tüketirsiniz.

Diyet bir süredir etrafta olmasına rağmen, son zamanlarda popülerlik kazanmıştır.

Kısa süreli kilo kaybı için etkili gibi görünüyor, lif ve kepekli tahıllar açısından zengin olabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda şeker açısından yüksek ve aşırı kısıtlayıcı olabilir.

İşte size uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için tahıl diyetinin kapsamlı bir derlemesi.

 • Genel puan: 2
 • Hızlı kilo kaybı: 2.5
 • Uzun süreli kilo kaybı: 1
 • Takip etmesi kolay: 2.5
 • Beslenme kalitesi: 2

Özet: Tahıl diyetinde, üçüncü öğün ve atıştırmalıkları düşük kalorili tutarken, mısır gevrekleri ve sütü günde iki öğün yerine koyarsınız. Kısa süreli kilo kaybına yardımcı olabilir. Ancak sürdürülebilir veya beslenme açısından dengeli değildir.

10 kilo verme diyeti gibi hızlı kilo verdiren diyetler de kahvaltılık gevrek diyetinde olduğu gibi kısıtlayıcı olduğundan uzun süre devam edilemezler. Haliyle verdiğiniz kiloları eski beslenme düzenininize dönünce geri almanız çok kolaydır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz. Aklınızdaki tüm sorular için instagram  ve whatsapp üzerinden bizlere ulaşıp diyetisyenlere sorularınızı sorabilirsiniz

(Kalıcı Olarak Zayıfla!).

Kahvaltılık Gevrek Diyeti Nedir?

Mısır gevreği diyeti “Corn Flakes”den sonra popülerlik kazandı.

Corn Flakes gevreği uzun zamandır kilo vermenize yardımcı olabilecek sağlıklı bir gıda olarak pazarlanmıştır ve bazı gevrek kutuları bile üzerlerine basılmış iki haftalık bir diyete ilişkin talimatlar yazılmıştır.

Bununla birlikte, Kellogg's Corn Flakes'in ana şirketi artık bu meydan okumayı veya mısır gevreği diyetini desteklemiyor.

Mısır gevreği kaç kalori? (kahvaltılık gevrek)

Bu diyette kahvaltınızı ve öğle yemeğinizi tam tahıllı mısır gevreği ve yağsız veya az yağlı sütle değiştirirsiniz.

Akşam yemeğiniz, atıştırmalıklarınız küçük, kalorisi düşük olmalı ve yağsız bir protein, tam tahıllar, meyveler, sebzeler içermelidir.

Ayrıca, bazı diyetler bir hafta boyunca sütlü mısır gevreği dışında hiçbir şey yememeyi içerir. Ancak, bu zorluklardan kaçınmak en iyisidir. Çünkü kalorilerde ve proteinlerde aşırı düşük olabilirler, yorgunluk, odaklanma ve ruh hali değişikliklerinde neden olabilirler (1).

Özet: Mısır gevreği diyetinde, günde iki öğün yerine tam tahıl gevrekleri ve az yağlı süt kullanın. Popüler bir versiyonu “Corn Flakes” idi.

Bir seferde 10 kilo vermek abartılı şekilde hızlıca kilo vermeyi vadetmektedir. Böylesi hızlı kilo verdiren diyetler de kısıtlayıcı oldukları için besin değeri kaybına yol açarlar. Haliyle vitamin ve mineral eksiklikleri sonucu başka sağlık sorunları ortaya çıkar. Sağlıklı ve dengeli beslenirken zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabiilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

Kahvaltılık Gevrek Diyeti Nasıl Takip Edilir?

Mısır gevreği diyetini takip etmek nispeten kolaydır.

Sadece kahvaltı ve öğle yemeğini bir porsiyon mısır gevreği ve 1/2–2/3 bardak (120-180 ml) yağsız veya az yağlı sütle değiştirin. Tercihen, mısır gevreğiniz ilave şekerler bakımından fakir olmalı ve tam tahıllardan yapılmalıdır.

Akşam yemeğinde meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar açısından zengin, ayrıca düşük yağ ve kalorili, ideal olarak 450 veya daha az kalori içeren bir yemek seçmeniz önerilir.

Örnekler arasında salata sosu ve taze meyve içeren ızgara tavuk salatası veya somon ve baharatlı sebzeli kahverengi pilav sayılabilir.

Ayrıca her biri 100 veya daha az kalori sağlayan, günde iki atıştırmaya izin verilir.

Bu diyeti yakından takip ederseniz, muhtemelen günde yaklaşık 1.200–1.500 kalori tüketirsiniz, bu da çoğu insan için kilo kaybına neden olur. Kaloriler seçtiğiniz gevreklere ve ne kadar yediğinize bağlı olacaktır.

Seçtiğiniz gevreğin bir porsiyonunu kahvaltı ve öğle yemeğinde yemeniz önerilir. Porsiyon büyüklüğü kutudaki beslenme etiketi ile tanımlanır ve genellikle 2/3–1 bardaktır (yaklaşık 28–42 gram).

Çoğu insan mısır gevreği diyetini beş gün ila iki hafta boyunca takip eder. Diyetinizi bundan daha uzun süre takip etmemelisiniz, bu diyete uzun süreli bağlı kalmak zordur. Kalori ve protein açısından düşük olabilir ve yiyecek isteklerine neden olabilir ( 2 ,3, 4).

Özet: Mısır gevreği diyetini takip etmek için, kahvaltı ve öğle yemeğini, az yağlı sütle birlikte tam tahıllı mısır gevreği ile değiştirin. Akşam yemeğiniz ve atıştırmalıklarınızın kalorisi düşük olmalı ve yağsız protein, kepekli tahıllar ve meyve veya sebze içermelidir.

Kahvaltılık Gevrek Diyeti Kilo Vermenizi Sağlar Mı?

Birçok kişi, içerdiği kalori kısıtlaması nedeniyle tahıl diyetinde kilo vermiştir (5).

2 haftalık “Corn Flakes” üzerine 24 erişkin üzerinde yapılan bir çalışma katılımcıların günlük alımlarını günde yaklaşık 600 kalori aldıklarını, kilo ve yağ kütlelerini kaybettiklerini ortaya koymuştur (2).

Ancak, bu çalışmaya Corn Flakes yapımcıları Kellogg sponsor oldu. Bu yüzden sonuçlar taraflı olabilir (2).

Ayrıca, kilo kaybı sürdürülebilir olmayabilir. Mısır gevreği diyeti gibi kısıtlayıcı bir diyet uygulayarak kalori alımınızı önemli ölçüde azalttığının, kilo vermeyi ve uzun vadede geri almamayı zorlaştırdığı gösterilmiştir (6, 7, 8).

Örneğin, leptin seviyeleri, vücudunuza yeterince yemek yediğinizde söyleyen bir hormon, kalorilerinizi kısıtladığınızda azalır. Azalan leptin seviyeleri açlığın artmasına ve yiyecek isteklerinin artmasına neden olabilir (3, 4).

Ek olarak, yediğiniz kalori miktarını aniden düşürdüğünüzde, vücudunuz metabolizma hızınızı veya yaktığınız kalori sayısını azaltarak telafi eder (9).

En başarılı diyet planları uzun vadede sürdürülebilir olup, bu olumsuz etkileri azaltmak için zaman içinde kalorilerin kademeli olarak azalmasıdır (10, 11).

Bu nedenle temel de zayıflama kürleri, hızlı kilo verdiren kürler de etkili değildir. İhtiyacınız olan sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

Özet: Kalorisi kısıtlaması sonucu mısır gevreği diyetinde kilo verebilirsiniz. Yine de, kalori kısıtlamasının metabolizmanız üzerindeki etkileri nedeniyle kiloyu uzun süre uzak tutamayabilirsiniz.

Kahvaltılık Gevrek Diyeti Faydaları

Tam tahıllı gevrekleri seçerseniz, mısır gevreği diyetini takip etmek, tam tahıl ve lif alımınızı artırmak için harika bir yoldur.

Tam tahıl alımının daha yüksek olması, daha iyi sağlık sonuçları ve tüm nedenlerden kaynaklanan ölüm riskini azaltması ile ilişkilidir (12).

Aslında, 1 milyondan fazla katılımcı ile yapılan çalışmaların bir incelemesinde, günde tüketilen her 28 gram tam tahıl, herhangi bir nedenden dolayı ölüm riskinde %9'luk bir düşüş ve kalp krizinden %14 daha düşük ölüm riski ile ilişkilendirilmiştir (12).

Tam tahıllı lifler sağlıklı sindirimi destekler ve kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir (13).

Yine de, sadece daha yoğun gıda tüketimini arttırmanın, sebze ve meyveler gibi hakiki gıdaların aynı yararı sağlayacağını not etmek önemlidir.

Özet: Mısır gevreği diyeti, tüm nedenlerden daha düşük bir ölüm riski ve artan kilo kaybı dahil, daha iyi sağlık sonuçları ile ilişkili olan tam tahıl ve lif bakımından zengin olabilir.

Potansiyel Olumsuz Tarafları

Kilonuzu uzun süre uzak tutmanıza yardımcı olmayabilecek kısıtlayıcı bir diyet planı olmasının yanı sıra, tahıl diyetinin dikkate alınması gereken başka olumsuz yönleri vardır.

Şekeri Yüksek Olabilir

Eklenen diyet şekerleri çeşitli sağlık problemleriyle bağlantılıdır. Toplam kalori alımınızın %5'inden daha azıyla sınırlı tutulmalıdır (14).

Mısır gevreği diyetinin şekeri çok yüksek olabilir. Tatlı olmayan bir gevrek seçseniz bile, çoğu ürün bir şekilde ek şeker içerir.

Dahası, hem tahıl hem de süt karbonhidrat bakımından yüksektir. Bu da vücudunuz için enerji sağlayan şekerlere dönüşür.

Bu doğal şekerler mutlaka sağlıksız değildir. Ancak kilo kaybını zorlaştırabilir ve bazı kişilerde kan şekeri dalgalanmalarına neden olabilir (15, 16, 17).

Düşük şekerli gevrekleri tercih etmek, şekerli tahıllardan daha iyi bir seçenektir.

Şeker hastalığı olan kişilerin de uygulayabileceği kişiye özel diyet listeleriyle zayıflamak için online diyetisyenlerin hazırladığı uygun online diyet ücretlerine sahip olan online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


Kalori, Protein ve Sağlıklı Yağlar Bakımından Fakirdir

Mısır gevreği diyeti, çok dikkatli bir şekilde planlanmadıkça protein, sağlıklı yağ ve genel kalorilerde düşük olabilir.

Vücudunuzun kaslarınızı, dokularınızı ve enzimlerinizi oluşturmak ve sürdürmek için proteine ​​ihtiyacı vardır, birkaç vücut fonksiyonunu yönlendiren protein bazlı bileşikler. Lif gibi, protein de kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur (18, 19).

Ek olarak, mısır gevreği diyeti az yağlı bir diyet olarak lanse edilir. Kalori alımınızı düşük tutmak için yağsız veya az yağlı süt kullanmanız teşvik edilir.

Yine de, yağ gram başına protein veya karbonhidrattan daha fazla kaloriye sahip olsa da, son araştırmalar doymuş yağlar da dahil olmak üzere besinsel yağların sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini ve hatta doyurucu oldukları için kilo vermenize yardımcı olabileceğini öne sürüyor (15, 20, 21, 22).

Son olarak, aşırı derecede kalorileri sınırlamak, kilo kaybını korumayı zorlaştıran, yorgunluğa ve zihinsel açıklığın azalmasına yol açan metabolik değişikliklere neden olabilir (1, 6, 7, 8).

Özet: Mısır gevreği diyeti şeker bakımından yüksektir. Bu da kilo kaybını zorlaştırır. Ayrıca, protein ve sağlıklı yağlar bakımından da fakir olabilir.

Ne Yemeli?

Mısır gevreği diyetinde, öncelikle tahıl ve süt yersiniz. Yine de, atıştırmalık ve akşam yemeklerinde yağsız et, meyve, sebze ve kepekli tahılların yenilmesini teşvik eder.

Mısır gevreği diyetinde tüketebileceğiniz yiyeceklerin bir listesi:

 • Karbonhidrat: Tam tahıllı gevrekler, kepek ekmeği, kepekli makarna, yulaf ezmesi, iri yulaf unu, patlamış mısır

 • Meyveler: Elma, muz, portakal, çilek ve karpuz gibi meyvelerin tümü

 • Sebzeler: Marul, ıspanak, havuç, dolmalık biber ve mantar gibi sebzeler

 • Protein: Fasulye, soya peyniri, fıstık ezmesi, yumurta akı, tavuk veya hindi göğsü gibi yağsız etler

 • Süt: Az yağlı veya yağsız süt, az yağlı veya yağsız yoğurt, az yağlı peynirler, yoğurt

 • Yağlar: Azaltılmış yağ, yağ bazlı kahvaltılıklar, zeytinyağı (ölçülü), pişirme spreyleri, azaltılmış yağlı mayonez

Özet: Mısır gevreği diyetinde, yağsız proteinler, tam tahıllar, meyveler ve sebzeler ek olarak tam tahıl gevrekleri ve az yağlı süt seçmeniz teşvik edilir.

Hızlı kio verme yöntemlerini uyguladım, hızlı kilo verdiren yiyecekleri tükettim ama dilediğim kiloya ulaşamıyorum diyorsanız eğer hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için online diyetisyenlerin hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Tahıl diyetinde yağ, rafine şeker ve kalorileri yüksek olduğu için aşağıdaki yiyeceklerden kaçınılmalıdır:

 • Şekerli Yiyecekler: Kek, kurabiye, hamur işleri, şekerleme, bisküvi, krep, gofretler

 • Meyveler: Meyve suları, muz pudingi veya vişneli turta gibi meyve bazlı tatlılar

 • Sebzeler: Patates kızartması, dövülmüş veya kızartılmış sebzeler

 • Protein: Et, yumurta sarısı, kızarmış tavuk, sosis ve pastırma gibi dövülmüş veya kızartılmış etlerin yağlı kesimleri

 • Tam Yağlı Süt: Tam yağlı süt, tam yağlı yoğurt, krema, yarım yağlı süt, dondurma, çırpılmış krema, ekşi krema, tam yağlı peynirler

 • Yağlar: Tereyağı, çok miktarda yağ, tam yağlı mayonez

Özet: Tahıl diyetindeyken, yağ, rafine şeker veya kek, kızarmış yiyecekler ve tam yağlı süt ürünleri de dahil olmak üzere kalorisi yüksek yiyeceklerden kaçınmalısınız.


Kahvaltılık Gevrek Diyeti 3 Günlük Diyet Listesi

Aşağıda, günde iki atıştırmalık içeren tahıl diyeti için 3 günlük bir diyet listesi bulunmaktadır.

1. Gün

 • Kahvaltı: 1 su bardağı (40 gram) bir tam tahıllı gevrek 1/2 su bardağı (120 ml) yağsız süt ile

 • Atıştırmalık: 3 mini tatlı biber, 1 çorba kaşığı (10 gram) az yağlı krem ​​peynirli

 • Öğle Yemeği: 1/2 su bardağı (120 ml) yağsız süt ile 1 su bardağı (40 gram) bir tam tahıllı gevrek

 • Atıştırmalık: 1/2 su bardağı (74 gram) yaban mersini, 1/2 su bardağı (123 gram) az yağlı yoğurt

 • Akşam Yemeği: Bir parça tavuk sosis, kırmızı fasulye 1/2 fincan (93 gram), kahverengi pirinç 1/2 fincan (50 gram) ve 1/2 kap (80 gram), zeytinyağıyla pişmiş bamya 

2. Gün

 • Kahvaltı: 1 su bardağı (40 gram) bir tam tahıllı gevrek 1/2 su bardağı (120 ml) yağsız süt ile

 • Atıştırmalık : 1 küçük elmalı 1/2 bardak (123 gram) az yağlı yoğurt

 • Öğle Yemeği: 1/2 su bardağı (120 ml) yağsız süt ile 1 su bardağı (40 gram) bir tam tahıllı gevrek

 • Atıştırmalık : 28 gram 5 tam buğdaylı krakerle birlikte az yağlı peynir

 • Akşam Yemeği: 1/2 su bardağı (70 gram) tam buğdaylı spagetti, 1 su bardağı (250 gram) kıyılmış hindili spagetti sosu, 28 gram az yağlı mozarella peyniri ve 1 su bardağı (160 gram) haşlanmış brokoli

3. Gün

 • Kahvaltı: 1 su bardağı (40 gram) bir tam tahıllı gevrek 1/2 su bardağı (120 ml) yağsız süt ile

 • Atıştırmalık : 2 çubuk kereviz 1 yemek kaşığı (16 gram) yer fıstığı ezmesi ile

 • Öğle Yemeği: 1/2 su bardağı (120 ml) yağsız süt ile 1 su bardağı (40 gram) bir tam tahıllı gevrek

 • Atıştırmalık : 1/2 fincan (105 gram) peynir ve büyük bir greyfurt

 • Akşam Yemeği: 2 dilim tam buğday ekmeği, 85 gram kavrulmuş hindi, 1 dilim İsviçre peyniri, 2 çay kaşığı (10 gram) bal hardalı ve 1 çorba kaşığı (16 gram) küçük soslu bir salata 

Özet: Mısır gevreği diyeti için yukarıdaki 3 günlük diyet listesinde, günde iki öğün mısır gevreği ve süt, üçüncü dengeli bir öğün ve her gün iki düşük kalorili atıştırmalık bulunur.

Uzun Lafın Kısası

Mısır gevreği diyetinde günde iki kez sütlü mısır gevreği yersiniz. Üçüncü öğün ve atıştırmalıkların kalorisi düşük olmalıdır.

Diyet tam tahıllar ve lif bakımından zengindir. Doğru yapıldığında kısa süreli kilo kaybına yardımcı olur.

Yine de, şeker bakımından yüksek, kalorisi, proteini ve sağlıklı yağları düşük olabilir. Kalıcı kilo kaybı sağlamak istiyorsanız, diğer, daha dengeli beslenme planları daha iyi ve daha sürdürülebilir bir seçim olabilir. Sizde sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın